Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kulak zarının delik olması ile başlayan imtihanım [O An]

Konular
10
Reaksiyonlar
0
Tamamen benim cahilliğim sürekli kulak çubukları ile oynama sonucu zarlarımı delmiştim. O an çok iyi hatırlıyorum kulağımdan kan gelmişti ve korkudan ailemden saklamıştım ilk zamanlar sorun yoktu sonra iltihap akmaya başladı ve doktora gittim delik olduğunu söyledi anneme hemen ameliyat ettirin demişti, ama annem takmadı öyle şeymi olurmuş zar ameliyatı mı olur sağır ederler diyerek saldı napsın kadın bilgisizlik suçlamıyorum asla.derken böyle böyle 5 sene geldi işitmemde sıkıntı yoktu taki insanları kısık duymaya başladım ve evde kendi sesim bile derinleşmişti sonra doktor aradım iyi bir doktor buldum özelde fakat para konusunda anlaşamadık babamda uyduruk bir özelden olmaktansa devlette ol prf ler var dedi neyse bir doktora oldum sağ kulak, 8 ay oldu evet gürültü sesleri arttı araba sesleri ve ben çok sevindim galiba iyileştim dedim çünkü testte sonucum iyi çıktı doktor iyisin dedi taki dışarda ortamda deneyene kadar annemle çıktık bir cafede oturduk annem karşımda konuşuyor ama ses aşırı kısık, garson konuşuyor ses yok gibi bir şey ağlayarak eve döndüm. Bu ameliyat ne yaptı kulagma eskiden yine idare ediyordum dedim. Ama testler iyi çıktı 3 defa yapıldı gürültü araba her ses çok yükseldi evde sesler çok iyi dışarıda sorun ne ve şuan ne yapacağımı bilmiyorum. Doktorum iyisin diyip başından saliyor sosyal hayattan koptum dışarı çıkmak istemiyorum psikolojim bozuldu diğer kulak ta ameliyat olmalı ama korkuyorum demem o ki asla kulak çubuklarını kullanmayın! Parmakla bile kurcalamayın ve delik varsa bekletmeden iyi bir doktora ameliyat olun!

İşitme cihazları falan var, kullanabilirsiniz.
Deneyebilirsiniz en azından..
Tamam işitme de sağlık!
Sağlık genel anlamda çok başka birsey!
Kesinlikle bir geri getiremiyorsunuz!
Ama bence karamsar olmayın değmez!
Ayrıca işitme cihazları ile de duyabilirsiniz.
Bayansanız cihazınız görünmez bile!
Gecmiş olsun...

İşte öyle değil kulağımda bir sorun var sanki o giderilirse normale dönecek gibi çünkü testlerim iyi çıkıyor ve ben evde iyi duyuyorum onda sıkıntı yok eskiden duymadığım şeyleri de duyuyorum garip olan taraf dışarda insan sesini kısık duymak .

Siz sanırım sesleri derinden duyuyor ve sesler çok acayip olarak kulağınıza düşüyor. Örnek vermek gerekirse kapıları kapatılması sırasında seslerin ağır ve tuaf şekilde duyulması yada okey masasında okey oynamaya başlarken okey taş seslerinin derinden gelmesi..
Kulak temizliğinden sonra 15 gün boyunca benim sol kulağım aynı anlattığım gibi ses sorunları vardı. Daha sonra kendi kendine geçti nasıl geçti inanın anlamadım. Ama şunu hiç ama hiç bir zaman unutmayın delik kulak zarına su kaçırmamaya dikkat edin.

Hayır öyle değil kapı doğal sesler hepsi normal zaten ben zar ameliyatı oldum 8 aydayım delik değil şuan ama demek istediğim "dışarda insan sesi kısık"onun haricinde her ses yüksek normal evde insan sesi normal

Bu her iki kulağınızda mevcut mu? Yoksa tek kulağınızda mı mevcut? Bende siz gibi 22 yıl önce sağ kulağım delinmiş ve senede 1 defa akıntı oluyordu. Sonra 3 ay önce sol kulak deliğinin çıkması ile ameliyat olmaya karar verdim. Ha şu bir gerçek sağ kulağım sol kulağıma göre biraz işitme kaybı var. Doktor ameliyat sonrası işitme kaybın düzelir ve yutkunma sırasında pat pat ses gelmesi geçer dedi. Ama yemin ederim kulak temizliği sonrası tekrar temizlik için sol kulağıma gliserin oksijenli su damlatmak kadar kötü bir şey olamaz.. Temizlik tam yapılmadı ve tekrar gliserin oksijenli su kullandım ve ondan sonra pat pat ses gelmeye başladı

Diğer kulakta delik ondada yakın zamanda ameliyat olucak fakat ameliyatlı kulak bir garip anlam veremedim

Moralinizi yüksek tutun önemli olan orta kulak işitmenizin sağlam olması. Orta kulak işitme kaybınız olsaydı emin olun testler de çıkardı. Size yapılan testler de konuşma testi uygulanmadımı?? Hacettepe hastanesi onyoloji de yapılan testlerde konuşulanı anlama test yapılıyor. Kulaklık takarak söylenen kelimeleri tekrarlama testi.

Hayır yapılmadı ben konuşulanları anlıyorum ama aşırı kısık geliyor bu sadece dışarda oluyor evde rahat ama dışarda dediğim gibi biri yanımda konuşun ca sesi kısılmış gibi anlıyorum ama aşırı kısık

Keşkem o test uygulansaydı. Konuşulanları anlama testi yapılıyor ve kulaklığa gelen söylenen kelimeleri tek tek söylüyorsun söylemediğin kelime olduğu zaman hemen not alınıyor.

Psikolojim alt üst oldu diğer kulağı özelde olmak istiyorum ama çok pahalı ameliyat lar

Sizlere tavsiyem devlet hastanelerinden uzak durun ve her zaman tıp fakültesi hastanelerine güvenin.. Düşünün beyin tümör den ameliyatı bile risk gören ve yönlendirme yapan devlet hastanesi...
Devlet hastanesinde kbb muayene oluyoruz sonra kendileri bizlere tıp fakültesi hastanelerini tavsiye ediyor 😁😁

Evet haklısınız siz şuan nasılsınız işitmeniz düzeldimi

Benim işitme sorunu değil asıl derdim yutkunma yaptığım zaman ve ağzım kapalı iken yutkunma yapar gibi yaptığım zaman pat pat ses gelmesi.. Bu ses deli etti beni. Düşünün halı çırpma gibi ses geliyor resmen ama sadece yutkunma sırasında oluyor.

O bende her iki kulaktada var sanki Ağaç dalları kırılır gibi

Benim sadece sol kulakta oluyor sağ kulakta değil. Anlamadığım 22 yıldır delik olan kulağım hiç bir zaman ses gelmedi.. Ne olduysa sol kulağın temizlenmesi sonrası ve damla kullanmam sonrasında oldu.. Sizde yutkunma sırasında mı geliyor ?
Ameliyattan önce varmıydı o sesler ?

Bakalım hayırlısı olsun inşallah. 2 kulağım aynı anda ameliyat yapılacak ve doktor pat pat sesinin kaybolacağını söyledi..Sonrasında neler olucak göreceğiz.

Aman iyi bir doktora olun iyice araştırın nerde hangi doktorda olacaksınız

Hacettepe üniversite hastanesinde olacağım. Doktor iletişim numaramı aldı sıra geldiği zaman 1 gün önce arayıp haber vercekler. Doktor ismi bilmiyorum. Çünkü ankara hacettepe hastanesinde herşey 1 dk içinde değişir.

Gammzelli99 Telefonunuzdan bir müzik veya sohbet açın. Telefonunuz ne sağ yanınızda ne de sol yanınızda olsun; tam karşınızda olsun. Başınızı sağa ya da sola çevirmeden sırayla sağ kulağınızı, sonra da sol kulağınızı kapatın(Bir kulağınızı kapattığınızda, diğeri açık olsun. Parmakla yapabilirsiniz bunu) Eğer ameliyat olmadığınız kulakla işitme sorunu yaşıyorsanız veya herhangi bir kulağınızda işitme sorunu yaşıyorsanız dışarıda sesleri duymamanız normaldir. Sağlıklı duyabilmek için iki kulağınızın da duyuyor olması lazım.

Ben de sonradan işitme engelli oldum, sadece tahmin yürütüyorum.

Gammzelli99 Başlangıç zamanını hatırlamıyorum (çocukluk) ama sizinki ile aynı. Doktorların dediğini yapmamak, zamanında ameliyat olmamak vs. Çok geç ameliyat oldum, bir faydasını görmedim

Cihaz olmadan duymuyorum artık. Cihazla da normal biri gibi duymam. Mesela kısık sesi duymam

Rastî çok geçmiş olsun sizde orta dereceli kayıp var işin garip tarafı benim testime göre çok iyi duymam gerek ama benim saf ses ortalaması sol kulak 35 db sağ 20 db ameliyat öncesi sağ 33 db şimdi 20 yani sözde iyileşmis peki siz kanal içi kulak cihazı denedinizmi bir arkadaşım kanal içi kullanıyor tek kulakta çok memnun

Üst Alt