Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

PTC124 adlı ilacın patenti alınmış. Ataluren ismiyle piyasaya çıkacak..

Ataluren çalışmaları 11.10.2010​

Cystic Fibrosis için çalışmalar aşama 3'te, 2008'den bu yanaki çalışmaların faz 3 başlangıcı ağustos 2010'da başlamışır. Bu alandaki çalışmalar mart-ekim 2012'de biteceği öngörülüyor;

"Cystic fibrosis (CF) is a genetic disorder caused by a mutation in the gene that makes the cystic fibrosis transmembrane conductance regulator (CFTR) protein. A specific type of mutation called a nonsense (premature stop codon) mutation is the cause of CF in approximately 10% of subjects with the disease. Ataluren (PTC124) is an orally delivered investigational drug that has the potential to overcome the effects of the nonsense mutation. This study is a Phase 3 extension trial that will evaluate the long-term safety of ataluren (PTC124) in adult and pediatric patients with nonsense mutation CF, as determined by adverse events and laboratory abnormalities. The study will also assess changes in pulmonary function, CF pulmonary exacerbations, health-related quality of life, antibiotic use for CF-related infections, CF-related disruptions to daily living, body weight, and CF pathophysiology."

Hemophilia A and B için çalışmalar aşama 2'te, 2008'den bu yanaki çalışmaların faz 2 başlangıcı ağustos 2009'da başlamışır. Bu alandaki çalışmalar şubat 2011'de biteceği öngörülüyor;

"Hemophilia A (HA) and hemophilia B (HB) are inherited bleeding disorders caused by mutations in the gene for factor VIII (FVIII) and factor IX (FIX), respectively. These proteins are essential for blood clotting. The lack of FVIII/FIX can produce bleeding episodes that cause damage of the bone, muscles, joints, and tissues. A specific type of mutation, called a nonsense (premature stop codon) mutation, is the cause of the disease in approximately 10-30% of patients with hemophilia and results in severe manifestations. Ataluren (PTC124) is an orally delivered, investigational drug that acts to overcome the effects of the premature stop codon, potentially enabling the production of functional FVIII/FIX. This study is a Phase 2a trial evaluating the safety and efficacy of ataluren in patients with HA or HB due to a nonsense mutation. The main purpose of this study is to understand whether ataluren can safely increase FVIII/FIX activity levels."

DMD için çalışmalar durmuş durumdadır.​

Kaynak: Clinical Trials Ataluren

TTedTT arkadaşım yazdığından kafam karıştı...
çevirisi varmı acaba ?

Iki farkli engel grubundan arastirma bilgileri veriliyor,en son birden aniden DMD calismalari
durmus durumda diyor,DMD ve BMD icin yurutulen calismalar sadece ve sadece DMD icin yapilan
calisma gibi gosterilerek bitirilmis.Durmustur yok olmustur tarzindan birseyler.
Meraklanmayin onun kadar yapilan calisma bir gecede cope atilmaz, resmi sitemizde hocalarimiz degerlendirme yapmislar girin bakin ne diyorlar Duchenne kas distrofisi (DMD) ve kök hücre/P.Serdaroğlu-H.Topaloğlu*|*KASDER-Türkiye Kas Hastalıkları Derneği ... Tamam kabul istenilen duzeyde degil hemen bitsin istiyoruz ama olmuyor istemek yetmiyor benden kucuk kardeslerim ve yeni dogacak bebeklerin daha fazla cekmesini istemeyiz,zaman zaman ,ara ara,donem donem sIkIntiya dustugumuz daraldigimiz oluyor, istiyoruz ve diliyoruz calismalar hizlansin biz cektik baskalari cekmesin.

En son gelen mail asagida

capturedyb.jpg

Mailde anlasilacagi gibi calismalarin durduruldugu filan yok.. sadece istenilen duzeyde basari yok nedenleri arastirilmis,bakin birileri azda olsa adimlamaya baslamis.
Herzaman icin aksilikleri goz onunde bulundurmakta fayda var.

teşekkürler kuzey.çalışmaların durmaması iyi olmuş...

DÜNYA KAS CEMİYETİ (THE WORLD MUSCLE SOCIETY) KONGRESİNDE SUNULAN ÖNEMLİ VERİLER, ATALUREN’İN ANLAMSIZ (NONSENSE) MUTASYONU OLAN DUCHENNE/BECKER KAS DİSTROFİSİ HASTALARINDA YÜRÜYÜŞ YETENEĞİ KAYBINI YAVAŞLATTIĞI YÖNÜNDE...Geniş açıklama verdiğim adreste arkadaşlar.Dünya Kas Derneği

Yuksek tozda ilacin etkinligi daha az,dusuk tozda ilacin etkinligi cok daha iyi,bu ilaci duvarda bir deligin acilmasi olarak dusunun.
Kucuk oldugu kadar buyuk gelisme diyebiliriz genetik calismalar elbette daha onemli,bu noktada bizim icin ilac tedavisi onemli bir gelisme, en yakin ihtimal bu duruyordu.
FDA onaylarsa on yillardir ilaci olmayan kashastalari nihayet bir ilaca kavusuyor diyebiliriz,her zaman icin
aksilikleri goz onunde tutmakta fayda var.

AVI bundan daha iyi bir ilaç bulmuş
faz1 denemesinde başarılı sonuç alınmış ekson 51 için
ekson 51in bulunursa diğer eksonlarında bulunur

"Hastalar 12 hafta boyunca ilgili dozu aldıktan sonra 14 hafta boyunca takip edilecekler."
faz2 çalışmaları 28 hafta sürecekmiş bu da 2011 hazirana doğru sona erecek demek.

playstation 3ü Avustralyalılar kırdıktan sonra Avustralyalılara karşı sempatim ve güvenim arttı. ;)
Ben başaracaklarına inanıyorum. :)

devlet merkezler kurulacak diye söz verdi daha merkez felan yok ortalıkta millet çalışıyo biz uyuyoz.

toniosmurat,link için sağolda,eğer sen okuyabiliyorsan bize azıcık bir çeviri yapsaydın daha iyi olurdu. ingilizce bilen var,bilmeyen çok.

ben google dan ptcbio sitesini çeviri yaptırıp öyle girdim ve okudum ama anlamlı çevirmiyor.çeviri yapabilen arkadaşlar varsa lütfen çevirip yayınlasınlar.google ın yaptığı çeviri linkin kopyalıyorum.

Google Google Translate

yukarıdaki linkten girip haberler ve kaynaklar-ptc haberler tıklayarak okuyabilirsiniz

fibroz displazi

sevgili arkadaslar,
umudunuzu kirmak istemiyorum ama bazi yanlis anlamalari pesin onlemek istedim,cunku erken beklentiye girip gecikince buyuk moral bozukluklari yasanmasin istedim.PTC124 bir hafta yada bir ay icinde piyasaya cikiyor degil.Alinan ilacin Ataluren ismiyle patent hakki.Henuz FDA dan piyasaya cikis izni alinmis degil.Ayni yazida belirtildigi gibi ilacin son faz calismasi icin hasta kaydi yeni bitti. 2009 yili icinde bu son calismaninda bitirilmesi planlaniyor.
ataluren su anki durumuyla genetik hastaliklarin nonsense(premature stop kodon) mutasyon sonucu olusmus tiplerini tedavi edecek.Su an sadece duchenne ve sistik fibroz hastalarinda faz calismalari surduruluyor olsada,bir cok genetik hastalikta nonsense mutasyon sonucu olusmus tiplerde tedavi edici olacak.Duchennede ve nonsense mutasyon disinda ekson silinmesi veya ekson tekrari gibi mutasyonlarda var.Ama bu hastalar icinde ingiltere.hollanda,amerika ve kanadada farkli oligonucleoidlerle ekson skipping (ekson atlama)tedavi calismalari basariyla yurutuluyor.Insanlarla yapilan ilk test calismalarinda onlardada basari saglandi.Ayrica PTC firmasi nonsense mutasyon disindaki mutasyonlu hastalar icinde bir ilac calismasinin icinde.Yani umutlu olmak icin sebep cok.
-------------------------------------
Merhaba, ben yukarıdaki mesajınızı yeni gördüm, sanırım bu konularda bilginiz var, mesleğiniz nedir acaba? Bu ilaç fibroz displazide de kullanılabilecek mi acaba? Çünkü fibroz displazi de genetik mutasyon kaynaklı bildiğim kadarıyla. Bu konuda bilginiz varsa paylaşmanızı rica ederim, teşekkürler...

PTC ve Genzyme ile yapilan onceki sozlesmede ilacin kanada ve Amerika kismini genzyme ustlenmisti simdi yapilan anlasma ile ilacin dunya capinda dagitimini genzyme firmasi ustlenmis oldu.

Genzyme :

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden Genzyme, hayatı tehdit edici hastalıkların tedavisinde önemli iyileşmeler sağlamak amacıyla hizmet vermektedir. Kurulduğu 1981 yılından beri, şirket birçok tıbbi alanda hastalara umut veren tedavi atılımları gerçekleştirmiştir. Bugün, yaklaşık 100 ülkede 10.000 e yakın Genzyme çalışanı hastalara hizmet etmektedir.

merhabalar arkadaşlar.Sonuç olarak bu ilaç piyasaya çıkıyormu onumu demek istiyorsunuz?yani tekrardan ümitlenmeli
imiyiz

Yasadigimiz surece umut her daim var olacaktir, kok hucre tedavisinden cok bir ilacin cikma olasiligi bin kat daha fazladir.

Ne Gemileri yakalim; nede kopruleri atalim ...Arada biraz oportinistce bakmali hayata, polyanacilik oynayalim demiyorum. Bakin Genzyme gibi sirketler bu isin ticaretine bakar, henuz piyasaya cikmamis bir ilacin anlasmalarini simdiden yapiyorsa ve bununla yetinmeyerek yeni anlasma ile yapilan bir onceki anlasmalarin alanini genisletiyorsa umut buyuk oranda var demektir.

PTC, Amerikan kas hastalari aileleri dernegi ve ilac sanayi ile surekli iletisim halinde, bir noktayi onemsiyorlar cikacak ilacin yan etkisini minimum seviyeye indirilmesi, bazen aksilikler cikabiliyor bunu hep hesaba katacagiz.

Umudumuzu kayip etmeden ustelik yarinlari dusunerek bizden sonra geleceklerin rahat etmesi adina hep umutlu olacagiz.

sevgili kuzey sizin hastalığınızda dmd mi ve yaşınızı öğrenebilirmiyim

Üst Alt