Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz yaşayan arkadaşlar hastalığın negatif belirtileri geçiyor mu?

Negatif belirtiler için doktorum ilaç yazdı selektra sizce iyi gelirmi tecrübesi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim

Bende isteksizliği ortadan kaldırmıştı ama kilo yaptığı için bıraktım. Şimdi prozac kullanıyorum.

selinpelin

Prozac henüz etkisini göstermeye başlamadı. Bekliyorum hala.

Ama selectra için konuşursak normal istekli halime dönmüştüm. Pozitif etkisi olmuştu yani.

Bir zamanlar ben de xeplion kullanıyordum. Vaktiyle Alesten 90 almış biri olarak en basit matematik sorularını bile çözemez olmuştum. İlacı kullandığım dönemde beynim felç gibiydi. Bir de bu ilaç gerçekten insanın bakım yapma isteğini öldürüyor. Tırnak kesmek, traş olmak falan zor geliyor. Fakat şimdi bakınca ilacı iyi ki kullanmışım diyorum. Size tavsiyem ilacı kullandığınız dönemde vay bakım yapamıyorum vay kafam çalışmıyor diye hiç üzülmeyin. Hepsi geçiyor. Yükselebilmek için dip yapmak gerekiyor bazen, beynin iyileşebilmesi için de bir reset yemeye ihtiyacı var diye düşünün. Bu dönemde kendinizi zorlamayın, kitap okumaya, problem çözmeye çalışmayın. İçinde bulunduğunuz durum ebedi sürecekmiş gibi de düşünmeyin. Yürüyüş yapın, her şeyi oluruna bırakın. Sizi rahatsız eden kişilerden ve düşüncelerden uzak durun. Şimdi xeplion kullanmıyorum, hayattan da zevk alabiliyorum. Allah yardımcımız olsun.

can0138

Dediklerinin hepsine katıyorum. İlacı ne kadar süre sonra bıraktın ya da değiştirdin. Şuan ne kullanıyorsun ?

selinpelin senin son durum nedir ?

Bu arkadaşların dediği negatif belirtiler bende de mevcut işte ocak ayında ilacı bırakma durumumuz olucak işin garibi son 2-3 gündür niye bilmiyorum mutlu ve daha sağlıklı hissediyorum daha bir dinç hissediyorum sanki ilacı içmemişim gibi garip bir şekilde bazen böyle süper hissettiğim oluyor hayattan keyif aldığım özellikle bir kafeye falan gittiğimde veya yakınım ile dışarda bir yerde buluşup ortak bir şeyler yaptığımda bu kadar iyi hissediyorum hafta sonuda kuzenimle bulusmustuk belki de ondan dolayıdır haftaya pozitif devam etmemin sebebi.

ama fazla uzun sürmüyor sanki böyle pozitif giderken bir diğer hafta saçma düşünceler sarabiliyor veya kötü hissettiğim olabiliyor yani bazen hastalık mı vardı o da ne gibi tamamen normal yaşantıya dönmüşken bazen kötü hisler ve düşünceler belirdiği için tamamen depresif oluyorum

ocak ayına az kaldı 15 i gelsin de bir an önce ilacı bırakıcağımız döneme geçelim merak ediyorum o zamanlar neler olacak hepsini yazacağım.

selinpelin hezeyanların azalıyorsa ve rahatlıyorsan günlük düşük doz bir ilaç kullanmaktan zarar gelmez...

Üç aydır Xeplion vuruluyorum, halüsinasyonları sesleri kesti pozitif belirtiler için çok kuvvetli bir iğne ama negatif belirtiler için bir şey söyleyemem

selinpelin hezeyanların azalıyorsa ve rahatlıyorsan günlük düşük doz bir ilaç kullanmaktan zarar gelmez...

Haklısınız ama bazen beynim uyuşuk bir şekilde oluyor ilaç ilginç bir şekilde yaptığı yan etkileri bazen hissettiriyor bazen de hiç yan etkisi yokmuş gibi oluyor garip bir durum gerçekten.

selinpelin bünyen ilaca alışana kadar farklı yan etkiler yaşaman doğal. Zamanla tedavin rayına oturur Geçmiş olsun...

selinpelin bünyen ilaca alışana kadar farklı yan etkiler yaşaman doğal. Zamanla tedavin rayına oturur Geçmiş olsun...

Çok teşekkür ederim aslında 5. aydayım tam olarak ilaçla geçen zaman ve bir ay sonra bırakıcam eğer ki bilsem yan etkiler 1mg için neredeyse yok denecek kadar azalıcak bir kaç ay sonra kullanmaya devam etmem kilo problemi dışında pek sorun yaratmaz gibi geliyor.

@selinpelin hanım, antipsikotikler kilo aldırır diye yaygın bir kanı var Bu pek geçerli değil. Misal ben , :cool: 24 senedir antipsikotik ilaç kullanıyorum. Kilom da 68-70 civarı. Bence bu olay stresten kendini aşırı yemeğe vermekle alakalı. Mideyi tıka basa doldurup katharsis yaşıyorlar...

Haklılık payınız var sanırım antipsikotik değil ama antidepresanlar kilo yapıyor ama onu test etmiştim 125kg ye kadar çıkıp 68kg ye düştüğüm bir dönem oldu :) ama antipsikotikler açlık krizi oluşturmuyor açıkcaıs evet bunda haklı olabilirsiniz

Ama gene de ilaçsız yapabilirsem veya tanım tam olarak psikoz değilse veya bir daha atak yaşamam ihtimalim varsa da bunu deneyeceğiz bakalım neler olucak hep birlikte göreceğiz ilacı bıraktıktan sonra ilk hafta sonraki hafta şeklinde detaylı yazılar atmayı planlıyorum belki ilk zamanlar pek bir şey olmaz fakat sonrasında stabil giderse zaten yazarım stabil olmayan bir durumu ailem fark ederse veya ben bir şekilde bunu çözersem hemen risperidon içicem zaten. doktor kontrolünde olucak

selinpelin hanım anladım. Faydalı bir tedavi süreci geçirmenizi dilerim. Arada yine yazışırız.

@persekusyon

Hap kullanırken aşırı iştah açmıştı. 10 kilo falan almıştım.
Ayrıca uyku yapıyordu.
Xeplion iğnenin böyle bir yan etkisi yok ve uykusuzluk yapıyor.

Negatif belirtileri geçen arkadaşımız varmı nasıl mücadele ettiniz yazarmısınız

Vanlı65-

Bu negatif belirtilerin hepsini yaşıyorum. İlaçtan mı ? Yoksa hastalıktan mı ? Olduğunu tam anlayamadım.

Ben ilaçtan önce kendimi bildiğim için ilacı ağır geldiğini düşünüyorum.

Psikozdan ve atağım geçtiği için ilacı değiştirmeyi düşünüyorum. Negatif belirtileri azaltması için

Negatif belirtiler için doktorun yazdığı fulsacı bir ay boyunca kullandım. Olumlu düşüncelerim arttı ama duygu durum bozukluğu yapıyor.

Bir gün çok pozitif düşünüyorum. Birgün çok negatif düşünüyorum. Yani git geller oluyor.

Diğer negatif belirtilerde değişiklik yok.
Hala halsizlik devam ediyor. Öz bakımımı yaparken isteksizlik devam ediyor.

Vucüdumdaki ağırlıktan yerimde bile kalkamıyorum.

Bu sorunları çözdüğünüz bir ilaç var ise benimle paylaşabilir misiniz?

Umudunu kaybetme.. zamanında risperdal,leponex,abilify,norodol,meresa ve hala seroquel kullanıyorum 750 mg idi şuan 200 mg haftada 50mg kesiyorum inşallah sorun olmadan bırakırım negatif belirtiler geçebilir ama zaman alır sana kesinlikle tavsiyem benim bu şeyi aşmamın en büyük sebeplerinden biri spor. bir spor dalı seç yüzme koşma vb. nabzını çok yükseltecek tarzdan. ben fitness yönüne gittim şuan normal insanlardan daha iyi olduğumu düşünüyorum zamanında şizoaffektif tanısı konuldu şuan bipolar şizo tarafı gitti ama zihin karışıklığı yaşadığım bazen oluyor.. ama her geçen gün daha iyi.. özetle söyleyim geçicidir ama çok uzun sürer umudunu kaybetme ben yapabildim hepiniz de yapabilirsiniz inşallah Allah hepimizin yardımcısı olsun.🤲

@Hasır_Otu,
Giderek negatif belirtilerde azalıyor, ancak kullandığım antideprasnında biraz faydası oldu.

İsteksizlik,halsizlik,tembellik ve üşengeçlik kaldı.

@xdedahii

Merhaba; memur oldugunuzu ve hastalandiginiz icin sözleşmenin yenilenmedigini belirtmişsiniz.Ben bipolar bozukluk hastasiyim.Memur olsam ve atak gecirsem sözleşmem yenilenmez ve kadro disi mi kalirim.Sorma nedenim ekpss'ye hazirlaniyorum ve merak ettigim bir konu idi

Bugün psikiyatri randevum vardı Doktorum "sendeki negatif belirtiler minimum seviyeye inmiş" dedi.

@Sonsuz.Gök

Evet bu süreçte sizinde ne yaptığınızla alakalı
Benim hastalık hakkında bilgim yoktu. Tedavi olmayı reddetmiştim. Daha doğrusu kafa dinleyince geçecek bir hastalık sanıyordum. Bu süreçte stresli ve mobingli karışık bir iş ortamım vardı. Tamamen sizi idare eden anlayışlı kişilere bağlı. Benimki biraz karanbole geldi. İş yerinde biraz karışıklık vardı. Kimse benim hastalığımla uğraşmak istemedi. Aileme haber verip hastaneye gitmemi söylediler. Sonrada sözleşmem yenilenmedi.

Yani çalışamayacak durumda olunca kimse idare etmiyor. Belki doktora gidip rapor alsaydım. Durum farklı olurdu ama o durumda iken ne yaptığımıda çok bilmiyordum.

ekpss den girerseniz hastalığınız sorun olmaz ben 8 yıldır engelli memurum bi sorun yaşamadım hastalığımla ilgili.kamuda engelli kontenjanından girerseniz sorun olmuyor ama özelde sorun olabilir

Moderatör tarafında düzenlendi:
@faux

ben şimdi 1 kez atak yaşadım hayatımda psikoz ama ilaçla neredeyse tamamen düzeldim şimdi ilacı bıraktırıyor doktor daha önce sizlerle de konusmustuk herneyse eğer ki oldu da ilaca geri döndüm hemen başvuru yapabilir miyim engelli başvurusu için belli bir dönem izlemeye mi alıyorlar

yok engelli raporunuzun süresine bağlı.eğer engelli raporunuz süreliyse tekrar heyete girersiniz süresizse zaten bi sorun olmaz

Üst Alt