Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kulak zarının delik olması ile başlayan imtihanım [O An]

Gammzelli99 Evet gerçekten bu değerlerle duymada zorluk yaşamanız tuhaf. Bu değerlere göre siz normal biri gibi duyuyor olmalıydınız. 50db ve altında olanların işitme cihazı takmasına gerek yok diye biliyorum.

Kanal içi dediğiniz işitme cihazı sanırım kulağın içine girenler oluyor. Hayır denemedim, bana onların işitme derecesi az olanlar için oldukları söylendi. Ben bu değerlerle kulak arkası takıyorum.

Rastî bende anlam veremedim 3 defa yaptırdım emin olmak için 3 testtede böyle çıktı 8 ay oldu zaten ameliyat olalı farkını sadece bazen evde ve pencereyi açarken anlıyorum örneğin evde ailemin sesleri yüksek yada dışarda geçen arablar ne yapacağımı şaşırdım:( kulak içi cihazlar ne kadar verim verir bilmiyorum ama arkadaşımın bir kulagi pek duymuyor diğerinde duymuyor ve bu cihazı tek kulakta kullaanmasina rağmen iyi duyduğunu söylüyor simex marka galiba ama size iyi olur diyemem tabi test etmeniz gerek siz bayansiniz demi?

Gammzelli99 Yok ben erkeğim, evliyim, bir kızım da var. İşitme cihazı ne olmalı, nasıl olmalı vs gibi konulara doktorlar karar vermeli her zaman. Ortak noktamız işitme kaybı olsa da nedenleri farklı olabilir, bilime göre "olması gereken" cihaz durumu kişiden kişiye farklılık gösteriyor olabilir. O nedenle bu konularda doktorun söylediğine güvenmek lazım. Ya da 2-3 doktora gidip aynı şeyi söyleyip söylemediklerine bakmak lazım. Tek "bir" doktora direkt güvenmek de doğru olmaz. Türkiye'nin eğitim sisteminde yetişen profesöre bile kolay kolay inanmam ama inanılması gereken merci onlardır. Birkaçına gidip ortak görüşlerini yakalamak lazım

Rastî Zaten doktorum hacca gitmiş neyse Allah kabul etsin de .....
Bende pazartesi yada salı araştırma Hastanesi'nde bayan bir doktor var gidip bunu detaylıca anlaticam detaylı testler yapsın bana bir neden söylesin diğer kulak zarımda delik ondada Ankara gitmeyi düşünüyorum Allah nasip ederse benim durum öyle garipki düşün doktorum beni neredeyse psikolojik olarak sucluycak

Gammzelli99 Sanırım yanlış anlaşıldım; bir doktora güvenmem derken art niyetli olabilir anlamında söylemedim. "Doğrusunu bilmiyor olabilir" anlamında söyledim. Bu durumda haca gidip gitmemesinin önemi kalmıyor.

Gerek rahmetli Annemden olsun, gerekse kendi yaşadıklarımdan olsun vardığım sonuç "doktorların da yanlış biliyor olma ihtimali yüksektir"

Ezbere konularda iyidirler, verdikleri ilaçlar işe yarar ama mesela sizin yaşadığınız, ezberin dışına çıkan, sık rastlanmayan bulgularda doktor doktor gezip bilene denk gelmek lazım. Bu açıdan işiniz zor gerçekten. Bu duyma oranlarıyla sizin yaşadığınız birbirini tutmuyor ve doktor da yoğurdum ekşidir demiyor, neredeyse sizi suçlayacak. Oysa bana göre "ben de anlamadım, şaşırdım, daha iyi bir doktor var ona gidin" diyebilmeli bir doktor. Ama sanırım böyle bir doktor yok Türkiye'de

Rastî Ankara da Ali özdek diye bir doktora var özel kendi kilinigi var kaç defa yorumlarda rast gelmiştim en azından dinleyip insanların sorunlarını iyice testlerle ölçüp bir tanı koyuyormus. Fakat doktor sitesinde çok olumlu yorum var 290 neredeyse bu biraz aklımda soru işareti bıraktı sonuçta şuan diğer kulağım da aynı durumda ve onada ameliyat olmalıyım. Doktorlar kötü değil ama sizin dediğiniz gibi bazıları ezberle insanları yönlendiriyor benim doktorum tam öyle dinlemez bile seni hadi paşam geçmiş olsun der çıkarır seni öyle yani

@Gammzelli99 Ben de iki kez ameliyat oldum aynı kulaktan. İlki özelde, paralı... Hiçbir işe yaramadığı gibi 1 ayda kulak zarı yine yırtıldı ve kulağım daha kötü oldu. Fakülteye gittik bu sefer tanıdık ayarladık, kemik vs erimiş onu da bırakacağım dedi. 4-5 saat ameliyatta kaldım ve bana dediler ki kusura bakma eleman kemiği fazla kesip, kısalttı onu bırakmadık. Önceki ameliyat eden de kulağını çok kötü yapmış. Bir daha bu kulaktan ameliyat olmamalısın, artık kulak zarı dikecek yer yok bu kulakta denildi.

Şuan ameliyat olmadığım kulağımdan daha memnunum. Öbürünü 2 kez ameliyat edip pişman oldum. Tabi siz benim durumuma bakıp üzülmeyin, ameliyat olup memnun kalan kişi sayısı daha fazladır.

Sizin işitme kaybınız fazla değil ve ameliyat olmanız iyi olmuş, işitme kaybı az olduğu için diğerini de ameliyat ettirin tabi. Sizin gibi erken ameliyat olanlar genelde iyileşiyor, işitme engelli olmaktan kurtuluyor. Eğer ki doktor gerçekten ilgileniyorsa iyi olma ihtimali yüksektir. Umarım bu seferki iyi biri olur, şifa diliyorum size.

Rastî çok geçmiş olsun hangi özelde hangi doktora oldunuz yanlislikla ona gitmeyelim.zarmı tutmuyordu sizin ? Benim zar tuttu tek seferde delik çok küçük tü benim

Gammzelli99 Diyarbakır'da değilseniz denk gelme ihtimaliniz yok, yüzden yazmadım. Özel KBB hastanesi gibi bir şeydi adı. Özel hastane sadece kulak burun boğaz için hizmet veriyor. Böyle bakınca vay be diyorsun aradığım yer işte burası diyorsun. Ameliyatta uyanıktım ve ilginçti onları duyuyordum. Bütün ameliyat boyunca halı sahadan, lokantadan, düğün salonundan konuştular. Yıllar sonra gittip doktora anlattım böyle böyle dedin, daha kötü oldum. Fakültede tekrar ameliyat oldum, oradaki doktor kulağımı berbat hale getirdiğini söyledi vs diye hesap sordum. Yalan atıyor dedi, tekrar bakalım dedi vs. Neyse uzatmadım çıktım. Keşke dava açsaydım, diyorum bazen ama herhalde davadan da hiçbir şey çıkmazdı.

Rastî İşte bilmiyorum ki peki size yapılan ameliyat ta özelde yani tam olarak ne ameliyat mesela bazıların protez takılıyor bazıların sadece zar yaması yapılıyor. Ve önceden doktoru arastirdinizmi mesea bu özel de bunun yorumlarına memnuniyetlerini baktınız mı son olarak ne kadar ücret ödediniz

Gammzelli99 Doktor araştıracak ebeveynlerim olsaydı, küçük yaşta da ameliyat etmiş olurlardı, şimdi işitme engelli olmazdım.

Kulağımın önünden kesik açmıştı ve sanırım sadece kulak zarını onardı, yarım saat-bir saat sürmüştü. 2. Ameliyatta fakültede kulağımın arkasını kesip açmışlardı, kemikleri birleştirmişler, zarı onarmışlar 4-5 saat sürmüştü. Fakültede de bana kemik aldırdılar kulağa takacaz diye. Kesmesi gereken her kimse fazla kesmiş, çok kısa olmuş bu yüzden kemiği takmamışlar. Velhasıl kelam ben ameliyatlardan memnun kalmadım ama zaten çok çok gecikmiştim. İşitme cihazı kullandıktan yıllar sonra ameliyat oldum. Siz gecikmiş değilsiniz, muhakkak tedavinizi olun. Aksi halde sonunuz işitme engelli olmak olur, bilginiz olsun.

Rastî Bana biraz garip geldi çünkü ilkde sadece yama yapılmış kemiğe dokunmamişlarki sanki fakülte sizi sallamış gibi geldi. Ve yama yapılan kulak zarlarında tekrar delinme olabiliyor belki siz dikat etmediniz yada iltihap aldığı için bu iltihap zamanla kemiğinizi aşindirmis olabilir. Kemiği alıp takmak da nesi acana protezmi takacaklarmis ama çimento uygulaması ile kemik gibi yapabilirlerdi bilemedim tam olarak hangisin hatası .peki ilk ameliyat tan sonra işitme testiniz sizi haklı çıkardimi yoksa benim durumum gibi testler iyi ama hisssetyigizmi kötü oldu.

Gammzelli99 Kemik derken protez tabi, gerçek kemik değil.

Evet arkadaşlar daha önce anlatmıştım ve 1 ağustos da sağ ve sol kulak ameliyatim günübirlik cerrahi de gerçekleştirildi. Ameliyata başlanmadan ameliyat yapacak olan doktora pat pat seslerin yuktunma arasında geldiğini anlattım ve doktor pat pat sesinin delik olan kulak zar yüzünden olduğunu tekrar anlattı yine..Gündüz saat 14:00 ameliyata girdim 17:20 de ameliyatım tamamlandı. Ameliyattan 1 saat sonra da taburcu edildim. Şuan da her 2 kulağım da bez ile kapalı durumda ve %80 duymuyorum. Yatarken sağ ve sol tarafta uyuyamiyorum kafamı dik tutarak uyumaya çalıştım. 6 gün sonra pansumanın açılacağı söylendi. Ayrıca İki kulağımda hem dış kulak yolu hemde orta kulak boşluğu spongostan ile dolu ondan işitmeniz 1-2 aya kadar kötü olacak spongostanlar eriyene kadar söylendi. Antibiyotik ilaç ve ağrı kesici ilaç yazıldı..
2 kutu Spongostan kendimiz alıyoruz özel medicane sipariş veriliyor sonra ameliyattan 1 gün önce ameliyat bölümüne teslim ediliyor. Öksürmek hapşırmak ağır kaldırmak banyo yapmak uçağa binmek sigara içmek yasak şuanda. Rabbim kimseyi düşürmesin bu hastalığa kulak zar dan çok çektim çok..

deasn12 Geçmiş olsun, umarım ameliyat başarılıdır. Ben de senin durumundayken misafirler geliyordu. Ben tiryaki ve sigara içmiyorken yanı başımda içen içene... Derken ben de içeyim dedim. Ameliyattan ne kadar geçmişti hatırlamıyorum ama bir hapşırdım sigara yüzünden o an kulağımdan ses geldi... Kulağım yine delinmişti ve bence o zaman delindi. Aman aman sakın sakın benim yaptığım hataya düşme. Sigarayı unut.

Rastî

Allah razı olsun saol. Tek istediğim 6 günü tamamlayıp kulağım da yapıştırma pansumanlardan kurtulmak. Sağ veya sola dönüp uyuyamiyorum yaa. 1 veya 2 defa kan akıntı geldi sadece. Öyle tuaf oluyorki kulağım sarılı vaziyette olunca resmen kulak içi boş koli gibi hissediyorsun. Sigara 3 hafta yasak bana ama yemekten sonra rssmen vuruyor beyin sigara sigara diye.. 1 tane sigara yakıyorum başka içmiyorum.

Üst Alt