Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Birlik ve beraberlik içinde olup, sesimizi ne kadar çok gür çıkarırsak haklarımızı elde etmek de o kadar kolay olacaktır. Bunu yavaş yavaş anlamaya ve öğrenmeye başladık.

Sayın kalem;
Yurtdışından gelen bir aracı türkiyede üzerime nasıl alabilirim? aracı getiren eşimin kardeşi fransadan gelecek gelirken araç getirmek istiyor. eşime ben ve eşim ortapedik engelliyiz %43 ben %47 eşim gelen aracı üzerimize nasıl alabiliriz. Teşekkürler

selam arkadaşlar

bir çok kişi hala muallakta kalmış yönetmeliğin maddelerine takılarak ne olduğunu anlamaya çalışıyor .kıssaca yönetmelik şunu diyor :

1 ) yurt dışından alınan arabalarla , yurt içinden alınan arabalar arasında bir ayrım yaparım ( yönetmelik diyor )

bunun sebebi ise yurt dışından araba alınmasının cazibesini yitirerek türkiyeden araba alınmasının cazip hale getirilmesi böylece yurt dışına ödenen bir kısım vergilerin türkiyede kalması ve engellinin biraz daha kar sağlaması amaçlanıyor ( şimdi soracaksınız yurt dışından alınan 2 . el arabanın yurt dışında vergisi varmı diye ? tabiki var .)

2 ) yurt dışından ithal olarak alınan arabalarla ilgili hiç bir değişiklik yok ( yönetmelik diyor ) hatta ekliyor böyle alınan arabaların eski hükümlere göre kullanılmaması olursa eski müeyyideleri uygularım ve canınızı yakarım ( yönetmelik diyor )

3 ) türkiyeden aldığınız engelli araçlarında tertibat olsun olmasın sadece engelliler kullanabilir ifadesini kaldırıyorum arabayı herkes kullanabilir ( yönetmelik diyor )

4 ) % 90 üzeri raporla alınan araçlarda 3. dereceye kadar yakınları kullanabilir ifadesini kaldırıyorum ( yönetmelik diyor ) herkes kullanabilir diyor

5 ) arabalardaki özürlü amblemi zorunlu degildir ( yönetmelik diyor ) ister tak ister takma diyor.

not : yukardaki 4 ve 5. madellere istinaden özürlü arabada bulunacak yada bulunmayacak diye bir şey söylemiyor . yurt içinden alınan araçlarla ilgili ödünç verilemez ifadesini kaldırarak arabada özürlünün bulunması zorunlu degildir ( yönetmelik diyor ) kıssaca özürlünün araçta bulunup bulunması zorunlu degil (ha unutmadan yurtdışından alınan araçlarda bu kural geçerli değil.
saygılarımla

metehaan;
Ankara Trafik şube 1. nolu banko eski plaka, ruhsat ve kimlik belgesi istiyorlar. Matbu dilekçeleri var dolduruyorsun plaka basımı için kağıt veriyorlar. Yenimahalle köprüsünün orada yeni plakayı bastırıyorsun tekrar trafik de mühür bastırıyorsun işlem bitiyor. Otopark kartları için 15-20 gün sonra Kurtuluş daki trafik şubeye müracaat edilmesi gerekiyormuş.

Arkadaşlar Engelli ruhsatli aracimi ailem,sevgilim,dostum,akrabam kullanabilir mi artik bu uygulamada kalktimi bu konuda net bilgi istiyorum?

gerçi aracimi başkasina verip kullanmasina taraftar değilim ama bazi durumlar vermek durumunda olabiliyorum genelde vermiyorum.

arkadaşlar peki bu özel tertibatlı araçların ruhsatların başkası kullanamaz yazısı var onu nerden değiştircez..

4 yıl önce özürlü plakalı araç alanlar nasıl değiştirecek peki? yeni alşımlar demişsiniz sayın murat01-80 daha önceden alanlarda bu şekil dedeğişemiyorlar mı?

gerçekten her zaman el ele verip sesimizi duyurmamız lazım.gereksiz şeyleri yazmamız lazım.Ayrıca bu siteye emeği geçen herkese ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bugun habelerde kdv kalktı diye bi ibare de vardı onun hakkında bilgisi olan var mı?

Engelli araçlarda kdv ve plaka

Engelli araç alırken kdv ve plaka da bulunan tekerlekli işaretinin klaktığının yönünde haber aldım resmileşmiş die bu konuda kesin bilgisi olan var mı ?

arkadaşlar kdv kalkarsa yer yerinden oynar. inanılmaz olur. umarım gerçektir söyledikleriniz.

Engelli kartı uygulamasının hayatiyete geçmesiyle Olması gereken nihayet oldu.
Olmasına olduda ömrümüzden de seneler gitti.
Anlamadığım ise Avrupada uygulanan, akla mantığa yatkın bu yol dururken ne diye senelerdir abuk subuk uygulamalarla bizleri yorup durdular? anlamak mümkün değil. Neyse bunada şükür.
Engelli plakalı aracım olmadığından ben engelli parklarını kullanamzken, engelli olmadığı halde engelli plakasıyla dolaşan sapsağlam adamlar bu parkları kullanıyordu. Ve ne yalan söyliyim bu hal beni ziyadesiyle sinirlendiriyordu. Nihayet adalet yerini buldu. Nihayet.
Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. :)

Bu konu için emegı gecen herkese,tüm yetkililere sonsuz teşekkürler.Şimdi olması gereken adil şekline ulaştı. Herkese hayırlı olsun.

Yaptıran varmı arkadaşlar, bir arkadaşım başvurmuş öyle bir yazı gelmediği söylenmiş...

bursa trafik tescile gittim yazı yeni geldi 2 haftaya uygulamaya geçilir dediler

Yeni çıkan kanun, tüm engelli olup, araç kullanan arkadaşlara hayırlı ugurlu olsun.

Bu değişikliklerin, güzellikleri yanında şahsi olarak onaylamadığım yerleride var doğrusu.

Herşeyi güzel düşünülmüş ve yapılmış, fakat plakalardaki engelli ableminin kaldırılmasını doğru bulmuyorum,
ben plakamı gururla taşıyorum, hiç de kendimi damgalı ayırımcı gibi hissetmiyorum, bilakiz kendimi daha özel
kıymetli hissediyorum, plakamın bana çok faydası oluyor, daha saygı duyuyorlar, geçiş üstünlüğüm gibi güzelliklerini çok yaşıyorum, bu maddenin değişmesine üzüldüm. Bunun yerine sıfır araçlarda KDV alımını kaldırsalardı daha güzel olmazmıydı.Bizlerin bu maddeye daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum...

Hangi trafik şube ve kısmına gittiniz. Hangi evrakları istiyorlar. Engelli park kartı verildi mi acaba?

Çorum Trafik Şubeye gittim.Dilekçe, ruhsat fotokopisi ve ehliye fotokopisi ile tedbiren yönetmelik örneğini aldım.Zaten onlarada yazı gelmiş.Hemen yazı verdiler ve oda'dan aldım plakayı.park kartını henüz vermediler.15-20 gün sonra ancak hazır olur dediler.

yeni çıkan kanun öncelıkkle hayırlı uğurlu olsun emeği gecen tüm arkadaslara ayrı ayrı tesekur ederım.yerın de guzel bır kanun hazırlanmıs ve tam ısabet olmus arkadaslar kaunda plakasında damga takmak ısteyene yıne tak dıyor takmak ıstemeyende özgür bırakılıyor burda tartısma söz konusu bılene olmaz damga lı plakasını takmak ısteyen zaten takacak kanunun guzel tarafı da bu ,ancak damgalı plakanın zararına gelırsem bır ömür boyu herkes saygı gosterır işiniz kolaylasır ama bır gun sadece bırgun yalnız yolculuk yaparken issız bır yerde pisikopat sapık kapkaccı hırsız hayatınızı alt ust eder neden o plakayı gorunce ışimi daha guzel hallederım dıye bunu sağlam kısılere yapıyorlar kaldıkı damgalı plakaya bırde arabanız lux ıse cok rahat yaparlar bunu yapanın vıcdanı yoktur onun ıcın bu kısı engellıymiş buna zarar vermeyelım demez damgalı plakayla gezmek ıstemeyenlere cok guzel cıkmıs bır kanun hayırlı olsun

Bende bugün kendime güzel bi fransız çerçevesiz ve DAMGASIZ bi app plaka bastırdım vatana millete hayırlı olsun :eek::eek:

Ya ben bır soruma cevap alamadım benım %40 engellı raporum var epılepsı hastasıyım ve boyum 130 epılepsı hastalıgım bıraz gecerse yanı ehlıyet alabılırsem ben arac alırken boyumdan dolayı buna özel bıraz teskılat lazım ben kdv ötv ındırımınden yararlanabılıyor muyum yardımcı olursanız sevınırım

bildiğim kadarıyla özel tertibat takılması gerekirse yararlanalirsin bu özel tertibat mesela gaz ve frene ekleme falan olabilir hastaneye gidip özel tertibatlı araç kullanabilir rapuru almam lazım

ben bu ableme çok takmıştım kurtulduk arkadaşlar. herkese hayırlı olsun.

ya arkadaşlar ben 2010 yılında çocuğumun üzerinden yüzde 90 özürlü olduğundan araba aldım şimdi yeni prosedüre göre isteyen plakalardan engelli amblemini kaldırabilomuş ben trafik tesçile telefonla sorduğumda yeni araba alacak olanlar için geçerli dediler böyle bişey varmı ya geriye dönük işlemiyomu bu kanun yada memurlar kafalarına göremi söylüyorlar yardımcı olan olursa sevinirim

Bahsedilen otopark kartı nereden ve nasıl alınıyor acaba bilgisi olan var mı..?

Nurdane Hanım, bildigim kadarıyla bu sitede sizden daha kısa boylu olup B sınıfı ehliyeti olan arkadaşlar var. Tabiidir ki özel tertibatlı bir araç kullanmak sizin tercihiniz olmakla birlikte, eğer birkaç koltuk hareketiyle araca hakim olabildiginizi düşünüyorsanız B sınıfı ehliyet almanız için yasal olarak da bir engeliniz yok. Keyifl günler dilegiyle...

ben dün hallettim işlemleri plakayı değiştirdim. ilçe emniyet müdürlüğüne dilekçeyle başvurdum. soförler odasından yeni plakayı aldım. 22 tl masrafı var. eski plakayı verdim yenisini aldım hepsi yarım saat sürmüyor. alacaklara şimdiden hayırlı olsun...

yeni alacaklara filan diye birşey yok ben de 2010 yılında aldım arabayı ve dün değiştirdim. tescildeki memur arkadaslar ya kanunu iyi okumuyorlar yada yanlış anlamışlar. doğrusu verilen hak kanunla verilmiştir.herkese verilmiştir... sorusu olan özelden de yazabilir arkadslar

arkadaşlar plakadaki özgürlük güzel olmuş. önceden sayfalarca tartışmıştık bu konuyu. artık isteyen damgalatsın isteyen damgalatmasın. bende en kısa zamanda damgayı kaldırtıcam. bu damga konusu açık ve net ama şu yurtiçinden alınan (hatta ikinci el alınan ötv muhabbeti filan olmayan) çakma özel tertibatı olan ama geri kalan herşeyi yerli yerinde olan (ruhsatında "sahbinden başkası kullanamaz" yazan) arabayı eş dost v.s. kullanabilecekmi? bu konu net değil. nezaman netleşir? şimdi her kafadan bi ses çıkıyor ama net bi ifade yok. sonra haa başkasıda kullanabiliyomuş deyip akabindede okkalı bi ceza yemeyelim.

Yurt İçinden ÖTV-MTV siz Alınan Özel Tertibatlı Özürlü Aracını kimler kullanabilir?

9 eylülde yayımlanan karayolları trafik yönetmeliği gereğince yurt içinden alınan özel tertibatlı engelli aracını herkes kullanamayacaktır. Herkes birşey söylüyor ama hepsi doğru değil, Yurt içinden ÖTV-MTV ödemeden alınan özel tertibatlı engelli aracını sadece "H" sınıfı ehliyeti olan başka bir engelli kullanabilir. Akrabası, komşusu, kardeşi eğer "H" sınıfı ehliyeti yoksa kullanamaz. şu anki uygulama bu yönde yapılıyor trafik tescil bürolarında herkesin haberi olsun lütfen.

az önce kayseri emngiyetinden plakayı değistirdim. plakayı söküp emniyete gidiyorsunuz yeni plaka basılıyor yarım saatten alıp veriyorlar mühürletiyorsunuz ordan ve sonra kuillanmaya başlıyorsunuz. park kartınıda uğurevlerdeki şubeden verilecek dedi bi ara gidip onuda alıcam. emeği geçen herkese teşekkürler.

evt bu konuda net bilgisi olan varmı babamın arabasını kullanabılırmıyom ceza yemeyelm sonra

Üst Alt