Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Reforma bak! Hastaneden randevu almak bile paralı artık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kardelenn

Aktif Üye
Konular
39
Reaksiyonlar
11
Hükümet, reform yaparak parasız hale getirmekle övündüğü sağlığı yeniden paralı hale getirmeyi sürdürüyor. Katkı paylarının ardından bu kez hastanelerde randevulardan para alınmaya başlandığı belirtiliyor. CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, AKP hükümetinin devletin sosyal olma vasfını yok ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın hastanalerdeki yığılmaları önlemek için uzun süredir telefonla randevu sistemini yaygınlaştırmaya çalışıyor. Bu amaçla kurulan “Alo 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi”ni arayanlar normal arama ücreti dışında ücret ödemezken yeni bir uygulamayla bu uygulamadan katılım payı alındığı ifade ediliyor. Bu sistemden randevu alan hastalar, faturalara 4.5 lira katılım eklendiğini belirtiyor.

İnternete yansımayan başlayan bu haberler üzerine yazılı bir açıklama yapan Çıray, “Sağlıkta adeta geçenden beş akçe geçmeyenden on akçe, alınmaya başlandı. Sağlık Bakanı’nın bu iddialar ile ilgili bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Vatandaşın bunu bilmek en doğal hakkıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı Çıray, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na çağrıda bulunarak “Milletimiz vergi veriyor prim ödüyor, ilâveten katkı payı da neyin nesi? Katkı paylarını kaldırın lütfen!” diye çağrıda bulundu.

Kişi başına sağlık harcamalarının AKP hükümeti döneminde 330 dolardan 767 dolara çıktığını, aslında bunun memnuniyet verici olması gerekirken artan sağlık harcamalarına karşın hizmetin kalitesinde düşme olduğunu kaydeden Çıray sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu kadar çok para toplanıp harcanmasına karşın vatandaşa verilen sağlık hizmeti sıralamasında OECD ülkeleri içinde sonuncuyuz. Kaynaklar doğru harcanmıyor. Biz bunların harcadıkları para ile çok daha ulaşılabilir ve çok daha kaliteli sağlık hizmeti vereceğiz” dedi.

Konuyu yeni açmışsınız fakat bu yeni bir şey değil. sağlık ocağına gittiğim her gün içine bende 2tl muayene ücreti 3tl reçete ücreti birde ilaçları alırsam 2-3tl de onlar tutarsa 8-10 tl arası bir ücret alıyorlar. Sağlık ocağına değil de polikliniğe gidersek 5tl muayene ücreti + 3 tl reçete ücreti alıyorlar. ilaç parası duruma göre değişiyor. bu yüzden eczaneye gittiğinizde fazla para ödersiniz :) öğrenci olduğum için babamın üzerinden bakılıyorum her ay düzenli olarak ilaç yazdırmaya gidiyorum ve 20-25tl arası bir ücret babamın emekli maaşından kesiliyor. Hiçbir şekilde babama bildirim gelmiyor İnternet sitesinden aylık maaşına bakınca görünüyor çoğu insan da bunu bakmayı bilmiyor.

Ayrıca 182 numaralı randevu hattını aradığınızda dakikası 4tl olarak ücretlendirilmektedir. tam soyguncu bunlar :(

mssql;

bu emekliler için gecerli sanırım değilmi

Haklısınız arkadaşlar . Bu hükümet geldiğinde engelli maaşları ne kadardı şimdi nekadar engelli çalıştırma oranı ne kadardı şimdi ne kadar eskiden sigortalı iş bulunmazdı şimdi sigortasız bulunmuyor kendi çocuğuna bakan ailelere para veriliyor eskiden hastahanelerde adım atacak yer yoktu sabahtan akşama sıra beklenirdi şimdi verilen 2,3 liralar laf ediliyor hizmetleri görün lütfen ..nankör olmayalım

osmanmuhammed;

2,3 liramı aldığın ne kadarkı istenen paraları küçümsüyosun

sırf telefonla randevu almak 4,5 lira ilaç paralarını sayma

3890B9.png

orada bir mağduriyet var randevu alınıyor gidilmiyor gerçek hastalar mağdur oluyor ayrıca eksik yönleri olabilir ama bardağın dolu tarafı daha fazla icraatları herkez biliyor benim işe girmem tamamen devletin sıkıyönetimi sayesinde oldu ayrıca asgari ücret alıyorum ..

Asgari ücret alan bir kişi bu kadar kesintilere buna da şükür diyeceğini zanetmiyorum sağlık kısmı küçük bir örnek

asgari ücret alıpda çoluğun çocuğunla bu kadar kesinti ve katkı payları bu kadar zamlar la mutlu isen ne mutlu sana:)

umarım evin kira değildir yoksa vay haline gerçi sen halinden menmunsun ama:)

sence bardağın dolu kısmımı fazla boş kısmımı.gelmiş geçmiş en iyi hizmeti bunlar yaptımı yapmadımı..

Iyide o hizmeti zaten yapmak zorundalar kimse hayrına yapmıyoki ya götürülenler bide bunu hesabını yapsanız asgari ücretle nasıl geçiniyosunuz bununla beraber yaşadığınız sıkıntılar hiçmi sizi rahatsız etmiyo allah aşkına valla şöyle bir düşünüyorumda asgarı ücret 850. Sanırım gördüğüm kadarıyla birde çocuğunuz var allah bağışlasın bu ücretle nasıl böyle rahat konuşup bizleri bu hale getirenleri takdir ediyosunuz anlamış değilim sanıırm ek geliriniz var

[FONT=Verdana]tamam yapmak zorundalar ama şu zamana kadar gelen herkez yapmak zorundaydı ama hiç kimse birşey yapmıyordu en azından yapılanlarıda görelim.doğru asgari ücret düşük ama hepimizde biliyoruz öyle kolay değil yüksek zamlar yapmak..[/FONT]

Allahım ya savunduğu şeye bak akıllı kardeşim 850 lira ile nasıl geciniyon bunun hesabını yap bana :):)

senin bu saydıkalrın kat kat fazla zıttını sayarım sana konu o değil bizim maduriyetliğimiz şakamsın sen ya

BENİM SAMİMİ GÖRÜŞTÜĞÜM ARKADAŞIM BEKAR
VE ASGARİ ÜCRETLE EV ALDI... KREDİ YOLUYLA.
SÖYLER MİSİN KARDELEN,
EVET YAPILANLARI YAPMAK ZORUNDALAR, DOĞRU SÖYLÜYORSUN,

Peki bu ülkede bu güne kadar kaç hükümet geçmiş bakar mısın neler yapmış araştır ve bugüne kadar millet kimlere
güvenmiş ve güvendikleri bu ülkeye neler kazandırmış
hızlı tren yeni icat edilmedi örnek
ve şimdi engellilere ücretsiz

Bu millet sabah saatlerinde hastane kuyruklarını unutmadı
cebinde parası olmadığı ameliyat olamadığı günleri unutmadı
kesintilerden bahsediyorsun
şimdi istediğin hastaneye aynı günde gidip tedavi muayene gerektiğinde yatışını yaptırıp
ameliyat olabiliyomusn evet

Ben kendim 2002 kaza geçirdim
alanya devlet hastanesine senetli yatışım yapıldı
ayağımı kaybettim diz altı hastaneden çıkışımızı vermediler senet ödeneyince
sonra tokata geldim devlet hastanesine bu arada bel kırık ayağım gidince oraya güvenmeyip memleketime geldik
yatışım yapıldı zoraki olsada yeşil kartlı olarak 15 güne yakın platin bekledim
ve doktor ameliyat parası öğünün parası ile 400 tl ve 60 tl muayene parsı toplam 460 tl yi cebine koymayınca ameliyata girmedi
sen neden bahsediyorsun allah aşkına şimdi kıyasla
ben ilk protezimi çalışmaya başladığımda ssk ile yaptırdım 1,434 tl içinden kdv kesiliyordu

2012 yaptırdım aktif vakumlu 9,800 tl bunun 600 tl sini ben ödedim kıyasla

İnsanlar erdoğanla doğmadı unutma
ve ogünlerde asgari ücret 230 tl idi
BEN O GÜNLERİMDE HASTANELERDE YAŞADIKLARIMDAN DOLAYI ÇOK İSYAN ETMİŞTİM...

O günlerin şartlarında asgari ücret evet o paraydı ama bu kadar kesinti ve bu kadar zamlarda yapılmıyodu evet asgari ücretle ev de alan var arabada buda çok mantıklı değil insanlar krediye çekip bunları alıdkları zaman işden çıkartılıp bu borçlar yüzünden çok intihar eden mi dersin maddi sıkıntılar nedeni ile eşinden ayrılan mı dersin o kadar arttı ki yani bunlar artı değil insanlar için ,insanlarda çoğunlukla maddi sıkıntılar dan dolayı piskoloji denen bişey kalmadı akşam haberleri izlediğimiz zaman sizde farkındasınızdır ki cinayetlerden başka bişey izleyemez duruma geldik allah sonumuzu hayır etsin

[FONT=Verdana]Sen 2002 öncesi bu ülkede yaşamıyordun galiba [/FONT]
[FONT=Verdana]millet hastaneye gidemiyordu tedavi olamıyordu kesinti olsun [/FONT]
[FONT=Verdana]evet ozaman fakir tam fakirdi [/FONT]
[FONT=Verdana]zengin ise tam zengin [/FONT]
[FONT=Verdana]şimdi fakir gariban diyeceğin kişi sayısı az[/FONT]
[FONT=Verdana]benim köyümde 2002 öncesi traktör olanlar parmakla gösterilirken [/FONT]
[FONT=Verdana]şimdi olmayanı yok [/FONT]
[FONT=Verdana]en fakirim diyenin kapısında traktör var [/FONT]
[FONT=Verdana]evet şu dediğin doğru [/FONT]
[FONT=Verdana]milleti borçlandırarak ve sonrasında ödeyememesi intiharlar evet[/FONT]
[FONT=Verdana]ama kendimden örnek başka şekilde bi ilerleme sağlayamıyoruz ki[/FONT]

Ben 2002 deki yaşadığım hastane günleri beni hala sinir ediyor
evet önceki hükümetlerinde yapmış olsalardı
bugun erdoğan zaten olmazdı

ama 2002 öncesindekiler
koltuklar bizim olsun maaşımız gelsin
devlet lojmanlarında kalıp
ne yaptılar biri çıkıp anlatsım bana ya

dedimya benimde tanıdığım çoğu kişi ev ve araba aldı krediler ile ödeyebilen kullanabilenler çok şanslı vay ödeyemeyenlerin haline hala sanki bedava dağıtılıyomuş gibi anlatıyosunuz :) ilerleme sağlamak için çoğu kişinin intiharlarını izleyelim o zaman turan

Işi sadece kredilerle örttün ya tebrik ediyorum
peki hastane konusunda cevabın yokmu
bizzat benim yaşadığım olayla ilgili

bi insanı sevmemek farklı şey
ama sevmediğin iktidar yaptı diye
herşeye muhalif olmak farklı şey

evet muhalefet olmalı ki iktidar yanlış yapmasın
ama güçlü muhalefet

İKTİDARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜREREK DEĞİL

Kredi diyoz karşı bahane buluyon:) kasetler diyoz bahane buluyon:) para kasaları diyoz bahane buluyon:) devlet okullarından istenen yardım paraları klima paraları kağıt paraları diyoz bahane buluyon sağlık diyoz bahane buluyon daha ne deyim sana turan :):)

HASTANE İÇİNDE ÇOK ŞEY VAR AMA KENDİMİ YORMAK İSTEM,YORUM DAHA FAZLA:) ANLAMAK İSETMİYOSUN ÇÜNKİ SENLE ÇOK UZUN ZAMANDIR KONUŞUYORUZ BU KONULARI HEPSİNE TAMAM DA TAMAMDA deyip ÇEKİLİYOSUN FARKLI Bİ BAŞLIKTA YİNE BAŞA DÖNÜYOSUN :):)ASLINDA ÇOĞU ŞEYE HAK VERİYOSUN AMA YİNE DE TAMAM DA DİYOSUN:):)

bunu bizzat yaşayanlardanım tuzum kuru değil malesef ki

Benim kasetlerle net dediğim bişey yok
beklemedeyim diyebilirm bu kaset tape bunların
peşine düşeceğine muhalefet
keşke projeler yatırımlar anlatsalardı
muhalefet yolsuzluğu varsa anlatamadıki
millet inanmadı

Daha nasıl anlatsın:) adamlar çıkıpta bakın şunu bunu yaptırdık montaj olduğuna karar verildi diyemediki kendileri yapıp kendiler montaj dedi

Konuyu hastane reformu diye açıp
konuy buraya taşımata ustasın

tebrik ediyorum üstadsın

ve o konuda fikrimi beyan ettim
30 milyon euro bi oda para yapar
ve sıfırlandıktan sonra
ve devletin konutunda saklayacaksın polisi var buranın ek hizmetlileri de var
ve bu sıfırlandıktan sonraki durum sen olsan
bi oda dolusu parayı devletin konutunda saklarmısn
ve bunu telefonda konuşaçak kadar salak olabilirmisin

ben ondan dolayı inandırıcı bulmuyorum
muhalefet isviçre hesabında paraları var diyor
bu mantıklı buna inanırım

konuyu sen buraya getirdin bende cevap vermek zorunda kalıyorum:)

inandırıcı bulmamak için o kayıtların incelenmesi lazım:) neden yanaşmıyolar incelenmesine

Söyler misin kardelen,
evet yapılanları yapmak zorundalar, doğru söylüyorsun,

bu millet sabah saatlerinde hastane kuyruklarını unutmadı
cebinde parası olmadığı ameliyat olamadığı günleri unutmadı
kesintilerden bahsediyorsun
şimdi istediğin hastaneye aynı günde gidip tedavi muayene gerektiğinde yatışını yaptırıp
ameliyat olabiliyomusn evet

ben kendim 2002 kaza geçirdim
alanya devlet hastanesine senetli yatışım yapıldı
ayağımı kaybettim diz altı hastaneden çıkışımızı vermediler senet ödeneyince
sonra tokata geldim devlet hastanesine bu arada bel kırık ayağım gidince oraya güvenmeyip memleketime geldik
yatışım yapıldı zoraki olsada yeşil kartlı olarak 15 güne yakın platin bekledim
ve doktor ameliyat parası öğünün parası ile 400 tl ve 60 tl muayene parsı toplam 460 tl yi cebine koymayınca ameliyata girmedi
sen neden bahsediyorsun allah aşkına şimdi kıyasla
ben ilk protezimi çalışmaya başladığımda ssk ile yaptırdım 1,434 tl içinden kdv kesiliyordu

2012 yaptırdım aktif vakumlu 9,800 tl bunun 600 tl sini ben ödedim kıyasla

insanlar erdoğanla doğmadı unutma
ve ogünlerde asgari ücret 230 tl idi
ben o günlerimde hastanelerde yaşadıklarımdan dolayı çok isyan etmiştim...[/quote] ben bizzat yaşadıklarımı anlattım
sağlık konusunda konu sağlık ozaman
sağlığı tartışalım değilmi cevap bekliyom senden yazdıklarımla alakalı üstte mevcut konuyla

)) sen yeni uyanmışsın mevzuya zaten bu hep böyleydi))eskiden olan her şey 3 misli arttı randevudan tut receteye kadar hatta hafta sonu ve akşam mesai sonrası ücret farkına kadar her şey değişti sen bu ülkede hasta olmamaya bak saglık ücretsiz deselerde her şey üç misli arttı

Lan turan particiliği bırakıp sosyal devletciliğe baksan zaten tüm sosyal haklar tüm devlet ve hükümet yöneticilerinin birinci vazifesidir sen ne sanıyorsun erdogan hükümetimi verdi sana tüm hakları?
Lan denyo geçmişte senet imzalamışsın e o halde geçmişte devletin dış borcuna bak şimdikine bak
hükümetler ne kadar borçlanmış ?hükümet dışardan ne talep etmiş ne kadar borçlanmış sana ne kadarını vermiş yandaşlarına ve bakanlarına vede kendisine ne kadarını almış?seni siktir ediyorum ama varsa oglun kızın vs onlardan yaşadıkları sürece dış borç ödemek adına vergi gideri ne kesilecek? Oglunu kızını borçlandırmış bu devlet senin neyin var? Savundugun hükümetin yedi göbek sonrası sülalesinin ne variyeti var? Sen aç ve senin yedi göbek sonrası zürriyetin aç ama şimdiki egemenler vede torunları her daim sizin hükümdarınız

Hastane kuyruguymuş aş onu çakallık yapma şu anki hükümetin elindeki olanak teknoloji eski ile kıyaslansa bende senin babanın ananın dedein geçmişi ile kıyaslarım baban birine haber ulaştırmak için bir köyden bir köye ulak gönderirken şimdi sen oturdugun masadan dünyaya mesajını yolluyorsun
senin açından bakarsak ozaman seninde baban çaresiz bir bok yapamadı geçmişle kıyaslama şartlarla teknoloji ile ve şimdiki zamanın olanakları ile kıyasla eskiden asgari ücret 230 tl idi ama dolar euro vs ona göre idi haa bide o yılların petrol fiyatlarını gazını elektiriğini hesaba kat allahın denyosu sizin gibiler beni deli ediyor

ama 2002 öncesindekiler
koltuklar bizim olsun maaşımız gelsin
devlet lojmanlarında kalıp
ne yaptılar biri çıkıp anlatsım bana ya

Turan ne yazık ki söylediklerinin hepsi doğru değil!

Bir çıkıp anlatsın dedin, ya ben anlatayım.
Şimdi hakkını yemeyelim, bu hükümet gerek engelliler için gerekse sağlık alanında önemli değişiklikler yapmıştır. Bunlar yararlı da olmuştur. Ama öncesinde hiç bir şey yoktu da dünyayı AKP keşfetti gibi bir şey de yok.

Engelliler kısmına bakalım... Bununla ilgili ilk düzenleme 1997 yılında 572 ve 573 sayılı KHK'lar ile Yılmaz-Ecevit'in koalisyon hükümetinde yapılmıştır. Bugün söz konusu olan hakların tamamı neredeyse orada verilmiştir. AKP daha sonra bunları derleyip yasa haline getirdi.
Engelliler İdare Başkanlığı da bu tarihte kurulmuştur.

Eski adıyla Fakir Fukara Fonu, muhtaç durumdaki kişilere yardım etmek amacıyla 1990'lı yıllarda kuruldu.

Yeşil kart uygulaması 1992 yılında başlatılmıştır. Bu arada ilginç bir deneyimimi anlatayım. 200 yılında Devlet Planlama Teşkilatı için bir bölgede yaptığım araştırmada bir ilin Emekli Sandığı, SSK ve Yeşil Kart toplamı ilin nüfusundan fazlaydı... :) :)

Muhtaç aylığı meselesi çok daha eskidir. Taa 1982'de çıkmıştır. AKP daha sonra bunun kapsamını geişletmiştir, iyi de etmiştir.

Yenilik olarak AKP döneminde Bakım Parası verilmeye başlandı sadece...

Sağlıkla ilgili olarak;
Bugün AKP tarafından dile getirilen uygulamaların neredeyse tamamına yakını 1999 yılında Durmuş tarafından hazırlanan Sağlıkta Dönüşüm Projesinin içeriğidir. Bu projede bazı genişletmeler ve ufak değişiklikler yapılmış ama aynen uygulanmıştır. Fazladan eklenen bir konu 0-18 yaş tüm çocukların ücretsiz sağlık kapsamına alınmasıdır. İyi de olmuştur. Bir de acil hizmetlerin ücretsiz hale getirilmesi var.

Devlet süreklilik isteyen bir şeydir. Birinin bıraktığını diğeri tamamlamazsa hizmetler aksar. AKP de özellikle ilk yıllarında kendinden önce başlatılan projeleri aksatmadan yürütmüştür. Bu yönüyle takdiri hak eder. Ama daha önce hiç bir şey yoktu, AKP herşeyi sıfırdan yaptı gibi bir iddia hem mantıksız, hem de gerçek dışı olur.

Diğer taraftan, şu anda sağlık hizmetlerinin ilk yapılan reformlarla hiç bir alakası kalmadı. Hizmet kalitesi ciddi şekilde düştü. Bunun yanı sıra sağlıkta neredeyse her şey paralı hale geldi. Tanıdığım pek çok kişi doktora gitmek yerine ilacını eczaneden parayla alıyor. Hastanelerdeki kutuplaşmayı da sanıyorum herkes izliyordur. Bir tarafta çok lüks ve sadece varlıklılara üst düzey hizmet veren hastaneler, diğer tarafta vatandaşa hizmet veren hizmet kalitesi yerlerde sürünen ucuz (fark almayan) hastaneler.

Yani eskiye doğru gidiyoruz. Eskiden sağlık ocaklarının ücretsiz yaptığı işi şimdi fark almayan özel hastaneler yapıyor.

Partici değilim ama kişisel görüşüm AK parti iktidara gelmeseydi kamuda bu kadar engelli istihdamı olmazdı, Hatta bence bu alımların 10 da 1 anca olurdu oda kendi yandaşları olurdu, Bir sürü tanıdığım engelli arkadaş var torpilsiz kamuda iş başı yapan solcular bunu hiçbir zaman yapmazdı. Gerçi kamudaki özlük hakları gasp edilip memurluk işçiliğe dönüştürüldü ama genede özel sektörün yaptıklarını düşünürsek devlet işi hala bütün gasplara rağmen tek başına yaşıyorsan evin kendine aitse idare eder.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt