Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Korku & Bilimkurgu & Fantastik Filmler

testere ve halka serilerini tek geçerim.
nerden giridm bu topiğe ya.korktum gece gece

SHUTTER(2008)

SHUTTER-2_1.jpg

Fotoğrafçı Ben ve eşi jane yeni evlidir Ben'in Tokyoda parlak bir iş antlaşması yapması üzerine Tokyoya giderler.Yolda Mt.Fuji dağ yolunda aniden yol ortasında beliren bir kadına çarparlar.Arabayı jane kullandığı için olay sonrası bir türlü etkisinden kurtulamaz,ezdiğini düşündüğü kadınında cesediveya kan izi falan yoktur ortada.Ben önemli bir katalog çekimi yapar fakat fotoğraflarda beyaz,puslu garip şekiller vardır.Aynı garip şekiller Ben ve Jane'in birlikte çekildikleri resimlerdede vardır.resimdeki bu gizi araştırmaya başlayan jane resimlerde beliren ruhlarla ilgili araştırmalar yapan bir kişiye ulaşacaktır bu arada Ben'de stüdyoda bir takım gariplikler yaşamaya başlar.Film ilerledikce fotoğraftaki hayaletin sırrı çözülecektir.Bir korku filmi olmasına rağmen filmin sonlarında taşların yerine oturması ile filmin vermek istediği önemli mesajıda alırız.Geçmişte yapılan ciddi hatalar geleceğide önemli ölçüde etkilemektedir.Japonların inanışına göre hayatta ciddi şekilde kırdığınız birilerinin ruhu öldükten sonrada size yapışır ve o kişiyi öldürene kadar terk etmezmişşşş.Bu film 2004 Tayland yapımı shutter adlı filmin bir re makei orjinalinin çok daha iyi ve korkutucu olduğu söyleniyor bulabilen korkmak,tırsmak isteyen orjinali izlesin.

THE DESCENT(CEHENNEME BİR ADIM) 2005
the-descent.jpg

Yönetmen:Neil Marshall
Türü:korku,gerilim.macera
IMDB puanı:7.4

Konusu:Genç ve güzel altı maceracı kız arkadaş heyecan dolu bir tatil için bir araya gelirler. Planları da derin bir mağaraya iniş yapmaktır. Meraklı gözlerle inceledikleri mağarada büyük bir kayanın düşmesiyle çıkış yollları kapanır. Artık karanlıkta onları aydınlatan tek şey fenerlerindeki zayıf ışıklardır. Av bekleyen yeraltı dünyasının ev sahipleri en az başlarına gelen bu olay kadar korkunçtur.

Çıkış yolu arayan bayanlar arasındaki sırlar açığa çıktıkça gerilim de artar. Birbirlerine sırt dönmeleriyle kurtuluş yolunda artık herkes kendinden sorumludur.

Bu türü sevenlerin tercih edebileceği yine bol kanlı,gerilimin düşmediği bir korku-gerilim filmi.

THE HİTCHER(OTOSTOPÇU

The.Hitcher.2007.jpg

1986 yapımı aynı adlı orjinal filmin yeniden çevrimi,oyuncuların başarılı oyunculuklarıyla ve film için seçilmiş süper müziklerle sıkılmadan gerilim dolu dakikalar geçirmenizi sağlayan bir film,tasfiye olunur
smile3.gif
detay bilgi için bkz.
Filmin müziklerinden bir kaç tanesi,Beyazperde - Otostopçu - The Hitcher

The Hitcher Ost Gomez How We Operate video klip izle indir yükle download Video75 Türk Video Arama Motoru

The Hitcher Ost Nine Inch Nails Closer video klip izle indir yükle download Video75 Türk Video Arama Motoru

The Hitcher Ost Stephen Bishop On And On video klip izle indir yükle download Video75 Türk Video Arama Motoru

Benim için filmin sonu süpriz olmuştu. Gerçekçi biten korku filmleri daha güzel oluyor :D

Davetsiz

The Uninvited

Davetsiz-1242998787.jpg

Yapım: 2009 ~ ABD
Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Korku
Yönetmen: Thomas Guard, Charles Guard
Senaryo: Doug Miro, Craig Rosenberg, Carlo Bernard,
Yapımcı: Laurie MacDonald

Anna, annesinin ölümünden sonra kaldırıldığı psikiyatri kliniğinden eve geri dönmüştür. Ablası Alex (Arielle Kebbel) onun geri döndüğüne çok sevinmiştir. Tabi Anna’nın bilmediği bir şey vardır; o yokken babası bir kadınla nişanlanmıştır. Rachael adındaki bu kadının Anna’yı rahatsız eden gizemli bir yanı vardır. Eve geri döndükten sonra her şeyin iyiye gideceğini ümit eden Anna rüyalarında görmeye başladığı çocukların aslında birer hayalet olduklarını öğrendiğinde işler daha da kötüye gitmeye başlar. İki kız kardeş bir yandan Rachael’ın gerçekte kim olduğunu öğrenmeye çalışırken bir yandan da hayaletlerle dolu olan bu evde hayatta kalmaya çalışacaklardır.

UNDERWORLD:Evolution(2006)
IMDB Puanı:6.6

underworld-evolution1.jpg

Selene (Kate Beckinsale) hayatı için pazarlık yapabileceği tek kişi olan vampirlerin kralı olan Marcus (Tony Curran)' u aramaktadır. Bir melez olan Michael (Scott Speedman) Selene'e bu konuda yardım etmek istemektedir fakat içindeki Kurt adam kanını kontrol edip edemeyeceğini bilmemektedir. Selene onun arkadaşlığını reddeder. Aşkları genetik kodlardan daha güçlüdür ama Marcus, Selene'i yok etmeye çalışır. Aralarındaki mücadeleden sonra ortaya çıkan ise bu mücadeleden bile daha korkunç bir gerçektir. Selene kendi ailesi bile ihanet etmiştir. Ve Selene intikamını alacaktır.

Dün akşam izlediğim 'Dehşet Tren'ni kabus gibiydi..Hiç bir cinayet filminden bu kadar etkilenmedim...Kaybolan insanların akibetini araştıran fotoğrafçı,tam bir çıkmazın içine düşer.. 100 yıldır süren cinayetleri araştırıken,insanların yamyamlara yiyecek olarak götürülesine şahit olur.Katili öldürür ama,kendisi katil olmaktan kurtulamaz,fotoğrafçı...
Korkunç bir filmdi,izlerken tüylerim diken diken oldu ve gün boyu etkisinden kurtulamadım..Bir daha korku filmi izlememeye tövbe ettim:(

garez i beğenen var mı ben hiç beğenmedim de

yaa bırakkk bu saçma filimmiii 3 defa izledimm 3 defada bişey anlamdımmm giitiii boşu boşuna zamanımmmm anlayan varsa anlatsınn o kedininn orda ne işi varrr söylermisnizz okızlarr o boş evde dolaşırkenn hepsi birden ölüyorlarmııı yokssaa hastaned tedavii gören kızlarmıydıııı

A L’interieur / Inside (2007)
inside.jpg

IMDB Puanı:7.1

Yorumum saf vahşet,dehşet,kan (Aslında korku filmlerini sevmem evet korkunç oluyor ama korku filmi ötesi yani izllerken midem zor dayandı,başım döndü neyseki sağ salim bitirebildim !!!

ve ötekisinema yorumu film hakkında daha detay bilgi ve derinlemesine bir yorum getiriyor...

Kelimelerin yetersiz kaldığı bir intikam ve haneye tecavüz hikayesi… Film, hemen bir araba kazası ve bu kazada kocasını kaybeden hamile bir kadın ile açılıyor. Karakterleri tanımak bile yok. Öyle sert ve ani. Kazanın ardından ruhsal olarak zombiye dönen kadın, bir kaç ay sonra doğurmak üzere, karnı burnunda, evinde tek başına uyumak üzereyken kapı çalınır. Gelen, kadının kocasının eski sevgilisi olup, kadının karnındaki bebeği öldürmek isteyen manyak bir diğer kadından başkası değildir. Evet, son derece basit, hatta belki biraz sığ bir hikaye. Ama bu sığlık ile birlikte gelen kaldırması güç vahşet sahneleri de filme adeta daha da “vahşet için vahşet”, “sanat icin sanat” kimliği veriyor. Özellikle final sahnesi ile korku izleyicisini kesinlikle tatmin eden bu film, öyle her sinemaseverin izleyebileceği cinsten degil. Seyrettikten sonra uzun süre izleyenin aklında kalacağı kesin. Baştan sona izleyiciye saldırıyor film. Bu kadar saf vahşete odaklanan, hikayeyi arka plana atan ve bu kadar ustalıkla çekilmiş, pırıl pırıl bir film…
Yeni Fransız Dehşet Sineması ! | Öteki Sinema

Melekler.Ve.Seytanlar(2009).gizem,,macera,gerilim

Olumcul.Saplanti(2009).korku.gerilim,dehşet

Sihirli.Dag.(2009).bilim kurgu,aksiyon

Canavar-Cloverfield.(2008).korku,gerilim(kesinlikle seyredilmesi gereken bir film. 3d oyuncu,kamera açısından çekilmiş dehşet bir film.

M.O.10000.(2007).fantastik

Kehanet.(2009).fantastik

[SIZE=4]PANDORUM[/SIZE]

Pandorum_000.jpg

Tür: Korku / Bilim Kurgu / Gerilim
Yönetmen: Christian Alvart
Senaryo: Travis Milloy
Görüntü Yönetmeni: Vedigo Von Schultzendorff
Müzik: Michl Britsch
Yapım: 2009 ABD / Almanya
Oyuncular: Dennis Quaid, Ben Foster, Cam Gigandet, Antje Traue

IMDB:7,1

Resident Evil filminin yapımcılarından bir bilimkurgu filmi. İki uzay istasyonu görevlisi uyandıklarında dehşete düşerler, uyandıkları istasyon terkedilmiş durumdadır ve kendileri hakkında hiçbir bilgileri yoktur. Görevleri, ne kadar uyudukları ve nerede oldukları hakkında da hiç bir ipuçları yoktur. İstasyonu araştırdıklarında yalnız olmadıklarını öğrenirler ve çok daha ürkütücü olaylar kendilerini beklemektedir.
Geminin içerisinde derin ve korkunç gerçekler ortaya çıkacaktır. Yavaş yavaş ölümcül sırlar açıklanacaktır. Tüm sorular cevap bulacak: Bunlar kim? Görevleri nedir?

ben kan gövdeyi götüren korkulardan hoşlanmıyorum. korkutmuyorl miğde bulantısı sağlıyorlar bol bol...

ben şöööyleee gerilimi bolll, şaytanlı, ruhlu, öcülü böcülü şeyleri severim...

[SIZE=4]KÜP[/SIZE]

40236_3.jpg

Tür: Gerilim / Bilim Kurgu
Yönetmen: Vicenzo Natali
Senaryo: Graeme Manson, André Bijelic
Görüntü Yönetmeni: Derek Rogers
Müzik: Mark Korven
Yapım: 1997 Kanada

IMDB:7.5

Farklı meslek gruplarından olan ve farklı beceri ve zaaflara sahip bir grup insan, kendilerini küplerden oluşan garip bir mekanda hapsedilmiş bulur. Sebebini anlayamadıkları bu durumdan kurtulmak için, ruhlarını saran şüphe, edişe ve korkuyu bir kenara iterek işbirliği yapmaları gerekecektir.

Küçük bir çekim ekibi ve düşük bir bütçeyle gerçekleştirilmiş olan yapım, tam anlamıyla klostrofobik bir deneyim yaşatıyor izleyicisine... Filmin daha sonra 2 devam bölümü çekilmiştir...

EL ORFANATO(YETİMHANE) 2007
url

IMDB Puanı:7.7

Yönetmen:Juan Antonia Bayona
Türü:Korku,gerilim,dram,gizem
Yapım:İspanya,Meksika

Yetimhanede büyümüş Laura yıllar sonra evlenmiş,30 yaşlarında bir kadın olarak karşımıza çıkar.Mutlu günlerinin geçtiği yetimhaneyi satın almışlardır eşi ile b irlikte ve kendisi gibi yetim olan Simon adında bir çocuğuda evlat edinmişlerdir.3 kişilik aile sakin,mutlu bir şekilde yaşamakatadır.Laura'nın eski yetimhane, yeni evi ile ilgili bir planı vardır 5-6 çocuğuda yine evlat edinerek hem Simon'un yalnız kalmasını önleyecek hemde o çocuklara da bir faydası olacaktır.Simon,filmde tam olarak açıklanmayan bir hastalığa sahip ve sürekli ilaç kullanan bir çocuktur,hayali arkadaşlarıyla oyunlar oynadığını söyler hatta annesinide bazen bu oyunlara katmaya çalışır fakat ailesi bu hayali arkadaşların Simon'un hayal dünyasının ürünü olduğunu düşünür ve çok da önemsemez,zamanla geçeceğine inanırlar.

Laura Simon'a eşlik edecek yeni arkadaşlarını çağırdığı gün Simonla aralarında bir tartışma geçer.Simon annesine Thomas adlı hayali arkadaşının evini göstermek ister Laura Simon'un saçmalıklarından bıkmıştır kızar ve tokat atar Simon'a ve o gün Simon ortadan kaybolur.Geride hiç bir iz yoktur,aylar boyunca tüm arama çabaları boşa gider.

Birazda yetimhanenin bulunduğu yere göz atalım.Ev ıssız bir ormanın ortasındadır,korkutucu olmak adına her şeye sahiptir.Simon kaybolduktan sonra Laura için yetimhane'nin geçmişine,üstü kapatılmış sırlarına gerilimli bir yolculuk başlar.O ne olursa olsun bir annedir.Ona kimse inanmaz ama Laura,Simon'un anlattığı hayali arkadaşlarının,onlarla oynadığı oyunların aslında gerçek olduğunu farkeder.Eşide bu ürkütücü evde daha fazla kalmak istemez ama Laura Simon'u bulmak için bu ev ve yaşayanlarıyla yüzleşmeye hazırdır.Gerçekten sıkı bir gerilim sunuyor film.Yapımcılarının arasında Guillermo Del Toro'nunda olduğunu düşünürsek izlemeye değer bir film ortaya çıkıyor.Filmi izledikten sonra bir süre uyumakta zorlandım benim gibi tırsak tipler dikkatli izleyin demeyide bir borç bilirim:D

[SIZE=4]VIDEODROME[/SIZE]

videodrome.jpg

Tür:Fantastik/Bilimkurgu/Gerilim
Yönetmen:David Cronenberg
Senaryo:David Cronenberg
Görüntü Yönetmeni:Mark Irwin
Yapım:1983 Kanada/ABD
Oyuncular:James Woods, Sonja Smits, Deborah Harry, Peter Dvorsky, Leslie Carlson, Jack Creley, Lynne Gorman, Julie Khaner

IMDB:7.3

Belden aşağı yayınlara prim veren ucuz bir televizyonun yöneticisi olan Max Renn, çaresizce rating'leri arttıracak bir program arayışındayken ilginç bir korsan yayına denk gelir. Videodrome isimli underground yayın, ilk başta gerçek cinayetlere yer veren bir "snuff" tv havasındadır.

Videodrome'u keşfettikçe altüst edici görüntüler, teknolojiye tapınma, sado-mazoşizm ve cinsellik içerikli yayınlar Max'ın profesyonel ilgisinin kişisel merakına yenik düşmesine sebep olur. Yayının arkasındaki birbirinden tuhaf ve tehlikeli karakterlerle tanışır. Bu arada Videodrome ilginç bir şekilde insan algısıyla alay ediyor gibidir. Gerçeklik duygusu yiter.

Bugün artık kült mertebesine erişmiş olan Videodrome, tam doğru zamanda ortaya çıkarak hem video kültürünün tapınmaya dönüştüğü bir çağın öncülüğünü yapmış hem de korku filmleri tutkunlarını fazlasıyla germiştir.

[SIZE=5]ŞEY[/SIZE]

11w7zhy.jpg

Tür:Korku/Gerilim/Bilimkurgu
Yönetmen:John Carpenter
Senaryo:Bill Lancaster, John W. Campbell Jr. (Kitap)
Görüntü Yönetmeni:Dean Cundey
Müzik:Ennio Morricone
Yapım:1982 ABD
Oyuncular:Kurt Russel, Wilford Brimley, T.K. Carter, David Clennon, Keith David, Richard Dysart, Charles Hallahan, Peter Maloney

IMDB:8.2

Kuzey Kutbu'ndayız. Norveçli 2 araştırmacı, tuhaf bir şekilde bir Husky kurdunu çılgınca avlamaya çalışırken Amerikalıların üssüne kadar gelir ve ölürler. Kurt kampa sığınır. Pilot MacReady ve doktor Copper durumu araştırmak için helikopterle Norveçlilerin kampına giderler.

Açıklanamayan olayların izini taşıyan kamp yerle bir olmuştur. Etrafta ölüler ve donmuş bir buz blokun içinde tuhaf bir nesne vardır. MacReady ve Copper kendi üslerine döndüklerinde dehşet başlar. Masum kurt köpeği, öldürdüğü herkesin şekline bürünebilen "şey"e dönüşmüştür.

Carpenter New York'tan Kaçış yıldızı Kurt Russel'a bir kez daha şans vererek ne kadar yerinde bir seçim yaptığını kanıtlıyor. İlk vizyona girdiği sırada gişede çuvallayan gerilim dolu film, giderek kültleşerek hakettiği kült mertebesine kısa sürede ulaştı ve yeni bir bilim kurgu / fantastik janrının da öncülüğünü yaptı.

TARAYICILAR

401px-Scanners.jpg

Tür:Bilimkurgu/Gerilim
Yönetmen:David Cronenberg
Senaryo:David Cronenberg
Görüntü Yönetmeni:Mark Irwin
Müzik:Howard Shore
Yapım:1981 Kanada
Oyuncular:Stephen Lack, Michael Ironside, Jennifer O'Neill, Patrick McGoohan, Lawrence Dane, Robert Silverman

IMDB:6.7

Tarayıcılar insan üstü telekinetik güçlere sahip kişilerdir. Yıllar önce bir ilacın hamile kadınlar üzerinde denenmesi sırasında ortaya istemeden çıkmış bir türdür onlar. Yaşamlarını, insanlığın geri kalanından güçlerini gizleyerek ama nimetlerinden de yararlanarak sürdürmektedirler. Ancak aralarından biri, Darryl Revok, telepatik yetenekleri daha da gelişmiş bir ırk yaratarak dünyaya hükmetmeye kalktığında karşısında hümanist tarayıcı Cameron Vale'i bulacaktır.

David Cronenberg'in çok sevdiği temalarda bir kez daha gezinmesine vesile olan bu sıradışı yapım, amacına ulaşmak için patlayan kafalar gibi çeşitli rahatsız edici Cronenberg usüllerine başvuruyor. Bir çokları için yönetmenin erken döneminin en tipik ve en başarılı işi.

yenilerden lakin simdiden kult olmus drama-korku lat den ratte komma in, ("gir kanima" adiyla bizde ya gosteriliyor ya yakinda vizyona girecek) isvec yapimi.

Evet Gir Kanıma'yı çok merak ediyorum bende... Okuduğum yorumlara göre bilindik vampir hikayelerini ters-yüz etmiş ve için işine birde dram katmış...

Zaten İskandinav sineması son dönemde yükselişte...

UTOPYA;

Yeni bir film değil sanırım 2008 de çekilmiş ama bizde yeni vizyona girecek bu sayede bizde filmden haberdar olmuş olduk.Bu arada holywood bu hikayeyede el atmış birde holywood vari bir re make'i yolda imiş ama tercihen orjinalini izlemek en güzeli derim:)

Evet 2008 yapımı... Film zaten bir süredir ülkemizde gösterimdeydi... Sınırlı sayıda kopya ile giriş yaptığından şu an sadece 4 şehirde gösterimde ve yakında gösterimden kalkacak... Bildiğim kadarıyla büyük şehirlerde gösterimi yapıldı... Şu an Balıkesir, Erzurum, Samsun ve Tekirdağ sinemalarında...

Filmin çeşitli festivallerden 57 ödülü ve 16 adaylığı bulunmakta...

evimde ki korku filmi arşivimden bir kaçını yazmak istiyorum ama üzgünüm afiş ve detaylı bilgiler ekliyemiyicem zaten isimlerini okuyunca anlarsınız ok;)

-Teksas katliyamı 1,2
-Hostel 1,2 (3. yolda az kaldı):)
-Tepenin gözleri 1,2
-Sınır(da)
-Saw serisi
-Yüksek tansiyon
-Karantina
-Evil dead
-Hayvan mezarlığı 1,2
-Roze red konağı
-Yüzyılın Fırtınası
-Sevgililer günü katliyamı
-Rec
-Train
-Hannibal serisi
şimdilik bu kadar :D
-

[SIZE=5]YASAK BÖLGE 9[/SIZE]

Yasak-B%C3%B6lge-9-421x598.jpg

Tür: Bilimkurgu
Yönetmen: Neill Blomkamp
Senaryo: Neill Blomkamp, Terri Tatchell
Görüntü Yönetmeni: Tren Opaloch
Müzik: Clinton Shorter
Yapım: 2009, Yeni Zelanda
Oyuncular: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Bolt, Sylvaine Strike, Elizabeth Mkandaiwe, John Summer

IMDB:8.3

30 yıl önce uzaylılar dünyayla ilk bağlantılarını kurarlar. İnsanlar onlardan ya bir saldırı ya da büyük bir teknolojik ilerleme geleceğini bekliyorlardır. Fakat hiçbiri olmaz. Aksine, kendi gezegenlerinde son hayatta kalan uzaylılar sığınmak için dünyamıza gelirler. Tüm dünya devletleri onlarla ne yapacaklarını tartışırken, yaratıklar Güney Afrika'da District 9 olarak tanımlanan bir yere geçici olarak yerleştirilirler.

Artık, uzaylıların dünyada bulunmasıyla ilgili sabırlar tükenmiştir. Uzaylılar üzerindeki kontrol, Multi-National United (MNU)'a verilmiştir. Bu özel şirket eğer uzaylıların silahlarından yapabilirlerse muazzam paralar kazanma peşindedir. Fakat şirket başarısız olmuştur, çünkü silahların aktivasyonu için gereken şey uzaylı DNA'sıdır.

Bir MNU çalışanı olan Wikus van der Merwe, DNA'sını değiştiren gizemli bir virüsü kapınca, insanlar ve uzaylılar arasındaki tansiyon had safhaya gelir. Aynı zamanda Wikus en fazla peşinden koşulan ve en değerli adamı olmuştur. O, uzaylıların teknolojisini çözecek anahtardır. Şimdi Wikus'un bulunduğu düşmanca ortamda saklanacak sadece bir yeri vardır: District 9.
[SIZE=5][/SIZE]
[SIZE=5][/SIZE]

PARANORMAL ACTİVİTY(2007)
paranormal-activity.jpg

IMDB Puanı:6.7

Genç bir çift(Katie&Micah) Katie'nin gördüğünü,duyduğunu iddia ettiği paranormal olayları tespit etmek için evin her yerine kamera yerleştirmeye karar verirler ve her geçen gün kameralarda olağan dışı görüntüler yakalanmaya başlanır,gerilimin dozu istikrarlı bir şekilde artar...bir ev iki kişi ve kameralar ve tahmin edilemeyecek kadar ürkütücü olmayı başaran bir film...

PARANORMAL ACTİVİTY'nin üç farklı şekilde bitenini izledim. :)
Böyle basit bir düşünce ve ekipmanla nasıl bu kadar etkili bir film çekebilmişler, insan hayran oluyor. :)

Şaşılacak bişey yok.
Film gayet kötü ancak pazarlamasını güzel yaptılar.Sinemalardaki filmlerin aralarına küçük fragmanlar eklediler.Tabi bu fragmanlarda da filmde ki yi denilebilecek tüm sahneleri koydular ki zaten bunların toplaı 2-3 falandır.
Nispeten etkili sayılmasının bir sebebi de handycam tarzı pro olmayan bir kamrayl çekilmiş olması.Şimdi trend bu.
Bknz : Rec Serisi

Fimin belirgin bir pazarlaması yapılmadı. Hatta vizyon tarihinden üç yıl sonra milletin haberi oldu. :) :)

Rec serisi ise düşündüğünün aksine özellikle tutulan bir yöntem değil. Bildiğim ilk örnek The Blair Witch Project (1999) idi ve o filmde fenalıklar basmıştı. O kadar sıkıldım ki yarısında çıktım. İşte pazarlama taktiği o filmde kullanıldı. Önce internette yaymışlardı ve milleti filmin gerçek olduğuna inandırmaya çalışmışlardı. Çok kötü bir film olmasına rağmen, o yüzden o kadar gişe yaptı. Ama sonrakileri millet yemedi. :) İkinci filminin sesini pek kimse duymadı bile.

Bu tür filmlerin tutulmasındaki asıl faktör, öyküyü seyircinin de yaşayabileceğine inandırabilmesi. Bunu sağlamak için HandyCam ile çekiyorlar. Ama bu çok riskli. Zira böyle çekilen filmleri seyretmek çok zor. O yüzden senaryonun çok sağlam olması gerekiyor. Bu filmin senaryosu çok basit ama aynı zamanda da çok sağlam. Zira hepimizin korkularının, küçükken birbirimize anlattığımız öykülerin, izlediğimiz ve bizi etkileyen filmlerin, birkaç yaş büyüklerimizden duyduğumuz, olasılıkla bizi korkutmak için uydurulan hikayelerin üzerine kurulmuş. Yani günlük kültürü içeriyor. Çekenlerin bu kurguyu akıl edip de böyle basit bir filmle, neredeyse (sanırım) Lost'un yapımcılarının oldukça büyük bütçe ile yaptığı ve aynı türden bir film olan Cloverfield (2008) e eşdeğer bir başarı yakalaması hiç de küçümsenecek birşey değil. :)

KARGA - THE CROW

24694-crow.htm
24694-crow.htm
b-24694-crow.jpg

Tür:Fantastik/Dram
Yönetmen:Alex Proyas
Senaryo:David J. Schow, John Shirley, James O'Barr (Kitap)
Görüntü Yönetmeni:Dairusz Wolski
Müzik:Graeme Revell
Yapım:1994, ABD
Oyuncular:Brandon Lee, Rochelle Davis, Ernie Hudson, Michael Wincott, Bai Ling, Sofia Shinas, Anna Thomson, David Patrick Kelly, Angel David, Laurence Mason, Michael Massee

IMDB:7.6

Müzisyen Eric Draven ve nişanlısı Shelly, düğünlerinin arifesinde Top Dollar isimli berbat tipin başını çektiği serseri çetesi tarafından saldırıya uğrar ve katledilirler. Bir yıl sonra Eric'in mezarını ziyaret eden bir karga, genç adamın intikamcı bir ruh olarak ölümden dönüşünün de simgesi olacaktır. Alınacak intikamlar, verilecek dersler vardır..

James O'Barr'ın 90'ların başında epey popüler olan gotik çizgi romanı The Crow'u beyazperdeye taşıma şansı, ileride haklı bir isim yapacak olan Alex Proyas'a da ilk uzun metrajını gerçekleştirme vesilesi olarak geri dönüyor. Filmin başrolündeki (Bruce Lee'nin oğlu) Brandon Lee'nin çekimlerin bitmesine günler kala, yanlış doldurulmuş bir silah yüzünden sette ölmesi de, unutulmayacak trajik anlardandır...​

Üst Alt