Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

cihan_s;
eğer araba otomatik vitesliyse sadece,b sınıfı ehliyeti olanlardan 3.dereceden akrabalarına kadar kullanılmasına izin varmış.bunu okudum resmi yazıda.sol ayak engelliler içinde bu geçerli(bu kişiler ötvden de muaf olduğu halde)
özel tertibatlı araçlarla ilgili bir yazı yok.offfffff

Bir konu açılıyor ama damga dışında kesin ve net olan bi gelisme yok , baskasi kullanir veya kullanamaz diyen yok.Madem kesin olan sadece damga onu yazın bir tek insanlari bosa ümitlendirmeyin yazık gunah.

cihan bey sanırım o yazı 21.06.2011 tarihli.şu an bahsedilen 9 eylül de yayımlanmış.

ankara için park kartını nereden alacağız plakayı nereden değiştireceğiz ankarada uygulamayı yapan arkadaşlardan cevap bekliyorum teşekürler

arkadaşlar benim anladığım şu;

EKSİ: Malul, sakat ve engelli tarafından bizzatkullanılmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özeltertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafındankullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akdendevri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünçverilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmış ise, "Araç sahibindenbaşkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.
YENİ: c)Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmakamacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurtiçinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihindenitibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akdendevri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatınınkaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

eski hali yeni halinde kısaltılmış oluyor.yani BİZZAT demek zaten kendisi demek bu yüzden kendisinden başkası yerine bizzat kelimesi kullanılıyor.
Anladığıma göre gene kendimizden başkası kullanamıyor ben böyle anladım

türkçe sözlük anlamı; zf. (bi'zzat) Aracısız, kendisi olarak:

Trafik Denetleme Şube Müdürü Telli: Artık Plakalar Mühürlenmeyecek

Makamında basın mensupları ile bir araya gelen Telli, engelli araçlarına yönelik düzenlemeler hakkında bilgi verdi.
Engelli araçlarında plaka işaretlerinin kaldırıldığını belirten Telli, şöyle konuştu:
"Özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi yüzde 90 ve üzeri olan özürlüler adına tescil edilecek araçların tescil plakasında bulunan engellilere mahsus işaret kaldırılmıştır. Araç sahiplerinin istemeleri veya tescil plakalarının zayi, yıpranma veya aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda, üzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan plakalar geri alınacak ve normal plakalardan verilecektir.
Trafik denetimlerinde tescil plakaları üzerinde daha fazla hassasiyetle durularak, usulüne uygun plaka kullanmadığı tespit edilenler hakkında, Karayolları Trafik Kanunu'nun 23 üncü maddesi gereğince yasal işlem yapılacak ve tescil plakasını usulüne uygun duruma getirmesi için Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin izin belgesi düzenlenerek en fazla 7 iş günü izin verilecektir. "
Yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların sahibi dışında kullanılabileceğine dikkat çeken Telli, şu bilgileri verdi:
"Engelli aracını kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. Ancak özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin, araç sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması, yine yüzde 90 ve üzeri özürlüler tarafından Ötv'den muaf olarak bizzat ithal edilen araçların sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü haricinde kullanılması mümkün değildir. Araç tescil belgesi ve bilgisayar kayıtlarına konulması gereken diğer şerhler Yönetmelikte belirtildiği şekilde konulmaya devam edilecektir. "
16.09.11 – AA
Bu haberi bir sitede gördüm.Yayınlamak istedim."Engelli aracını kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir." tam olarak ne denek istediğini anlayan var mı?

Engelli Plakası Kaldırılıyor! - jethaber.com.tr
haberi okuyabilirsiniz.

http://i54.tinypic.com/219clz8.jpg
219clz8.jpg
29ne9l0.jpg

Yurt içinden ithal edilen araçların 3. dereceye kadar olan yakınları araçları kullanabilir. aparatlı veya değil. aparatlı diye ayrım yapılmamıştır.

bu yazıya göre özel tertibatlı aracı kullanmamızda ötv ve mtv gibi ceza yok buradan bunu çıkartıyorum doğrumudur acaba?

DÜN EMNİYTTEKİ MEMMURA Da sordum tertibatlı araçları kullanamz diyor,, bunu nasıl netleştircez arkadaşlar.

Şu anlama geliyor, Yine "H" sınıfı ehliyeti olan başka bir engelli de kullanabilir anlamına geliyor arkadaşlar

çok saçmaya babamın arabasını kullanmam yasak böyle bir zihnıyet olamaz ya

iyi de H sınıfı ehliyeti olan herkes aynı tip araç kullanamıyor ki;her arabanın aparatı farklı olabiliyor.Özür durumu herkesin farklı olabiliyor.

arkadaşlar benim anladığım şu;

EKSİ: Malul, sakat ve engelli tarafından bizzatkullanılmak amacıyla ülkemizden satın alınarak ilk iktisap edilen özeltertibatlı araçların tescil belgelerine, "Araç sahibi tarafındankullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akdendevri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünçverilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."şeklinde, ikinci el araç olarak satın alınmış ise, "Araç sahibindenbaşkasının kullanması yasaktır." şeklinde şerh konulur.
YENİ: c)Özürlülük derecesi % 90’ın altında olan özürlüler tarafından bizzat kullanılmakamacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurtiçinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihindenitibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akdendevri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, özel tertibatınınkaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

eski hali yeni halinde kısaltılmış oluyor.yani BİZZAT demek zaten kendisi demek bu yüzden kendisinden başkası yerine bizzat kelimesi kullanılıyor.
Anladığıma göre gene kendimizden başkası kullanamıyor ben böyle anladım

türkçe sözlük anlamı; zf. (bi'zzat) Aracısız, kendisi olarak:

Arkadaşım yapmış olduğun açıklamana saygım sonsuz ama birde (C) maddesinin yanında, yeni (F) maddesini yorumlamanı tavsiye ederim.

Eski (F) Maddesi: Malul ve sakatlara ait özel tertibatlıaraçların her ne sebeple olursa olsun, bu Yönetmelikte izin verilen kişilerdışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafiktenmen edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesindeişlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.

Yeni (F) Maddesi: Özürlülere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçlarınYönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığınıntespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek birtutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük Müsteşarlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.

Evet Bizzat kelimesi Kendisi anlamına keliyor ama yukarıdaki (F) maddesinde kırmızı renk ve altı çizili olan cümle öbeklerine yeni kanun maddesi nezdinde niçin Yurt dışı ibaresi getirip, Maliye birimlerine şikayet etme hükmünü kaldırmışlar o zaman?

Demek ki öyle düşünmeyeceğiz şöyle düşüneceğiz: (F) Maddesi (C) maddesinin bütünleyici özelliği olarak düşünürsek, "Bizzat Özürlüller Tarafından" cümle öbeğiyle demek ki % 90 oran altında özürlülerin, aracı kullanabileceğinden bahsediliyor...

sayın arkadaşlar

allah aşkına yazdıklarınız mantık ve kanun süzgeçinden geçirmeden yazmayın

1 ) bizzat kelimesine takmış durumdasınız . ordaki bizzat kelimesinin anlamı : başkası için degil kendi kullanmak için aldığı arabayı ifade eder yani o kelimenin amacı arabayı kullanmak için ALMAK anlamına gelir zaten kanun koyucuda başkaları adına tescil edilmesinin önüne geçmek için sınırlamalar getiriyor bu kelime sadece engelliler kullanır anlamına gelmez hatta o anlama gelseydi son genelgede kaldırılan engelliden başkası kullanamaz ibaresinin bir anlamı kalmaz ve zamanında böyle bir kelime eklenmezdi .

kıssaca yönetmeligin temel amacı yasal olarak arabanın tüm belgelerinde araba özürlüye aittir başkaları adına yasal bir işlem yapılamaz , arabanın hiç bir hakkı başkası adına yasal bir kağıtla düzenlenemez ( engelli hayatta olduğu sürece ) diyor . yani yasal kağıtlar engelli adına olur diyor .

2 ) hep engellilerle ilgili şeyleri kunuşurken normal yasaları unutuyorsunuz . arkadaşlar b sınıfı bir ehliyet engelli aracını kullanmak için yetersiz bir ehliyet olabilirmi ? bunu bir araştırın bakalım ne bulacaksınız ? ayrıca ağır vasıta ehliyeti olan bir sürücü binek araba kullanamazmı ? ( tersi mümkün değil )

burda olay şu duruma geliyor eğer h sınıfı ehliyet b sınıfı ehliyetten büyükse dediğiniz gibi engelli araçlarını başkaları kullanamaz . eğer trafik şube h sınıfı büyük diyorsa helal olsun daha ne diyeyim .

kıssaca kafanıza takılmasın bu durum b ve üzeri ehliyet alan her kişi bizim arabalarımızı kullanabilir . kullanamaz diye bir ibarede hiç biyerde yok . bunun aksine işlem yapan trafik şube acemilikten yapıyodur biri çıkar ve onların kendine gelmelerini sağlar haberiniz olsun

ben dadaşa tümüyle katılıyorum benim de "bizzat" kelimesinden anladğım arabanın bütün hakları ile ona ait olması

DADAŞ06;

Cihan; Bizzat kelimesine takan biz değiliz, takanlar ortada. Cümleyi niçin kısaltıp "Bizzat" kelimesi üzerinden yorum analizi yaptığınızı anlamış değilim.

Unutmaki orada "Özürlüler Tarafından Bizzat Kullanılmak Amacıyla" diyor. Yani "Tüm % 90 oran altındaki aracı kullanabilecek Özürlülerden bahsediyor. Madem öyle senin dediğin gibi "Bizzat" kelimesinden yola çıkarsak peki o zaman "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, kiralanması ve ödünç verilmesi" ibareleri niçin kaldırıldı?

Bunun içinde bir antitez üret ki bizimde gözümüz gönlümüz açılsın :)

Yurt İçinden ÖTV-MTV siz Alınan Özel Tertibatlı Özürlü Aracını kimler kullanabilir?

9 eylülde yayımlanan karayolları trafik yönetmeliği gereğince yurt içinden alınan özel tertibatlı engelli aracını herkes kullanamayacaktır. Herkes birşey söylüyor ama hepsi doğru değil, Yurt içinden ÖTV-MTV ödemeden alınan özel tertibatlı engelli aracını sadece "H" sınıfı ehliyeti olan başka bir engelli kullanabilir. Akrabası, komşusu, kardeşi eğer "H" sınıfı ehliyeti yoksa kullanamaz. şu anki uygulama bu yönde yapılıyor trafik tescil bürolarında herkesin haberi olsun lütfen.

Hasan Tahsin arkadaşın bu yapmış olduğu açıklamasına harfiyen katılıyorum...

feyza;
Feyza hanım; bakın Adıyaman Trafik Şube Müdürü Nadir Telli ne demiş: "Engelli aracını kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip (Yani H Ehliyeti) herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir...

Ayrıca senin paylaşmış olduğun haber linkindeki bir başlıkta şuna değinilmiş (Kopyala yapıştır izni olmadığı için başka bir siteden alıntı yapıyorum): Denetimlerde H sınıfı ehliyet kullanma usulüne devam edilecektir. H ehliyeti usulüne uygun sürücü olmadığı tespit edilenler hakkında, Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem uygulanacaktır...

Yeni yönetmelikle %90 nın altında engelli olup özel tertibetlı aracı olanların kendisinden başkasının (1 derece hısım akraba vs) kullanıp kullanamayacağına dair net açıklamalı resmi yazı alamaz mıyız? Herkesin merakı giderilsin....

Gökay kardeşim; elimizden geldiğince bir kaç insana faydamız olsun diye açıklama yapıyoruz ama anlayıp saygı durumunun suistimali söz konusu ne yapalım..

Neyse; anlayana sivrisinek saz anlamayana sazı soksan az... Ben bu maddeyi (F) maddesinide göz önünde tutarak ve (C) maddesininde bir tamamlayıcı özelliği olarak düşünerekten (Yani Karayolları Trafik Yönetmeliğini Düz bir mantıkla tek bir maddeye ve tek bir "bizzat" kelimesi üzerinden yorumlamayaraktan);

H sınıfı ehliyeti olan herkesin tertibata sahip bir otomobili kullanabileceğine kanaat getiriyorum. Aksini düşünen varsa ilinde bulunan trafik amirliğine yazar dilekçesini (Ki ben yazmıştım ve cevabını bekliyorum. Hatta vermesemde olurmuş. Çünkü maddenin nasıl yorumlandığı kanaatine gerek bir kaç arkadaş, gerek kendi çabamızla, gerekse de Adıyaman Trafik Şube Müdürünün röportajıyla anlamış olduk) bekler ve yazı ile alır cevabını...

Hatta bu konuya daha basit düşünce ve kısa bir yorumla son açıklamamı getireyimde kurtuluyum artık...

- Bu Karayolları Trafik Yönetmeliğnin (C) maddesi gereğince amaç;
Nasıl bir B sınıfı ehliyete sahip vatandaş başkası adına kayıtlı olan bir otomobili emaneten alıp kullanabiliyorsa, H sınıfı ehliyeti olanada tertibatı olan bir aracı H sınıfı ehliyetiyle kullanabilme hükmü tanımıştır. Zaten bu hüküm karşısında da "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, kiralanması ve ödünç verilmesi" yazılı olan kısımları madde içerisinden kaldırarak açıklığa kavuşturmuştur... Olay bu.......

sayın Cihan s ye teşekkürler resmi yazıyı ayrıntılı bir şekilde göstermiş

sayın fullmoongöktürk

1 öncelikle kanunlar nasıl okunur diye bir ders varsa almanı tavsiye ederim bu cümlem sizi aşşagılamak yada kızdırmak için degil gerçekten tavsiye niteligindedir lütfen yanlış anlayıpta gereksiz polemiklere girmeyelim saygılarımla sunarım

2 yönetmelikteki c maddesinin amacı evrakların nasıl olacagını anlatır . yani arabayı kimin kullanacagını anlatmıyor eger bunu anlatmak isteseydi sahibinden başkası kullanamaz derdi nitekim geçmişte bu vardı şimdi ise bu yok yani kalan yönetmelikte arabayı sadece engelli kullanır veya sadece sahibi kullanır diye bir ibare yok kanunen böyle bir kısıtlama yoksa yeterli ehliyete sahip herkes kullanır demektirç

3 yukarda sorunuza gelince o ibarelerin kalkma sebebi anayasa 10 . madde ve sol ayak engellilerin kazandıgı haklar sonucu kalkmıstır.

4 bizzat kelimesinin gectigi paragrafın tamamını ele alırsan ordaki anlatılmak istenen : aracısız yani şofere ihtiyacı olmadan yada başkasına ihtiyac duymadan yada bizzat ( hangisini istersen onu kullan) kullanmak icin %90 altında olarak ötv ve mtv muhafiyetli aracların ilk iktisabında yani ilk alındıgında ruhsatında ne yazılır yada bu araclarla ılgılı yasal belgeler nasıl olur bu anlatılıyor kimin kullanabilecegi anlatılmıyor kimlerin böyle bir arac alabilecegi anlatılıyor

kıssaca o maddenin amacı evrakların düzenlenmesidir .

ordaki bizzat kelimesinin amacı ise ayrım yapmaktır neyi ayırıyor kendisi bizzat aracısız olarak baskasına ihtiyac duymadan o sekilde arac alanların evraklarının nası olacagı

5 tekrar söylüyorum yeterli ehliyet demek kişinin yeterliligini gösterir ben sakat biri olarak h sınıfı ehliyetle o arabayı kullanmaya yeterli olacam saglam adam b veya prof ehliyetle o arabayı kullanmaya yeterli olayacak buna kargalar güler . acıklamadaki yeterli ehliyet tanımı ve ifadesi budur . unutmadan peki kimler yetersiz ? motor siklet ehliyeti olanlar - engel durumları birbirini tutmayanlar v.s.

saygılar sunarım

"Denetimlerde H sınıfı ehliyet kullanma usulüne devam edilecektir. H ehliyeti usulüne uygun sürücü olmadığı tespit edilenler hakkında, Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem uygulanacaktır... " bu madde benim de dikkatimi çekti.Ama ortada saçma bir uygulama var....
Benim taktığım konu şu ben sağ ayak polio sekeliyim arabam otomatik vites ben aracın sol tarafına ayrı bir gaz pedalı taktırmışım.2005 ten beri araba kullanıyorum ve ben hiç elle kumandalı araç kullanmadım.ben elle kumandalı bir başka özürlünün arabasını;ayaklarını kullanamayan bir özürlü de benim arabamı kullanamaz.yapamaz.uygulama saçma değil mi?

yavv ne dert ediyorsunuz.nasıl olsa herkes 2 araba alacak güçte bu ülkede :))))))))) kendimize özel tertibatlı bir araba,evdekiler de kendi kullanmak üzere ayrı araba alsın :pnasıl olsa engelli araçlarını beleş veriyorlar ya...:))))))))))))) asgari ücretin 3000tl olduğu bir ülkedeyiz:cool:neyse daha fazla kızdırmadan kaçam ben...

Arkadaşlar benim kardeşimin %50 zihinsel özürlü raporu var biz araba almak istiyoruz ama h sınıfı ehliyet aparat davaları varmış sanırım benim kardeşim yemeğini kendi zor yiyor nasıl ehliyet alabilecek ki yani ne gibi bi aparat koydurabilirler arabaya bi yardımcı olursanız sevinirim..

1. derece yakinlarimiz kullanabiliyor...

Arkadaslar trafik subede infaza bakan emniyet amiriyle konustum. kendisi meseleyi tam bilmeyen trafikteki polis memurlarinin arayip ne yapmalari gerektigini danistigi kisi. Kendisi birinci derece yakinlarimizin kesinlikle araclarimizi kullanabilecegini ustelik bizim aracta olmak gibi bir zorunlulugumuzun olmadigini soyledi. Anne baba, evlat, abi, kizkardes, erkek kardes, esler gibi birinci derece yakinlarimiz kesinlikle OTV muafiyetiyle aldigimiz araclari kullanma iznine sahiptir. Polisteki infaz amirinin kendilerine boyle bir emir geldigini ve sadece ruhsat sahibiyle kullanan kisinin kimlik bilgilerini kontrol ettiklerini soyledi. Ozetle bir sacma uygulama daha en azindan pratikte sona ermis gorunuyor...Hayirli olsun. Emegi gecen kisilere tesekkur ederiz.

Bu konuda benim de tereddutlerim vardi. Cunku yasaklayici maddeler kaldirilmis olmasina ragmen ortada bir izin yoktu. ancak ceza kanununda sucun tipikligi ilkesi vardir. Bu, herhangi bir eylemin suc olabilmesi icin mutlaka acik sekilde kanunda suc olarak nitelendirilmesi geregini dile getiren hukuki bir gerekliliktir. Kanunla yasaklanmamissa eylem cezaya tabi olamaz. Bizim ornegimizde ilgili yasaklayici cumlelerin kaldirilmasi aracimizi sadece bizim kullanabilecegimize dair yukumlulugu ustumuzden aliyor. Aslinda o maddenin silinmesiyle biz istedigimiz kisiye aracimizi verebiliriz. Benim konustugum amirin dedigi gibi sadece birinci derece yakinlarimiz kullanacaksa sucun tipikligi ilkesi geregince bunun mutlaka ilgili bolumde acikca zikredilmesi gerekiyor. Bu haliyle ortada bir muglaklik oldugu aciktir. Umarim en kisa zamanda bu belirsizligi giderirler.

Not: Soz konusu amir Istanbul Sariyer bolgesinde calismaktadir. Anadolu da muhtelif uygulamalar olabilir. Zamanla bilgi kendilerine ulastikca heryerde degisecektir...

plaka -eşitlik.

plaka değiştiren arkadaş varmıdır. nasıl bir işlem. ve park kartı alan varmıdır.
şirinbaba

Çok önemli iki soru...

Arkadaşlar birinici sorum bu plaka konusunda engelli işareti zorunluluğu kesin olarak kalktı mı?

İkinci sorum ise benim aldığım arabayı benden başka bir kimse kullanabilir mi?:confused:

engelli resmi olan plakalar kesin olarak kalktı ancak ozel donanımlı aracınızı baskası kullanabilirmi kullanamzmı o konu muallakta kesin net bilgi yok

(...) ordaki bizzat kelimesinin anlamı : başkası için degil kendi kullanmak için aldığı arabayı ifade eder yani o kelimenin amacı arabayı kullanmak için ALMAK anlamına gelir zaten kanun koyucuda başkaları adına tescil edilmesinin önüne geçmek için sınırlamalar getiriyor bu kelime sadece engelliler kullanır anlamına gelmez hatta o anlama gelseydi son genelgede kaldırılan engelliden başkası kullanamaz ibaresinin bir anlamı kalmaz ve zamanında böyle bir kelime eklenmezdi .
katiliorum, ben de aynen öyle anliorum okuduklarimi...

bir de shu h sinifini kaldirsalar, onun yerine b-sinifi ehlieti verip kullanacagi arabada hangi tertibatin bulunmasi gerektigini yazsalar ehliete, hic bir anlashilmazlik kalmaz... h-sinifi, b-sinifi karishikligi kalkar... kontrol eden memur önce ehlietine bakar, sonra da arabana bakar, her shey olmasi gerektigi yerindeyse yoluna devam edip keyfine bakarsin...

ama saglam birinin kullanmasi güvenlik acisindan pek uygun olmayan özel tertibatli araclar da az da olsa var... direksionun tamamen yerinden sökülmesi gerektigi tertibatlar bile gördüm ben... hemen öyle iki dakikada aliship kullanilabilicek gibi görünmüodu ama belki de yaniliorumdur :)...

selamlar :)

Burada ne kadar konuşsakta hepsi farazi, hatta emniyete gidip ağızdan bilgi almakta farazi.. İlgili bulunduğunuz trafik müdürlüğüne verin dilekçenizi , alın kapı gibi kağıt şeklindeki cevabınızı...

Hiç değilse aracınızda o evrak bulunsun...

Üst Alt