Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

meşhur isviçre'li işitme engeli arkadaşı tanıyorum. tamamen işitme engelli olan ve işaret dili ile iletişim kuran bir arkadaştır. korkusu işaret dilinin yok edilmesidir. yani sanıyor ki koklear implant, işaret dilini yok etmek için yapılıyor sanıyormuş. ondan karşıymış. oysa implant zorunlu değildir. ailelerin - engellilerin tercihidir. takmak isteyen takar, istemeyen yaptırmaz. ve işaret edili kolay kaybolmaz. artık heryerde işaret dili kursları bile açılıyor. neyse bu ayrı bir konudur. şimdi gelelim diğer meseleye evet doğrudur. implant yapılan kulakta geri dönüş yoktur. ancak bu eskisinden daha iyi duyan bir kulağa kavuşmak için göze almak gereken bedel değil midir? düşünün kulak arkası ile %5 duyabiliyorsunuz. implanttan sonra bu yüzdeden daha fazla örneğin %80 duyuyorsunuz. hangisi daha mantıklıdır? işte ben bu yüzden ameliyat oldum. ve iyi ki olmuşum diyorum. çünkü kulak arkası cihazım işitme kaybım ilerleyince ve SINIRA DAYANINCA yetmemeye başladı. %5 duyuyordum. şimdi artık saatin tik-taklarını bile duyuyorum. kulak arkasını yıllarca kullandım. ve hiç bir zaman saatin tiktaklarını duymadım. implanttan sonra hassas - alçak frekanstaki sesleri duymaya başlayınca dedim ki meğerse duymuyormuşum! bu cihazlar ileri işitme kaybı olan benim gibilere göre değil. dedim. elbette koklear implant herkeste güllik gülistanlık olacak değil. shukufe nickli kişiler gibi olumsuzluklar da yaşamış olanlar var. ancak bu koklear implantın büyük başarılarını gölgeleyecek kadar çok değil. Gaziantep'in bir köyünde bir baba var. Ailesinin ve çevresinin karşı çıkmasına rağmen çocuğuna implant taktırdı. Babaya olumsuzluk aşılayan arasında kim vardı tahmin edin? Bir doktor! Bu doktor bu babaya 'Bu çocuk konuşursa ben eşek gibi anırırım' bile demiş. Şimdi çocuk bülbül gibi konuşuyor. Umarım bu olay önemli bir fikir verir. Selamlar.

işitme kaybı totale yani sınıra yaklaşmışsa eldeki bulgurun değeri kalmıyor. ya daha iyi duyacaksınız ya da işitme kaybı yine ilerleyip tamamen sessizliğe gömüleceksiniz. insanın hayatında önemli bir seçim yapması gerektiği anlardan biri bu. ve doğrudur: İşitme cihazından fayda göremeyenler için denemeye değer.

Hepiniz haklısnız..biliyorum..
Shukufe bana sormuşsun benimde kimliğimi neden yazmadığımı..haliyle herkes "nick" kullanırsa bende artistlik yapıp ismimi yazacak değildim.. ama özel mesajla sormak, tanışmak mümkün. illa herkesle tanışmak zorunda değiliz. mesela sana mesaj atsam mesaja kapalısın. Kgökçe İsviçre deki arkadaş aslında Türk ve erkek. Pronet sanırım daha iyi tanıyor yazdıkları mantıklı ve benimle konuştuğu konuyla da örtüşüyor.İşaret dilinin kalkmasından korkuyordu aynı zamanda.
Ben Ankara da ameliyat olanlardanım valla seni gerçekte tanıyormuyum dediğim oluyor sevgili shukufe..:) hadi bir ipucu: ben 1999 ve 2000 de iki kere oldum. sen hangi yılda oldun?

sandrayi bilmemde
almanyada oyle bi olay varmis uzun zaman onceleri bi yerlerde okumustum
sagir bi asiret gibi bi aile toplulugu varmis hatirladigim kadari bunlar hep kendi aralarinda evlenir baska duyan insanlari aralarina almazmis hatta yanilis hatirlamiyorsam duyan cocuklarini bile sagir olmalarinimi ne saglarlarmis
hep isaret diliyle konusurlarmis
epey bi eglenmistim okudugum zaman hala unutmaz isitmekte zorlanip duyan insanlarin gazabina ugradigimda bende boyle bir toplum bulup orda yasasam derim:eek::eek::eek::p

bana ne sordun ole konu degistirmeyi ben yapmisim gibi:eek::eek::eek::eek:
diyosan kimlik fotokopisimi koymak lazim hicte gordugum bisi diil sitelerde birilerine cevap yazmaya kalksam silenler oluyo bana hakaetamiz yazanlarinki silinmiyo nedense:eek::eek::eek::eek::eek:
olsun o kadarcik kusur kadi kizindada olur insanlarin agzi torba diil :psurda bende kendi kendime geciniyom sizin kokleariniza bisi yapcak halim yok dimi:)

:eek::eek::eek::eek::eek:isler baya eglenceli sandraaaa erkek ismiiii
senin kimligini sormuyorumki hayatin anlami
beni ilgilendirmiyor ayricana nette ole ozel mesajla hertkesle konusulurmu :eek:sitede iste bilgi alisvarisi guzel vakit gecirme dertleri paylasma
insanlarin ozeli kendine aittir gelipte burda herkesin bir nicki varken ben kimlik kartimla girip yazcam diilya:eek:acaip bi istek gibi bisi:eek:
zannettimki hep koklear implan tin artilari diilde masal gibi ucurmak sizin istediginiz
deve kusu misali kafayi kuma gomupte ameliyata girmelerini isttiyorsunuz sizler
ben diyorumki cok az bir ses duyan kulak hic duymaz oluyor koklear takilinca bide boyle boyle bir acilar gecirdim iste arkasini hala toplayamadim koleastotam ameliyatlarindan anam agliyo
yeni bir isitme cihazi almak icin para bile kalmiyor koklear implant cikarilmasi yuzunden durmadan ozele para yetistiripde isitme cihazinin yenisini alamiyorum

haaa ne dersende benim nickim shukufe:eek::eek::eek::eek::eek:

yine yanlışınız var. kimse burada "koklear implant tüm işitme engelliler için garantili çözümdür" minvalinde konuşmuyor. kimse kimseden kafasını gömmesini istemiyor. böyle bir şey yok. ben şahsen işaret diline alışmış, anlamayı- konuşmayı unutmuş işitme engellilerin implant taktırmasına sıcak bakmıyorum. doktor taksa bile karşıyım. çünkü bizzat gördüm. bir kız tanıyorum. implant takmış ama anlamıyor. daha çok işaret dili ile konuşuyor. boşuna ameliyat olmuş dedim mesela. size kişisel tavsiyem insanlarla tartışmadan önce önyargınızı bir kenara bırakın. koklear implantın olumlu yanlarını anlatan-bahseden insanlara düşmanca ve önyargıyla yaklaşmaktan ve hakaretamiz konuşmaktan artık vazgeçin. içinde bulunduğunuz psikolojinizi tahmin etmek zor değil. implant taktırdıktan sonra birşeyler yaşamışsınız. geçmiş olsun. ancak bunun herkeste olmayacağını bilmeniz lazım. çünkü daha önce dediğim gibi implant taktırmadan önce kişisel araştırma yapıp bir çok implantlı ile konuştum. hepsi memnundu. hiçbirinde sizin başınıza gelen talihsizliğe rastlamadım. dünya üzerinde yüzbinlerce implantlı var ve binlerce kişi implant oluyor. çünkü diyorlar ki 'kulak arkası cihaz ile az duyuyorum. yeterli verim alamiyorum. neden implant ile daha iyi duymayayım?..." işte asıl soru bu. bu yüzden koklear implant olmaya değiyor. ancak tabii sizin gibi olumsuzluk yaşamış kişiler için sadece "olumsuz" algısı yerleşiyor. oysa koklear implant çoğu insanın hayatını değiştiren olumlu bir buluş olmaya devam ediyor. siz sürekli olumsuzluk aktarsanız ve taraflı olsanız da dünya durdukça tıp biliminin nimetleri insanlığın yararı için hizmet etmeye devam edecek.

bu arada kaldı ki evet koklearımızı birşey yapamazsın. şükür duyuyoruz. anlıyoruz. yapabildiğin tek şey implant adaylarını, çocuğu implant olması gereken aileleri korkutmaktır. şu an bilerek ya da bilmeyerek yaptığınız budur. hem olumlu hem de olumsuz yanları yazarsanız daha çok takdir toplarsınız. ancak şu an "ününüz" bu sitenin dışına bile taşmış durumdadır. implant adayı olan ya da implant olması gereken işitme engelliler "acaba shukufenin başına gelen benim de başıma gelir mi?" diye korkmaktadır. sizi okuyanlar neyse de ancak iş çocuklarının üzerine titreyen en iyisini yapmaya gelen aileler olunca daha da değişmektedir. sizi okuyan bir anne korkup aldığı karar ile belki de çocuğunun geleceğini etkilemektedir. bunun vebalini nasıl ödeyeceksiniz? siz anlamayan - konuşmayan çocuklar mı istiyorsunuz? amacınız sadece bu mudur?

bu değilse o zaman hem olumlu hem de olumsuz yanlardan bahsedin. bırakın da insanlar artısını - eksisini tartarak karar versin. yok eğer sadece olumsuz yönlerden bahsetmeye devam edecekseniz 'sizin koklear implanta kişisel kininiz var' cümlesini rahatlıkla söyleyeceğim.

uuuuh amma uzun avukatimsi bi yazi dosenmis birileri:)iste satmak icin yazin anladimda vebal mebal diye bahsedip sıkıcı oluyorsun peki o koklear implantini aldirmak zorunda kalanlarin vebalide vardir bunlarda kesin kes hep sizler gibi ucurup dogrulari saptiranlarin uzerine oluyor o insanlarin cektikleride herhalde :eek:
olumluyu yasiyan olumluyu savunsun olumsusu yasiyan kimselere duyurmasin diya biisuru tehdit:pvari bisiler
merak etmeyin biz eski koklear implantzedeler gibi uyutulamaz kimse bu zamanin ortaminda
bu kadar gelismis isitme cihazlari varken dahada iyiye giderken bi kac yillik omru kalmistyir tamamen koklear implanta sartlandirilmis ou taktircam diye isitmeyi kokunden kaybedip basdonmeleri denge kaybi yasamayi kimse tercih etmiyecek zamanla
cojk cocuklu dogudaki aileler tecihn eder anca
cunku okuma yazma orani az olmakla birlikte bedava koklear implant veriyor devklet bedava pil bedava yedek parcasini veriyor devlet daha ne osssun:eek:
biz gibi koklear implanttan agzi yananalar ne oldugunu ogrenipte isitme cihazina donenler bilsede kendi paramisla cihaz aliyoruz
onlar devam bedava koklear implanta
zaten koklear implant omrunun sonuna kadar kullanabilir denilenlerde cartayi cekecek olanlar
cocuklarin onun de uzun yillar var zamanla hersey anlasilacak riskler ortaya ciktikca neyin ne oldugu ogrenilecekbunu ben yazmasamda siz savunmasanizda hersey ortaya cikacak

koklear implant işitmesini sonradan kaybedenler ve bebekler için bir çözüm...ben işitmemi 30 yaşında kaybettim..ondan önce her şey normaldi..neden kaybettiğimide doktorlarda bende anlamadım...ani işitme kaybı....ve ben bu yaştan sonra işaret dilini nasıl öğrenecektim..imkansız gibi...5 yılda zor öğrenilen bir şey..uzun bir eğitim gerekli...dudak okumasında bile halan zorlanıyorum..işitmem azda olsaydı işitme cihazı verecekti doktorlar...2 ay hastanede tutup inceleme yaptılar ve bunun sonucunda bu cihazı takmamız gerek dediler..diğer cihaz denemelerindede başarısız olundu malasef.....çocukalrın ameliyatı ve gelişmesi harika yakından takip ettiğim ve büyümelerini izlediğim çocukalar var...şu an hepsi okulda ve konuşabiliyorlar...normal eğitim alabiliyorlar...onlar için büyük bir şans....tabikkiii herkesde başarılı olacak diyede bir şey yok...100 kişide 2 kişi çıkacaktır...onlarda şansına küssün...o 2 kişi yüzünden böyle bir cihaz kötü işe yaramaz demek büyük haksızlık...

Shukufe senin başına gelen büyük talihsizlik ama merak ediyorum senin gibi kaç hasta var..yani aldırmak zorunda kalan...benim çevremde hiç yok...

benim cevremde koklear implant taktiran yok seher cunku benim yasadiklarimi hep uzulerek takip ederler butun cevremde tanidiklarim iste deli cesaret zarar verdi derler:(
egede tatile gitmistik bundan bikac yil once orda bir beyle tanistik meshur CAGLAR BATMAN yapmis ilk koklear ameliyatini uzucu gunler sonrasi aldirmak zorunda kalmis implantini ama o deli cesareti obur kulaginada tekrardan egede bi hastanede baska bi doktara taktirmis koklear implantini
eh yasiyor zaten koklear implant kullanirken mecbursunuz onu ovmeye hic olmazsa sikayet etmemeyi ogreniyorsunuz cok bir koklear implant markasi olmadiktan baska kucuk bir kablosu bile uymuyor baska markanin
halimden memnunum simdi dedi dedi ya ben dusun dum aksam yatarken mecbur cikariyorsunuz implanti zindan gibi sessizlik parca kablo lazim bne yaparsin sessizlige gomulmek maazallah obur implantta alima durumunda hic hic bir ses kirintisi kalmadan nasil yasarsiniz
hep hep nuksedek koleastotam yuzunden hastanelerle hasir nesir olunca orda uzun zaman yatinca merakli arastirici olunca epey bi kucuk cocuk gordum koklear eldiran iltihapli koklearli
hatta benle birlikte koklear taktiran kucuk bi dogma sagir bi kiz ben koklearimi aldirmadan once karsilastik hacettepede
boynu bukuk mahzun durusu hala gozumun onunde kaderdasimin :(annesiyle konustuk koklar implantini aldirdik simdi hacettepe iyi dediler obur kulaga taktircaz islemlerini yaptiriyoruz dedi

belli ki hala önyargıyla ve düşmanca yazan-yazmakta ısrar eden birileri var.

"hem olumlu yanları hem de olumsuz yanları yazın" diyen birilerine doğruları saptırıyor, tehditvari yazıyor gibi suçlamalar yapmak nasıl bir mantıktır? nasıl bir zihniyettir?

doğrudur. bir marka ancak o markayı üreten firmanın ürettiği yedek parçalarla çalışır. bunda anormal olan nedir? arabalarda, buzdolaplarında, televizyonlarda, bilgisayarlarda vs. her yerde her sektörde geçerlidir bu. hatta laptopumu yeni satın almıştım. 'laptopunuzu başka adaptörle kullanmayın. ambalajından çıkan kendi adaptörüyle kullanın' diye uyarı bile okudum kullanım klavuzunda. bunlar son derece normal olup kötü birşeymiş gibi göstermeye çalışmak ancak 'artniyetli olmakla' açıklanabilir.

kimse koklear implantı övmeye mecbur değil. elbette eksi yanları da var. bir kere iç parça darbelerden korunmak zorunda. çünkü iç parça salyangozun içinde yer aldığı için yapılacak baskı ciddi bir risk yaratabilir. bu da futbol - basketbol gibi topun başa çarpma ihtimali olan oyunlar oynanmaz. derin dalışlar yapılamaz. çünkü basınçtan dolayı da risk yaratabilir. dolayısıyla spor yaparken kısıtlanıyoruz. bir de x-ray gibi manyetik alanlar riskli olabilir. bunun da çözümü " implantım var " deyip güvenlik taramalarının yanından geçmek için görevlilerden izin isteyebilirsiniz.

hiç bir kulak arkası işitme cihazı implant kadar verimli olamıyor. olması mümkün değil. kulak arkası teknolojisi ne kadar ilerlerse ilerlesin ileri derecede işitme kayıplı olanlar için verimli olmuyor. çükü kulak arkası sadece "sesi yükselten bir hoparlör" gibi. oysa implant salyangozda kıvrılarak yerleştiriliyor ve hasar görmüş işitme tüylerinin yerini alıyor. bunu implant olmadan önce bir animasyonda görmüştüm. o zaman niye bazı arkadaşların "implant kulak arkası gibi değil. cihaz değil" dediğini ve halk arasında "biyonik kulak" dendiğini daha iyi anladım. biz de ikisini kullandık biliyoruz da konuşuyoruz. biz de sizin gibi tonla para döküp verdik kulak arkasına. hem de en iyi markalardan kulak arkası aldık. Aldıkta ne oldu? bir süre sonra yetmemeye başladı. duyurabildiği ancak %5. ben de yaşadım biliyorum da anlatıyorum ya. ha tabii 'nicklerle' yazıştığımız için inanıp inanmamak sizin bileceğiniz iş.

"cojk cocuklu dogudaki aileler tecihn eder anca" cümleniz kullanıcı profilleri hakkında hiç bir şey bilmediğinizi ve ne kadar dar bir çevreniz olduğunu kısaca nasıl bir bilgi kıtlığı içinde art niyetli bir tartışma yapmaya çalıştığınızı açık biçimde kanıtlıyor. evet doğudaki ailelerin yanında batıdaki ve tek çocuklu aileler de taktırıyor. ve bunları bedava olduğu için takmıyor. çocuğu için gerekli gördüğünden takıyor. hatta tanıdığım bir baba var. iyi eğitimli, bir firmada tepe yöneticisi. kariyer sahibi. tek çocuğuna taktırdı. yani 'okuma-yazma oranı az' olan kesimin yanında üniversite bitirmiş - kariyer yapmış kesim de taktırıyor. bunlara ne diyeceksiniz?

sahi koklear implantlı olan ben batıda (istanbulda) yaşıyorum ve ailemin tek çocuğuyum. ne diyeceksiniz buna? benim gibi yüzlercesi var. hatta koklear implant kullanıcısı olan bir doktor bile var. ne kadar memnun olduğunu kendisi söyledi bana. vereyim mi daha örnek? işitme kaybı ilerleyince üniversitedeki eğitim hayatının bittiği düşünen arkadaş oldu implant. ve artık hocanın yaptığı yoklamada ismi söylenince anlıyor. önceden yoklamada ismini anlamıyordu. bunlara da ne diyeceksiniz?

ve merak etmeyin. bedava diye de herkes yapamıyor. kolay mı öyle? bir çok şartı, kurulu -raporu var. her iki kulakta ileri derecede işitme kaybı olacak, en az yüzde 90 olacak, kulak arkası cihazdan verim alamadığı doktor raporuyla belirtilecek...kolay mı öyle? hem art niyetli hem de çok bilgisizsiniz...

bir de seher35 nickli arkadaş 'anlayana' en güzel cevabı vermiş. teşekkürler:

".......tabikkiii herkesde başarılı olacak diyede bir şey yok...100 kişide 2 kişi çıkacaktır...onlarda şansına küssün...o 2 kişi yüzünden böyle bir cihaz kötü işe yaramaz demek büyük haksızlık..."

[FONT=Calibri][SIZE=3][FONT=Calibri][SIZE=3]
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Neler oluyor burada :) uzun zamandır bu siteye girmiyordum. Memur oldum evlendim. Hani yıllar geçmiş gibi olur ya öyle döndüm.

Cochleat implant hakkında bir çok tartışmaya katıldım burada.Ama baktım ki değişen bir şey yok. Yine bazı şahıslar bu cihaza taş atıp duruyor bazılarıysa benım gibi çok memnun. Bende çok başarılı olan bu cihazla duyuyorum Allahıma şükürler olsun.
Başarısız olanlara da Allah yardım etsin başka birşey demiyorum. Burada milletin gözünü korkutmaktan başka hiç birşey yapmıyorsunuz inanın. Belkı başarılı olabilecek belki olmayacak orasını Allah bilir. Ama burada boş konuşarak kimsenin gözünü korkutmaya hakkınız yok.

Bu arada pronet. Benide örnek verebilirsin. Bende doğma büyüme İstanbullu anne ve babası üniversite eğitimi görmüş, babası devlette yüksek bir mevkiide olan ve iki çocuklu bir ailenin tek kızıyım. Daha yeni yeni tanınırken 1999 yılında ameliyat oldum. Ve iyiki olmuşum.

koklear implant dogushtan ishitme engellilere ne kadar iyi gelir oglum ALI dogushtan

olmushlar cevaplasin.oglum ALI dogushtan duymuyor.kulakarkasi cihaz kullaniyor ve surdoloqla egitim aliyor.tek tek kelimeleri ve kucuk cumleleri soyluyor.sag kulak 85db sol kulak 75db.shimdi koklear implantin oglum icin ne kadar iyi olacagini merak ediyorum.lutfen dogushtan ishitmesini kayb edip sonra koklear implant ameliyat

merhaba iral0112, öncelikle geçmiş olsun. size en iyi cevabı doktorlar - odyologlar verir. Ancak "örnek birileri" arıyorsanız doğuştan işitme engelli olan, koklear implant ve yoğun özel eğitim ile söylenenleri oldukça güzel anlayan - konuşan bir işitme engelli arkadaşım var. hatta iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazandı. hem de burslu okuyor. kendisiyle gurur duyuyorum. isterseniz arkadaşımla temasa geçip sizin mesajdan bahseder, yardımcı olup olmayacağını sorarım. selamlar.

Cochlear implant amleliyatı ve bu ameliyat hakkında sormak istedikleriniz.

Merhaba arkadaşlar ben Sümeyye. Ben 10 Haziran 2011 tarihinde cochlear implant ameliyatı oldum. Ameliyat öncelerinde çok sıkıntı çekiyordum. geceleri devamlı ter içinde uyanıyordum. İşitme kaybım önceden bana söylenmemişti. Bu yüzden ben de hep db si az kayıplar olan cihazları yani çok küçük olan cihazları takmayı hayal ediyordum. Ne o cihazların ne de benim işitme kaybımın ne kadar olduğunu bilmiyordum... Bir gün hayal kırıklığına uğradım. Yıllarca bana söylenmemiş dedim. Çünkü doktorum benim karşıma cochlear implant tablosu getirmişti. Bunu olup olmayacağımın kendi kararıma bağlı olduğunu, ama bunu takarsam hayatımı daha iyi yaşayacağımı söylemişti. Ameliyatı hayatı ve geleceğim için kabul ettim. Çünkü henüz 13 yaşındayım ve önümde kocaman bir gelecek var. İşitme kaybım da her geçen gün artıyordu. Düşünmek için fazla zamanım yoktu. En sonunda ameliyatı oldum. İşitme kaybım bir doktor hatası ile meydana gelmişti. 7 yaşında işitmemi kaybettim. cochlear ameliyatı sonrası eğitimlerine MARMARA ÜNİVERSİTESİ PENDİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ'ne gittim. Ameliyatımı orada Çağlar BATMAN adlı bir doktor yaptı. Şimdi çok memnunum. Okulda ilk dönemimi 4 tane üstün başarı belgesiyle bitirdim. Fakat cochlear implantı ilk taktığımda sesler hiç de doğal gelmiyordu. Robot sesi gibi geliyordu. Fakat aradan 1 ay geçtiğinde o robot sesinden eser kalmadı. 1 ayın sonunda gayet normal duymaya başladım. Ben bunları yaşadım. Ameliyat öncesi buradaki insanlarla irtibata geçip onlardan yardım almak istedim. Günlerce ağladım. Şimdi aramızda olmamış veya olmayı düşünen, yakınlarında birileri olacaksa bana danışabilirsiniz. Size öğrenmek istediğiniz her bilgiyi veririm. Yeter ki emin olun ve yeterince bilginiz olsun. Bu arada yakında beni daha iyi tanıyabileceksiniz. 80 sayfalık kitabımı yakında tamamlayıp bastıracağım. O zaman küçük yazarınızı tanıyabileceksiniz... Sevgilerimle...

Bu arada eklemeyi unuttuğum bir şey var. Eğer cochlear implant'ın sitesine girip takip ederseniz beni orada bulabilirsiniz. Çünkü İstanbul'un Kavacık şubesindeki cochlear ımplant şubesi benim konuşmamı çok beğendiler. Benimle kısa bir röportaj yaptılar.Kitap yazdığımı da öğrenince çok sevinip beni katıldıkları seminerlerde istersem konuşma yapabileceğimi söylediler. Benim için de ameliyat hakkında bilgi almak isteyen insanlara bilgi vermek çok önemli. Çünkü olmadığım zamanlarda ben de çaresiz bilgi arıyordum. Yakında bana nerede seminer olduğu haberini verecekler. Ben de gideceğim. Üstelik orada bana sponsor da çıkaracaklarını söylediler...

ben de koklear implantlıyım. geçmiş olsun. hayırlı olsun. sizin adınıza çok sevindim. sağlıklı günlerin ve başarılarınızın devamını diliyorum. sevgiler.

Sevgili MisafirN
Sizin o işitme yeteneğini kaybedip daha sonra cochlear implant la yeniden eskisi gibi duymak mümkün değil diyordunuz. üstelik görünüşe göre de takmamışsınız bile. en azından takmayanları takacak olanları böyle kötü yorumlarla korkutmayın. Ben de MARMARA ÜNİVERSİTESİ PENDİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ'nde Çağlar Batman tarafından oldum. Üstelik dikişi bile büyük değil. Belli olmuyor. kulağın hemen arkasında. Tabi cochlear implantı ilk taktığınız zaman bütün sesler robot sesi gibi geliyor. Anlamakta biraz güçlük çekiyorsunuz. Ama aradan maksimum1 ay geçtiğinde güzel duyamaya başlıyorsunuz. Hatta çevrenizdeki insanların duyamadığı şeyleri duyabiliyorsunuz bazen. üstelik bir çok fonksiyonları var. bazı insanların 2 kulağına yapılıyor. benim tek kulağıma yapıldı. yeterli olan buydu çünkü. ben ilk taktığımda o kötü seslerden nefret ettim ama sonradan çok iyi oldu. memnunum. şimdi cochlear implant ameliyatı olacaklara sesleniyorum. her kötü şeylere ihtimal vermeyin fakat internette hiç bilgisi olmayan bir insandan okuduklarınıza inanmayın. beklentileriniz de çok büyük olmasın.hayal kırıklığına uğramayın. değerli kullancılar eğer cochlear implant hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız benim COCHLEAR İMPLANT AMELİYATI VE BU AMELİYAT HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ adlı konuma sorularınızı yazın. üstelik o konuda beni de yakından tanıyacaksınız.

Hayırlı olsun, çok sevindim..kitabını bize de imzalarsanız daha da mutlu olurum. Bende cochlear nucleus koklear ımplant kullanıyorum. Kavacık kadar Şişli bürosunun da samimi ve sıcak ilgilerini bende yaşadım..teşekkürler

salam.
evet ben hemin arkadash hakkinda daha fazla bilgi almag isterdim
hangi koklear implant cihazi daha iyidir
turkiyede bu ameliyat kac para
teshekkurler

merhaba.benimde cocukumishitme engelli
kulak arkasi cihaz kullaniyor
kucuk cumleler kurur
bu cihazla ishitmesi normal ama
koklear implantla farki ne kadar
onu bilmek istiyorum
teshekkurler

kgokce hanim merhaba
bilgi verdiyiniz ucun teshekkur ederim
siz zamanla ishitme kotuleshecekmi diyorsunuz
ve ameliyat tr-de 40000tldiyorlar
hastaneler 15000-25000dolar her sey dahil diyorlar

benin oglum Ali 15 metreden normal cagirmayi duyuyor
mene her gorduyu ishitdiyi ama anlamadigi zaman sorushur bilgi istiyo
yani passif deyildir

doğrudur. 40 bin dolar değildir. ameliyat ve cihaz 40.000 türk lirasına mal olmaktadır. (hangi marka takılırsa takılsın değişmiyor) SGK karşılamaktadır. ancak ameliyattan sonraki masraflar yedek parça - pil vs. daha çok siz karşılamak zorundasınız. SGK çok küçük ödeme yapmaktadır. işitme kayıpları tiplerinden birine "sensouneural" denmektedir. bu işitme kaybı tipi İLERLEYEN tiptir. yani desibeller zamanla artacaktır. hastanede yaptırdığınız teste odyologun işitme kaybı tipini yazmış olması gereklidir. kulak arkası ile ben de küçükken söylenene tepki veriyor - duyuyordum. isim duyup baş çevirmek normal. ancak "anlamakta" zorlanıyordum. asıl önemli olan "anlama". benim kaybım da sensouneural olup işitme kaybım ilerledi. ve implant oldum. implant ile kulak arkasında anlamadığım uzun cümleleri anlıyorum. özellikle tv'de, dizilerde uzun cümleleri daha fazla anlamaya başladım. kulak arkası ile tek - tük kelime anlıyordum. selamlar.

Sevgili Sümmeye,Merhaba.
Bende aynı hastanede ameliyat olacam.
Size hangi marka cihaz takıldı?
Kendinizmi seçtiniz yoksa doktorunuzmu ?
Şimdiden tşkler..

merhaba pronet
burda diyorlarki KI uzun yillar kecdikce kotuleshiyo
KI uzun yillar takib normal yashayanlar varmi tanidiginiz
teshekkurler

"burda" derken kim diyor? onlar takmış mı ki nerden biliyor?

Benım 12 yıl oldu yeter mi. Kötüleşmenin aksine daha da iyi oldu

afedersiniz. yaşınızı bilmiyorum. kitabım daha çok macera türü. tarzınız mı bilmiyorum ama ben yazıyor olduğum kitabın tutkunuyum.

Merhaba arkadaşlar. Ben 1989 doğumlu işitmeyi işitmeyi ilk 2005 yılında ve işitme cihazından da verim alamayarak düzeye geldim.5 yıl boyunca kademeli kademeli işitmemi kaybettim.2011 yılında koklear implant ameliyatı oldum. 10 aydır kullanıyorum ve çok mutluyum. neler yaşadığımı bir ben bilirim. ve benim yaşadıklarımda kimseyle özellikle sanal alemde aynı sıkıntıyı çektiğim kimseler yoktu.iLK GÜNDEN itibaren duygularımı yazan bir blog oluşturmuştum.çeşitli yazılar yazdım. COCHLEAR İMPLANT - Ana Sayfa gerçekten neler çektiğimi bir ben bilirim. evet implant ın sorumluluk yönleri var ama lütfen hiç bir faydası olmuyor demeyin..ben hayata yeniden döndüm..

Bir yeri yanlış yazmışım.ilk işitme kaybını 2005 yılında yaşadım.2010 yılnda kadar yavaş yavaş işitme cihazından verim almayacak dereceye kadar geldi

Merhaba arkadaşlar 5,5 yaşında oğlum var her iki kulağında 90 dsl işitme kaybı var 3 yıldır işitme cihazı kullanıyor oticon sumo dm hastaneye 2,3 aya gittiğimiz eğitimlerde koklear ımlant da gerek olmadığı söylendi fakat şimdi impland olursa daha iyi olacagı söyleniyor ben konuşurken sorun yok her söyleneni anlıyor ama konuşurken çok zorlanıyor karasız kaldım bu işitme cihazıdan faydalanıyorsa implanda gerek yok diyorlar şaşırdım ne yapacagımı yardımcı olursanız sevinirim teşekürler (adana)

Üst Alt