Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik felcinde iyileşme hangi kriterlere bağlı?

İkinci bahar kınıyorum sizi her yazınız böyle de neyse siz de böylesiniz yaradılanı yaratandan ötürü hoş görmek lazım. Yazılanları baştan beri takip ediyorum adam hiç birzamn ağzını bozmadı ama sizler söylemediğnizi bırakmadınız kişiliğine saldırnız ayıp yahu

ExOrienteLux,
Siz kendinizi çokmu akıllı zannediyorsunuz baksana biraz sustum diye hemen ikinci baharın onca kabalık ve dengesiz konuşmalarına hak vermişsin demekki sende aynı zihniyettesin, beyefendi sen beni tanımıyorsun ben öle bir iki pohpohlamayla gaza gelmem, sanat çalışmalarımla ilgili ben zaten meşhur olacağım kadar yazılı ve görsel ulasal ve uluslararası medyada çıktım ve hala bir sürü teklif var, ama ben medya yerine işimle uğraşmayı tercih ediyorum.. senin bir röportajına (oda niyetin belli değil, gerçi çıktı ortaya) kalmış değilim..

bide bişey daha diyeyim şuan rekreasyonu sporsal anlamda türkiyede yapan tek kişi benim ve şuan projesini hazırlıyorum patentini alacam..bu çalışmam pilates ve yogayı cebinden çıkarır.. genel anlamda dünyada hiçbir egzersiz programı benim rekreasyon çalışmam kadar zengin değil.. rekreasyon çalışmam uyguladığım tedaviden bağımsız bir çalışmamdır..

spor, rekreasyonun en kapsamlı, çeşitli ve ilgi çeken alanlarından birini oluşturduğu için, son yıllarda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları bünyesinde “rekreasyon” bölümleri açılmaya başlandı.
Halen Anadolu, Hacettepe, Kırıkkale, Kocaeli, Muğla Üniversitesi bünyesindeki “rekreasyon” bölümleri mevcuttur.
Sanırım patent almakta biraz geç kalmışsınız sayın yalınayak.

Rekreasyon bölümlerinde yetişen eğitimcilerin otel ve turizme nasıl kurban edildiğini hepimiz göüyoruz ve sporsal anlamda bir iki aletle park alanına yerleştirerek rekreasyon alanları yapmakla......... insanların boş zamanlarını aktif ve destekleyici bir şekilde kullanıp bunu yaşamlarında uygulayarak yaşamlarında mutluluk yaratmak çok ayrı bişey.. eğer sen rekreasyonun ne olduğunu bilseydin ne demek istediğimi anlardın ve egzersiz programı oluşturdum ve en az 15 programı bir araya getirerek Rekreasyon çalışması oluşturdum,. Dünyanın üstüne titrediği en iyi egzersiz programı olan pilates bile sadece bedensel ve zihinsel rahatlama sağlıyor, bu çalışmamda ise; kişiyi zihinsel, bedensel, ruhsal, psikolojik, sosyal ve sağlık anlamında etkileyen ve rahatlatan bir çalışmadan bahsediyorum ve 3 yıldır uygulamasını yapıyorum, hayal edemiyeceğimiz gelişmeler ve performanslar aldık, neleri başardık bu çalışmayla, onun antrenman programını bile çıkardım, şimdi ise bu programı rehberlik edecek şekilde detaylandırıp bu işin bilimselliğini kanıtlamak için projelendiriyorum..

ama biliyorum bunada bir kulp takacaksın ama yeter diyorum yeteri bilgiye sahip olan lütfen konuşsun alıntı yazılarla çalışmamı çürütmeye çalışırken komik duruma düşüyorsunuz.. ben neyden bahsediyorum siz gitip yazılardan alıntı yaparak neler yazıyorsunuz..

ropörtaj için gereken açıklamamı yaptım.. eline mikrofon alan herkesle ropörtaj yapılmaz zaten yukardaki yazılarınla kaliteni ve seviyeni ortaya koydun. bu olaya son noktayı koyuyorum çünkü olay gereksiz polemikler yaratmaya başladı herkesten önce kendi kişiliğime yakıştıramıyorum ve gereksiz laf dalaşmalarına girerek inssanları rahatsız etmek istemiyorum en ufak bir rahatsızlık verdiysem herkesten kendi adsıma özür dilerim ve lütfen kimse bana tedavimle ilgili gelmesin, çünkü beni çok kırdınız.. ( zaten yazılarımı opkuduysanız kimseye bana gelin asla demedim..)

Ey gidi sevgili BAYKE bu başlıkda gözüm seni ne kadar çok aradı, o tatlı ifadenle o ince zekanla ne güzel de ifade ederdin bilgilerini bizle. ruhun şaad olsun bir kez daha bu vesileyle tüm arkadaşlardan sevgili arkadaşımız BAYKE'ye bir fatiha istiyorum. Mekanın Cennet olsun. Bizler seni unutmadık unutmayacaz.

insan kendisi ve içindeki ne ise karşındakinide öyle görrürmüş yani ayna meselesi, Ve saygı sınırlarımı sizin bir iki hakaret etme laflarınızla uslubumu ve edebimi aşacak değilim ve kendime saygı duyduğum için yine size "bey" diyorum,

Bakın Erol bey sizinle polemiğe geçmek istemiyorum ve size sadece bir cevap yazdım.. ve konuyu kapattım, bana niye cevap yetiştiriyorsunuz değerlendirmeyi okuyanlara bırakın.. bu güzelim konuyu böyle saçma sapan saygı sınırlarını zorlayan kişilik çatışması yaratan sözcükler kullanarak gündem yaratıp değiştirmeyin.. siz kendi kendinize saygısızlık ediyorsunuz.. sizi seviyeli olmaya davet ediyorum ve

omurilik felcinde iyileşme laf yetiştirme ve terbiye sınırlarını aşma ile yaratılan polemiklerle değil, bu işe gönül verme ve kerkesin insan olarak üzerine düşen vazifeyi yaparak saygı ve sevgi çerçevesinde sağduyulu olarak elinden gelen pozitif çabayla bir yerlere gelinilebilir..

umarım omurilik felçlileri için çok daha güzel gelişmelerr olur ve toplumun ve bu hastalığın aşılmayan sınırlarını ve zincirlerini kırar.. ama ümidimizi hiçbir zaman kaybetmemek lazım.. hiç olmadık yerlerde hiç umulmadık zamanlarda iyileşen insanlar olmuştur sizde umudunuzu yitirmeyin ve sadece şunu belirteyim, sizin için çabalayan insanları kazanın ve deneyimlerinden yararlanmaya çalışın inanın siz bir doktor kadar bilgilisiniz kimin yalancı kimin dolandırıcı olduğunu çok iyi biliyorsunuzdur.. kimse kimseye hakemlik ve sahiplik duygusuuyla yaklaşıp gelen her eli geri çevirmesin, bu sadece benim için değil herkes için geçerli..

ve bu siteden "şimdilik" istifa ediyorum.

daha buraya çok güzel gelişmeler ve umutlar yeşerttiğimde yine yazacam, buraya yazı yazmayı bırakmamın nedeninden bir tanesi işimin polemik omadığındandır.. ve son zamanlarda bu tuzağa düştüğümü farkkettim.. ve ben tekrar çalışmalarıma devam ediyorum, çok güzel bir durum olduysa tekrar dönecem size, birileri üzülsede kimseye kırgın değilim ve işime ve tedavime dönmek için bırakıyorum yoksa kimseden kaçtığımdan değil..

saygı ve sevgilerimle..

yalinayak bey sizin görüşünüz dikkatimi çekti benimde felçli bir babam var ben yürümesi için her yolu denemeye hazırım herhangi bir sinir kesisi yok ancak sinir sünmesi olduğu söyleniyor neler yapabileceğimi sormak istiyorum bildiğim kadarıyla fizik tedaviyle uğraşmışsınız

Bu yalınayak ne durumda şimdi..İyileş5irdim dediği hastalar nasılmış?

ya yalınayak kardeşim madem iyileştirdiğin biri var çıkart göster. Eğer çıkartmıyosan demekki sende bi umut tacirisin. ben böyle anlarım. ama harbiden varsa öle biri ve sen çıkartıp gösterirsen, bende kölen olurum.

Bu konu iki yönde değerlendirmeli.Bir tam kesi bunun tedavisi şu anda yok, hasta nasıl hayata mobilize edilir tartışmaya acık.İkincisi iyileşek olan hasta.İyileşek olan hasta gerekli fizik tedavi programına uymazsa yatakta kalır.Fizik tedavi programına uyması içinde ya sosyal güvence lazım yada tedavi fizyoterapist tarafından evde devam edilecekse maddiyat cok önemlidir.Kişinin maddi gücü yoksa ailesine pasif egsersiz eğitimi hakkında bilgi verilmeli, günlük egsersizleri aile yaptırmalı.Gerekli kontroller zamanı geldiğinde yapılmalı.Herkeze gecmiş olsun.

Merhaba Faruk34,
Öncelikle geçmiş olsun, katettiğiniz yol beni çok sevindirdi, umalim hep daha iyiye gider. En yakın arkadaşımın oğlu ( yaş 17)
geçen pazar gecesi sığ suya atladı ve boynunu kırdı. C4 C5 . Tesadüfen Bodrumda bulunan işin en iyisi Prof Dr tarafından ameliyat edildi. Sinirlerde kesi yok ama zedelenme var. Sizin yazınızı okuyunca çok mutlu oldum. Acaba sizin hangi omurlarda kırık vardı? Allahım hepimizi koru, dualarımız sizlerle

slm yalinayak ben t3 t4 seviyesinden omurilik felçiyim 2011 de kaza geçirdim hiç his yok kasılma çok beni iyileştirirmisin :D :D :D :D

ankara ftr ye benimle beraber yatip 3,5 ay icinde ayaga kalkip yuruyeni gordum.adam sedyeyle geliyordu fizik salonuna...traktorun kasasindan boynunun uzerine dusmus...cok hizli bi gelisim gosterdi...en son ay walkerla yuruyordu...sonra onuda reddetti..duz zeminde sikintisiz yuruyordu...ameliyati ozel olarak yaptirmis..zaman kaybetmeden....aldigin hasar cok onemli bence de...ayni sekilde 1,5 sene yatan sonra kalkanida gordum...nasip diyorum artik

sabır, fizik tedavi, morali yüksek tutmak. Kuran şifadır, ben çok faydasını gördüm.

Her hasta farklı gelişmeler gösterebilir, takdir i İlahi...

Ben 27 yıldır felcim çocukken kaza geçirdim. O zaman doktorların söylediği şeyleri hatırlıyorum. Ben Bakırköy fizik tedavi rehabilitasyon hastanesinde yattım. Hareket tedavisi yapıyorlardı. Doktorların söylediği şey belliydi, bu hastalığın hareketten başka tedavisi yoktur. DÜnyanın neresine giderseniz gidin sadece harekettir bunun tedavisi... Böyle beyin gücüyle falan sinirlerin iyileşmeyeceğini herkes bilir zaten. Omirilik felcinin tek tedavisi fizik tedavidir ve asla hastaları iyileştirmeye yönelik bir tedavi değildir sadece yürümeyen hastaların başkalarına bağımlı olmadan kendi işlerini kendileri yapabilsinler diye, yani kendi başlarına yaşabilsinler diye kasları güçlendirmeye yönelik bir tedavi aslında, kollarım felç olmadığı halde kollarımla hergün bana halter kaldırtıyorlardı çünkü kollarım güçsüzdü kendi vücumu kaldırıp kendimi tekerlekli sandalyeye atamıyordum. Ordaki tedavi sayesinde kollarım güçlendi tek başıma tekerlekli sandalyeye kendim binmeye başladım. Kendi işlerimi kendim yapmaya başladım. Hiç bir zaman his aşağı inmedi, o kadar hareket yaptırdılar aylarca ama ayağımı hiç bir zaman hissetmedim sadece o hareketler sizi biraz hafifletiyor kendi işinizi kendiniz yapabiliyorsunuz, bası yaraları fazla açılmıyor hareket yapıldığında.... Fizik tedavi çok faydalıdır ama tamamen iyileştirmeye yönelik birşey değildir. ZAten doktorlarım söylüyordu bunun tamamen iyileşmesi imkansızdır. Fizik tedavş sadece hastanın durumu daha kötüye gitmesin diye uygulanan bir tedavidir. 27 yıldır hissetmiyorum beyin gücüyle omurilik felcinin iyileşmesi imkansız birşeydir.

ankara ftr ye benimle beraber yatip 3,5 ay icinde ayaga kalkip yuruyeni gordum.adam sedyeyle geliyordu fizik salonuna...traktorun kasasindan boynunun uzerine dusmus...cok hizli bi gelisim gosterdi...en son ay walkerla yuruyordu...sonra onuda reddetti..duz zeminde sikintisiz yuruyordu...ameliyati ozel olarak yaptirmis..zaman kaybetmeden....aldigin hasar cok onemli bence de...ayni sekilde 1,5 sene yatan sonra kalkanida gordum...nasip diyorum artik

arkadaşım o senin dediğin omirilik felci değildir ama, her tekerlekli sandalyede oturan omirilik felci değildir. Omirilik felci dünyada tedavisi olmayan bir hastalıktır. TEk tedavisi harekettir, ömür boyu yapılması gerek, hareketler iyileştirmeye yönelik değil hastanın kendi işini kendisi yapabilmesine yardımcı olmak bası yaralarının açılmasını önlemek için falandır. Hareket tedavisini bana aylarca yaptılar en ufak bir his gelmedi ama kaslarım güçlendi ve kendi işimi kendim yapmaya başladım. Hareket edince bası yaraları daha az açılıyor. Benim sinir damarımın kopmadığını sadece zedelendiğini söylemişlerdi. Yani ben de kopuk olmadığı halde 27 yıldır böyleyim. Hareket yapmak çok iyi geliyor, hareket yapmak hastayı tamamen iyileştirmez sadece biraz faydası vardır.

Arkadaslar bende omurilik felciyim. 2.5 yıl önce trafik kazası sonucu L1 seviyesinde kırık oldu ve doktorum %99 yürüyemez sinirde aşırı zede var dedi. Beyin cerrahında 10 gün yattım çıkar çıkmaz fizik tedaviye başladım. Fizige yatışa gittiğimde sedyede gittim ve oturma dengem dahi yoktu.3 ay fizik tedavi aldım ve 3 ayin sonunda çift kanedyen ile cihazsız yürümeye başladım. Ve su anda kanedyen de kullanmıyorum desteksiz yürüyebiliyorum. Sinir hasarı çok önemli ama şunu unutmayın arkadaşlar Allahtan asla ümit kesilmez. Parapleji yürümez diye birşey yok Rabbim isterse hersey olur bunu unutmayın ve moralinizi hep yüksek tutun. Şu anki durumuma doktorlar bile inanmıyor sen nasıl paraplejisin diyorlar. Umudunuzu kaybetmeyin derim bunun en iyi göstergesi benim diye düşünüyorum. Kosamıyorum parmak ucuna basamadigim için ama rahat yürüyebiliyorum. Ben yürüyorum sizler koşun inşAllah ...

ben silahla vuruldum.omurilime geldi.tamamen kopma olmamis.T7 benimki.ilk alti ay icinde hareket geldi.azar azar tabiki.gozle gorulmicek kadar az hareketle basladim..ilk alti ayda bastonlarla aya kalktim.doktor artik sana gelmis dedi gerisi.sporla yurursun dedi.ben essek gibi yattim.birgun bike spor yapmadim.suan evde tek bastonla yuruyom.disardada birinin omzuna tutunarak yuruyom.spor yapsaydim simdiye kadar coktan iyilesmistim.

Omurilik kendini yenileyemez, tamiride olmaz, bası görmüş ise sersemleyen sinirler yavaş bir şekilde kendini zamana yayarak toplar bu da minimum 6-8 ay arası başlar 2 seneye kadar ilk 3 ayı hızlı olup sonra yavaşlar, bu zaman zarfında ftr ye başlanıp ısrarla yapılması iyileşmeyi hızlandırır bu hızlanma beyine yapılan hatırlatma sonucu sağlam iletim liflerinin kullanılmasını sağlama ve bazen tomurcuklanma sağlanması ve kas kuvvetlendirme ile olur ama omurilikte olan bir tam kesinin veya bası sonucu olan beyazlamanın maalesef geri dönüşü yok

Arkadaşlar 7 ağustosta omurilik kistinden ameliyat oldum . Ameliyata kadar aksayarak yürüyordum . 12 günde 5 ameliyat oldum 20 gün haatanede yattım sonrası iki bacaktada güçsüzlük oldu 12 kilo verdim bacak kasları yumuşacık oldu.6 hafta fizik tedavi aldım. şimdi bacağın birine kasıgın 4 parmak altına gelecek şekilde protez yapıldı diğer bacak uyuşuk keceleşme var .15 20 saniye ayakta duruyorum fakat adım atamıyorum .kanetyenle biraz biraz yürüyorum. Sormak istediğim bu tür rahatsızlık geçiren varmı fikir verecek olan varmı düzelirmi

Üst Alt