Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikolojik hastalık ve zeka arasında bir ilişki var mı?

sokr@t

Aktif Üye
Konular
98
Reaksiyonlar
231
Kimileri dahilerden falan örnek verir yok falanca bilim adamı şizofrenmiş veya sinemada izlediği filmlerden en çokta Akıl Oyunları filminin bahsi geçer bu konuda herkesin bildiği konu işte matematik dehasının şizofren olması gibi ama benim kendi hayatımda gördüğüm daha doğrusu ilaç kullanmaya başladığım 2007 senesi sonrası ve öncesi halimi karşılaştırdığımda eskiden çok daha mantıklı hareket ettiğimi düşünüyorum özellikle de insan ilişkileri ve maddiyat konularında takıntılı (saplantılı ) ruh haline girmeye başladıktan sonra o kadar akılsızca hareket etmeye başladım ki özellikle de insan ilişkileri konularında benim aklım zekam azaldı bana göre eskiden çok daha akıllı mantıklı bir insan idim kime nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranırdım parasal konularda oldukça akıllı hareket ederdim ama artık akıl mantık zeka işte her ne ise azaldı diye düşünüyorum psikolojik hastalık gerçekten insan zekasını azaltan bir durum mu ne dersiniz :confused:

Saplantı denen şey duyguların aklın önüne geçmesine mi sebep oluyor yoksa psikolojisi bozuk olduğu için insanda akıl (zeka) mı azalıyor bir şekilde artık eskisi gibi düşünememeye mi başlıyor nedir bunun izahı.:confused:

ilaçlarında etkisi daha doğrusu yan etkisi olabilir bazı hareketlerin

@mmmy1983 ilaç yüzünden değil diye düşünüyorum benim bu takıntılarım başladıktan sonra insan ilişkilerinde bile o kadar saçmaladım ki çok defa başıma geldi mesela biri ile o an konuşuyorum karşılıklı hiçbir sorun yok vedalaşıp eve gidiyorum evde aklıma konuşulanlar geliyor çoğu zaman da batıyor o kişinin lafları bana sonra gidip tekrar muhatap oluyorum takıldığım konu yüzünden pekiyi neden hep sonradan rahatsız ediyor kişilerin konuşmaları mimikleri falan neden o anda değil çok yaşadım bunu farklı kişilerle .

o zaman hastalık henüz yatışmamış bence

İlaçların olumlu bir etkisi bir faydası yok Plasebo etkisi yaratıyor kendini iyi hissetmeye çalışıyorsun. Çünkü bir nevi uyuşturucu ve uyuşuyorsun o dediğin mantıklı düşünememe oradan geliyor.

Oyum kuramcısı dediğin adam Sorunları ile yaşamayı öğrenmiş biri Hasta olduğunu biliyor ve buna göre yaşamaya çalışıyor. Zaten filmin sonuna izlersen artık takmamaya çalışıyor...Takmıyor...

İlaçları bırakmayı hastalığını alt etmeyi başarırsan iyi olursun...tabi bunu yapmak mesele.
Ruhsal olayların çözümünü ilaçlarda aramayın.

John nash in hastalığını yenmiş olması,öncesinde gördüğü yoğun ilaç ve elektro şok tedavileriyle ilgili bence.
Kendi aklıyla yenmiş olması imkansız,çünkü sorun zaten aklında.
Hadi diyelim ki kendi aklıyla yendi,o zaman da bunu dahi olduğu için başarmış olmalı.Şizofrenlerin içinde kaç tane dahi var ki,hastalığı aklıyla yensin.
Hiçkimse hiç ilaç tedavisi görmeden,yenemez bu hastalığı,boş avuntulara kapılmak çok yanlış.

şizofrenler ilaçsız hem kendini hem çevresini tehlikeye atar
evet ilaçlar uyuşturuyor tam anlamıyla iyileştirmiyor
ama ilaçsız da yaşanmıyor

İlaçların mutlaka iyileştirme özelliği de vardır sadece uyuşturuyor demek bilgisizliktir bu konuda benim üzerinde durmak istediğim konu zaten ilaç değil rahatsızlık yaşamaya başladığında bir insan adı konsun ya da konmasın hastalığının rahatsızlık yaşayan kişinin akıl,mantık,zeka konularında gerileme yaşamaya başlaması yani daha önce akıllı biri iken daha az akıllı ya da akılsız birine dönüşmesi olayı sonuçta beyin hastalığı değil mi bu bilmiyorum ben de öyle oldu eskiye oranla daha akılsız mantıksız bir insana dönüştüm yaşım daha gençti bu hastalıktan önce ama daha aklı başında hatta daha mantıklı kararlar alabilen biri idim bu hastalık resmen olgunlaşma mı engelledi uzun süre hem de .

Sokrates arkadaşım
Sorunu kendimden yola çıkarak cevaplayacak olursam,şizofreninin zeka seviyesini 4-5 derece kadar düşürdüğü kanısında olduğumu söyleyebilirim.
Ancak şimdiye kadar tanımış olduğum şizofrenleri de hesaba katacak olsam,hastalığın zeka seviyesini etkileme derecesinin,kişilere göre farklılık gösterdiğini söylerim.
Ayrıca şizofreni ve zeka seviyesini etkileme derecesi hakkında küçük bir araştırma yaptım ve 1800 lü yıllarda Fransız psikiyatrist,Benedict A. Morel in,bu hastalığı erken bunama olarak tanımladığı bilgisine ulaştım.Buna göre bence,bazı kişilerin zeka seviyesinin hastalık yüzünden düştüğü yadsınamaz bir gerçek ancak sonraki yıllarda yapılan araştırmalara göre bazı psikiyatristler şizofreninin zeka seviyesini düşürmediğini iddia etmekte.
Sonuç olarak,ben hastalığın zekayı çoğu kişide az derecelerde olmak kaydıyla gerilettiğini ve bunun başlıca sebebinin stresli yaşam şartları olduğunu düşünüyorum.

Yaşanan streslerin de etkisi vardır tabii hatta ilaç kullanımının da şöyle bir etkisi olabilir ilaç sakinleştirme uyuşturma işlevini sağlarken kişi ilaç kullandığı zaman eskisine oranla fazla düşünemez beynini fazla yoramaz hale gelebilir mi .:confused:

sokrates
Evet bence de ilaçlar da çok etkiliyor,düşünce kapasitesini.
Hatta ben de unutkanlığı da arttırıyor.Bu sebepten dolayı ilacı bırakmayı istediğim ve denediğim zamanlar oldu ama hastalık geri dönünce tekrar başlamak durumunda kaldım.
Keşke olsa ama ilaçsız olmuyor işte.

Evet @ASUMAN0 ben de ilaçsız yaşamayı defalarca denedim hatta iyileştim artık gerek yok dedim her defasında tekrar ilaca dönüş yaptım zaten ben ilaç içmedim mi gece uyuyamıyorum bünyem fena halde alıştı bir diğer ve en önemli sorunum da takıntılı olmam tekrarlayan düşünceler beynimi kemiriyor resmen ilaç daha az düşünmemi sağlıyor yukarıda bahsettiğim gibi takıntı yaptığın konuları fazla düşünmeni engellemek işini ilaç nasıl sağlıyor az düşünmeni sağlayarak tabii sadece takıntı yaptığın seni rahatsız eden konuda değil her konuda fazla kafa yoramaz hale geliyorsun ister istemez .

ilaçların sadece plasebo etkisi yok yıllarca süren bilimsel çalışmaların bi ürünü.ilaçlar ne kadar tedavide yetersiz kalsalarda çoğu insan bu şekilde günlük yaşantılarına devam edebiliyor.yetersiz kalmasının şüphesiz en büyük sebebi , deneyler hayvanlar üzerinde yapıldığı için , bir hayvanda ürkme refleksi vb yöntemler dışında psikoz modellenemiyor.yani bu konudaki bi bilim insanı deney yaparken hayvanı bazı yöntemlerle deniyor tamam ama tam anlamıyla o hayvanın şizofrenik olduğunu veya şizofrenik belirtilerinin azaldığını bilemiyor. john nash yıllarca şizofreni tedavisi görmüş birisi.en sonundada aklıyla yendiğini söylüyor bu durumu.aşşağıdaki arkadaşın dediği gibi ya görmüş olduğu tedavilerle alakası var bunun yada dehasıyla.sadece bir örnek var ve bunu bütün psikotik hastalara maletmek biraz saçma bence

zeka konusunda kendimdede gözlemlediğim kadarıyla tamamen haklısın.20 yaşımda bu hastalığa yakalanmış olmama rağmen eskiden olduğumdan çok daha başka bi benim.ama şu şekilde düşünebilirsin mesela bi sorgula bunu hangi konuda iyisin sen.matematikmi fizik mi türkçemi veya işte sanat filanmı.dön bak geçmişine bunlarda bir gerileme varmı.bence kesinlikle olmadığını görüceksin varsada yetersiz çalışmandan vs kaynaklanmış birşeydir.ben bu konuda zekamın gerilemediğini şu şekilde anladım hasta olmadan önce girdiğim üniverste sınavında,hasta olduktan sonra girdiğim arasında aynı çalışma oranım olmasına rağmen hiçbi değişim yoktu hatta öncekinden yüksek bile aldım.ama günlük hayatta zorluk yaşıyordum.ben şahsen bu durumdan şu çıkarımı yaptım bu hastalıklar kişinin sadece sosyal yaşamını etkiliyor.hatta altüst ediyor.sosyal becerilerin geriliyor aslında zekan değil

oldboy2
Psikiyatrik ilaçlar da dahil,her tür ilaç insanlar üzerinde deneniyor.Yalan yanlış bilgilerle insanların kafasını karıştırma.

Sen John nash in hastalığı nasıl yendiğinden nasıl bu kadar emin konuşuyorsun.Adam hastalığı yenerken yanında mıydın.
Ben gördüğü tedaviler sonucunda yenmiştir bence dedim.Yani mantık yürüttüm ama anladığım kadarıyla sen de mantık kavramı yok ya da arızalanmış.

İlaçsız iyileşme diye birşey olamaz bana göre.İlaç kullanmadan şizofreni atlatılamaz.Yanlış teşhis konulmuştur o ayrı konu.Örneğin kişi de sadece şizoid kişilik bozukluğu ya da paranoid kişilik bozukluğu vardır Bu durum bazen şizofreninin ilk aşaması ile karıştırılabilir.Sonuçta kişi şizofreni olmadığı için,biraz ilaç kullanır sonra bıraktığında ise hayatını idame ettirebildiğini görür ve iyileştim zanneder.Aslında hiç kullanmasa da hayatını sürdürecektirÇünkü kiişilik bozukluğu kontrol edilebilir bir rahatsızlıktır.

Biliyorum birşey anlamadın ama yine de yazdım,zira foruma yeni katılan arkadaşların yanlış bilgi almasını istemiyorum.

Akıl Oyunları sadece bir film zaten birebir o kişinin hayatı olamaz tamamen kurgu fazla da takılmamak lazım yok hastalığı dehası sayesinde yendi falan boş laf bence adamı tanımayız etmeyiz hastalığının derecesi ne idi falan bilmeyiz belki de hiç yenemedi hastalığı kontrol altına alındı sadece ne malum neyse konu bu film değil zaten benim ilaç konusundaki düşüncem tedaviye tabii ki yardımcı oluyor lakin ilacın sakinleştirme, uyuşturma, daha az kafaya takmayı sağlama, hastanın daha az düşünmesini sağlama yönü daha az düşünebilen hastalık öncesine göre daha az düşünen daha az akıllı bir insan olunmasına etki ediyor olabilir diyorum tabii bunu ilaçları suçlamak kötülemek için söylemiyorum kendi hayat tecrübeme göre ama hastalık yüzünden ama ilaçlarında etkisi ile kafamın beynimin daha az düşünebilmesi yani çalışması bu durumun da akıl mantık zeka yönümü olumsuz yönde etkilemiş olduğunu düşünüyorum.

psikolojik hastalıklar zekayı, dil gelişimini,motor becerilerini, sosyalleşmeyi her şekilde etkiler. bu bi nevide bireyin elinde olan bi durumdur her psikolojik hastalık zekayı etkiler diye de diyemeyiz. bazen zeka ürünü olarak psikolojik rahatsızlıklara da rastlanabilir. yani bu durum biraz karışık.

@ASUMAN0 baya bi saçmalamışsın sen

salim g adlı arkadaşa cevap olarak yazdım ben yazdığım şeyi.arkadaş plasebo etkisi olduğunu hiç olmadığını söylemiş bende etkinin olduğunu ancak neden kısıtlı olduğunu açıkladım.
john nash konusundaysa kesin bişey konuşmadım aynı senin yürüttüğün mantık gibi ya ilaçların etkisi yada dehasıyladır bunu örnek gösterip herkes ilacı bıraksın demek saçma dedim.sonuçta sen ben bi john nash değiliz.
normalde yazdıklarım açıklama gerekicek şeyler değil veya mantık kavramı arızalanmış diye saldırılacak şeyler de değil ama psikotik durumuna veriyorum bu yaptığını.ve açıkladım senin için bu yüzden.

İlaç kullanmakta hikaye, kullandığım ilaçlar takıntılarımı azaltmıyor. Depişen bir şey yok

Oldboy2
Ben yazıyı tamamen okumadan cevap yazmışım sanırım.Haklısın saçmalamışım.Belki bahane olarak kabul etmezsin ama hayatım çok sorunlu ve stresli.Kusura bakma.

Stres sıkıntı takıntı bunlar var ise bir insanda artık mantıklı düşünemez hale geliyor pek çok konuda ben kendimden biliyorum hastalık durumum daha da ağırlaştı verdiğim yanlış kararlar yanlış ilişkiler yüzünden hepsi birbirini tetikliyor işte arada kafam karışıyor bu yüzden ben mantıksız bir insan olduğum için mi hastayım yoksa hasta olduğum için mi mantıksız bir insanım hangisi acaba diye sormadan edemiyorum bazen .:confused:

Buraya yazarak kimsenin canını sıkmak istemem.Zaten benim özelim beni ilgilendirir sadece ama şu kadarını yazayım ki,benim çok ağır üzüntü ve sıkıntılarım var.Bazen o kadar çok sinirli oluyorum ki,o an adımı sorsalar cevap veremem.
Arkadaşın yazısını öyle bir anımda okumuştum,tamamen yanlış anlamışım.
Yaşadıklarımı normal insan bile yaşasa,psikolojisi ve mantığı bozulur diye düşünüyorum.

ASUMAN0 haklısın bu başlık altındaki herkesin hayatı öyle emin ol.sadece beynimizin dengesiz salgıladığı hormonlar yani sadece bi hastalık sahibiyiz ama bu dünyadaki en aşşağılık şey.pedofili değilsin sapık değilsin kısaca bi suçlu değilsin ama en aşşağılık şeysin.bi kere bunu düşünmek bile derin bi üzüntü veriyo insana.bu hastalığa neden yakalandığımız nasıl bi ailemiz olduğu nasıl bi çocukluk gençlik geçirdiğimiz bize yapılan tacizler kimsenin umrunda bile değil.en yakınımızın bile.tek umurlarında olan şey böyle olduğun için senden nefret etmek ciddiye almamak.bizim sınavımız gerçekten zor bi sınav.umarım bi gün bizim için herşey güzel olur.pek sanmasamda.

@oldboy2 en aşağılık şeysin derken :confused: seni bilemem de ben ne kendimi ne de diğer hastaları öyle görmüyorum o yüzden o yazdığın şey senin kendinle ilgili düşüncen olsun sadece başkalarını karıştırma .

Hepimizin dertleri var muhakkak ve insanın kendi derdi kadar büyük değil başka dertler belki de.
Dilerim ki,en kısa sürelerde bütün hastalıkların tedavisi bulunur.Tanrı yardımcımız olsun.

birisine şizofreni olduğunu itiraf et sana ne gözle bakıcak onu gözlemle sadece.benim bahsettiğim bu.yoksa tabikide bende kendi gözümde böyle değilim ve diğer hastalarada bu gözle bakmıyorum.benim kendimle ilgili düşüncem değil bu diğer insanların bizimle ilgili düşüncesi :)

Başkaları hakkımızda ne düşünüyor diye düşünürsek önümüzü göremeyiz ben de pek çok kişi hakkında çok iyi şeyler düşünmüyorum ona bakarsan namussuz ,hırsız ,ahlaksız ,sapık bilmem ne olacağıma %80 raporlu şizofren olmayı yeğlerim kimin ne düşündüğü de ne dediği de umurumda olmaz herkes kendine baksın .

akıl ile zeka aynı şey değildir. Psikiyatrik hastalıklar kişilik ve ruhsal bozukluklar olarak bilinir. bana hastanede yattığım süre boyunca intörnler stajerler, psikiyatristler çok zeki olduğumu söyledi durdu. ben de onlara zeka benim ne işime yarayacak, sıradan bir memurum, mimar değilim mühendis değilim bilim adamı değilim dedim. zeki olup huzursuz olmaktansa aptal olup mutlu yaşamayı tercih ederdim.

Akıl ve zeka arasındaki fark nedir ?

Son düzenleme:
Çanakkale de yaşadığım yıllardı,birgün engelliler derneği vasıtasıyla psikolojik engelli bir kızın ailesiyle tanıştım.Kızın annesi bize gel kızımla tanış,arkadaş olun diye ricada bulundu.
Eve giderken kızın benim durumum gibi olduğunu sanmıştım.Eve gittiğimde kızın tamamen kendini kaybetmiş halde olduğunu gördüm.Sürekli ayakta duruyordu,garip el,kol hareketleri yapıyordu ve anlamsız sesler çıkarıyordu.
Kızın psikolojik engelinin yanında zeka engeli de var mı diye sordum.Anlattıkları kadarıyla son derece normal biriymiş.Okula gidiyormuş,konuşabiliyormuş ve zekasında gerilik yokmuş.Okulda tacize uğramış sonra da hastalanmış.
Zeka öğrenme,anlama,düşünme,mukayese,problem çözme vb.yeteneklerin tümüdür ama o gün tanıdığım kızda bu yeteneklerin hiçbiri kalmamıştı.
Hastalık bazı kişilerin zekasını etkilemiyor ya da çok az etkiliyordur belki ama bazılarından herşeyini götürüyor,buna yakından tanık oldum.

Üst Alt