Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü aracı olmayan aracıma engelli kartıma rağmen ceza kesilebilir mi?

pasa_43

Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar bu gün bir olay yaşadım bilsi olanlar paylaşırsa sevinirim..

Engelli araç park yerine aracımı park etim ve engelli kartımıda aracın ön kısmına koydum,trafik polisi ceza kesmiş engelli kartım olmasına rağmen fakat aracım özürlü aracı değil,bu sebepten aracımda engelli kartım olmasına rağmen araç özürlü aracı değil diye polisin ceza kesme gibi bir durumu varmıdır.???

pasa_43 ,

Evet ceza kesebilir... Bundan önceki aracımı da sizin dediğiniz gibi bir iki sefer kullanmak istedim,içinde refakatçi bırakarak, engelli kimliğimi göstermiş olması ve rica minnet müsade etmişti. Yoksa ruhsatına bakmak istiyor ve engelli değilse ceza yazılıyor.

Ankara Esenboğa Havalimanından engelli kimliğim ile ücretsiz faydalanabiliyorken İstanbul Atatürk Havalimanından faydalanamamıştım... ( Buda ayrı bir örnekti )

Mami Junior ,

Engelli kimliğimi gösterdim, ruhsatımı görmek istedi ve aracım engelli aracı değildi. Fakat kimliğimi kabul etmemişti, yani ben kimlik geçerli olmuyor her zaman illa ki engelliye ait olmasını belgele diyor. Araç benimdi fakat engelli değildi, o yüzden ücret ödedim Atatürk havalimanında, ama Esenboğa da kimliğimle kullanabiliyordum otoparkı... Sanırım plaka yabancı diye zora koştu...

Emniyetteki ruhsat kayitlarinda -engelli araci- diye gecmiyorsa ceza kesebilirler. Kanunen kesebiliyorlar. Ama engelli sizseniz ve arac sizin uzerinize kayitliysa idari dava acip dusurebiliyorsunuz cezayi.

Dostlar;
Şu anda engelli aracı diye bir araç Türkiyede yok. Engelli aracı sadece ÖTV ödenmeden alınmış olan araçlara mahsus bir tanımlama. Yoksa trafik cezası ve engelli park yeri konusunda " kayıtlı engelli aracı" kavramı artık kullanılmıyor. İçinde engelli olmak koşuluyla engelli kartının ön camına konduğu ya da ön gögüse bırakıldığı her araç engelli aracıdır ve bütün engelli park yerlerine park edebilir. CEZA YAZILAMAZ yazılırsa mahkemelerden rahatlıkla kaldırılabilir.

çok saçma ya. Araç mı özürlü bizmi. Kardeşim benim ötv indirimlide olsa sıfır araç alma durumum yok.2. Eldede ötv indirimi yok. Ee ben nasıl bu imkandan faydalanacağım. Bizim memlekette araca özürlülük veriliyor. Bizim özürlülüğümüzü takan yok. Parkedin arkadaşlar kimliğinizide koyun cama itiraz eden olursa araç özürlü değil ben özürlüyüm deyin kapak olsun.

gönülyarası

Anladım.
Aracın ruhtasının fotokopisini istiyorlar.
Bende sizin aracın engelli aracı oldugunu düşünmüştüm.

Pasa_43 bence cezaya itiraz çünkü senin aracın engelli aracı değil olabilir ama engelli park kartın var maden engelli park kartını niçin veriyorlar

gönülyarası

Teşekkürler..çok ilginç bende bilmiyordum ve yıllardır engelli araç park yerlerine park ediyordum tabi engelli kartımı aracın önüne koyarak hiç böyle bişi başıma gelmemişti..hiç bir otopark ücreti alınmıyoken engelli kartıyla araç özürlü aracı değil diye kartında olsa ceza kesiliyo olması gerçekten ilginç bir durum..neyse tecrübe oldu..
içerişehir

işte bende ona şaşırmış durumdayım sonuç olarak aile sosyal politikalar il müdürlüğünün vermiş olduğu engelli kartı var hatta refakatçi hahkına sahip olduğum %80 engelli ve sürekli olan bir rapor üzerinden düzenlenmiş olan bir engelli kartı var..ve yıllardır engelli park yerlerine park ediyordum kartımı koyarak hiç problem olmuyordu..bende bu siteden fikir alarak ona göre hareket etmek istedim..
Ulemamahdumu

aracın içinde engelli olmak koşuluyla demişsiniz.engelli benim ve engelli park alanına aracımı park edip işlerimi halletmek üzere oradan ayrıldım,içinde hiç kimse yok.aracın ön camında engelli kartımı koydum araç benim kendi adıma,engelli kartı da benim,aracı sorgullattığında benim olduğunuda anlıyor polis memuru ama ceza yazıyor vallahi çok garip ve ilginç kanunlar..

Şimdi engelli karti ayrı engelli park karti ayrı eğer siz arabayı engelli park yerine park ettiniz ve ve engelli kimlik kartını koyduysaniz ceza kesmesi normaldir ama normal trafikten alınan engelli park kartını koyduysan arabanın önüne itiraz et pasa_43

Bir de şöyle düşünün. Şizofreniden raporu olup engelli kimliği olan birinin (Özetle yürüme sorunu olmayan engelli) engelli otoparkına aracını bırakıp fazladan yürümemesinin ne avantajı var.
Öbür taraftan engelli aracı olan yürüme sorunu olan engelli kardeşimizin engelli park yeri dolu olduğu için yürümek zorunda olduğunu unutmayalım.
Ankarada bir çok defa hastenelerde ve kamu kurumlarında engelli otoparkları hep dolu oluyor ve yürümek zorunda kalıyorum. Eminim ki orada park etmiş engelli araçlarının çoğu akrabası üzerinden aldığı aracı kullanan sağlam insanlar.

Dogru diyosunuzda emin olun o park yerleri ortapedik engelli arkadaslara kalmiyo %90 uzeri raporla kndine arac almis sahsi araci olarak kullanan arkadaslar bnm aracim engelli araci deyip park yerini isgal edio he engelli yakini yaninda ise ve bu hastaneye vs biyere getrmis ise lafmz yok ama adamin hic biseyi yok. Sadece aracin engelli statusunu kullanarak orayi gasp ediyo sonra engelli arkdasta park yeri yok diyerek bi km uzaga aracini cekip yuruyor.

"Aracın içinde engelli olmak koşuluyla" şeklindeki cümleden kasıt şu; engelli kartının olduğu her araç engelli aracıdır. Ancak o araç park edilen yere engelliyi götürmüş olmalıdır ya da engelliyi almaya gelmiş olmalıdır. Yoksa arabayı ve engelli kartını alıp gezmeye giden ve AVM'nin engelli parkına park eden engelsiz abi, kardeş amca vs olursa ceza haklı ve doğru ve de azdır. O engelli yakınını dövmek de düşünülmelidir. Unutmayın ki engelli park yerlerini en çok istismar edenler yine biz engellilerin yakınlarıdır
ENGELLİ VE ENGELLİ ARAÇ KARTI BİRLİKTEYSE ARAÇ ENGELLİ ARACIDIR.

arkadaşlar görüyoruz ki bir çok soru işareti var aslında..engelli benim,araç benim,engelli kartı benim..%80 raporum ve %80 engelli kartım var ve ortapedik özrüm var..sadece aracım trafik tescilinde engelli aracı değil..cezayi işlem görende benim :))) plaka sorgulatıktan sonra aracın benim adıma engelli kartının da benim olduğunu görüpte cezayi işlem uygulayan polis memurunun vicdanıyla başbaşa bırakmak gerek..ama varsa benim bi hakım asla helal etmiyorum..bazı arkadaşların yazdığı gibi yapan da çok,yakını adına arac alıpta hiç bir özrü olmayan kişilerde kendi işlerini hallederken engelli araç park yerlerine araçlarını koyup üşendikleri yolu yürümüyorlar ama benim gibi prtapedik ve yürüme sorunu olan arkadaşlar 190 tl park cezası ödemek zorunda kalıyor..yapacak bişi yok polisinden biz engellilere veya engelli yakınlarını vicdanlarıyla baş başa bırakmak gerek..

Buradaki mesajlar 2017 tarihli. Ben yeni tarihli bilgi vereyim
Ben engelliyim sol ayak felç sağ ayak sağlam ancak ruhsatta engelli aracı olduğuna dair bir şerh yok
Geçen sene ehliyetimi yeniledim b engelli oldu. E devlette de , polis kayıtlarında da öyle gözüküyor. Ehliyeti yeniledikten sonra bir trafik ekibine bu suali sorarak engelli park alanına aracımı bırakıp bırakamayacağımı sorduğumda olumsuz cevap aldım. Ana kıstas aracın ruhsatındaki şerh imiş
Peki dedim aracın camlarına özürlü kimlik kartımı heyet kararını özürlü park kartını koysam da mı yasak diye sorduğumda polisin vicdanına kalmış cevabını aldım.
İkinci husus. Engellilere bedava olan bir otopark çıkışında belgelerime itibar etmedi kasiyer ruhsatı görmek istedi. Ben de ruhsat yerine pencereden sakat ayağımı çıkartıp protezi adeta gözüne sokunca herhalde DELİ İLE UĞRAŞMAYAYIM diyerek kapıyı açtı
Tavsiye ederim:)

tamamen saçma bir uygulama kardeşim araç sahibi engelliyse ve devletin vermiş olduğu resmi engelli kimliği varsa her şeyden faydalanmalı engelli olan benim araç değil ki

Arkadaşlar merhaba bende bu konudan çok muzdaribim...%56 civarı sol bacak engelliyim ..Çalıştıgım şirket bana kullanmam için araç verdi.Bende özellikle engelli park yerlerine park ediyorum.kimlik bilgilerimin oldugu engelli amblemi ve Trafikden kendi adıma aldıgım engelli park kartımı öncama her zaman koyarım.Geçen haftlarda trafik memuruna sordum herhangi bir ceza kesilirmi diye sistemde plaka engelli ise sorun yok yoksa karta vs bakmayız ceza yazarız dedi..Bende abi araba engelli değil ben engelliyim dedim :) velhasıl engelliyim akşama kadar istanbul trafigindeyim ama engelli haklarımdan yararlanamıyorum..

Eğer engelli olupta ehliyetiniz engelli statüsünde değilse normal araç kullanıyorsanız fark edilirseniz suçlu değilseniz bile suçlu olursunuz aynı zamanda çevirmelerde engelli olupta ruhsatına engelli ibaresi yoksa o aracı kullandığınız zaman trafik çevirmesinde araç bağlanabilir ceza görebilirsiniz

bilgeadam rumuzlu dostumuz sanırım normal düz vites araç kasdediyor

Zira:
Aracım otmt. Vites
Ehliyetim b engelli
Ruhsatımda engelli kaydı yok
Trafik çevirdi ve baktı etti iyi yolculuklar dedi yolladı. Selametle

ali fatih ehliyetiniz b engelli ise aracınızın ruhsatıda engelli statüsünde olmalı siz o an insaflı birine rastlamışsınız geç dedi oda sizin şansınıza ben kanun olarak bahsediyorum gidin trafiğe sorun engelli ehliyetimle normal ruhsatlı araç ve bu araç kendi üstüme değil kullanabilirmiyim diye bakalım ne diyecekler yeni kanuna göre b engelli ehliyetlerle normal ruhsatlı araç kullanabilir deniyorsa o konuda bir şey diyemiyorum

alifatih1958

Aracınızı ÖTV indirimi ile almadıysanız ruhsatta zaten engelli aracı yazma şansı yok ehliyetinizin B Engelli olması da önemli değil benim trafik şubeden aldığım otopark kartım var bu kartta engelli araçlarına veriliyor (OTOPARK İÇİN) polis plakayı tarattırdığında sistemde engelli aracı görünmez ise ceza keser kendim bizzat sordum. Birde araç otomatik vites o yüzden size ceza zaten yazamaz ama otoparklarda yazarsa neden yazdınız deme şansın yok tamamen polisin inisiyatifi Bursa da otoparklar da artık plakayı sorgulatıp fişi veriyorlar. Engelli kartının önemi yok sordum sistemde otomatik çıkıyor dedi park görevlisi

Otomatik Vites engelliler için (10.02 Otomatik vites) bir kısıtlılık kodu olduğu için, sıkıntı sorun olmaz sanırım.

Hocam şu an istanbul dışındayım tel.den yazmak zor oluyor. Eve dönünce detaylı yazarım kısmetse. Ama şu kadarını diyeyim aracımı vergisini ödeyerek aldım diyelim araç da otm.vites b ehliyet ile bunu rahatlıkla kullanabilirim. Neyse daha sonra uzun yazarım
Selametle

Yaklaşık bir saat önce Bolu Sümer mahallesinde yol kenarındaki bir trafik ekibine şunları sordum.
Aracım vergileri ödenerek alınan bir araç ve her yıl vergilerini de ödüyorum. Araç otm.vites. ruhsatta engelli kaydı yok
Ehliyet b engelli.
Memura ruhsat, ehliyet, heyet yani komisyon kararını gösterdim. Ben sormadan polis memuru başladı anlatmaya:
Kısıtlama kodlarına uygun yani otm. Vites araç kullanabilirsin,
Engelli park alanlarından yararlanamazsın, aracını oraya koyarsan polis cezayı yazar ancak o esnada gelirsen tesadüfen durumunu gören memur arkadaşın vicdanı ceza yazmaya elvermeyebilir, şansına
Park alanı zira araç için, engelli birey için değil,
Oraya park etmen için engelli olduğunu ruhsata isletmen gerek,
Ruhsata engelli aracı yazılması için de rapor gerek, rapor oranını bilmiyorum
Bunu trafik şube md.den öğrenebilirsin,
Engelli ibaresi bulunan bir ruhsata ait aracı kısıtlama yoksa herkes kullanabilir ancak ruhsatına engelli aracı yani sıra aracı engellinin kendisi ve ana baba kardeş gibi kullanabilecek kişiler de belirtilmiş ise aracı sadece bu belirtilen kişiler kullanabilir.
Evet dostlar memur beyin söyledikleri bunlar. İstanbula döndüğümde yine bir kaç ekibe aynı şeyleri soracam.
Bilgi veririm.
Selametle kalın

Araç engelli aracı değil.. Neden o araç ile , Engelli kardeşinin hakkını gasp edebiliyorsunuz..??
Benim aracım Engelli, Oğlum kullandığı zaman, derim; sakın engelli park yerini kullanma....

Kimsenin hakkını gasp etmiyorum Muhterem kardeşim. Engelliye ayrılan park alanına aracını park eden sağlam öküzlere ben senden çok beddua ediyorum.
Benim aracımın ruhsatında engelli ibaresi yok ama sürücüsü yani ben engelliyim BEN. Zaman oluyor 30 metre, zaman oluyor 100 metre zor yürüyorum dostum. Musibet başa gelmeden anlaşılamadığı gibi bu musibeti de çeken bilir.
Sağlıcakla kalasın Muhterem.
Not. Evladına doğru söylemişsin, madem bir sıkıntısı yok araç engelli aracı olsa da o alanı kullanmaması gerekir.

Hassasiyetini anlıyorum Muhterem ama oraya uzun bacak yürüme cihazı ile yürüyebilen, zaman zaman koltuk derneğine ihtiyaç duyan ayağı felçli birisi aracını park etmeyecek de kim park edecek?
Bozuk atmadan önce biraz olsun yazılanları okuyunuz ltf. Selametle

Üst Alt