Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü aracı olmayan aracıma engelli kartıma rağmen ceza kesilebilir mi?

@alifatih1958 öncelikle özür diliyorum.. Bazen yazılana değil de, ana tema'ya odaklanıyor insan( ana tema: aracı engelli kişi kullanıyor ama- ruhsata işli değil).
Tekrar özür diliyorum. Hakkınızı Helal eriniz lütfen..

aracımı eşim ve babamda kullandığı için ketsisten msj geldibende gayri ihtiyari ödemesini yaptım Daha sonra GİB den kesilen ceza makbuzunun sol alt köşesinde 61.1.O ceza maddesine baktım vatandaş olarak ne olduğunu anlamadım ve amerikalı google baboş a sordum engelli parak yerini işkaliyetten ceza kesmişler komedi gibi :) bu araca cezxa keserlerken kesilen tbletlerde engelli aracı olduğu bilgisi yazmasına ve aravımın her tarafında plaka dahil engelli stikırları olmasına rağmen anlam veremedim nereye yazdıysam itirazda bulun cevabı geliyor komedi gibi

BARTO Engelli aracınızın Engelli statüsünde olup gelişigüzel heryere park edilecek diye bir şey yoktur trafiği ihlal edilen heryere trafik polislerinin ceza yazma yetkisi vardır

Helal olsun muhterem dostum. Rabbım cümlemize de sıhhat afiyet versin inşallah. Selametle

Engelli park kartım mevcut ancak süresi doldu. Bu kartı da süreli yapmalarını anlamadım. Raporda “sürekli” ibaresi varsa park kartını hangi akla hizmet süreli yaparlar, bilen varsa söylesin. Kartı aldığım trafik idaresi ikametgahıma uzak olduğu için yenisini ilçemdeki trafik denetleme şubesinden alayım istedim. Memure hanım ve memur bey son derece kibar davrandılar ama bana değil, dikkat ettim de gelen herkese öyle davranıyorlardı. Ancak engelli park kartını vermemek veya kart işi ile uğraşmamak için seksen dereden yüz seksen kova su getirdiler. İlk olarak sakatlık derecemi sordu ve %40 olduğunu öğrenince OLMAZ’ı yapıştırdı, sakatlık derecesi %90 ve daha fazla olması gerekiyormuş. Ben biraz “ama filan” şeklinde mırıldanınca bu sefer engelli park kartı verilebilmesi için
a) ya %90 ve üstü sakatlık derecesi,
b) ya ruhsatta sakatlara mahsus kaydı bulunması,
c) ya da ehliyetin engelli ehliyeti olması gerektiğini söyledi. Yani bu üçünden biri varsa engelli park kartı veriliyormuş. “Ehliyetim tamam dedim sakat ehliyeti engelli b sınıfı.” Ehliyetim baktı ve bu sakat ehliyeti değil, normal ehliyet demez mi? “Olur mu? Komisyon raporum arabada, alıp getireyim engelli B yazıyor, üstelik ben ehliyetimin sakat ehliyeti olduğunu bir başka trafik ekibi de teyit etti” dedim. Baktım ki vermeye pek yanaşmıyorlar park kartımın bulunduğunu, süresinin dolduğunu, aldığım yer oturduğum yere uzak olduğu için ilçemdeki trafik denetleme şubesinden almak istediğimi söyleyince “ilk aldığınız yerde evraklarınız hazır varken oradan almanız daha uygun olur” dedi.
Gırgırı görüyor musunuz H sınıfı ehliyeti B Engelli ile değiştiriyoruz mecburen ama bir trafik ekibi “ehliyet sakat ehliyeti” derken bir başkası “değildir” diyor.
Buyurun buradan yakın. Bürokrasi egemenliği böyle bir şey işte. Biri ak der, diğeri kara, biri sıcak der, diğeri soğuk ve siz uğraşmamak için kim ne der ve isterse onun dediğini yapmak zorunda kalırsınız.
Şimdi ben ne yapacağım? Gidip engelli park kartını aldığım yerden yenisini çıkartmak için müracaatta bulunacağım. Aldım aldım, alamazsam bunu da yazacağım bir yerlere. Yazım zaten üç aşağı beş yukarı hazır gibi. Diğerleri ile birlikte postalayacağım. Bakalım ne çıkacak?

Engelli kimlik kartı veya plakaya engelli stciker ı yapıştırmak bir şeyi değiştirmiyor. Ruhsata işlenmiş olması gerekiyor. Onun dışındaki durumlarda ceza da keserler ispark ta ücrette ödersiniz. Kapiş !?

Tek değişik olay sabiha gökçen havalimanına gittiğimde engelliyim dedim orada engeli kartımı ve moto ruhsatımın fotokopisini çekti ücretsiz olarak 1 hafta durdu kapalı otoparkta yoksa paşa paşa ödeyecektim kazık yiyecektim. Motorlara eskiden ücretsizdi. İndirim var mı sorayım dedim. Engelli kartın ruhsatın sana mı ait dedi evet dedim. Tamam ücretsiz dedi. Aynı durum istanbul havalimanında söz konusu değil. Ek bilgi.

[SIZE=3]Kıymetli dostlar bugün İstanbul’daki bir Trafik Denetleme Şb. Müdürlüğüne müracaat ederek kendilerinin düzenlemeye yetkili oldukları sakatlara ait park kartı talep ettim kendilerinden. Burası daha önce iki kez park kartı aldığım müdürlük. Dilekçemin ekine de gerekli evrakları koydum.(%40 sakatlık raporum, eski park kartımın fotokopisi, sürücü belgemin ve özürlü kimlik kartımın ve de ehliyet tipinin Engelli B olduğuna dair sürücüler için sağlık raporumun fotokopileri) Memur bey önce park kartı için %90 sakatlık oranı şart dedi, ruhsatta engelli ibaresinin olup olmadığını sordu, “engelli ibaresi bulunmuyor” dedim. Memur bey kartı düzenlemek istiyor ama tereddütleri var. Bir yerlere telefon açtı, konuştular ve neticede sağ olsunlar engelli park kartımı verdiler. Memur beyler gerçekten de çok iyi niyetli idiler. Allah razı olsun kendilerinden. 3 yıl süresi var eskiden olduğu gibi. Ben bunu da anlamış değilim. Sakatlık raporum “SÜRESİZ” ama bu sakatlara mahsus park kartını süreli veriyorlar.

Her neyse memur beye bazı sorularım oldu. Sorduğum bu soruları ve aldığım cevapları hiç bir şey ilave etmeden veya eksiltmeden aynen sizlerle paylaşıyorum. Bilginiz olsun dostlar.

SUAL: Ruhsata “sakat aracıdır” kaydı işletmek için ne yapmak gerek?
Cevap: Raporunuzla beraber notere gidin onlar ekliyorlar. “Maksadım vergilerden kaçmak, vergilerimi ödememek değil” dediğimde memur bey “noter size daha geniş bilgi verir. Ama bana kalırsa şu an gidip de bu kaydı ekletmenize gerek yok. Park kartınızın üç yıllık süresi var. Bu üç yıl içerisinde her şey değişebilir, Bence bu kaydı ekletmek için acele etmeyin, ama yine de siz bilirsiniz.” dedi.

SUAL: ”Sakat aracıdır” kaydını ruhsata işlettiğimde aracı benden başkaları da kullanabilir mi? Kullanabilirse kimler kullanabilir?
Cevap: Benden başkasının kullanıp kullanamayacağı konusunda oradaki memur beyler arasında bir tereddüt oluştu, kimisi “aracı sizden başkası kullanamaz” derken kimisinde de farklı görüş oluştu. Neticede son verilen cevap şu oldu:”Sizin belirleyeceğiniz 3-4 kişi daha aracı kullanabilir.”

SUAL: Ehliyetim engelli ehliyeti mi? Çünkü bir ekip “senin ehliyet engelli ehliyeti değil” demiş idi.
Cevap: “Ehliyetiniz engelli ehliyeti olarak gözüküyor. Çünkü uzuv kaybı kodu olan 102 kodu var ehliyette.”

SUAL: Ruhsata aracın sakat aracı olduğuna dair bir şerh düşürmesem bile bu almış olduğum park kartı ile sakatlara ayrılan park alanlarına aracımı park edebilecek miyim?
Cevap: Elbette edersiniz.

SUAL: Park edersem ceza yeme ihtimali var mı?
Cevap: Yoktur, ceza yemezsiniz ama yerseniz bile itiraz edip geri alabilirsiniz ödediğiniz cezayı.

Evet arkadaşlar soru ve cevaplar böyle. Biliyorum bazılarınız itiraz edecektir bu yazdıklarıma ama bunlar benim değil Müdürlükteki yetkililerin verdiği cevaplar.

Sizler gibi benim de kafam karışık. Ama ben şöyle yapacağım. Bu park kartının bir de renkli fotokopisini çekeceğim. Aslını ön cama, fotokopiyi de arka cama koyacağım. Ön cama veya şöför yanındaki cama ayrıca sağlık raporunda ehliyet türünün “Engelli B” olduğunu yazan kısmının ve özürlü kimlik kartının fotokopilerini de koyacağım ki bunları zaten koyuyordum.

Selametle.. [/SIZE]

[SIZE=3]Hakkım olmasına rağmen sırf merhum babamın tavsiyesi ve talebi üzerine aracımı engelli aracı olarak kayıt ettirmediğimi (kayıt edilmediğini değil dikkat edin ltf, kayıt ettirmediğimi söylüyorum), vergilerini düzenli olarak tıkır tıkır ödediğimi, engelli park kartı çıkarttığımı, ancak polisin araç engelli aracı olarak kayıt edilmediği için engellilere mahsus park alanına park ettiğim takdirde ceza yazılabileceğini ifade ettiğini ve bunlarla beraber başka hususları da ihtiva eden DÖRT sayfalık dilekçemi, ekine sekiz tane de belge fotokopisi koyarak (ki bir tanesi MTV’den muaf olduğuma dair Maliyenin yazısıdır), 21.08.2023 tarihinde en tepe merciye yolladım.

Cevap e-posta yolu ile geldi. Cevabın fotokopisini bilahare koyacağım. Şimdilik önemli olan kısmını aktarıyorum. Ben her ne kadar dilekçeyi Cimer’e yollamamış olsam da cevabı veren Cimer’dir ve 12.09.2023 tarihli cevapta aynen şöyle denilmektedir:

……“Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan uygulama talimatı doğrultusunda;
1- Adına, kullanım amacı hususi engelli aracı olarak tescil edilmiş aracı bulunan veya “H” sınıfı ya da uygun kısıtlama kodlu sürücü belgesi olan engellilere,
2- Gazilere,
3- Adına tescilli engelli aracı olmayan ve “H” sınıfı veya uygun kısıtlama kodlu sürücü belgesi bulunmayıp engeli % 90 ve üzeri olanlara
trafik denetleme şube müdürlüklerine/büro amirliklerine müracaatı halinde, “Engelliler İçin Park Kartı” verilmektedir.”….

Yani görüldüğü gibi engelli park kartı alabilmek için ille de aracın engelli aracı olarak kaydı gerekmemektedir.

Bilgilerinize. Selametle.

NOT.Cevabın tamamını da en kısa zamanda yollayacağım inşallah.
13.09.2023[/SIZE]

alifatih1958 sorununuz çözülmüş gibi en kısa süre alırsınız inşallah kartınızı.

Ben başka bir şey sormak istiyorum. Aracı merhum babanızın tavsiyesi ve talebi üzerine engelli aracı olarak kayıt ettirmemişsiniz.

Ehliyetiniz Engelli B ve üzerinde kısıtlama kodları var. Bu kısıtlama kodlarına uygun tertibat da bir aracınız olması lazım. En azından otomatik vites vs. Öyle olunca da noterde ruhsat çıkarken sizin ehliyete bakmadan mı verdiler size ruhsatı. Yani ehliyetiniz kısıtlı kodların yazılı olduğu Engelli B ama araç normal bir araç nasıl soldu. Yani bir yolu varsa bizde yapalım o yolu diye. Çünkü o şekilde yaparsam benim aracımı herkes kullanır hale gelecektir. Şu an öyle değil ama sadece ben kullanabiliyorum yasa gereği. Yani bunun yolunu bize de söyleyin de bizde yapalım.

[SIZE=3]Ahmet Bey kardeşim. Öncelikle kolay gelsin.
Aracım 2009 model ve benim aracı üzerime geçirme tarihim de 2011. Ehliyetim H sınıfı idi. Şimdi tabi B oldu ve ambulans kullanamaz, otomatik vitesliden başka araç kullanamaz gibi bir takım kısıtlama kodları var üzerinde. Ehliyeti değiştirme aşamasında da kurul-heyet ehliyet sınıfını yeni sisteme göre Engelli B olarak belirledi.

Ben 2010 yılında Maliye’ye bir yazı yazmış ve sakatlık durumumu, aracımın otomatik vites olduğunu ve otomatik vitesin de özel tertibat sayıldığını belirterek MTV’den istisna tutulup tutulamayacağımı kendilerine sormuş idim. Maliye tuttu bana üfürükten tayyare bir cevap vererek kitapta yazanları tekrar etti, yani sualime cevap vermedi. Ben de bunun üzerine Maliye’yi Bimer’e şikâyet ettim ve doğru düzgün bir cevap gönderilmesinin teminine aracılık edilmesini Bimer’den rica ettim. Bimer'in ikazı üzerinde Maliye bana 17.07.2010 tarihinde F.İ.H.Aydoğdu imzasıyla doğru düzgün bir cevap yolladı ve belirttiğim şartlar çerçevesinde ve gerekli şartları taşımam kaydıyla MTV’den istisna tutulacağımı belirtti.

Ben ise merhum pederimin talep ve tavsiyesi üzerine MTV istisnası talebinde bulunmadım ve vergilerimi ödemeye devam da ediyorum. “Babanız neden böyle bir tavsiyede bulundu?” şeklinde bir sual soracak olursanız bunu anlatmaya çalışmak uzun zaman alır ancak, muhafazakâr camianın tamamının tanıdığı rahmetli babam kısaca şunu söylemişti: “Oğlum, çok şükür imkânın varken devlete vergisini öde, ‘hakkım var’ diyerek ödememezlik yapma. Devlet babadır, yarın faydasını görürsün.”

Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı üzere noterlik bir işim yok ve olmadı zira arabayı 2011 yılında üzerime aldım. Aracım engelli aracı olarak kayıtlı değil ruhsata, otomatik vitesli bir araç, otomatik vitesli araç da zaten özel tertibatlı araç hükmünde. Ama notere gidip de engelli araç kaydı kuydu yaptırmadım, yaptırmayı da düşünmüyorum.

Engelli park kartımı ben bir iki ay önce aldım zaten. Eskiden de vardı da süresi geçmiş idi. Kartı alırken oradaki polis arkadaş da önce notere gidip ruhsata işletmemi önerdi ama sonra “boş ver gerek yok” dedi.

Bir engelli park kartı için baş makama dört sayfa dilekçe yazılır mı? Ekine yedi-sekiz tane belge konulur mu? Konulur kardeşim zira emniyet bile bu hususta ne yapacağını bilemiyor maalesef. Bütün bunları detaylı olarak yazdım, kelimesi kelimesine ne söylendiğini kağıda aktardım. “Ali siyah derken Veli beyaz diyor” dedim. Engelli kartıma istinaden engelli park alanına aracımı park ettiğimde, “aracın engelli aracı olarak kayıtlı olmadığı için ceza yazarım” diyen polisin söylediklerini aynen aktardım, diğerlerinin de söylediklerini aktardım. Dört ekipten dört farklı cevap aldığımı detaylı şekilde belirttim. Hatta bir ekip “Ceza yazan memur arkadaşımızı şikâyet edersin görevini kötüye kullandı diye. Engelli kartına rağmen engelli park alanına park ettin diye sana ceza yazılır mı yahu?” dediğini de aktardım. Bir de bizlere ait park alanlarının biz sakatlar tarafından denetlenmesi konusunda detaylı bir önerim oldu ama onu dikkate alırlar mı almazlar mı bilemiyorum.

Durum böyle. Bana verilen cevap 2010 yılında Maliyenin yaptığı gibi tatminkâr bir cevap olmasaydı baş makama yine bir şikâyet yazısı yollayacaktım. Ağlamayana meme vermiyorlar kardeşim.

Yani noterlik bir işim olmadı, aracımı oğlum da, eşim de kullanıyor icap ettiğinde.

Şimdi ben işimi hallettim. Memur arkadaşlar bu yazıya istinaden engelli park kartım ile aracım engelli park alanına park ettim diye bana ve benim durumunda olanlara artık park cezası yazamazlar. Bu yazıyı aracıma da asacağım ve güvenle aracımı bizlere ayrılan yere park edeceğim inşallah.

İmzalı yazının posta yolu ile adresime gelmesini bekliyorum. Bir hafta kadar bekleyeceğim. Geldiğinde o imzalı cevabı buraya koyacağım. Gelmezse bana e-posta ile gönderilen buraya aktaracağım.

Durum tüm detayları ile bu şekilde.

Selametle..[/SIZE]

Sonra Emniyet yazısında park kartının araca değil de kişiye verildiğine de değinmiş ki zaten ben de dilekçemde bunu özellikle belirtmiş idim. "Engelli olan araç değil kişidir yani engelli olan benim" demiş idim. Bu önemli bir vurgu.

alifatih1958 teşekkür ederim. Ben yeni araç diye düşündüm. Şu an vergi dairesi bizim canımıza okuyor resmen. Ve bizden başkası da aracı kullanamıyor.

Allah kolaylık versin muhterem Ahmet Bey kardeşim. Büyüklerimize de anlayış nasip etsin inşallah.
Selametle.

Arkadaşlar şu engelli park kartı ile ilgili yapmış olduğum müracaatıma binaen e-postama gelen mesajın ilgili kısmını yollamış, cevabın tamamını yollamak için ise ıslak imzalı cevabı beklemiştim. Ancak anladığım kadarı ile adrese ıslak imzalı bir cevap yollamayacaklar, "e-postana yolladığımız cevapla yetin" demekteler.
Dolayısıyla gelen cevabın tamamını aşağıya aktarıyorum. İşinize yarayabilir.
Saygılar ve selametle.

CİMER Başvuru Cevabı

Sep 12 at 11:00 AM
PrintRaw message
cimer_bilgi@cimer.gov.tr
To:

Sayın ALİ FATİH …..,
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne yapmış olduğunuz 2305728696 sayılı başvurunuz 12.09.2023 tarihinde cevaplanmıştır*
Cevap Metni:
Sayın İlgili:
24/08/2023 tarihli ve 2305728696 sayılı CİMER başvurunuz 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği, uygulama talimatları ve ilgili mevzuatlar kapsamında incelenmiştir.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 53’üncü maddesinde; “talep halinde trafik denetleme kuruluşları tarafından, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere örneği Ek-47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir” hükmü mevcuttur.
Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan uygulama talimatı doğrultusunda;
1- Adına, kullanım amacı hususi engelli aracı olarak tescil edilmiş aracı bulunan veya “H” sınıfı ya da uygun kısıtlama kodlu sürücü belgesi olan engellilere,
2- Gazilere,
3- Adına tescilli engelli aracı olmayan ve “H” sınıfı veya uygun kısıtlama kodlu sürücü belgesi bulunmayıp engeli % 90 ve üzeri olanlara
trafik denetleme şube müdürlüklerine/büro amirliklerine müracaatı halinde, “Engelliler İçin Park Kartı” verilmektedir.
Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan uygulama talimatı doğrultusunda engelli vatandaşlara verilen park kartları araç değil kullanıcı adına düzenlenmekte olup, park kartlarının arka yüzünde de belirtildiği üzere; park süresince dışarıdan görülebilecek şekilde aracın ön camına konulması, amacı dışında kullanılmaması ve talep halinde görevlilere ibraz edilmesi gerekmektedir.
Diğer kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen engel durumunu gösterir rapor ve kartların, kamuya açık alanlarda engelli vatandaşlar için ayrılan park yerlerinde ve denetimlerde herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır.
Ayrıca, sürücü belgelerinde bulunan kısıtlama kodlarına ilişkin olarak ise; Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4’üncü maddesi 9’uncu fıkrası kapsamında İçişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen “Sürücü/Sürücü Adayı ve Araçlara İlişkin Kod Tablosunun “d) Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4’üncü maddesi Sekizinci Fıkrası Kapsamında Oluşturulan Komisyon Tarafından Kullanılacak Kodları” ile “101. Monoküler” kodundan herhangi birinin varlığı halinde Engelli Park Kartı düzenlenmektedir.
Bilgilerinize sunulur.
Emniyet Genel Müdürlüğü
Trafik Başkanlığı

* Başvurunuz EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ > TRAFİK BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmış olup cevap içeriğine ilişkin hukuki sorumluluk cevap veren kuruma aittir. CİMER’in işleyişine dair tüm bilgiler için tıklayınız.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri sizi internet sitesine yönlendirecek “CİMER’E GİRİŞ” adresinden takip edebilir, hizmet kalitesi ve verimliliğimizi arttırmak için “CEVABI DEĞERLENDİR” butonuna tıklayarak memnuniyet anketimizi doldurabilirsiniz.

Yazının bir kısmı eksik çıktı sanırım yeniden yolladım.
Selametle.

CİMER Başvuru Cevabı

Sep 12 at 11:00 AM
Formun Üstü

Formun Altı

Formun Üstü

Formun Altı

PrintRaw message
cimer_bilgi@cimer.gov.tr
To:

Sayın ALİ FATİH …..,
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne yapmış
olduğunuz 2305728696 sayılı başvurunuz 12.09.2023
tarihinde cevaplanmıştır*

Cevap Metni:
Sayın İlgili:
24/08/2023 tarihli ve 2305728696 sayılı CİMER başvurunuz 2918
sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği,
uygulama talimatları ve ilgili mevzuatlar kapsamında incelenmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı Karayolları Trafik
Yönetmeliği’nin 53’üncü maddesinde; “talep halinde trafik denetleme
kuruluşları tarafından, engellilerin araçları için ayrılmış park
yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere örneği Ek-47’de
yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması
ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce
belirlenir” hükmü mevcuttur.

Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan uygulama talimatı
doğrultusunda;

1- Adına, kullanım amacı hususi engelli aracı olarak tescil edilmiş
aracı bulunan veya “H” sınıfı ya da uygun kısıtlama kodlu sürücü
belgesi olan engellilere,

2- Gazilere,
3- Adına tescilli engelli aracı olmayan ve “H” sınıfı veya uygun
kısıtlama kodlu sürücü belgesi bulunmayıp engeli % 90 ve üzeri
olanlara
trafik denetleme şube müdürlüklerine/büro amirliklerine
müracaatı halinde, “Engelliler İçin Park Kartı” verilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan uygulama talimatı
doğrultusunda engelli vatandaşlara verilen park kartları araç değil
kullanıcı adına düzenlenmekte olup, park kartlarının arka yüzünde
de belirtildiği üzere; park süresince dışarıdan görülebilecek şekilde
aracın ön camına konulması, amacı dışında kullanılmaması ve talep
halinde görevlilere ibraz edilmesi gerekmektedir.

Diğer kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen engel durumunu
gösterir rapor ve kartların, kamuya açık alanlarda engelli vatandaşlar
için ayrılan park yerlerinde ve denetimlerde herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Ayrıca, sürücü belgelerinde bulunan kısıtlama kodlarına ilişkin olarak
ise; Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile
Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4’üncü maddesi 9’uncu fıkrası
kapsamında İçişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca
belirlenen “Sürücü/Sürücü Adayı ve Araçlara İlişkin Kod Tablosunun
“d) Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile
Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 4’üncü maddesi Sekizinci Fıkrası
Kapsamında Oluşturulan Komisyon Tarafından Kullanılacak Kodları”
ile “101. Monoküler” kodundan herhangi birinin varlığı halinde
Engelli Park Kartı düzenlenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.
Emniyet Genel Müdürlüğü
Trafik Başkanlığı

* Başvurunuz EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ > TRAFİK BAŞKANLIĞI
tarafından cevaplanmış olup cevap içeriğine ilişkin hukuki
sorumluluk cevap veren kuruma aittir. CİMER’in işleyişine dair
tüm bilgiler için
tıklayınız.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri sizi internet sitesine yönlendirecek
“CİMER’E GİRİŞ” adresinden takip edebilir, hizmet kalitesi ve
verimliliğimizi arttırmak için “CEVABI DEĞERLENDİR” butonuna
tıklayarak memnuniyet anketimizi doldurabilirsiniz.

Üst Alt