Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

Dört yıl önce koklear implant ameliyatı oldum. O zaman internetten erişebildiğim implant kullanıcıları üç beşi geçmiyordu. Yeterli bilgim yoktu. Sadece annemden dudak okumadan anlamayı sağlayacak bir cihaz olduğunu duymuştum.
Şehrimize en yakın, teyzemin de ikamet ettiği üniversite hastanesine gittik. Bu hastane Türkiye'de ameliyatın yapıldığı sayılı yerlerden biriydi. Muayene oldum. İmplanta uygun olduğuma çarçabuk karar verildi. Son çare bu, işitme cihazlarından faydalanamıyor dendi. Halbuki ben orta seviyeli kayıplıyım. Çıplak kulaklarımla diksiyonu düzgün biriyle muhabbet bile edebiliyordum. İşitme cihazlarından da faydalanabiliyordum. Elbette ki faydalanmadan kastım dudak okumadan anlamak değil.
Dört yıl geçti. Doktor bana üç aya kalmadan dudak okumadan iletişim kuracağıma dair GARANTİ verdi. Kesin bir dille belirtti. Oysa ben buna bunca yıldan sonra yaklaşamadım bile.
Anlaşılan istatistiklere katkı olsun diye ameliyat edilmişim.
İşitme cihazı mı implant mı derseniz elbette implant. Ama benim gibiler için değil. İşitme cihazı kullandığım zamanları da hatırlıyorum. Şu an sesi temiz alıyorum, birebir konuşmalarım cihaza kıyasla daha rahat. Ama yüze bakmadan konuşmak meselesinde yol almış değilim. İmplant benim için "hayata dönüş" de olmadı. İyi bir cihazla şu ankinden daha azını duymuyordum ben.
Doktorlarımın ismini ifşa edeceğim ama önce dava açmayı düşünüyorum. Beni ameliyat konusunda bilgisiz bir üniversite öğrencisiyken yanlış yönlendirdikleri, geri dönüşü olmayan bir yola soktukları ve boşa ümit verdikleri için hesap soracağım.

tuh cok yazik olmus duyan kulagina uzuldum asil uye
ben 7 yil kullanipta dudak okumadan bisiy anlamadim sen daha dort yilda uyanmissin :(allahin verdigi cok az da olsa ses duymaniza yarayan kulaginiza koklear implant musibetini taktirmayin derim herkese o kulak bidaha olmustur hicbi seye yaramayan bas belasi olmustur bu boyle biline ben gibi koklear implantini aldirdiktan sonra
6 yildir anam agliyo hastanelerde cebelleserek ilacli emarlar cektirerek koklear implanttan olusan koleastotam ameliyatlari olarak\
sen gene da et obur kulagin duruyor bide ustelik isitme kaybin bana gore daha az anlatmana gore
lutfen doktorunu hastanenide burda ifsa et ki devleti zarara sokan senin kulaginin kaatilini herkes bilsin:mad:

mrb.geçen seneden hatırında kalan arkadaşlar varsa bende çocuğuma koklear implant uygulatmayı düşünüyordum.geçen sene başarılı bir operasyonla takıldı.çok şükür duyuyor.belki benim gibi duymuyordur ama seslere dönüp bakması beni çok mutlu ediyor.arkasından söylediğim kelimeleri net olmasada çıkarmaya çalışması ve ya kendince en iyisini çıkarması çok güzel.şimdilik bi sorun yok.

Selam ..bir kaç gün önce cihazım bozulduğu için yeni cihaz alma işlemlerine başladım ama kullandığım marka hakkkında çok az bilgiye ulaşabildim...kullandığım marka Clarıon coclear imlant...2003 yılında takılmıştı...kullandığım cihazın bir üst versiyonunu vrecekelerini söyledi şirket...nasıl bir şey nette bulamadım...ve bu cahazın fiyatı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı...varsa yardımcı olursanız sevinirim.....iyi günler..:)))

merhaba implant hakkında pek bilgim yok,ben de artık ameliyat olup rahat duymayı çok istiyorum,bir sorum var,implant takanlar denize girince duyuyormu?bu soruyu cahilliğime verin pek bilgim yok.

dunyam koklear implant yapilan kulak olan isitmesi feda edilmistir bunu bilerek taktirin
hangi kulaginizda isitme kaybi daha coksa ona taktirin implanti
cunku dis alicilari takmadiginiz zaman en kucuk ses duyamazsiniz implant takilan kulakla
eger benim gibi implant cikarilma durumu olursa cinlamalardan cok cekiliyor
denize girmek degil normal yasamda diyelimki implant dis parcalari takmak istemediniz isitme cihazi takmak istediniz eskisi gibi:(en gelismis en yuksek ses veren cihazi taksaniz dahi o kulakla hicbir ses duyamazsiniz
mesela bana obur kulaga implant takalim diyor doktorlar koklear implanta sesleri feda ettiktewn sonra olaki koklear implantin dis parcasi bozuldu
ve ve en onemlisi gece yatarken cikaracaksiniz dis parcalari zindan gibi hic hic bir ses kirintisi duymadan yasamaya hayatmi denir:confused:

colde iki testi su var hangisini kirrsiniz SERAP gorundu diye cabuk gitmek icin
tabiiki az olanini
iki testiyide kirdin
SERAP oldugunu anladin
susuz kalir gucun kalmaz yolun sonuna nasil cikarsin koklear implanta pozitif bakcam diye :)
testileri kirmadan oraya koyup isinmis azalmis olsada isitme cihazini degistirip o isian azalan sularla idare etmek daha iyidir bence

ah arkadaşlar ben çok korkuyorum yaptırsam bir türlü, yaptırmasam bir türlü,kulak arkası cihaz kullanıyorum günden güne kulagım ağır duymaya başladı ,az duydugum halde implastı taktırırsam,taktırdıktan sonra vazgeçersem eskiden az duydugum kulak tamamen yok oluyormu? eski hale geri dönüş oluyormu?
implant masrafı türk parası olarak tamamen ne kadar tutuyor?

kesinlikle azda olsa duyan kulaklaraimplant yaptırmayın.

cihazla az duyuyorum daha üstün kulak arkası cihaz varmı bilmiyorum,cihazı çıkardığım zaman kulagımın dibinde düdükde çalsanız hiç duymuyorum,artık sıkıntı veriyor söylenenleri anlamayınca tekrar ettirince bazen sinirleniyorlar buda beni üzüyor..son çare implant sanırım, taktırınca sesleri duyarmıyım onu da bilmiyorum..

dünyam1 istanbulda yaşıyorsun git bir odyoloğa o sana yol gösterir.ankara da olsaydın ibni sina hastanesi derdim.koklear implant için değilde o hastanedeki odyolog aynı zamanda işitme cihazları da pazarlıyor .her sene yeni cihazlar piyasaya sürülüyor.

hangi isitme cihazini kullaniyorsun dunyam
ooo bi cihazlar varki ses ayari yaparken yerinden ziplatiyo gorsen oyle ytuksek ses veriyo bilemiyorum sizin isitme kaybiniz icinde iyi cihazlar var
oyle guzel otme engelliyorlarki hic duduk gibi otmuyo iyi kalite cihaz ama odyometrist bilgili olacak bide hemen pes etmek yok cihaz ayarlarken dikkatle odyometriste yardimci olacak duydugun sesler nasil onu dikkatle dinleyip odyometriste soyliceksin
ee pahalica tabi iyi olanlar soyle 3500 5000 gibi olsun ses duymak icin verilir
hi duymayinca sinirlenenlerede takma valla biz nasil zorluk cekiyoruz duymak icin onlarinda bize anlatmak icin borcu var allah katinda salla hic uzulme sora sora nasilsa duyarsin isitme cihazi iyi olunca insanin bi morali duzeliyo ki:)
implant yaptirirsan ses duyarsin hemde cok yuksek ses ama geri donusu yok bide normal kulak olmayacagini kabul et mesela ben 7 yil kullanip dudak okumadan konusulanlari anlamadim telefonla konusabilirsin demisti implanti takan doktorum hicbir zaman bir kelime bile anlamadim telefondan implanti kullandigim zaman

iyi.. ben herşeyi duyuyorum ama niye anlamıyorum? hemde kulak ii kullanıyorum... az geliyo rişitme diyor biri... oldu kulak arkası aldım. sonuç yine aynı ses çok ama anlama sifir... ben artık umudu kestim!!!! yani her iki kulakta cihazla çok iyi duyuyor... ama anlama sifir.... şimdi koklar taksma ne takmasam ne....

shukufe;

phonak cihazı her iki kulakda kullanıyorum sağ kulak testlere göre ileri derece yüzde yüz agırmış cihazı takınca tiz de olsa ses alıyorum ama artık konuşmaları rahat anlaşaılmıyor.shufecim ben de telefondan hiç bir şey anlamıyorum cihazı takanlar geliyormu ses ne anladın ı zannediyorlarki bizim gibi konuşalılanları anlıcak, ses var anlama yok demekki herkesde bu sorun varmış bir tek ben anlamıyorum sanıyordum ki cihazı satıp takanlar bunu hala telden anlamıcagımızı öğrenemediler ..böyle sorunumuz olan sizin gibi insanlarla çok iyi anlaşacagımı inanıyorum saglıklı duyan insanlarla bu halimle pek anlaşamıyorum.benim gibi sorunu olan arkadaşda yok çevremde.artık buralara takılırım.
implant takınca ilerde agır duyma özelliğide olurmu? mesela cihazı ilk taktıgımızda çok ses geliyordu şimdi zayıf tiz geliyor böyle sorun impantda olurmu ?

birde çalışır halde elimle impantın üstüne kapatınca ses diiittttttttt diye ses yaparmı?

kgokce ne haber uzun zaman oldu nasılsın? bu arada benim sorunum için gelişme var mı acaba? üstde yazmıştım...

sevgii dunyam
phonak sahaneymis ama boy boy tabi
ne kadar ekmek o kadar kofteymis sen hangisini kullaniyorsun bilmedigimden denediklerimi anlatayim
ilk gittigim yerde nadia s olanlari denedi odyocu cok temiz ses simdi begenerek yillardir kullandigim canta cihazimi fersah fersah gecer cok guzel olsada 3500 lira niye vereyim ben telefonla filan konusamiyorum her soyleneni duyanlar gibi duymadiktan sonra dedim milo puls da isimi gorur hemde az bi paraya dedim odyocu karsilamiyo sana bu olmaz desede beni kirmadi
vallqah begendim guzeldide konusmalari daha az anliyorum deyince iste senin kaybina yetersiz dedi certena olani denedi iyi ama vasat iste o denedigim nadia s nin yania yaklasamadi
iyide biraz ucuzunu dene nadialarin deyince gene kirmadi cok iyi bir odyocuymus
nadia 1 ilaninydi galiba nal gibi olsada parada kiymetli olsun dedim
ama nadianin isim hakkinin icine edercesine hicte begenilecek gibi degildi
yeni cikan cihazlar cok ama cok guzelmis benim canta 780 d cihazimin otmemesiyle oyle ovunurdumki simdiki bu denedigim milo puls olsun certena olsun nadia s olsun hic ama hic otmuyor o kadar kugima elimi yaklastirdim kafami oraya buraya cevirdim tik bi tane otmuyo bizlere kalip degistirin diyenler artik utansin bu otmeyen cihazlar varken 10 sene bile ayni kalip kullanilir bununla:eek:
koklear implantin beynimin icine eden cirkin bozuk seslerini dinlemektense bu yeni nesil cihazlarla guzel sesleri duymayi tercih ederim sahsen herkeslerede tavsiye ederim
koklear implantlada her soyleneni anlamak diye biseyr olmamasina ragmen anlama iyi isitme cihazlarindan bi farki yok bide o kadar riske girmek akillica degil cunku implantin dis parcasi bozulursa yenilersiniz ama
ya ic parca bozulursa iste kulak gidici butun isitmeniz kayip olmasida cabasi

sağolasın shukufe iç parça bozulursa dendiği an vazgeçtim bunu en son çareye bıraktım,eniyisi ben yeni çıkan kulak arkası cihazları bir deneyeyim ama dışa ötmeyen cihazlardan istiyorum senin memnun kaldığın cihazın resmi linki varmı? bu tavsiyen için çokk teşekkür ederim sağlıkla kal.

phonak sitesinden bakabilirsin resmini canim:eek: nadia s ixsp unutmadan ekliyim is odyocuda bitiyo tecrubeli birini buldunmu bak iste sansina iste en onemli yer

bu cihazı ne zamandır kullanıyorsun fiyatını öğrenebilirmiyim?

kgokce;
teşekkür ederim bilgiler için sagolasın.

yeni cihaz almaya niyetlendim size denedigim cihazlari yazdim simdi ne dersin bi umidim de oticon chili 9 belki bunuda deneyimki icimde kalmasin

shukufe;

maşallah ne cihaz var hepsinin isimleri biliyorsun, dene canım bizede bilgileri ver ki sayende iyi duyabilelim iyiki varsın.

gökçecim Allah yardımcı olsun hepimize, inşallah cihazlarımız bozulmadan kullanırız.ameliyatı sigorta karşılıyorsa,cihazıdamı karşılıyor?

koklear implanti taktiricakta sana diyorlarki bitek pil alacaksin hic masraf yapmicaksin :p taktirip kullanmaya baslayinca ayagin suya eriyo
isitme cihazina 550 lira oduyormus yeni cikti iste insanlar 5 6 yilda bu parayi vermeye zorlaninca kasaplarin eline dusuyo:mad:koklear implant taktirmayi ne kadar geciktirirseniz kazanciniz o kadar olur bu teknolojinin hizli gelismesinde
analog cihazlar kullanma sikligi varken kurtariciydi baska care yoktu duymak icin
ama bu dijital bollugunda teknoloji gun nunden daqhada iyiye giderken o parayi bulamasak bile kulagimizin islevi bozulmadan kalan isitme kirintimizla idare edip sesleri kaybetmemek cok daha iyidir bence

haklısın shukufecim implantı geciktirmeye çalışayım bu kadar bilgilerden sonra,ben sandımki saglıklı olan kulaklar gibi duyacagımı sandım artık kulak arkası yeni çıkan cihaza bakayım ,ileriki zamanda cihaz işe yaramaz hale gelirsem implant taktıracagım doğru düşünmüşmüyüm?:(

bugün kulak için testler yapıldı dr sonuçlara baktı bana implant takılması gerekmiş biraz düşünmem gerektiğini söyledim ,lakin yeni çıkan son model kulak arkası cihazları denemekte fayda olmazsa artık son çare implant..
ameliyat ve cihazdan mucize olsada hayırlısıyla duysam da kurtulsam yarabbim..

Amin gökçecim ameliyat kaç saat sürüyor?ceple sesleri duyupda anlayabiliyor muyuz?ben kulak arkası cihazla hiç ceple konuşamadım çünkü ses var anlamıyordum implantta anlarmıyız?

kgokce;

kardeşiniz daha önce duyuyormuydu ,kaç yaşında kardeşiniz?allah yardımcı olsun hepimize..

Allah hayırlısını versin inşallah,bende yaptırmam gerek bense korkuyorum, dr, a sordum kafanın içindeki parça bozulursa ne olacak diye dr.da hiç öyle sorunla karşılaşmadığını söyledi. sizce gökçe hiç içteki parçası bozulan oldumu ?hiç duydunuzmu öyle sorun?

ameliyatda nereden kesip takılıyor , benim saçım uzun saçı kesiyorlarmı?bilgileri sayenizde geliştirmem gerek,şimdiden teşekkür ederim.saglıcakla kalınız

Üst Alt