Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakat aracınızı İSPARK'a kaydettirdiniz mi? Kaydettirmediyseniz bu kaydı yaptırınız.

Merhabalar,

Çok iyi anlayamadığım birşey var.Emniyetten mevcut kartı aldıktan sonra İSPARK a ayrıyetten mi yukarıdaki şekilde müracaat ediyoruz??
Yani kartımız olsa dahil İSPARK a kayıt yaptırmadığımız taktirde otoparklarda onların listesinde görünmüyor muyuz???
Her yere ayrı ayrı kayıt yaptıracaksak Emniyette bu kaydı yaptırmanın nasıl bir espirisi var??

Benim de %52 özürlülük oranı ile özürlüler idaresinden özürlü kimlik kartım ve trafikten park kartım var.Önceki aracımı ispark'a kaydetmiştim fakat yeni aracımı bir türlü kaydettiremedim.Gönderdiğim belgelere rağmen aracım bir türlü kayıt olmayınca isparkı aradım.Ocak 2015 den itibaren ispark'a özürlü araç kaydı yapmak için özürlülük oranını %40'dan %70 e çıkartmışlar.Avrupa'da ve Dünya'nın her yerinde sadece emniyetin bana verdiği park kartını her yerde rahatlıkla kullanabilirken (hatta İtalya'da Tesadüfen polis park denetimi yaparken kartıma baktı ve hiç bir sorun olmayacağını ve istediğim kadar süresiz aracımı park edebileceğimi söyledi) kendi Ülkemde ise hiç bir işe yaramaması çok acı..Devlet beni özürlü bir vatandaş olarak kabul ediyor ve bana hastanelerde bunları almam için kan aldırmak dahil bin türlü çile çektiriyor ve bu kimliği ve kartı veriyorsa (hatta arkasında Özürlülere ait park alanlarından faydalanır diyorsa) ispark benim aracımı kayıt yapmak zorundadır.

yukarıda bahsi geçen FAX numarasında sorun var. Bu numara fax degil normal telefon.

9 TL otopark parası ödettiren ihmal en kısa zamanda halledin arkadaşlar. Sistem üzerinde görünmediğinde görevli arkadaşlarında ellerinden bir şey gelmiyormuş bilginize.

Merhaba İyi Günler...
Biz Dilek Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı öğrencisiyiz.Tübitak Ortaöğretim öğrencileri arası araştırma projeleri yarışması için engelli otoparklarının kullanımı konulu bir proje geliştiriyoruz.Bu konuda uyguladığımız bu ankette sizin değerli bilgi ve görüşlerinize ihtiyacımız var.
http://goo.gl/forms/LOCx1XYbXS

Ben ankete katildim.basarilar

sblözmn

sonuna kadar katılıyorum.. Bune ya engelli ile engelli yakını aynı sekilde muamele görüyor. Adam evde yatalak babasının adına bir araba alıyor, babası bir defa dahi o arabaya binemiyor, ama engelli arabası diye her yerde öncelik kazanıyor. Bu konunun butün devlet kurumlarına şikayet edilmesi gerektiğini ve engelli yakınlarının bütün önceliklerinin ellerinden alınması için hep beraber bir girişimde bulunmamız gerektiğini düşünüyorum.tekerlekli sandalyede oturan birisi olarak.

Merhabalar,

İspark Genel Müdürlüğünü aradım engelli aracımı kayıt ettirmek için ümraniyeye bireysel başvuru yapmanız gerekiyor ya da evraklarınızı kargo ile yollayabilirsiniz dediler. Mail fax vs kabul etmiyorlar. Ruhsat ve dilekçe yeterli diyor engel oranı önemli değilmiş ruhsatta engelli aracı yazıyorsa eğer. Sene 2017 olacak mail kabul etmeme nedir yahu

halil385

Merhaba,

Geçtiğimiz 21.03.2016'da bende aracımı İSPARK'a kaydettirdim. Çağrı merkezini aradım ve bana bi mail adresi verdiler. "musterihizmetleri@ispark.com.tr"

Buraya aşağıda yazan evrakları hazırlayıp yollamam gerektiği söylendi bende hazırladım, taradım yolladım.

Dilekçe,
Ehliyet,
Rapor,
Başbakanlık Kartı ( Her ihtimale karşı )
Ruhsat Fotokopisi

Bu işlemi yanlış hatırlamıyorsam, bi Pazartesi günü yaptım ve ertesi hafta pazartesi; tekrar Çağrı merkezini arayıp sorduğumda aracın kaydının tamamlandığı bildirildi. O süreden bu yana bi sıkıntı yaşamıyorum.

Şaka gibi ülkeyiz ya

-----------------------------

Mustafa HAxxxOGLU
11:00 (51 dakika önce)

Alıcı: bana
Belirttiğim şekilde olmalı

From: Halil xxxx[mailto:halilxxxx@gmail.com]
Sent: Tuesday, December 06, 2016 10:59 AM
To: Mustafa HAxxxOGLU
Subject: Re:

Kolay Gelsin Mustafa Bey,

Evrakları taratıp mail atsam olmaz mı?

İyi Çalışmalar
Halil xxxx

6 Aralık 2016 10:57 tarihinde Mustafa HAxxxOGLU <Mustafa.HAxxxOGLU@ispark.istanbul> yazdı:
Evrakları posta ile yada bizzat getirmeniz gerekir ispark ümraniye

acaba durum mu degisti diyecegim, ama millet bu durumu kötüye de kullandığı için adamlar kendine göre haklı galiba.

Sacma olmus, ben maille halletmiştim.

Müşteri hizmetlerine ayrı olarak mail attım daha önce infoya atmıştım.
Beyazmasaya durumu bildirdim sonuç alamazsam el mahkum göndericem kargoyla evraklarımı ama bu durumu bimere yazacağım tabii ki.

bu ispark ne bicim anlamadım aracımızı kayıt ettirecek bi yetkili bulamadık nekadar sacma bir hizmet var ama yararlanamıyoruz bilen birileri anlatsa aracımızı kayit ettirsek allah rızası için

Beyazmasadan geri dönüş geldi.

Başvuru Fax ve Mail Yoluyla yapılmaktadır.
FAX: 0216 635 00 92
Mail: info@ispark.com.tr

Bende tekrar info mail adresine mail attım belgelerimi bakalım ne diyecekler cevabı yazarım.

Tekrar merhabalar ben aracımı hala kayıt altına aldıramadım. Mail ile asla geri dönüş yapmıyorlar Beyaz Masa da mail ile kabul etmeyeceğini söyledi bir öyle diyor bir başka diyorlar.
İspark genel müdürlüğünün telefonu asla ulaşılmıyor açan yok. Bende kargo ile evraklarımı yolladım bakalım ne zaman kayıt edecekler artık yine güncellerim burayı

halil385

ben bizzat ümraniye ispark müdürlüğüne gittim ruhsat ve raporu verdim kayit ettirdim posta veya maille uğraşmayın bir kaç saatinizi ayirip ispark müdürlüğüne gidin 5 dk kayit ediyorlar

Hiç sorgulayan yok bu kayıt sistemini arkadaşlar devlet size park kartını neden verdi??? Engelli yerlerine kartınızı göstererek park edin diye kayır kuyutla uğraşmayın diye. Kayıtla uğraşıp vakit kaybedeceğinize Bimere yazın Cimere yazın engelli park kartınız işe yarasın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

[FONT=arial][SIZE=2]arkadaşlar artık evrakları kargo ile istiyorlar dilekçedeki imzanın ıslak imza olması gerekiyormuş
faks cekip boşuna cevap beklemeyin belgelerin RED oldugunu bile arayıp söylemiyorlar.

kargo ile göndereceğiniz adres: İSPARK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
[/SIZE][/FONT][FONT=arial narrow][SIZE=1]Yamanevler Mahallesi Alemdağ Caddesi Karacabey Sokak No:4 Ümraniye / İSTANBUL
[/SIZE][/FONT][FONT=arial]
evrakları yolladıktan sonra aşağıdaki numara ve dahili hattan bilgi alabilirsiniz.[/FONT][FONT=arial narrow][SIZE=1]
[/SIZE][/FONT][FONT=arial]0216 635 00 00 (Dahili: 2341,2342,2343,2344, 2345, 2346, 2347) numaralı hatlardan hafta içi mesai saatleri (08:00-17:00) içerisinde Müşteri Hizmetleri birimini arayarak bilgi alabilirsiniz."[/FONT][FONT=arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]

unalerol

nalerol Tanıtımı

Gerçek Adı:
Erol

Sakatlık veya Hastalık?:
Sapa Sağlamım...

belli engelli olduğun.

arkadaşım benim önceki aracımda engeli damgası yoktu.
ispark o zamanda bana zorluk çıkarmıştı raporumu ve engeli kartımı gönderdim.
şöyle ikna ettim aracı 2013 yılında almışım engellilik durumum ve raporu ise 2014 yılında başlamış yani bunun için yeni araç mı almalıyım dedim. haklı buldular ve düzeltirler.
ayrıca engelsin diye illa sıfır araç alacaksın diye bir kaide yok ikinci el araçta alabilirsin.
bence git evraklarını al yüz yüze görüş.

MTV ile ilgili sıkıntı çıkarsa istannbulda anadolu yakasında vergi dairesine şahsen gidip dilekçe vermen gerekiyor.
benim ruhsatta engelli ibaresi olmamasına rağmen sorunu bu şekilde çözmüştüm.
Avrupa yakasında ki vergi daireleri ruhsat değişmesi lazım demişti. (gerek yok)

tek sorun aracınız ticari gözüktüğü için verilmediği. bunu nasıl anlatırsınız onu bilemem. sonuçta adı üzerinde araç ticari :)

pXOVQa
Merhaba Arkadaşlar

2017 İBB Meclis Kararı ekte burada

6. İtfaiye araçları, emniyet müdürlüğüne ait hizmet araçları, ilçe belediyelerinin kullanmakta oldukları resmi
plakalı araçlar ile sadece belediye hizmetlerinde kullanmak üzere kiraladıkları araçlar (en fazla 10 araç), İBB
ilgili Müdürlükler tarafından plakaları bildirilecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimlerinde kullanılmaktaolan resmi plakalı araçlar, kiralık araçlar ve ihale kapsamında kiralanan araçlar, askeri araçlar, ambulanslar,
adliyelere ilişkin resmi plakalı araçlar ile İstanbul'da görevli adli/askeri hakim ve savcıların görev nedeniyle
kullandıkları araçlar, vali ve vali yardımcıları ile kaymakamların makam araçları ve/veya görev nedeniyle
kullandıkları resmi plakalı araçlar, konsolosluk resmi araçları ile fahri konsolosluk araçları İspark A.Ş. otopark
sistemine kaydettirilmek koşulu ile otoparklardan ücretsiz yararlanabilirler.

7. Milletvekilleri; Son seçim dönemi milletvekillleri 1 (bir) aracı İspark A.Ş. otopark sistemine kaydettirmek
koşulu ile otoparklardan ücretsiz yararlanabilirler.

8. Meclis Üyeleri; İBB Meclis Üyeleri, İlçe Meclis Üyeleri,hususi (yük nakli için ve ticari olmayan) 3 (üç) aracakadar bildirmeleri ve sisteme kaydettirmeleri koşuluyla İspark A.Ş. otoparklarından ücretsiz yararlanabilirler.

Onlara sınır limit yok ver kararı herşey beleş
Engelliye gelince 8 saate kadar.

9. Muhtarlar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilindeki Mahalle muhtarları, hususi (yük nakli için ve
ticari olmayan) 1 (bir) araç plakasını bildirmeleri ve sisteme kayıt ettirmeleri koşuluyla İspark A.Ş.
otoparklarından ücretsiz yararlanabilirler.

10. Gazi; şehit yakınları; T.C. Emekli sandığı'ndan "SERBEST" ibareli Ücretsiz Seyahat Kartı olan harp ve
vazife malulü gazilerin kendileri ve eşleri, şehitlerin dul eşleri, yetim aylığı alan çoçukları ile anne ve babaları
İspark A.Ş.'ye bildirim yapmaları ve adlarına kayıtlı bulunan hususi (yük nakli için ve ticari olmayan) araç
plakalarını sisteme kaydettirmeleri koşuluyla günlük yol kenarı otoparklardan 3 saat, katlı ve açık otoparklardan
ise 8 saat ücretsiz yararlanırlar. Ücretsiz kullanım sürelerinin aşılması durumunda süre aşımından kaynaklanan
otopark ücretleri normal tarife üzerinden araç kullanıcısı ve/veya ruhsat sahibinden tahsil edilecektir.

11. Engelliler; Ruhsatında engelli ibaresi bulunan araç sahibi engelliler ve/veya aracında özel tertibatı olmayıp
engellilik derecesi %70 ve üzeri olan engelliler, adlarına tescilli olan hususi (yük nakli için ve ticari olmayan)
araçlarını, istihdam edilen bir sürücüyü vasi tayin etmeleri, vasi sözleşmelerini araçlarında bulundurmaları,
gerektiği zaman görevli personele ibraz etmeleri ve İspark A.Ş.'ye bildirimde bulunarak araç plakalarını
sisteme kaydettirmeleri koşuluyla yol kenarı otoparklarımızdan günde 3 saat, katlı ve açık otoparklarımızdan
günde 8 saat ücretsiz yararlanabilirler. Ücretsiz kullanım süresinin aşılması durumunda süre aşımından
kaynaklanan otopark ücretleri normal tarife üzerinden araç kullanıcısı ve/veya ruhsat sahibinden tahsil
edilecektir.

12. Sarı Basın Kartı Sahipleri; BYEGM (Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü) tarafından
verilen hologramlı sarı basın kartı sahipleri, adlarına kayıtlı hususi (yük nakli için ve ticari olmayan) araçlarını
İspark A.Ş.'ye bildirmeleri ve kaydettirmeri veya görev nedeniyle kullandıkları araçları için sarı basın kimlik
kartlarını görevli personele ibraz etmeleri koşuluyla yol kenarı otoparklardan günde 3 saat, katlı ve açık
otoparklardan günde 8 saat ücretsiz yararlanırlar. Ücretsiz kullanım süresinin aşılması durumunda süre
aşımından kaynaklanan otopark ücretleri normal tarife üzerinden araç kullanıcısı ve/veya ruhsat sahibinden
tahsil edilecektir.

13. Sarı Basın Kartı Sahipleri; BYEGM (Başbakanlık Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü) tarafından
verilen hologramlı sarı basın kartı sahipleri, adlarına kayıtlı hususi (yük nakli için ve ticari olmayan) araçlarını
İspark A.Ş.'ye bildirmeleri ve kaydettirmeri veya görev nedeniyle kullandıkları araçları için sarı basın kimlik
kartlarını görevli personele ibraz etmeleri koşuluyla yol kenarı otoparklardan günde 3 saat, katlı ve açık
otoparklardan günde 8 saat ücretsiz yararlanırlar. Ücretsiz kullanım süresinin aşılması durumunda süre
aşımından kaynaklanan otopark ücretleri normal tarife üzerinden araç kullanıcısı ve/veya ruhsat sahibinden
tahsil edilecektir.

14. Yukarıda unvanları belirtilmiş araçlara ücretsiz veya indirimli uygulama yapılabilmesi için araçların İSPARK
A.Ş, sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Kimlik ve/veya görevli kartı ile otoparktan ücretsiz yararlanma
uygulaması yapılmayacaktır.
15. Ücretsiz veya indirimli uygulamadan faydalan araç sahibi aracını değiştirmesi durumunda en geç 3 gün
içerisinde İSPARK A.Ş.'ye bildirimde bulunarak araç plakasının sistemden çıkarılması için bilgi vermek
zorundadır. Aksi takdirde tüm hukuki ve cezai sorumluluk araç sahibi ve/veya bildirimde bulunan ilgili kuruma
ait olacaktır.

15. Yol kenarı otoparklarda "yerel veya bölgesel kullanıcılara" uygulanacak günlük otopark ücreti; otoparkın
doluluk oranına, bölgedeki alternatif otoparklara, yoğun kullanıcılı otoparklardan daha az yoğun olan yol kenarı,
açık ve kapalı katlı otoparklara yönlendirilmesine yönelik olarak uygulanmakta olan tarifelere %80'e kadar
indirim uygulanabilir.

16. Otoparklarda 15 dakikaya kadar ücretsiz parklanma hizmeti verilebilecektir.

17. İşletilen alanlarda organizasyon ve benzeri özel durumlarda tarifenin 2 katına kadar ücret uygulanabilir.

Şehit ailesi (açık kapalı otoparklar) 8 saat ücretsiz
Şehit ailesi (yolüstü otoparklar) 3 saat ücretsiz
Gaziler ve eşleri (açık ve kapalı otoparklar) 8 saat ücretsiz
Gaziler ve eşleri (yolüstü otoparklar) 3 saat ücretsiz
Sarı basın kartı sahipleri (açık ve kapalı otoparklar) 8 saat ücretsiz
Sarı basın kartı sahipleri (yolüstü otoparklar) 3 saat ücretsiz
Engelliler (açık kapalı otoparklar) 8 saat ücretsiz
Engelliler (yolüstü otoparklar) 3 saat ücretsiz

Mıhtara ibb meclis üyelerine limit yok onlar daha çok hakediyor.

8. maddeye bak hem üç araca kadar hemde süre sınırı yok.

Bu arabalar kayıt altına alınınca mesela isparka kayıtlı bir araba ankara izmir bursa gibi bir yerde ellerinde cihazla gelen kişiler tarafından yine engelli olarak mı tanınır yoksa oralarda ücrete tabi mi olunuyor. Yani bu olay sadece bulunduğumuz ildemi geçiyor.

Hayır sadece İstanbul için istanbulda yaşayanlar ve istanbula gezmeye gelen her arkadaşımdan ricam Bimere ve Cimere bu konuyu yazsın Yukarıdaki Meclis kararına göre il ve ilçe Meclis üyeleri, muhtarlar Engellilerden ve Şehit yakınlarından daha üstün görmüş istanbul belediyesi meclis üyeleri hatta öyleli belediye meclis üyelerine saat sınırı olmadığı gibi kendilerine 3 araça kadar kayıt hakkı verilmiş ve üstelik 5 yıl kayıtla uğraşmıyorlar, Engelliler Şehit yakınları her sene bu kayıt prosedürüyle uğraşması gerekiyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesinide bizlere verilen değer ortada ayrıca istanbula günübirlik gelen engelli araçlarının bile park kartları işe yaramamakta birlik olursak bunu çözeriz herkes Bimer ve Çimere yazmasını bekliyorum saygı ve selamlar.

Öncelikle merhaba,
Benim bu meclis kararı 11. maddeden anladığım; %70 ve daha fazla engel oranına sahip ama ruhsatında engelli ibaresi olmayan benim gibi engelli vatandaşlar ispark'a engelli kaydı yaptırabilecek!
2016 yılında sadece ruhsatta engelli ibaresi bulunması yeterli orana bakılmıyor deniyordu! Bu karara göre bu değişmiş.. Doğru mudur bu kararlar??

Evet İSPARK kafasına göre hareket ediyor bu durumu BİMER ve CİMER e yazarsa herkes durum düzelir hatta Şehit yakınları ve engellilere bu kararda negatif ayrımcılık var il ve ilce meclis üyeleri engellilerden üstün tutulmuş onlar 3 araça kadar saat sınırı olmaksızın istedikleri kadat parklama hakkı verilmiş durumda onlar daha engelli galiba.

Arkadaşlar bu kaydin süresi ne kadar geçerli her sene mi yapacağiz

Üst Alt