Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikolojik hastalık ve zeka arasında bir ilişki var mı?

Duyguları çoğunlukla zirvede yaşayan bir ruh haline sahibim beni en çok etkileyen ve rahatsız eden duygular çoğunlukla öfke ,nefret ,hırs ,korku duygusu olmuştur yoğun bir şekilde bu duygulara maruz kaldığım ve akıl-mantık ile değilde bu duygularla hareket ettiğim ve kararlarımı verdiğim çok oldu bunun nedenini merak etmekteyim en çok mesela korku duygusundan örnek vereyim riskli bir durum var ise benimle meslek hayatımla falan ile ilgili ya şöyle olursa ya böyle olursa ya başıma bu gelirse gibisinden kafam sürekli en kötü olasılığı düşünmekle meşgul sürekli korku ve insanlardan hatta en yakınımdan bile şüphe duyar hale geliyorum bu diğer duygular içinde böyle öfke ,nefret v.s. dibine kadar yaşıyor başka bir şeye odaklanamaz hale geliyorum sürekli o kişi ile ya da olay ile beynimi yoruyorum hatta acaba diyorum ben böyle birisi olduğum için mi hastayım yoksa hasta olduğum için mi böyle birisiyim kararsız kalıyorum.:confused:

Tanımadığın birisi senin rahatsızlığını öğrendiğinde konuşmak yerine kaçmak oluyor. Hastalığın 3-4 yıllık dönemlerinde birilerine anlatma ihtiyacı duyuyorsun. [emoji3] Ama insanların kafasında bu hastalık iyi değil ve konuşmak istemiyorlar.

Serdar2719 insanları taktığım falan yok ona bakarsan ben hiç kimseyi ne görmek ne de konuşmak istiyorum salla insanları benim yazdığım mesaja yorumun var mı ?

Bipolar rahatsızlığım var. Yaklaşık 1 ay önce psikotik özellikli manik atak geçirdim. 2 hafta civarı sürdü. irritabl duygu durum bozukluğu ile beraber. Geçen sene karışık epizod dönemi de yaşadım. O dönem uzun sürdü. Duygularda zirve nasıl olur sorusunun cevabını bu hastalık çok güzel gösteriyor. Hastalık yüzünden bu duruma geliyoruz. Hastalanmadan önceki hayata bakış açım ile şimdiki arasında çok fark var. Eskiden çok mantıklı düşünerek kararlar alan ben gitti yerine başkası geldi sanki.

Bipolar hastalarinin genelde sanatci olduğunu yaraticilik yönlerinin agir bastigini soylerler😅

@fedoraplanet aynı durumdayım beni tamamen duygularım daha doğrusu o an takıntı haline getirdiğim (zihnimden atamadığım) hangi duyguda isem o yönetiyor ama öfke ama hırs ama korku beni hep yanlış yapmaya yanlış kararlar almaya yöneltiyor hem maddi konularda hem insan ilişkilerinde örneğin tam beş yıldır görmediğim bir adama karşı hala öfkeliyim düşünebiliyor musun adamın nerede olduğu bile belli değil suratı mimikleri konuşması beni sinir ediyor ama ortada adam yok .

Edacano

Ne kadar verimli olabilecekleri konusu biraz zor. Belli bir dönem harika oluyorsunuz. O dönemde kafada bir sürü fikir dolaşıyor. Yapamayacağınız birşey yok sanki. Fakat sonrasında gelen durum maalesef öyle olmuyor. Bipoların çeşitleri var. Benimki tip 1. Tip 2 de hipomani var. Manik atak tam yaşamıyorlar. Şanslı kişiler.

sokrates
Seni çok iyi anlıyorum. Çünkü rahatsızlandığım dönemde bana karşı komplo kurulduğunu bana birilerinin zarar vermeye çalıştığını düşünüyorum. Bu konuları aslında fazla yazmayı çok sevmiyorum. İlaç tedavisi bende çok fazla işe yaramıyor. 5 yıldır çeşitli ilaçlar kullandım. Dozaj ayarlamaları sürekli değişti ama sonuç sıfır.

Mani midir nedir o döneme neden giriyoruz acaba yoksa beyin mutlu olmak için dümeni eline mi alıyor hani sen çekil aradan yanlış kullanıyorsun direksiyonu ben alayım gibisinden .

sokrates

Mevsimsel geçişler önemli. Ayrıca bende stres ve dış etkenler hastalığı tetikliyor. Bazen hiç birşey olmasına da gerek kalmıyor. Bir anda kendiliğinden başlıyor.

fedoraplanet o durumda iken bana müthiş bir umursamazlık ve öz güven geliyor ki normalde her şeyi çok takan biriyim burası ilginç .

Simdi size tarihten bir sürü sanatci cikarir gösteririrm ama ispat etsem de bisey kzanmiycam 😂😂

Edacano sanatçı mı ? İyi de o sanatçı dediğin x kişisi psikolojik rahatsızlığı olmasa belki daha üretken belki daha zeki olacaktı bunu bilebilir misin ? Psikolojik rahatsızlığının sanatına, bilimine ya da her ne ise artısı olduğunu zannetmiyorum .

takılmayın böyle şeylere hayattan zevk almaya bakın türkiyenin en zengin insanı bile kendi hastanesine gidemeden başka yerde vefat etti aldığınız nefese şükredin

K.bakmayin ama gercek bence kabullenmek en iyisi farkli olmak bu kdar akla sigmaz birsey olmamali alismissiniz kusurluluğa her kötü şeyin bir guzel yonu vardir hepimiz ayni olsaydik siradan olurdu..

Edacano

gerçeği kabullenelim tabiki kabulleniyorumda zaten ama ben küstüm oynamıyorum diyenlere benim lafım üstene kimse alınmasın lütfen

@mesut41 hayattan zevk almadığımız ,şükür etmediğimiz yargısına nasıl vardın şimdi biz rahatsızlığımızla ilgili bir konuyu tartışıyoruz biz bize bilgi vermezsek kim verir ilacını alırsın o kadar konu seni ilgilendirmiyorsa ok .

mesut41

Size demedim ki😅Burda bipolar hastalarini pek sevmeyen birileri var onlara seslendim 😏😏

sokrates

birşeye de şükür edin anlamında söylemedim bu halimize şükredelim anlamında söylemedim

Halimize şükür zaten herkes şükretsin haline kimseye muhtaç değilse tabii benim kıstasım o da o yüzden .

Edacano
Bipolar hastalarının neler çektiğinin farkına bile varamazlar maalesef. Her insanda olabilen mutluluk veya üzüntü durumları ile karşılaştırıp örnek verenler bile var.

Akılsız (aptal ,salak ) biri denmesi mi daha çok zorumuza gitmeli yoksa hasta denmesi mi dersek tamam ikisi de kulağa hoş gelmiyor olabilir ancak benim için aptalın biri diyeceklerine hasta demelerini tercih ederim gibi geliyor neden derseniz hastalık dönemi sonrası çok akılsızca davranış ve kararlarım oldu ama öncesi lisans eğitimim ,yedek subaylık ,özel sektör deneyimim,polislik v.s. gibi birçokları tarafından başarılı denebilecek bir geçmişim var diye düşünüyorum o yüzden akılsızın biri aptal ,salak değil de hasta desinler daha iyi diyorum kötünün iyisini seçmek gibi bir durum işte ne dersiniz ..:confused:

Mani maskelenmiş depresyondur , depresyona girmeden önce beyinde mutluluk hormonu sıçrama yapıyor sonrası düşme oluyor zaten bir nevi köprüden önceki son çıkış gülümse :)

Nobel ödüllü John forvet nashmi zeki değil güldürmeyin adam senden benden zeki olduğu kesin hem hastalığın zekayla alakası yok ama düşük zekaysan kurgulanan kapılıp gidersin orası kesin. Zeka olayı farklı bir olay zaten zekan düşük bide psikozun varsa zihinsel engelli kategorisine alıyorlar.John forvet nasılsın matematik davasıdır bunu tüm bilim dünyası kabul eder

Telefondan yazıyorum ondan kelimeler tam çıkmamış düzeltme yapayım John forvet değil forbes nash matematik dahasıdir bunu tüm bilim dünyası kabul eder.

"Yüksek zeka" nın kaynağı nedir ve en çok hangi hastalıklarla birlikte çok görülür?

"Yüksek zeka" nın kaynağı nedir ve en çok hangi hastalıklarla birlikte çok görülür?

Psikolojik hastalıkla en çok ailenin alakası vardır bence... Zeka ile alakası olabilir fazla varoluşsal nedenlere takılıp ayrılıkçı bi kimlik seçilirse kendisini anlamadan mimleyebilir.

Aileyle alakalı derken şundan bahsediyorum... Tamamen bilinçli 1 anne baba çocuğa gerekli yaşında sadece 1 kere öğüt verip enazından kişiliğini belirlemeden sadece yapılması gerekenlerden bahsetse o çocuğun kafayı yeme ihtimali yok gibi bişey...

Bunlar önce şartlar ne olursa olsun hayatı sevdirebilcek şeyleri bulabilmek... Küçük dünyalardan büyük hayaller çıkabiliyo...
Dinimizi anladığımız biçimde anlatabilmek...
Toplum terbiyesi temizlik kişisel bakım (abartmadan)
Arkadaşlarla irtibatta izlenicek yol...

Ama işte bunlar bir yaşanmışlığın eseri bilgiler herkeste olmayabilir... Ben kafayı yemeseydim bende hangileri olurdu ne kadar olurdu bilmiyorum... Eğitim şartmış gerçekten :)

Bende psikoz ilacından sonra yavaş hareket etme cevap vermeme tepkisizlik yaşandı ve ilaçla elbetteki ilaçsız zekamın yarısı yok ilaç tedavisini psiko terapigbi sözlü desteklere çevirmemiz lazım inş. Oda olacak ilaçla atiklikte devredışı kalıyor ve daha birçok şey xeplion kullanıyorum

Psikolojik hastalık zekayı olumsuz yönde etkiliyor benim anladığım bu

@perseküsyon bu konuda ne düşünüyorsun ? Psikolojik hastalık zekayı etkiler mi sence ya da nasıl etkiler ?

Üst Alt