Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

dünyam1 Koklear ımplanta terfi olacaksın gibi görünüyor..ama doktorun tetkikler yapması gerek, uygundur derlerse son kararı da sen vereceksin.. ameliyatla takılıyor çünkü.

senelerdir bunu düşünüyorum ameliyat olsammı olmasammı, ameliyat olup memnun kalanlar varmı?bir yandan da çok korkuyorum psikolojim bozuldu.

bilgisi olan arkadaşlar ameliyatta hangi marka iyi diyorsunuz benim bilgim yok ..

Kgökce cim, 6.sayfayı tıkla o zaman.. sağda tepe yazısının altında sıra numaraları var 88 e git. bunuda beceremezsen hemen oraya gelirim haaa

her iki kulakta işitme kaybınızın %90 ve üzeri,sesleri anlama düzeyi % 35'den az olması gerekmektedir.
ilk doktor muyanesi ve ayrıntılı işitme testi sonrası belli olur.kulak yapınızda sorun yok ise ve doktor onay veriyorsa odyoloji araştırması ve kuruluna girersiniz.ssk onayı ve ödeme bilgisi sonrası ise ameliyatınız gerçekleşir.
hastanelerde ameliyat sırası uzun olduğundan bekleme süresi fazla olabiliyor.
sadece sizin isteğinizle olabilecek bir durum değil,firması,sgk sı,hastası ve doktorlarıyla çok meşakkatli ve zor bir süreç bekliyor sizi.
yalnız cihazlardan fayda görüyorsanız kesinlikle size faydası olmayacaktır ameliyat.ağır derecede işitmesi olmayan,sinirleri hasar görmüş,ve ayrıca 10 sene kadar önce işitmesini kaybetmiş kişilerde daha fazla yarar sağladığı gerçektir.çok uzun süre önce işitmesini kaybetmiş,sesleri unutmuş,anlaması,konuşması iyi olmayanlarda uzun konuşma eğitimleri,ve terapileri gerekmetedir.bunlarıda gözönüne almanızda yarar var.

korkma gokce :eek:uzun yillar bozulmaz dikkatli kullanirsan ben 7 yil kullandim kablodan baska bozulan yeri olmadi
o zamana kadarda nasisa para biriktirirsin 7 yil sonra kokleari aldirirken hala cok guzel calisiyordu benimki kimse istemeyince cope attim

slm nurcum adaş sayılırız:) bende iştm engelliyim ben hiç ama hiç duymuyorum ne yazıkki dr lar implant dediler bende kabul ettim kaybedecek bir şeyim yok çünkü hiç ses yok psikolojim zaten bozuk ben 1 yıl 2 aydır duymuyorum önceden en ufak fısıltıları bile duyuyordum sezeryan sonrası böyle oldum en çok istedigim bebegimin sesini duymak onun sesini aglamasını gülmesini hiç ama hiç duymadım:(

Arkadaşlar...ben sonradan işitmesini kaybeden biriyim.ve tüm yaşadığım şeyleri sadece koklear implant olmaya aday kişilere örnek olmak adına tüm gelişmelerimi yazdım..rast gele bir blog açtım.ve koklear implantın ne kadar faydalı olduğunu heleki sonradan işitmesini kaybeden ve doğal sesleri bilen ben..inanın aynı sesler geliyor.. COCHLEAR İMPLANT - Ana Sayfa buraya gelişmelerimi yazdım..umarım sizlerede faydası olur..

Facebookda işitme cihazı ve implant kullanan bir grup...Çok aktif bir grup..teşekkürler..Ben bu duygular içindeyim işte..ben implant sayesinde hayatım 180 derece değişti

benimde kızım işitme engelli kulak arkası cihaz kullanıyor. İmplant yaptırmayı düşünüyoruz ama çok olumsuz şeyler duydumuz için korkuyoruz.İmplant taktırmış kişilerle görüşmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

sayın ecemgüler koklear implantlıyım. ve söyleneni anlama oranım kulakarkasına göre daha çok arttı. neyinden korkuyorsunuz?

" Koklear implant, sesi dışarıdan alarak doğrudan hasarlı tüylü hücrelerin dibinde bulunan sinir hücrelerine ulaştırır. " Demişsiniz benim işitme sinirlerimin üzerinde tümör vardı ameliyat sonrası sağır oldum ve işitme sinirlerini komple körettiler tümör tekrardan büyümesin ayrıca zaten sinirde yapışıktı tümör.Peki şimdi ben ne kadar uğraşsam da koklear implant benim için faydasız mı yani?

bypeace;

koklear implantlıyım. beni tanıyanların havayla işim olmadığını bilir. evet kulak arkasına göre 0 çok rahat ve net duyuyorum. kulak arkasıyla duyamadığım şu sesleri duyuyorum: saatin tik tak sesleri, buzdolabı - tv'nın çalışma sesi, metrelerce ötedeki yattan gelen müzik ve alkış seslerini (hem de ikisini ayırt edebilerek), ailemden birinin yüzüne bakmadan söylenen cümlelerin çoğunu anlıyorum daha sayayım mı?...

okulda öğretmenlerin dediğini 1 cümle bile anlamaman çok normal ben de anlamazdım. şimdi implanttan sonra çoğunu anlıyorum.

implant ameliyatı yapan çeşitli devlet hastaneleri var. marmara, hacettepe, bozyaka, gazi...
ameliyat masrafını tamamen SGK karşılıyor
kulak üstündeki dış cihazı 7 yılda 1 yenilersen SGK karşılıyor
şarjlı bataryanın ömrü 1-1.5 yıl arasında değişiyor.
kullan -at pil kullanmak istersen piller ortalama 3 gün gidiyor. (bazı markalar 2 pil bazı markalar 3 pil birden kullanıyor)

tabii "ötme derdi" zaten yok.

denize girmeden önce dış cihazı çıkarıyoruz. dış cihazla denize girmenin meraklısı değilim. suda duymak önemli değil. eğer suda da duymak istiyorsan "advanced bionics" adlı koklear implant firması suda takılabilen cihaz çıkarmıştır. bilginize.

ha bir de şarjlı batarya 8 saat sürüyor. 2.5 saatte şarj oluyor. (markadan markaya göre şarj süreleri değişiyor tabii)

doğrudur. sgk "komik" ödemeler yapıyor halen...yedek parçalarda, pillerde, bataryalarda...

nasıl kulak arkasına 420 lira saçmalığı varsa işte yukarda saydığım şeylerde aynı saçmalık oluyor. onun dışında ameliyat ol. bize teşekkür edersin :)

Koklear ımplant ta başarılı olmak biraz da kişiye kalmış birşeydir. Ameliyat ile takıldıktan sonra iş bitmez. dış parça takıldıktan sonra seslere karşı eğitim almak gerekir.

benimki sensöniriniriniröl töbe töbe :D işitme kaybım var
sağ yüzde 85 sol yüzde 90 5 yıl önce yüzde 65 idi yükselmiş nasıl olduysa
cihaz olmayınca sadece alkış sesi dışı hiç bişi duymuyorum.
doktorlar olur diyecek daha başka ne diyecek....

En son bildiğim kadarıyla

Sağlık Uygulama Tebliğine göre

7.3.13. İşitmeye yardımcı implantlar/kulakla ilgili implantlar
7.3.13.A- Koklear implantlar (Kİ)
(1) Koklear implant, bilateral ileri-çok ileri derecede sensörinöral işitme kaybı olan ve işitme cihazından yarar görmeyen kişilerde aşağıdaki kriterlere haiz olması halinde uygulanır;
a) Pre-lingual işitme kaybı olan çocuklarda (işitme cihazı hiç kullanmamış olanlar da dahil) 4 (dört) yaşını tamamlayıncaya kadar Kİ uygulanır.
b) 4 (dört) yaş üzeri pre-lingual işitme kaybı olan çocuklarda kronolojik yaşla konuşma yaşı arasındaki fark 4(dört) yıldan az ise Kİ uygulaması yapılır.
c) Post-lingual işitme kaybı olanlarda Kİ uygulanır, ancak hiç işitme cihazı kullanmamış post-lingual işitme kaybı olanlarda 10(on) yıl geçmesi halinde Kİ uygulanmaz.
ç) Kİ kurul raporu aynı resmi sağlık kurumunda çalışan üç Kulak Burun Boğaz uzman hekimi tarafından düzenlenir. Rapor ekinde aynı resmi sağlık kurumunda çalışan iki uzman odyoloğun (iki uzman odyolog bulunmayan sağlık kurumlarında ise bir odyolog veya uzman odyolog) ve eğitimsel, psikolojik değerlendirmeler ve uygunluğunun yapıldığına dair eğitim odyoloğu (bulunmayan kurumlarda işitme engelliler alanında deneyimli özel eğitimci veya psikolog) ve psikolog kararı bulunmalıdır.
d) Elektrod yerleşimini sağlayacak kadar iç kulak gelişiminin olması ve koklear sinirin varlığı yüksek çözünürlükte CT ve/veya MRI ile gösterilmelidir.
e) Menenjit sonrası oluşan işitme kaybı ve koklear ossifikasyon varlığında özel şartlar aranmaksızın acil operasyon Kİ kurul raporu ile belgelendirilmesi halinde yapılır.
f) İşitsel nöropati’de ayrıntılı değerlendirmeler sonunda Kİ uygulamasının yararlı olacağı Kİ kurul raporu ile belgelendirilmesi halinde yapılır.
g) Kİ uygulaması sonrasındaki eğitimin takibi; cerrahi tedavi yapılan sağlık kurumunca; eğitim odyoloğu (bulunmayan kurumlarda işitme engelliler alanında deneyimli özel eğitimci veya psikolog) ve yer belirtilerek en az 5(beş) yıllık süreyi içeren bir taahhütname ile belgelenmelidir.
(2) Odyolojik Değerlendirme:
a) Odyometrik değerlendirme; Saf ses hava yolu ve kemik yolu işitme eşikleri; 1000, 2000, 3000 ve 4000 Hz’lerdeki ortalama eşiklerin 90 dB’den daha kötü olması ve işitme cihazı ile konuşmayı ayırt etme skorunun yüzde 30 un altında olmalıdır.
7.3.13.A-1- Koklear İmplant yapılacak merkezlerde asgari bulunması gereken ekipmanlar
1-Çocuk odyometrisi-serbest alan odyometrisi yapılmasına olanak sağlayacak odyometri donanımı ve uygun özelliklerde test odası,
2-En az iki frekansta (226 Hz ve 800/1000 Hz olmak kaydıyla) test yapabilen timpanometri cihazı,
3- Klinik otoakustik emisyon test cihazı,
4- Klinik ABR test cihazı,
7.3.13.A-2- Koklear implant kablo ve pilleri;
(1) Koklear implant için günde en fazla bir pil bedeli olmak üzere; bir KBB uzmanı tarafından düzenlenecek rapora istinaden, birer yıllık miktarı karşılanır.
(2) Şarj edilebilen pil bedeli, tek kullanımlık pilin yıllık bedelini aşmaması şartı ile Kurumca karşılanır.
(3) Ara Kablolar (Aktarıcıdan bağımsız):
a) 0-5 yaş için yılda üç adet,
b) 5-10 yaş için yılda iki adet,
c) 10 yaş ve üzeri için yılda bir adet olmak üzere, 3(üç) KBB uzmanı imzalı sağlık kurulu raporuna istinaden bedeli karşılanır.
7.3.13.A-3 (Ek madde: 06/8/2010-27664/23 md. Yürürlük:06/08/2010) Koklear İmplant Yedek Parçaları
(1) Konuşma İşlemcisi, 7 (yedi) yıldan önce yenilenemez. Ancak Kİ kurul raporuna istinaden tamiri mümkün olmayan durumlarda (kullanıcı kusuruna bağlı olmaksızın) bu süre dikkate alınmadan süresinden önce yenilenebilir. 7 (yedi) yılı dolduran kişilerde Kİ kurulunun uygun görmesi halinde Kİ kurul raporuna istinaden yenilenebilecektir.
(2) Kullanıcı kusuru olmaksızın bozulan pil yuvaları garanti kapsamının dışında ancak 2 (iki) yılda bir olmak üzere Kİ kurul raporuna istinaden yenilenilir. Bu süreden önce yenilenmez.
(3) Kullanıcı kusuru olmaksızın aktarıcıların(transmitter, bobin), garanti kapsamının dışında ancak 2 (iki) yılda bir olmak üzere Kİ kurul raporuna istinaden yenilenilir. Bu süreden önce yenilenmez.

Aferin Kgökçem.. bu işin profesörü, var mı başka sorusu olan? ben gerçi 12 yıldır implantlıyım ama onun kadar azimli ve takmaya düşkün değilim..bunun sebebi sessizliği daha çok sevmem ve alışmam derim...

koklear implant taktiracak kadar sagir olup taktirdiktan sonra dis parcayi takmadan nasil yasayabiliyorsunuz samimi souyorum hayatin anlami
demekki koklear implantinizi kaybetme gibi bir durum sizi etkilemeyecek ne guzel
ben koklear implantimi aldirdirdiktan sonra cok zorlu bir surec gecirdim nerdeyse kafayi siyiriyordum:confused:

shukufe sizin başına gelen sadece bir talihsizlik. koklear implant taktırmış o kadar kişiyle görüştüm. implantlı çok arkadaşım var. hiç biri sizin yaşadığınız sorunu yaşamadı.

siz başınıza geleni sürekli yazarak, hatırlarak insanları koklear implanttan soğutuyorsunuz. sizin başınıza gelen herkesib başına illa da gelecek değil!

kimbilir kaç kişiyi korkutuyorsunuz. hatta duyacak konuşma yeteneği kazanacak çocukların ailelerini korkutuyorsunuz. bu vebalin altından nasıl kalkacaksınız? bunu düşünün....

Shukufe, benim durumumda anlamayacak ne var? zaman zaman sessizliği sevmemden dolayı takmıyorum. Takıp takmamak benim elimde bana zararı yok ama normale dönmem zorlaşıyor o zaman yani Kgökce 2 yılda telefonla konuşur olmuş ya, ben 12 yılda hala konuşamıyorum..ama kabahat bende bunun bilincindeyim. Ameliyat oldum tamam demekle olmuyor, eğitim ve özveri istiyor.
Sizin durumunuz da çok zor, ama empati kurun herkes senin gibi olacak benim gibi sallayacak değil..saygı duymak lazım, hiçbir ameliyat risksiz değildir.

sessizlii sevmek anladim :eek: sanirim da korkuyorum sessizlikten
yatarken bisi degil kulak cinlamalarina dayanabildigimiz kadar amaaa gunduz gozu kapi disari cikmak degil apartman merdiveninde bile ne tedirgin olurum hele insan gorunce :( yolda arabalara kurban olmamak icin akla karayi secmek biri seslendimi diye ucbucuk atmak burda rahat olmak icin vay bee:eek:

7 yil hic cikarmadan implant kullanip bi suru telefon marasina malolsada anneme kardeslerime seslerini iyi bildigim tanidiklarima telefon acarak birkac kelime olsada anlarmiyim diye az ugrasmadim o halde sifira sifir hic bisi anlamadim telefondan ondan yana musterih ol takipta alismayla olmuyormus koklear implantta hayatin anlami
ben olmayin kacin demiyorum ki neden oyle anliyorsunuz basimdan gecenleri yazdim okumayabilirsiniz
ben kadar hastanelerde yatip surunseydiniz kbb bolumunde o implantzedeleri gorseydiniz kucucuk iplantini aldiran cocuklarla karsilassaydiniz anlardiniz

Valla ben shukufe nin dediklerinden çok etkilendim şimdi.. inansam mı bilemedim. Daha geçende İsviçre'den işitme engelli bir arkadaş ben CI ya karşıyım dedi.. neden diye sorduğumda siz diğer boyutunu görmediniz bilmiyorsunuz falan dedi şaşırdım.. ben hiç şahit olmadığımdan bilmiyorum shukufe, cihazını tekrar ameliyatla çıkartan bir seni biliyorum ne yazık ki ve seninde kimliğin gizli, bahsettiğin çocukların ismi veya hastane... bilemiyorum gerçekten. ama şu gerçek ki mutlu olan sevinen başarılı olan daha çoğunlukta..

Koklear implant yüzde yüz başarı sunan bir şey değil. kgokce gibi memnun kalanlar da var ve shukufe gibi sıkıntılar yaşayanlar da var. Bir ameliyat oluyorsunuz ve sonucunda bir garanti yok. İşitme cihazından fayda göremeyenler için denemeye değer ancak işitme cihazı kullanabiliyorsanız ( ben de dahil ) cihazla devam etmelisiniz. Beni de yönlendirmeye çalıştılar ancak ben işitme cihazı kullanabildiğimden sıcak bakmadım. Pirince giderken bulgurdan olmak da var işin içinde. Eğer işitme cihazı kullanamayacak kadar işitme kaybı yaşadıysanız şansınızı deneyin koklear implantla. Tabii ki her ameliyat bir risktir. Risk de sizindir , ben mesul değilim.

burda sitede acik acik kimlik verip hastane doktoimplantzede ismimi istiyorsun hayatin anlami:eek: mesela hayatin anlami nicki kullaniyorsunuz:confused: inanmak istemeyebillirsinde eger koklear implantliysan hangi derecelerden hangi asamalardan gectiini cok iyi bilmen lazim

isvicredeki sagir tanidiginizin koklear implant hakkinda soylediklerinide iyi anlamaniz camlica arkadasimizin yazdiklarini dikkate alarak anlarsiniz koklear implantliysaniz
koklear implant takilan kulak birdaha isitme cihaziyla filan duymaz donusu yoktur hicbir ses duymayan bir kulaktir bunu demek istemis iste yani kulakta cok az bir isitme kirintisi kalmamistir

Üst Alt