Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Romatoid artrit (RA) hastalığı olan kim var?

Jra

bende 15 senedir aynı hastalıkla ugrasıyorum arkadşlar inanın el bileklerim ve ayak bileklerim agrıdıgında kesip atasım geliordu o derece ailem ekmegi önüme parça parça koyuyordu öyle alıp yiyebiliyordum bir ekmegi bölemedim...vs....ama hep sabır hep sabır sonuçta Allahtan geldi şifasınıda verir inşallah dedim hep kendi kendime ...VE SUAN ESKİ GÜNLERE NAZARAN COK İYİM YÜRÜYEBİLİYORUM TUTABİLİYORUM AMA İLAÇ TA KULLANIYORUM .....En başta sizlere tavsiyem beslenme konusunda kendinize iyi bakın incir üzüm süt yogurt...vs gıdalar tüketin... doktorum bana bu hastalık zengin hastalıgı demişti ilk günki gibi hatrımda bu... tek insanı üzen herkes gibi isteyipte yapamadıgım şeyler üzüyor beni..hareketlerim kısıtlı...

Bende ramotoid artrit hastasıyım.Burdaki arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.Herkesin fikirleri benim için Önemli.Başta Ali Bey

akaymaz;
hangi doktorlara gittiniz ? Bende Bursa'da yaşıyorum.Ama kendime uygun doktor bulamadım.Şimdiden teşekkürler. chnnzll@hotmail.com mail adresime fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim

selamlar.benm rahatsızlığımda sizinkine çok benziyor.romatoit artrit hastasyım 20 yıldır.bendede yopuk kayması var sol ayakta.sevil hanıma gitmeyi düşünüyorum yardımcı olurmsunuz telinizi bırakma şanısnız varsa bi kaç soruum olcak size.kolay gelsin.

Arkadaşlar çapa tıp fakültesi romotoloji polikliniği yoğunluk nedeniyle uzun süredir yeni hasta kabul etmiyor. Prof. Dr. SEVİL KAMALI' ya özel muayene olunabilir. muayene ücreti enson duyduğum kadarıyla 250.00 tl. sizi daha sonra polikliniğe yönlendirir ve orada tedavinize devam edersiniz. Benim tedavime ilave olarak REMİÇADE 100 mg İlaç ilave edildi. Bu mucize ilaç 45 günde bir yapılıyor ( 300 mg serum eşliğinde damardan veriliyor.) ilk 30 gün ağrıkesici kullanmadan günlerimi çalıştığım halde geçirebiliyorum. pahalı ve eczacıların size süper hizmetler sunmasını sağlayan bir ilaç. deyim yerindeyse VİP müşteri oluyorsunuz. ilaça başlandıktan sonra hayatım değişti eklem ağrısı yok. ağrı ve tutulma seruma 1 hafta kala kendini gösteriyor. iyileştiren bir ilaç değil ama sürünmekten kurtarıyor. Ankilezon spondolit hastaları ilave hiç bir ilaç kullanmadan hayatlarına devam ettiklerini söylüyorlar. Romatoid artrit hastası olarak ben sadece ağrı kesici kullanmayı azalttım, kortizona devam ediyorum. doktorum Doç.Dr. BURAK ERER ömür boyu kortizonu kullanman gerekebilir diyor. Bu hastalık yüzünden 2 ameliyat geçirdim. Rabbim herkesi kurtarsın AMİN. Önemli not: Remiçade tedavisine başlamadan önce verem savaş ve özel bir labaratuarda verem testi yaptırıyorlar daha önce verem mikrobu almış kişilere bu ilaç başlanmıyor. Kullanmayanlar kontrole gittiklerinde doktorlarına bu ilaçtan bir bahsetsinler. artı ve eksilerini konuşsunlar. Saygılarımla...

merhaba arkadaslar bende bir yıldır romatoid artrit hastasıyım.eklemlerimde çok ağrı ve tutulma ile basladı hastalığım.sabahları tüm vücudum tutulmuş olarak kalkıyorum yataktan.giyinmek resmen bi eziyet oluyo.bu hastalık günlük yaşamımı ve çalışmamı olumsuz etkiliyor.deltacortili bıraktım üç hafta önce ama ağrılarım dayanılmaz oldu.bugün doktoruma gittim ve hastalığın aktif döneme girdiğini öğrendim.bu gidişle çalışmayı bırakmak zorunda kalacağım o yüzden çok üzgünüm:(

sirinkelebek 13 yaşındamı ameliyat olmuştun. İzmirde mi doktor ve adını bir yakınım için öğrenebilirmiyim.

bu hastalığı verene şükrediyorsunuz. ne güzel. Allah hepimize sabırlar versin. bende 2 hafta önce öğrendim romatoid artrid hastası olduğumu. daha tedaviye başlayamadım. doktor arıyorum. banada dua edin.

selam arkadaslar
oncelikle herkese gecmis olsun,herkesinki birbirinden farkli
benim el ve kalca eklemlerimi tutmus durumda,ayrica bogazim,yemek borum,midem ve onikiparmak bagrsagimda etkilenmis durumda
tedaviye 20 mg deltacartil ve ekleri ile basladim,yavas yavas azaltarak son bir aydir yarim deltacortil iciyorum.ama yazik ki son bir haftada agrilarim siddetlendi,sanirim dozaji dusurmek bana yaramadi,yuzumun sismesi,kilo alma,killanma,sirtta ve gobekte yaglanma kismini hic saymiyorum....ama yinede cok sukur diyorum,beterin beteri var,benim doktorum marmara uni.hastanesinde prof dr selim nalbant, ben cok memnumun....

romatoit artrit

Yasadıgım hastalıgın benım dısında kımsede oldugunu bıle bılmedıgım 2 sene gecırdım. Dun ogrenmemle beraber korkularım basladı. Benım gıbı acı ceken,bazı günler yürüyemeyen, bazı günler ellerini bile kullanamayan ve bu hastalıgı yasayanlardan ıyı bır doktor, ve yasadıklarını paylasmalarını rıca edıyorum. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler, saygılar..

merhaba arkadaşlar ben 2 yıldır
Psöriyatik artrit tedavisi görmekteyim öncesindeki bir yıl romotoit artrit akut idi ancak 2 yıldır kronik
Psöriyatik artrit olarak devam etmekte eklemleri tümünü tuttuğu için hareket kısıtlanması ve ağrılar dayanılmaz oluyor alevlenme dönemlerinde ilaçsız bir gün yok tabiki ilaç almadığım üç günün sonunda asla normal bir hareketim mümkün değil kıpırdamak işkence sanki.şimsilik endol ve mtx ve kortizon ile devam ediyorum folbiol d ve b vitamin takviyeleri ile eklem deformasyonları yeni başladı sayılır 1 yıl içinde çok hızlı ilerledi sanki. Kardiyoloji ve genel cerrah takipleri 3 ay aralıklarla devam ediyor tutulmalara bağlı farklı hastalıklarda bizim takipçimiz biliyorsunuz . Yılmak yok mücadeleye devam %56 raporum var şu an için ancak sonrası ne olur bilemiyorum hepinize bol hareketli sağlıklı günler temenni ederim...

Merhabalar..

Bende 2007 yılından beri rahatsızlık çekiyorum ve bu yıllar içerisinde Ortopedi ve Fizik bölümlerinde İstanbul, Bursa ve çanakkalede hastane ve üniversiteye başvurdum ama yapılan gözlemlerde Röntgen, MR ve kan tahlillerinde bir tanı konmadı. 2012 yılına kadar birçok ağrı kesici ilaçlarla aşırı ağrılı yıllar geçirdim. 2012 yılının başında bulunduğum ilçedeki özel hastanede fıtık teşhisi konuldu ve 15 günlük fizik tedaviye başlandı ama bu tedavi benim için çok büyük bir işkenceye dönüştü. Burdan kendimi bölgemde bulunan devlet hastanesine yeni tayin olan ve doğru teşhisimi koyan doktorum ile tanıştım. RA ve AS hastalığı teşhisim bukadar uzun yıllar sonra konulması ve tedavisinin olmadığını öğrendim. Benim ayaklarımın arka kısımları aşil tendonu birleşim noktası, Sol dizim ve sol kalçamda devamlı ağrı, iltihap ve şişme görülüyor en son sol dizimden yarım litre iltihap alındı ve bu eklemlerimde kaygan sıvı kaybı ve kemik deformasyonu oluştu. İlaç tedavisi başlandı ve kendimi %50 oranında rahatlamış hissediyorum. İlaçlarım salazopyrin, Endol ve rantudil. Ama nekadar rahatlatsalarda 1 saatlik bir yürüyüş ardından 3-4 saat ayağa zor kalkıyorum. Çok zor yıllar geçirdim sanırım dahada zor yıllar beni bekliyor.Evliyim 1 çocuğum var ve 1 ay öncede işimden ayrılmak zorunda kaldım, Şuan Hem psikolojik hemde maddi olarak zor duruma doğru gidiyorum. Ne yapacağımı ve nasıl hareket ediceğimi şaşırmış durumdayım ama genede içimdeki umudu ve hayata sıcak bakmaya çalışıyorum. Bu hastalığa yakalananlara allah sabır ve sağlık versin biran önce.

Selam
Iki yasindaki kizima bir kac gun once romatait artrit teshisi konuldu. Iki dizinde bir aydir sislik var. Bir gun sonra hastahaneye yaticaz. Full narkoz altinda kortizon ignesi yapilacak dizlerine. Bu hastaligi henuz tanimiyorum. Yapilacak islem beni cok korkutuyor. Doktorumuza guveniyorum ama korkuyorum. sizlerin yazdiklarini okuyunca sandigimdan daha zor bir hastalik oldugunu farkettim. Nelere dikkat etmem gerekiyor günlük yasantida yada uygulanan tedavilerde? Yardiminiza ihtiyacim var. Uyarlariniza ve tavsiyelerinize ihtiyacim var. Doktoruma güvendigim kadar sizin tecrübelerinize de güveniyorum. Bu kadar kucuk yasta bu hastalikla tanisan var mi aranizda? Kortizon ignesi sonrasi neler olacak yada bir sonra ki asama nedir? Acil Cevaplarinizi bekliyorum. Simdiden hepinize tesekkur ederim.

Selamlar.Öncelikle geçmiş olsun rabim acil şifalar versin.bende 21 yıldır bu rahatsızlık var r.a.12 yaşında belirginlik gösterdi doktorların dediğne göre 2-3 yaşlarında bu hastalığa yakalnmışım ama 12 yaşında kendisini gösterdi.siz şanslısınız erken teşhis
konulduğudan ilerlemeden atlatbilir inşallah.O yaştaki çocuga kortizon vermek ne kadar doğru bilemiyorum ama çok ağır bir ilaç diğer organlarında zarar verme gibi bir tehlikesi var.Hiçbir ilaç tedavisi yapılmadan mı bu kortızon denen ilacı verdiler size.
hangı kortızon ilaçını vercekler.bn remıcade alıyorum.

Merhaba bnm ıkızmde de var ama amlıyat gecırmedı.cok zor kardesımden bılıyorum bnde de var ama ılerı derecede degıl.kardesım daha ılerı derecede..

Kucukmelek;

Acil şifalar... Bu hastalık kişiden kişiye tedavide değişiklilik gösteriyor.. Birçok ilaç ve yardımcı bitkisel destek denedim ama kesin bir çözüm daha bulunmadı, Sadece salazopyrin ile el freni çekiyorum Endol ilede havanın basıncına göre değişen ağrılarıma engel oluyorum.. Şuan 5 eklemimde sorun var. Her iki ayak topuğum, iki dizim ve sol kalçamda.. Salazopyrin i bıraktığım an bir eklem bölgem iltihap topluyor ve müdahale görmek zorunda kalıyorum.. En son 4 ay önce Salazopyrin i 1 haftalığına bırakmam sonucu sağ dizim iltihap topladı ve büyük acılarla bu iltihap alındı ve ilk defa lokal kortizon uygulandı.. Lokal kortizon etkisini 1 ay gibi bir sürede gösterdi ve sağ dizim şuan çok rahat ve hava basıç değişimlerindede eskiye oranla ağrımada p azalma var, bu oran bu ağrıları çekenler için çok büyük bir değerdir...

Demek istediğim her insanda farklı ilaçlar etki gösterebiliyor o yüzden sabırlı ve dikkatli bir tedavi sistemi kurulmalı ve mutlaka işin uzamanı doktorların bakması gerekli.... Tekrar acil şifalar ve erken teşhis ile inşallah kalıcı bir hastalık haline gelmez.

Son düzenleme:
Tesekkür ederim cevap veren herkese. Ilacin adini bilmiyorum henuz yarin hastahanede ogrenicem. Yaklasik 40 gündür indopead isimli bir surup kullaniyoruz ve haftada iki gun fizik tedavi (15 dk.) yapiliyor. Iki dizinde iltihaplanma var. 40 gundur dizlerindeki sislikte bir degisiklik olmadi. Bu ilac ibuprofenin bir tik ustu dedi doktor. Sadece agrilarini azaltiyormus. Kortizon ignesi tedavinin baslangici diger ilaclar daha agir dedi. Eskiden kortizon haplarla uzun süre kullanilirdi dolayisiyla daha cok yan etkisi daha az faydasi olurdu, simdi igne ile direk iltihapli bölgeye uygulandigi icin kisa sürede etki ederek az yan etki ile tedavi ediyor dedi. ????????

Bu hastalikta asla yapilmamasi gereken seyler, yada mutlaka yapilmali dediginiz birsey varmi? Hareket, spor, yiyecek, icecek v.s. Kortizon ignesinden sonra nelere dikkat edilmeli, tuzun zararlarindan bahsetmis bazi arkadaslar baska bölümlerde. Bunun gibi akliniza gelenleri lütfen benimle paylasir misiniz!

Kucukmelek;

Doktorum! gıda olarak tek tavsiyesi OMEGA3 (Balık) kullanmamı söyledi, Bunun dışında şunu arttır bunu eksilt demedi bana.. Alınan kan değerlerine göre beslenme değişim gösteriyor bildiğim kadarı ile, Hastanın vücündaki düşük veya fazla değerlere göre diyet uygulanıyor..

Egzersiz veya spor ise hastalığın deactive olduğu zamanlarda eklemleri ve kasları çok zorlamadan çalıştırmak. Yürümek, Yüzmek, Bisiklete binmek ama sakın ama zorlayıcı hareketler değil..

Eklemde ağrı, şişlik(iltihap) var iken kesinlikle dinlendirmek ve soğuk kompresör yapmak..

Herkese selam,

3 yaşımdan beri RA' yım. Şu an 32 yaşındayım. Yani tam 29 yıldır ra ile yaşıyorum. Bu rahatsızlık streslede yakından alakalı. Kafanızı rahat tuttuğunuzda ağrılar azalıyor bir de bol su tüketin. Günde en az bir kere düzenli soğuk kompress yapın. Günlük ödemei alması için. Yaşam şeklinizi ona göre ayarladıgınızda pek sorun çıkmıyor.

Bende 4 senedir crohn hastalıgıyla cebellesiyorum 2 senedirde ra hastasıyım eklemde tutulmalarım agrılarım oldukca fazla once etfalde tedaviye basladım sonuc alamayınca ozel bir doktora gitmeye basladım salazoprin ve metotrax kullanıyorum kalcalarımda baslayan agrı dizlerime belime sırtıma gogusume yayıldı gittikce vucutta degisik yerlere atlıyor ama eskısı gibi tutulmalarım azaldı eskıden günlerce yürüyemıyordum agrı kesici igneler olmadan birkacmgünde hastanede yattım allah herkese acil sifalar versin kotununde kotusu var diye telkın ediyorum kendımı ama tedavisi olmaması hayat boyu bu agrıları cekıp yasamakta insanı mutsuz ediyor bu hastalıgın kalıtsal olması genlerle tasındıgını soluyorlar bizim ailedede vardı bende biraz erken basladı sadece ben cocugumdada olur bu agrıları ceker diye cocugumun olmasını düsünmüyorum olma ihtimalıde yüksek bence genelde ilk cocukta olması daha büyük cocuk yapmayı düsünenlerede tavsiyem budur allah sifa versin herkese insallah

Bende 20 yaşındayım 2-3 hafta önce yoğun bir usutme ve sinüzit yasadim . Hemen ardından bir sabah kalktığında el bilekler ve parmaklar (simetrik) ayaklar hafif sis ve tutkluklulukla uyandim. Hafif agrimda vardi dizlerimde hareket ederken hafif agriyordu. İlk 2 gün yürürken ayak parmaklarim ağrıyordu hafif topalliyordum. 2 günde ne olduysa ayak ağrıları tamamen gecti. Fakat şişlikler el parmağınin en ucundaki eklemlerde yayıldı. El parmak tutukluklarinda azalma oldu. Sabah tutukluluğu yoktu günün her saati tutuktular. 1 hafta sonra parmak ağrıları kayboldu tutulmalar kaldi biz hacettdpede profa gitmistik kanimdaki CRP nezle nin geçmesiyle sıfıra düştü.Profesör muayene yaptı agrim yok ama ayak bileklerim akşamları çok sisiyor doktorlar bu olaya sasiriyorlar tanıyı koyamiyorlar. Hastalık başlangıcında el eklemlerin simetrik agrirdi 1 hafta sonra tek taraflı ağrımaya başladılar ve bazen sağ bazen sol bikek agriyor. Ağrı bilegimi esnetme hareketlerinde oluyor . Ben internetten bakınca aklıma ilk RA geldi. Hastalığı az çok biliyordum baya endiselendim :( . Şuanda 3 hafta oldu ağrılar yok gibi tanı hala konmadi. Profesör bi sorun olmadığını düşünüyor. Ürik asidim baya yuksek ama tüm eklemlerde sorun cikarirmi bilmiyorum. El tutukluluklari sürekli yer değiştiriyor bazen 5 dk kayboluyor 5dk sonunda tekrar tutuluyor. En çok tutulan sol işaret parmagim ve hep tek taraflı tutulmalar. Arada dirseklerdede hafif oluyor bazen sağ bezan sol dirsek. El bilegimde ağrı olduğunda barfix ve yumruk üstünde sınav cektigimde hic ağrı hissetmiyorum el bilegimi arkaya esnetirken ağrıyı hissediyorum. Tutulmalar o kadar çok degisiuorki sabah tutukluluğu varmı yokmu anlayamıyorum bazı sabahlar hic tutulma olmadan uyaniyorum ilerleyen saatlerde tutulma hissediyorum. Sülalede hic RA hastası yok. RA olabilirmi :( RA nasıl başlıyor herkezde farklı diyorlar yardımcı olabilirmisinz.

Son düzenleme:
Bende 5 aydır RA Hastasıyım galiba birden bire çıktı anlamadım ellerim ayaklarım yüzüm şişiyor 1956 doğumluyum Hiç sağlık problemim yoktu Dünyanın en sağlıklı insanı idim birden çıktı Sigara çok içiyorum ondan olduğunu düşünüyorum birde tansiyonum hep büyük 11 küçük 5 küçük biraz düşük bütün kan değerlerim normal hatta çok güzel yorumlarınızı bekliyorum

2007 yılından beri ilerliyor ve 6 aydır doktora gidemiyorum artık.. Lokal kortizon, Endol ve salazoprin den başka bişey vermiyolar ve gerileme yok ilerleme var en son karın kaslarımın eklemleride tutuldu 1 seneye kalmaz yatalak olurum sanırım, ileriye dönük umutlarımda hiç kalmadı.. Hastane ve doktorlar zaten günde 100 hastaya bakıyor seninle özel uğraşamıyor. Özel doktorda para gücüne bakıyor ama buzamana kadar onlarda çözüm üretemedi bendede para kalmadı... Sizin anlıyacağınız artık çalışamıyorum işsizim sigortamda yok. ilaçlarım bitince eczaneden alıp devam ediyor günü geçiriyorum. Eklemlere protez takılmadığı sürece heyet raporu alıp emeklide olamıyorum.. Yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal Allah yardımcımız olsun demekten başka bir çarem yok.

Merhaba arkadaşlar yardiminiza çok ihtiyacim var 22 senedir romatoid artrit hastasiyim.yasim 25 dizlerimde hareket kisitliligim var.suan doktorlar diz protezi ameliyati olmamin gerektigini soyluyor.yakin zamanda ameliyat olmam gerekiyor.cok korkuyorum iki diz birden olucak.daha once bu ameliyati olan var mi.sonrasi cok zorlu mu.bi kac sorum olucak lutfen yardim edin

Diz protezi ameliyati olan bir kisi ya da bilgisi olan yok mu lutfen cevap verin

Selamun Aleyküm arkadaşlar, yaklaşık 6-7 yıldır İLTİHAPLI ROMATİZMA (ROMATOİD ATRİD ) hastasıyım. Trabzon Farabi tıp fakültesinde fizik tedavi bölümünde denetim altındayım.şuan EMBREL iğnesi kullanıyorum ve çok memnunum insallh sizlerde iyi olursunuz. Bu hastalığı aklınıza takarsanız dahada çok ağrı yapıyor bilmiş olun .Rabbim yar ve yardımcımız olsun ..

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar bu (RA) romatizmamı oluyor bende çocukken geçirdim 18 yaşıma kadar kortizon tedavisi oldum yukarda anlatılan rahatsızlıklardan bendede var kalp kapagı bozulmuş bende tek böbrekli dogmuşum ve böbrek agrıları oluyo kumda olmuştu şilikler eklem agrıları ve kireçlenme var uzun zamandır gitmedim romatizma için kıa zamanda gitmeyi düşünüyorum...

bendede romatoit artirit basladii hap kullaniyorum bana ne önerebiilirsiniz baska??

Merhaba melis90 kesinlikle egzersiz yapin bilincli olarak. Kaslarinizi guclendirin. Ilaclarinizi aksatmayin ve mumkun oldugu kadar stresten uzak durun gecmis olsun

Bende yaklaşık 3 ay kortizon kullandım.O bissürü iğrenç yan etkisinin yanında böbreklerimi kalbimi çok etkiledi kemiklerimde yamulma oldu hele midemi mahvetti. Doktor mide hapıda vermemişti bende bilmiyordum.İlacın o kadar zararı olmasına rağmen bırakmıyordum.İlacı alma vaktim 2-3 saat geçsin hemen ağrılarım baş gösteriyordu.Bu arada 18 yaşındayım ve iltihaplı eklem romatizmasıydı rahatsızlığım.Yürüyemeyecek konuma gelmiştim.Hastayken burada yazan seyleri de okudugumda iyice paniğe kapılıp moralim çok bozulmuştu çünkü yorumlar çok olumsuzdu.Sonra işte peygamber sözü dilendim.Peygamberim çörek otu ölümden başka her derde deva demiş ya bende çörek otunun yağını aldım sabah akşam aç karnına içiyorum.Şükür elhamdüllah iyiyim ilacı bırakalı bi 20 falan oluyor. İlacın dozunu azaltarak bıraktım. Rabbim herkese acil şifalar versin inşallah
*Bi tavsiye daha kesinlikle spor yapın hareket edin

Üst Alt