Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Nişanlımın aracacında yolcu olarak kaza geçirdim. Tazminat almam mümkün mü?

Ayse1209

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
20.08.2016 tarihi de trafik kazası sonucu sağ gözüm kör oldu ve sağ kalcam kirilip 3 vida takıldı yüzde kırk engelli raporum var .
nisanlimla beraber yaptık kazayı 8 8 takip mesafesinden dolayi nisanlim kusurlu bulundu
beni sürekli sigorta şirketleri arıyor söyle para böyle para die rücu şartları varmış nisanlimda Alkol yoktu kırmızı Işık ihlali de yoktu ehliyet ruhsat onun uzerineydi
sizce dava açarsam nisanlima dönerler mi ? Ve sizce ne kadar tazminat alırım 23 yaşımdayım ve askeri ücretle çalışıyordum. Şimdiden çok teşekkür ederim. .

Avukata danışın bence en azından sigortadan para alabilirsiniz bu sizin hakkınız bir nebzede olsa hayatınıza devam etmede yardımcı olur maddi yönden. Çok geçmiş olsun bende 2cmle gözü kurtardım trafik kazasında Allah yardımcınız olsun...

eğer kusurlu çıkan nişanlınsa ve dava açacaksan nişanlına dava açmış olursun....!

8 8 nişanlınız hatalı ise dava açtığınızda nişanlınıza dava açmış olucaksınız ...

alkollü kullanım, ehliyetsiz sürücü olursa rücu olur. diğer hallerde rücu olmaz.

tazminat hakkınız var ve sigorta şirket bunu nişanlınıza rücu edemez, ondan isteyemez.

simader ile bağlantıya geçin. gerekli bilgilendirmeyi alırsınız orda.

Sigorta Mağdurları Derneği

Geçmiş olsun hakkınız ne ise tazminatınızı alırsınız nişanlının kusurlu olsa bile zararı dokunmaz ehliyet sigorta herşey varmış dava açmanıza gerek yok normal yolla alın tazminatınızı daha kısa sürede.

Burada yolcuların araç şoförüne veya araç sahibine dava açma hakları pek tabidir ancak ailevi nedenlerle araç şoförüne dava açılmak istenmemektedir. Peki böyle bir durumda sigorta şirketine karşı dava açılabilecek midir? Bu soruya rahatlıkla evet cevabı verebiliriz. Rücu şartlarının olmaması kaydıyla kusurlu aracın sürücüsü tarafından herhangi bir ödeme yapılmadan meydana gelen zararın sigorta şirketi tarafından karşılanması sağlanabilir. Sigortanın türüne gore talep edilecek zarar da değişmektedir. Zira ihtiyari mesuliyet sigorta ile Zorunlu Mesuliyet sigortalarının kapsamları farklı olduğu gibi Zorunlu Ferdi Koltuk Sigortası da farklı zararları karşılamaktadır.

Zorunlu Mali sorumluluk sigortası, sigorta ettirenin, üçüncü kişilere verdiği onun karşılamak üzere oluşturulmuş bir sigorta türüdür dolayısıyla araçta bulunan kazaya sebebiyet veren şoför hariç yolcularda üçüncü kişi olacağından sigorta şirketine dava açabilirler.

Ayse1209

Trafik kazaları sonucunda rucu davaları ancak alkol ve ehliyetsizlik ya da yetersiz ehliyet halinde mümkündür.Sigorta şirketlerinin size göndereceği ihtar mektuplarına itimat göstermeyiniz.
Konu dosya ile ilgili sizi arayanlar sigorta şirketleri değil.Bunu unutmamanızı tavsiye ederim.Tazminat dosyanızı mutlaka ama mutlaka alanında uzman bir hukuk bürosuna emanet edin ikinci defa mağdur olmayın.

Ayse1209

Ayşe hanım öncelikle geçmiş olsun, forumda ki arkadaşların size vermiş olduğu bilgiler ne yazık ki eksik ve yanlıştır, Sigorta şirketinden alacağınız tazminat hakkı olduğu gibi, kesinlikle sigorta şirketininde nişanlınıza rücu Hakkı Trafik Sigortası Genel Şartları na göre Ağır kusurluya Rücu seklinde işlem yapacaktır.

enes75

aynen öyle kardeşim ama anlatmıyorsun işte :) eğer sigorta şirketine dava açacaksan o şirkette kusurlu olana açacak yani otomatikmen nişanlısına. Sigorta şirketleri kolayca peşini bırakmaz böyle işlerin. Para verene kadar 40 takla atarlar

Yusuf İslam Ve Enes Bey
Bilgi sahibi olmadan kulaktan dolma fikirlerinizi burada sunduğunuz vakit mağdur olan vatandaşlarımızı yanlış yönlendirmiş oluyorsunuz.Lütfen bunu yapmayın ve rucu davalarına ilişkin forumda yazdığım yazıyı okuyun.Ağır kusur tanımı Danıştay tarafından durdurulmuştur.Eğer ben sigortanın sorumlu olduğu tazminatı ödeyeceksem neden sigorta yaptırıp binlerce lira prim ödüyorum sorusunu sormuyor musunuz kendinize ?
Hanımefendinin nişanlısının yapmış olduğu kaza hayatın olağan akışına uygun bir kazadır ve sigorta şirketlerinin 3.kişilere verilecek tazminatı işletenden isteme hakkı YOKTUR.Ancak ve ancak alkol halinde (alkol etkisiyle gerçekleşmiş bir kaza olması lazım) veya yetersiz ehliyet ya da ehliyetsiz olma durumunda sigorta şirketinin işleten ve sürücüye rucu hakkı doğar.

hmm yani diyorsunuz ki bu kişi direk sigorta şirketini mahkemeye verecek öylemi ?
yani @ayse hanım direk mahkeme dilekçesinde nişanlısının araç sigortasını yaptırdığı şirketi mi mahkemeye verecek? @hukuk danışmanlık kulaktan dolma fikrileriniz derken karekterinide belirtmiş oldun. (umarım yorumlarımda mahkemeye kimi şikayet ederek dava açılacağı merakımı anlamışsındır.)
yani nişanlısı hapse girecek demiyorum tabi ön yargısız okumuş ve fikirlerin bizim gibi kulaktan dolma değilse...

Tazminat

Ben dosyami bir avukata verdim av. Direk dava açalım dedi trafik kazası sonucu uzlasmada az para veriyorlar dedi

Benimde ciddi anlamda paraya ihtiyacım var acil olarak ilk etapta uzlasip daha sonra kalan kısım için dava açılamaz mı şimdiden teşekkürler.

Avukatınızın haklılık payı var
dosya durumuna gorede degısır tazmınatı cabuk alabılmenız
Fark davasına gıtmemenız ıcınde sırket sızden feragatname ısteyecektır ve bayagı uzun surebılır işiniz

acil paraya ihtiyacınız varsa biraz daha pazarlık yaparak alabileceginiz en yüksek meblayı almaya çalışın.mahkemeye giderseniz süreç uzayabilir.onun dışında şirketle anlaşırsanız tekrar dava açıp para almaz ihtimaliniz biraz zayıf olur bence.geçmiş olsun size.

Ayşe hanım öncelikle sigorta şirketine yazılı başvuru zorunluluğunuz var.Avukat arkadaşımıza lütfen bunu hatırlatın.Maluliyet belirlendikten sonra tazminat hesaplaması için dosyayı bilirkişiye gönderin ve tazminatınızı hesaplattırın ardından buna göre talep oluşturulsun.Bu sayede dosyanız çok daha kısa sürede sonuçlanacaktır.

Dava ile dosyanın sonuçlanması 3 seneyi bulur ama normal başvuru ile daha kısa sürede ve ilk parayı aldıkdan sonra farkını alabilirsiniz.

Ayse1209

Avukatınızı şimdilik askıya alın vekalet verdiyseniz iptal edin.Nişanlınızla konusup aracın sigortasını öğrenin.Sigorta çağrı merkezini arayıp başınızdan böyle bi durum geçtiğini hangi evrakları istediklerini sorun hazırlayıp gönderin eksiksiz ve şüphesiz evrak gönderdiğiniz takdirde 1 ay içinde olay çözülür ve parayı alırsınız.Hak kaybı yaşarsanız geriye kalan hakkınızı almak için avukat tutun.Bu süreçtede kimseyle anlaşma işine gitmeyin bütün bunları kendiniz yapabilirsiniz

trafik kazası tazminat

arkadaşlar ben 20.08.2016 tarihinde trafik kazası geçirdim. sağ gözüm kör oldu bacakta 3 vida neyse yüzde 44 engelli raporu aldım ilk dava sigorta şirketine 23,01,2017 tarihinde açıldı bugün duruşma tarihi verildi 06.07.2017 tarihine şimdi neler olur ne kadar zamanda sonuçlanır bir fikriniz bilginiz var mı şimdiden teşekür ederim.

Arkadaslar bu sitede nasıl mesaj paylasiliyor bir türlü ogrenenedim o yüzden burdan yardım isticem foruma bir kere yazdım bir daha yazamadım şimdi benim trafik kazası sonucu tazminat devam açıldı ama uzun sürecek belli pişman oldum davayi geri cekersek karşı tarafın av. Ücretini oduyormuyuz? Bir de benim raporum bir yıl süreli ama dahada artış olucak bu bir yıl süreli raporla başvuru yaparsak sirket kabul edip para yollar mi şimdiden teşekkürler

Alkol yoksa ehliyet yeterliyse yolcu konumunda olduğunuz için tazminat hakkı niz var rücu ancak alkol ve ehliyet durumlarında rücu eder

daha bir sonuç yok haziran ayında adli tıba gönderdiler oraya gidicem sonucu yazarım

Selam geçmiş olsun dava açmanıza gerek yok bilir kişiye konu hakkında danışın yardımcı olur

trafik kazası davamda adli tıp a gidicem haziran ayında ama şuan engelli raporum var 5 yıllık adli tıp raporum çıkınca engelli raporum iptal mi olucak ve adli tıba gittikten sonra mahkeme ne kadar daha sürer acaba? şimdiden teşekürler

Üst Alt