Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikolojik hastalık ve zeka arasında bir ilişki var mı?

Akıl hastalıklarına özgü ''zeka'' geriliği ile sistemik olan psikiyatrik olguları birbirinden farklıdır.

@perseküsyon bu konuda ne düşünüyorsun ? Psikolojik hastalık zekayı etkiler mi sence ya da nasıl etkiler ?

PİAGET isimli bir bilim adamı , zekayı yeni durumlara uyum seviyesi olarak tanımlar. Hastalık zekayı etkiler. Psikozdaki negatif belirtiler (dalgınlık, muhakeme güçlüğü vs.) kişinin mevcut zihinsel potansiyelini kullanmasını zorlaştırıcı etkiye sahiptir. Ama hezeyan gibi pozitif belirtileri ben yüksek zekanın ürünü olarak görüyorum. İstem dışı düşünülse de...

@perseküsyon hatta bana kalırsa ilaçlar bile zekayı etkiliyor ilaçlar sonuçta uyuşturmuyor mu bu da düşünce gücünü ve muhakemeyi etkilemez mi ?

sokrates
Antipsikotikler zekayı düşürür diyemem ama yan etkileri hayatı zorlaştırıyor. Aynen yazdığın gibi beyni uyuşturuyor

2006 senesi idi sanırım. Bayrampaşa devlet Hastanesi'nde dpktor hanım Okb hastalığı zeki insanlarda görülür demişti...

Bencede zekayı etkiliyor hastalıkmı ilaçlarmı orası muamma.

Psikiatrik hastalık mı zekayı olumsuz yönde etkiliyor yoksa kullandığımız ilaçlar mı ?🤔

Son düzenleme:
Belki psikoz adamı deli ediyor ama ilaçta spastik ediyor
İlaç ta psikozda zekayı etkiliyor evet

Psikoz ,takıntı ,ilaç hepsi etkiliyor .

Son düzenleme:
Üst Alt