Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Otoskleroz sebebiyle işitme kaybım ilerlemiş. Ameliyat olmaktan çekiniyorum!?

Merhaba ben 1 Kasım da istanbul'da nazım korkut hocada Otosekleroz ameliyat oldum ben bu hastalıgı son üç yılı cok belirgin olarak 6 yıldır cekmekteydim bana görüştüğüm bir kac doktor artık ameliyat şansımın kalmadığını söylediği için artık ümidimi kesmiştim taki burada santomarine arkadaşla tanışana dek.sağolsun o bana nazım hocayı önerdi ben cokta araştırmadım önce Allah'a sonra bahsettiğim arkadaşa güvenerek doktora gittim
Hocamız hakkındada bazı formlarda övgüler okumuştum ama acıkcası abartı oldugunu düşünerek okumuştum fakat bugun tamponlarını yeni çıkarmış biri olarak diyebilirim ki yazılanların hepsi gerçektir ve eksiktir.işinin ehli paraya önem vermeyen hastasını seven bir doktordur
Yukarıda da dedğim gibi 1 Kasım da sol kulagımdan ameliyat oldum ameliyattan hemen sonra duyduğumu farkettim
Ameliyattan sonra ne başdönmem ne mide bulantım nede yüzümde dilimde büyük çaplı uyuşma oldu.bugun tamponlar çıktı normalde asla hiçbir fısıltıyı duymayan ben hocanın fısıltı ile yaptıgı deneme testindeki tüm söylediklerini duydum ki kendide harika bir ameliyat oldugunu söyledi
Bir ay sonra test yaptıracağım sonuçları buradan paylaşırım fakat diyeceğim o ki doktor arayan arkadaşlar güvenle hiç tereddütsüz nazım korkut hocaya kendilerini emanet edebilirler elleri dert görmesin herkese gecmiş olsun derken emin ellerde yapıldıgında hiçte korkulacak bir ameliyat olmadıgını da belirtmek isterim.bol şifalı günler dilerim

Sol
Hava yolu 38
Kemik yolu 13
Sağ
Hava yolu 32
Kemik yolu 10
Bu son yaptırdığım test Ben soldan oldum iki ay sonra tekrar test yaptıracağım

Çok geçmiş olsun darısı bana inşAllah,çok korkuyorum ameliyattan ama artık olmam lazım,ankaradayım ben de bakalım henüz doktor seçmedim

Asya28

Tesekkur ederim darısı size ama emin ellerde yapıldığında çokta korkulacak birşey değil Allahın izni ile bende cok korkuyordum hatta beni ameliyathaneye indirdiklerinde narkoz vereceklerinde bile cok korkuyorum vazgeçeceğim galiba demiştim doktora oda"artık cok gec buraya giren cıkamaz"dedi.. Sonrası uyku😁uyandığımda konuşulan herşeyi ameliyatlı kulagımla duyuyordum iyiki oldum dedim o an sizde korkmayın Kulagını cok güzel olacak inşallah
Sizin testiniz nasıl?

Benim de sol hava 18 kemik 10,sağ hava 57 kemik 25..Şuan birde küçük bebeğim var 14 aylık onun biraz büyümesini beklemek istiyorum ama geç kalabilirim ozaman da bakalım şimdi tavisye edilen 2 doktor var onlar ile görüşüp karar vereceğim inşAllah

Arkadaslar merhaba ben de 1 kasim gunu orta kulac kireclenmesi nedeniyle ameliyat oldum 3 gun hastanede kaldiktan sonra ciktim o sure zarfinda hafif bas donmem vardi ama iki uc içinde geçti bir hafta sonra kulagimdan tampon tarzi bir sey cikardi dikisler alindi ama yine tampon var bugun 13. Gun hala erimedi.. Ameliyattan sonraki bir hafta hissedilir derecede isitmem iyiydi ancak 3 5 gundur eski halinden daha kötü olduğunu düşünüyorum isitmem tamamen gitmedi yalniz arada hafif cinlamalar oluyor akinti varmis hissi veriyor ve arada bir sanki kulagim basinctan tikaliymis da açılmış gibi oluyor. Yorumlari okuyorum ameliyattan sonra isitme seviyesi artiyor insanlarin ancak bende oyle bir durum yok daha once ameliyat olup da daha kotuye gidip duzelen var mi aranizda yoksa kotuye gitmesi iki uc aylik surede degisecek mi ayin 22 sinde kontrolum var yine yazarim cevaplar icin simdiden tesekkur ederim arkadaslar

Merhaba Bilmemkim bende 1kasımda ameliyat oldum fakat benim tamponlarım pazartesi cıktı yeni tampon yapmadı sadece kulak damlası verdi bir hafta kullanmam gereken.söylediğin şeyler bendede var fakat onlar normalmiş daha önce ameltiyat olanlardan öğrendiğim kadarı ile.bir kac aya gececek inşallah kulagımıza zaman vermeliyiz sonucta bir kul yapısı girdi artık vücuda onun bize bizim ona alışmamız zaman alacak yanlız dikkat etmemiz gereken bir şey var kulagında basınc hissettiğinde asla agzını kapatıp nefesini tutarak kulaklarına basınc vermemelisin artık bunun benzeri hareketler bizim için cok sakıncalı.gecmiş olsun tekrar

Tuba tuba

Teşekkür ederim Tuba tuba. Bu konuyla ilgili bircok yerden araştırdım isitmenin geriye gittigine dair bir gorusle karsilasmadim ameliyatin ilk gunleri ses yoğunluğu vardi ama birden gidince insan korkuyor isyer istemez. Dediginiz gibi geçici bir durumdur insallah. Sizde de ayni sekilde oldu mu daha oncekine nazaran isitmenin daha da gerilemesi. Su an hala kulagimdaki tamponu hissediyorum sesler sanki düne gore biraz daha artti ve hala dilim dudagim ve sag kulagimin cevresi uyusuk ama agrim kalmadi damlalarimi kullaniyorum.. Ayin 22 sine kadar meraktan catlardim isitmenin kaybolmasi ya da pistonun cikmasi sonucu ikinci bir ameliyati kaldiramam

Bende ameliyattan cıktıgımda ve tampon çıktıktan sonra cok iyi duyuyordum ama bugun biraz azaldı fakat bunun pistonun cıkması veya işitmenin azalması ile alakalı oldgunu düşünmüyorum zira piston cıksa mide bulantısı ve baş dönmesi yapardı ben bunun kulak içindeki yaraların kabuk baglamasıdan dolayı tıkanmadan gecici bir durum oldgunu düşünüyorum cünkü benim elime geliyor kabuk parçaları.ben iki ay beklemeyi düşünüyorum test yaptırmak için cünkü sesler 3 ayda falan ancak oturuyormuş.ama siz sonuclarınızı paylaşırsanız sevinirim siz nerde ve kimde oldunuz ameliyatı

Benim sol hava 8 kemik 5 sag hava 55 kemik 13 idi. Adana sehir hastanesi zekiye güney hocam yapti ameliyati

Ameliyattan sonraki degerleri de paylasirim sizlerle ne zaman odio testi yapacağını bilmiyorum ayin 22 sini bekliyorum

Tuba tuba

Çok geçmiş olsun. Biz sadece aracı olduk.
İyi olmana sevindim.

Bilmemkim

Sadece kireçlenme ameliyatı olduğunuzu düşünmüyorum. Öncelikle ondan emin olmalısınız. İşitme piston yerinden kaydığında ya da diğer komplikasyonlar oluştuğunda geri gidebilir. Bir an önce doktorunuz ile görüşün. 22'sini beklemeyin.

Selam santomarine kulak zarima zarar verilmeden orta kulaga girildigini kireci temizleyip protez taktiklarini soylediler. Bugun 19. Gun hala kulagimin icinde tampon var ve isitmem hala ameliyat oncesindeki isitmeden daha geri olumsuz bir sey olsa isitme tamamen gitmez miydi? Dudagimdaki ve dilimdeki uyusukluk gitti ama kulak cevremde uyusukluk ve agri var. Isitme ise sanki iyileşiyor ya da ben alisiyorum bilmiyorum

Bilmemkim

19. Günde kulak içinde tampon olmaması gerekiyor. Genelde 7-10 gün arası tamponlar alınır. Kulak temizlenir. Tampon alındığı an duymanız beklenir. İyileşme süreci tabiki 3 aya kadar devam eder ancak ilk anda o iyileşmeyi hastanın hissetmesi gerekir. Daha sonraki iyileşmeler 5-10 db arası olur oda maksimum. Hastanede yatış sürenizi de göz önünde aldığımda sadece kireçlenme ameliyatı olmamış gibi geldi bana da. Genelde hastalar ameliyatın ertesi sabahı taburcu olurlar. Tabi doktorunuz öyle uygun görmüşte olabilir. Doktorunuzdan net bilgi alın ve ayın 22 sini beklemeden yanına gidin. Ameliyatın sonuçları şöyledir. Ya ameliyat öncesi durumdan iyi, ya aynı ya da ameliyat öncesi durumdan kötü. Kötü denilen durum total kayıpta olabilir işitme seviyesinin ameliyat öncesine göre biraz daha kötüleşmesi de olabilir. Bu sonuçlarda ameliyat başarısızdır.

1998 yılında Haseki Hastanesinde Orhan Sanisoğlu Hocam ve ekibi tarafından stapedektomi yapıldı.Ameliyat sonrası aşırı baş dönmesi ,bulantı ,tat almada değişiklik oldu,tat değişikliği kalıcı ama alışıyorsun; bulantı +baş dönmesi 1 ayda tamamen geçti.

Çınlama her zaman var çeşit çeşit sesler ama ona da alışıyorsun.Bazen hafif sancıyla çınlıyor.

Duymada bir hafta sonra falan net olarak artışı farkettim.bu çok riskli bir ameliyat baştan söylememişlerdi ama tamamen kaybedebilirdim bu nedenle diğer kulağıma cesaret edemedim yaptırmadım.

Şu anki durum ise;ameliyat olmayan kulağımda işitme iyice azaldı bu nedenle çift taraflı cihaz kullanıyorum gayet memnunum ameliyat olmam da sadece cihaz kullanma zamanımı ertelemiş oldu çünkü cihaz tek taraflı kullandığımda ses yönünü tayin edemiyorum cihaz olan diğerinden iyi duyuyor çünkü.Kulağımdaki dikiş izi cihazın tam oturmasına engel oluyor ameliyat olmasam şu an cihazdan daha çok verim alacaktım.

Cok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için benimde aklım çok karıştı hamilelikte arttı benim şimdi tekrar artarsa ikinci hamilelik oldugu zaman diye korkuyorum o zaman ameliyata geç kalmış olurmuyum ameliyat olunca tekrarlama olma ihtimali varmı bilmiyorum doktorlarda zaten ağızlarından zorla laf çıkıyor sağolsunlar

abahcivan

Merhaba,

Sizin kadar eski tarihte ameliyat olmuş birini bulmak zor.
Birkaç soru sorsam yardımcı olur musunuz?
Ameliyat ile kulağınız hangi seviyeye geldi.
Şu anda ameliyatlı kulağınızda durum nedir?
Ne kadar ilerledi ya da ilerledi mi?

Bilgi verirseniz sevinirim.

abahcivan Bide bana dikiş izi kalmaz demişlerdi.. yani sonuç bu durumda işitme cihazı kullanacağız demek oluyor sanırım ameliyat kaç yıl kurtarır bizi 31 yaşındayım iki kulakta da var bezmialem de kontrol oldum bende ama özel bı kaç prof ismi almıştım onlara henüz gitmedim kadinmisiniz bilmiyorum ama ikinci çocuktan sonra mi önerirsiniz ameliyati çünkü hamilelik arttırıyor ve de normal doğum onermiyorlarmis ameliyat olunca gititigim prof normal doğum olabilir dedi o da bı çelişki...tecrübeli birini bulmuşken aklıma gelenleri sorayım

İyi doktor bulduğunuzda çok korkmayın derim, ilk ameliyatımı devlette oldum şimdi çok pişmanım, neyse ki daha kötü etmedi ama ikinciyi Nazım Korkut a oldum, testi merak bile etmiyorum, eve herkes bağırarak konuşuyordu, şimdi kısık sesleri bile duyuyorum:)) Hapşırdım, antibiyotik kullanıyorsunuz zaten, şimdi diğer kulaktan yine olacağım üstelik yakın zamanda...Gerçek toparlanma bir ayı buluyor bence ama 10 güne ayaklanıp rahat dolaşıyorsunuz..

ÇİĞDEM...

Merhabalar Ben de devlet hastanesinde ameliyat oldum 3 ay oldu hiçbir değişiklik yok.Doktor tekrar açıp bakalım filan diyor ama korkuyorum iyice kötü olur diye.Siz aynı kulaktan tekrar mı ameliyat oldunuz?

Tubasss

Merhaba geçmiş olsun
Ameliyat öncesi ve sonrası işitme testiniz var mı varsa atın durumu değerlendirelim.
Benimde bir kulağım çok iyi oldu bir kulağım hiç değişmedi.
Değişmeyen kulağımdan mart-nisan gibi ameliyat olmayı düşünüyorum bende.
Doktor risk var dedi ama yapalım da dedi.

santomarine

Merhaba,Size de geçmiş olsun.İşitme testlerim şu an yanımda değil.Ama şu şekildeydi sol kulaktan ameliyat oldum
sol kulak ameliyat öncesi hava=48 kemik=13 ameliyat sonrası hava=48 kemik=21 frekans bazında hatırlamıyorum onu soruyorsanız.Siz iki kulaktan aynı hastanede mi ameliyat oldunuz?

Herkese merhaba nazim korkuta ameliyat oldum ve 3 ay gecti hersey yolunda cok sukur duyuyorum Sadece dilde tat alma henuz yerine gelmedi ve dikis izleri henuz gecmedi ama bunlar hic onemli degil duymak olsun yeterki Kendiniz icin dogru doktoru bulup hic teredut etmeyin burdan aneliyat olanlarin bilgi vermesi cok onemli ondan gene yaziyorum benim sormak istedigim 2 soru var sizlere.

1. Bu takılan protez icin hocam 30 sene rahat gider omur boyu bile gidebilir dedi bu durum neye gore degisiyor ve neden proteze karsi kireclenmeniz durduysa ameliyattan sonra gecici cozum gibi yorumlar var

2. Sorum ise anlamadigim bir durum protez farz edelim yerinden cikti neden tekrar takılması basari oranini dusuyor

Birde ameliyati ikinci kulagimdanda olacagim iki kulaktan olan var mi durum nedir iki kulak icin olmak risklimidir gelecek icin ozellikle ameliyat olanlar cevap verirse cok sevinirim herkese gecmis olsun

Selamlar,

7 yıl önce sol kulağımda kulak çınlaması başladı ve başlangıçta belli belirsiz olan işitme kaybı zamanla arttı. Aradan geçen 7 yıl boyunca kontrole gitmedim, ihmal ettim ama işitme kaybı zamanla iyice artınca Aralık ayında yeniden doktora gittim ve işitme testleri ile tomografi sonucunda otoksleroz tanısı kondu. Geçtiğimiz ay eksploratif timpanotomi / stapedektomi ameliyatı oldum.

Ameliyat öncesi işitme testi:

https://i.hizliresim.com/rIJ6m8.jpg

Ameliyattan bir ay sonra yapılan işitme testi:

https://i.hizliresim.com/6lTYII.jpg

Hoca ameliyatın çok başarılı geçtiğini söylemişti, sağ olsun ne mide bulantım oldu ne de önemli bir baş dönmem. Hoca son işitme testinin sonucunu da oldukça olumlu karşıladı ama sorun şu ki konuşmaları ayırt etme konusunda bana göre hissedilir bir fark olmadı. Bu sorunla ilgili olarak doktorlardan tatmin edici bir yanıt alamadım. Bu başlıktaki tüm yazıları okudum, anladığım kadarıyla stapedektomi ameliyatı sonrasında yüksek frekanslarda yaşanan işitme kayıplarıyla ilgili iyileşme olması zaten beklenmezmiş. Buna göre, bu yaşadığım durumu normal mi karşılamalıyım?

Merhaba arkadaşlar bir süredir bu başlıkta yazılanları okuyorum , bazılarınız içimi karartsa da bazılarınız umut vadedici şeyler yazmış , benim de iki kulağımda da otoskleroz şikayetim var , 1 sene önce Hacettepe de Demir bajin hoca teşhisi koydu , ameliyat önerdi , araya pandemi girdi ben de olamadım. Ama bir kaç aydır ilerlediğini farkediyorum artık olmam gerekiyor sanırım. Levent Sennaroğlundan bu hafta için randevu aldım onun görüşlerini de merak ediyorum çok övmüşler internette kendisini...
Ayrıca ben de çınlama şikayeti de var, umarım Levent bey şifa olur 👍🏻 O içime sinmezse Demir Bajin e gideceğim yine bakalım... Kendisi bu ameliyatı her gün hatta günde bir kaç kez yaptığını söylemişti benim içimin çerez gibi demişti fazla iddialı konuştu :) Ama inşallah öyledir :)

merhaba, 1998 yılına otoskleroz ameliyatı oldum, tek kulağımda var. Yapay bir şey bana güven vermediği için diğer kulağımdan olmadım. Zira hiçbir zaman sıfır olmayacağını biliyorum. Ameliyat olduğum kulağım ilk birkaç yıl gayet iyiydi idare ettim sonra gerilemeye başladı 2009'dan beri çift kulak işitme cihazı kullanıyorum. Şimdi görüyorum ameliyat olmak sadece işitme cihazı kullanmaya başladığım zamanı ileri attı, gereksizmiş. Şimdiki problemim işitme cihazları çok pahalı yurt dışından bir yerden ucuza getiriyorum ama ayar yaptıramıyoruz maalesef.

Merhaba arkadaşlar herkese,daha önce burda yazmıştım,artık bebeğim 3 yaşında ve ben gebzeye taşındım ve ameliyat olmaya karar verdim,şimdi sorum şu aklımda 2 doktor var 1 tanesi nazım korkut diğeri demir bajin..demir bajine olursam ankarada 2 hafta kadar kalıp yola çıkmam gerekecek ama kendisi ile ilgli çok iyi yorumlar var,nazım korkut bana daha yakın onunla ilgili de güzel yorumlar var..ikisi arasında karar vermem gerekiyor, ve ikisine de gidebilirim o sebeple tavsiye ihtiyacım var.. Tuba tuba siz şuan nasılsınız?

Arkadaşlar bende ameliyat olalı 4 gün oldu gelişmelere göre burdan yazarım sonuçları şimdilik bi değişiklik yok ama

Merhaba bende ameliyat olalı 4 gün oldu sizin yazdıklarınız ile bende oluşan etkilerin hepsi aynı msjı görürseniz sizden bilgi alabilirmiyim?
Mervess

Asya28 merhaba ameliyat oldunuz mu acaba ben nazım koekut a ameliyat olan biriyle tanıştım uzun yıllar geçmiş olmasına çok memnun bende çağlar batman a muayene olmuştum ondan önce ama henüz ameliyat olmadım bu süreçte ameliyat olanlar keşke geri dönüş yapsa burdan

Gsa Merhaba ben Çağlar hocaya ameliyat oldum. Öncelikle 2019 da sol kulaktan. 5.1.2022 de sağ kulaktan oldum. Doktorumdan da duymamdanda çok memnunun. Bence duyu kaybı çok ilerlemeden bu ameliyatı olmak gerekiyor. Çınlama arttıkça ve ince sesleri duyma ne kadar fazla kayıpsa geriye dönüş daha az oluyor. Ameliyat teşhisi konduysa iyi bir dr. Olmak engüzeli. Dr um tekrarlamaz demişti sadece ilerde herkesşn yaşayacağı yaşlılık kaynaklı duyu azlığı olanilir. Siteye üye olup giriş yapamadım yazarsanız görebilirmiyim bilmiyorum. Siteye giriş konusunda bana yardımcı olabilirsiniz.

Üst Alt