Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Arkadaşlar ben dün plakamı değiştirdim. İkamet ettiğiniz yere bağlı trafik tescile gidiyorsunuz. plakalarınızı söküp ben yasa gereği plakamı değiştirmek istiyorum diyorsunuz. bir form veriyorlar onu dolduruyorsunuz . memur size bu formu mühürleyip şöförler odası plaka basım yerine gönderiyor. gidiyorsunuz ve 19 tl karşılığında plakanızı alıp aracınıza takıyorsunuz. hepsi topu topu 2 saat bile sürmüyor..

sevgiler...

hiç alakası yok benim raporum %48 sol bacağım dan. ben plakamı değiştirdim...

Arkadaşlar selamlar,

Dün (20.09.2011) tarihi itibariyle Sakat amblemli plakamı normal plaka ile değiştirmiş bulunmaktayım.

Sol ayak rahatsızlığımdan dolayı aracım otomatik vitesli.

Trafik şubeye gidip plakamı değiştirmek istediğime dair bir dilekçe ile, ruhsat ve ehliyet fotokopisini verip Plaka basım belgesini aldım. Şoförler odasına gittim, 36 TL para aldılar. 19 TL plaka, 17 TL Hizmet bedeli adı altında. itiraz etmedim, çünkü ne vaktim vardı, ne de bunların 3 kağıtçılığı ile uğraşacak halim. Haram zıkkım olsun dedim sadece. Plakamı bastırıp mühürlettim aracıma taktım. Ayrıca mühür işlemi de sadece Şoförler odasında yapılıyor, trafikteki mühürleme olayı kalkmış.

Otopark kartı ise 2-3 hafta içinde başlayacak dediler. Ayrıca ruhsattaki "kendinden başkası kullanamaz" ibaresini değiştirmek için ruhsatın ilgili sayfası değişiyor bu da 90-100 TL falan tutuyormuş. Trafikteki polis arkadaşım boşver değiştirme dedi, sen ilgili yasanın bir çıktısını al arabana koy dedi, kullansın kardeşin, eşin... sorun olmaz diye bilgi verdi.

Herkese hayırlı , kazasız , belasız günler diliyorum...

Slm öncelıkle mevzuattakı kanunların değişmesine baktıgımda ben cok ta okadar abartılacak bır değişiklik görmüyorum .yasanın cıktıgı gun aracımdakı plaka da engelli ablemi var idi ve onu baskı halıne getırdım benım kanımca olması daha faydalı ne degıstı yanı plakadan kalkınca bızde bır değişiklik oldumu .??

Bu arada mevzuatta değişen bir şey yok dıyormu özel tertıbatlı ve donanımlı hak sahibi nin harıcınde bu aracı baskası kullana bılır dıye böle ıfade varmı ? Yok ne dıyor % 90 uzerı kısılerın harıcınde 3 dereye kadar kullana bılırler ıfadesı var genelı kapsamıyor,vesselam degısen bırsey yok efendım engellı ablemı kalktı ee onun yerıne kart olacak hıc degılse engellı park yerlerıne damgalı plakalı araçlar koydumu bellı oluyordu şimdi önune gelen koya bılecek ınıp arabada hakıkatten kart varmı yokmu dıye onumu kontrol edecez busefer de guldurmeyın dostlar degişen bir şey yok göz boyama saygılar .

Sakat damgasının kişiye özel birşey olduğunu düşünüyorum. Kimliğinde yazabilir araç ruhsatında yazabilir. Arabasında veya anlında yazmamalı bu konu çok tartışıldı. Inşallah bu damgayı kaldırırlar.

Ali demir arkadaşım sana saygım var ama bana kanun maddesini önüme açtılar ve okudular plaka değişimi % 90 ve üzeri olacak bende okudum resmi gazetede dahası okutturdular.Senin iş nasıl oldu %48 raporla anlamadım bende

Arkadaşlar merhaba,
Arabada bulunan amblemi hemen kaldırtabiliyormuyuz?

YILDO;

Bu başlığı iyi okursanız sorunuzun cevabını zaten bulacaksanız. Yok okumak zahmetli oluyo hemen cevap verin diyorsanız, Sorunuzun cevabı evet.

UZAKLAR;
Öncelikle cevabınız için samimiyetle teşekkür ederim, ima için de ayrıca teşekkür ederim.
Saygılarımı sunarım.

plaka değişikliğinin ücreti neden standart değil ki, herkes de farklı farklı?

Selda hanım;

Nede olsa farklı dairelerin ve Şöferler odasından talep edilen 19 TL dışındaki 8-10 TL'lik meblağın ceplere veyahutta daire hesabına inen (kısacası döner sermaye gibi) üç beş kuruşun cazibesi olsa gerek...

şimdi soruyorum bizden başkası bu aracı kullanacakmı evetmi hayırmıııı

sayın verso

aracında tertibat bulunan kişinin aracını başkası kullanabilir. yanlız burda şu durum ortaya cıkıyor YETERLİ EHLİYET eger seninle aynı özre sahip vede h sınıfı ehliyeti olan birini bulursan sen onun aracını o senin aracını kullanabilir böyle durumdaki herkes birbirinin aracını kullanır

buda oluyorki eşim veya ailemden baskası kullanamaz insallah ileride buda düzenlenir teşekkür ederim bilgin için ama üzücü bir haber oldu valla:(

en azından ailemiz kullansa oda yeterliydi biz demiyoruz ki herkes kullansın çok saçma degilmi ya neyse ya moral bozmaya gerek yok olsada karşımızde bir yetkili kafasına vura vura anlatsak sorunu çok saçma çokkkkk:mad:

melek ablada çok kesin konusmus oda anlamamıs sanırım tam anlamıyla

bülent abi yok nedense valla ben cuma izinliyim gidicem emniyete sorucam napim araba alıcam bu yüzden almak istemiyorum

verso
sana bir sır vereyimmi ?

sol ayak engellilerin h sınıfı ehliyetle salt otomatik vitesli arac kullanmaları bu kanun ve yönetmeliklere göre yasak bunu biliyormuydun
?

yok ben yeni araştırmalara girdim benim sag ayagımda engel var terdibat taktırmam lazım yok benim anlamadıgım bülent abi gibi bilir kisi dahi baskası kullanabilir dedi benim kafam karıstı aman ya boşverelim oda bir gün degişir elbettt napalım

teşekkür ederim bu daha ayrıntılı olmuş ozaman artık arabayı alalım

cihan_s;

bu kadar da üç kağıtcılık olmaz ya. sadece plaka basım ücreti alınacak ne o öyle işlem ücreti yok öyle birşey. Sadece 19 tl almaları gerekiyor du..terbiyesizlikten başka bir şey değil bu. Ben plaka basımını bağcılar şöförler odası plaka basım yerinden aldım... siz acaba nereden aldınız...

fullmoongokturk;

EGM ne konu ile alakalı olarak bilgi talebinde bulunduk.cevabını bekliyoruz.gelince paylaşacağım.

EGM den gelen cevap;

Sayın;
16.09.2011 tarihli başvurunuz incelenmiştir.
Daha önce üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilen araç sahiplerinin istemeleri veya tescil plakalarının zayi, yıpranma veya aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda, üzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan plakalar geri alınarak değiştirilmektedir.
Ayrıca, Yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir.
Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla (otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun ?H? sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilmekte ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında Karayolları Trafik Kanunu?nun 39/1-a maddesi gereğince yasal işlem yapılmaktadır.Yukarıda açıklandığı, üzere özel tertibatlı bir aracı, araç sahibi özürlü kişi dışında kullanacak olan kişinin, araçtaki özel tertibata uygun "H" sınıfı sürücü belgesi bulunması gerekmektedir.
İyi günler dileriz.​

Umarım yanlış yorum yapmıyorumdur. Gelen cevap yazısında; yurt içinden alınmış otomatik vitesli ve özel tertibatı bulunan araçları başkalarınında kullanmasında bir sakınca yok gibi anlaşılıyor.
"[FONT=Tahoma]Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla (otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda"........[/FONT]

bu açıklama ile aracı bizden başka H sınıfı ehliyeti olan kişiler kullanabilir diyor fakat ailemizdeki herkes H sınıfı ehliyete sahip değil ki...

benm;

Sağolsun EGM en kötü yorumu yapmış.Kanun herkes kullanabilir derken onlar değiştirilmeyen yönetmeliklerinin hükmü ile hüküm vermiş.O hükmü (Trf.K.39/1a) kanuna göre düzeltmeleri lazım.yoksa hakların hepsi hikaye olur.

Evet senin dediklerine katılıyorum 8585;
ve gelen cevaptan benim anladığım her şey EGM ifadesiyle "aynı tas aynı hamam" şuan itibariyle,
aracı sahibinden başkası kullanamaz yakalarsam bildiğimi okurum diyor.

YURTİÇİNDEN ALINAN ARAÇLARDA İSTER SIFIR OLSUN İSTERSE 2. EL OLSUN:

1-) Araçta herhangi bir özel tertibat yok ise : H sınıfı ehliyete sahip olup da sakatlığı söz konusu arabayı sürmeyeuygun kişiler ile ( B – C –D –E ) sınıfı ehliyete sahip kişiler rahatlıklakullanabilir. ( Bunun aksini söyleyen EGM yetkilileri dahi olsa yönetmeliğiyanlış yorumluyor.)

2-) Araçta herhangi bir özel tertibat var ise : H sınıfı ehliyete sahip olup da sakatlığı söz konusu arabayı sürmeyeuygun kişiler rahatlıkla kullanabilir. ( B – C –D –E ) sınıfı ehliyete sahipkişiler ise şimdilik kullanamazlar.

Her iki durum için de araç sahibi ister arabada olsun isterse olmasınfark etmez.

SORU: ( B – C –D –E ) sınıfı ehliyete sahip kişiler niçin ÖZEL TERTİBATLIARABA’yı kullanamaz ?

CEVAP: Aslında değişen yönetmelikteki esas amaç , yurt içinden alınan bütün özeltertibatlı arabaları, sahibinden başka otomobil sürmeye yetkili olan herkesinsürebilmesi yönünde iyi niyetli güzel bir adım idi. Ancak gözden kaçan KarayollarıTrafik Yönetmeliğinin 75. ve 85. maddeleri var. Onlarında yeniden düzenlenerekdeğişmesi gerekli. Özellikle 85. madde yeniden düzenlenmeli. .( 75. ve 85. maddenin mevcut hallerini ve 85. maddenin banagöre değişmesi gerekli halini aşağıya yazdım.)

SÜRÜCÜBELGELERİNİN SINIFLARI (MEVCUT HALİ)
Madde 75 - Sürücü belgeleri,Karayollarında sürülecek araçların cins ve gruplarına göre aşağıdaki sınıflaraayrılır.
"A1"Sınıfı Sürücü Belgesi (Motorlu bisiklet kullanacaklar için),
"A2"Sınıfı Sürücü Belgesi (Motosiklet kullanacaklar için),
"B"Sınıfı Sürücü Belgesi (Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklar için),
"C"Sınıfı Sürücü Belgesi (Kamyon kullanacaklar için),
"D"Sınıfı Sürücü Belgesi (Çekici kullanacaklar için),
"E"Sınıfı Sürücü Belgesi (Otobüs kullanacaklar için),
"F"Sınıfı Sürücü Belgesi (Lastik tekerlekli traktör kullanacaklar için),
"G"Sınıfı Sürücü Belgesi (İş makinesi türünden motorlu araçları kullanacaklariçin),
"H"Sınıfı Sürücü Belgesi (Hasta ve sakatların kullanabileceği şekilde özeltertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobiltüründen araçları kullanacaklar için),

ARAÇLARINSÜRÜLMESİNDE YETKİ DURUMU (MEVCUT HALİ)
Madde 85 - Araçlar; cins veyagrubu için geçerli olan sürücü belgeleri ile sürülür.
Ancakbunlardan; A1, F, G, ve H Sınıfı Sürücü Belgeleri ile yalnız kendisınıflarındaki araçlar,
- A2 SınıfıSürücü Belgesi ile A1,
- B SınıfıSürücü Belgesi ile F,
- C SınıfıSürücü Belgesi ile B ve F,
- D SınıfıSürücü Belgesi ile C, B ve F,
- E SınıfıSürücü Belgesi ile B, C, ve F
sınıfı sürücü belgeleri ile kullanılan araçlar da sürülebilir.

ARAÇLARINSÜRÜLMESİNDE YETKİ DURUMU (YENİ HALİ BÖYLE OLMALI)
Madde 85 - Araçlar; cins veyagrubu için geçerli olan sürücü belgeleri ile sürülür.
Ancak bunlardan;A1, F ve G Sınıfı Sürücü Belgeleri ileyalnız kendi sınıflarındaki araçlar,
- H Sınıfı SürücüBelgesi ile sakatlığına uygun, kullanabileceği şekilde özel tertibatlı olarak,imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçlar,
- A2 SınıfıSürücü Belgesi ile A1,
- B Sınıfı SürücüBelgesi ile F ve H ,
- C Sınıfı SürücüBelgesi ile B , F ve H ,
- D Sınıfı SürücüBelgesi ile C, B , F ve H ,
- E Sınıfı SürücüBelgesi ile B, C, F ve H ,
sınıfı sürücü belgeleri ile kullanılan araçlar dasürülebilir.

Tertibatsız ve otm v. araçlarda sorun yaratamazlar bunları araç ithal değilse B ehliyetli herkes kullanabilir

Ancak özel tertibatlı araçlarda ise hakikaten B ehliyetli sürücüyü çook zorlayacak yada engelleyecek bir sistem kurulu ise emniyet haklı çıkabilir.Ama Özel tertibat mühendis raporuna bu konu eklenebilir.Misal tertibat normal sürüşü etkilemez herkesce kullanılabilir diye.

Tertibatsız ve otm v. araçlarda sorun yaratamazlar bunları araç ithal değilse B ehliyetli herkes kullanabilir

Ancak özel tertibatlı araçlarda ise hakikaten B ehliyetli sürücüyü çook zorlayacak yada engelleyecek bir sistem kurulu ise emniyet haklı çıkabilir.Ama Özel tertibat mühendis raporuna bu konu eklenebilir.Misal tertibat normal sürüşü etkilemez herkesce kullanılabilir diye.

bunu rapora nasıl yazdırabiliriz

herkes bişey diyor ozaman terdibat olan araca bir yasa gelmemiş ne anladık biz bu işten anlamadım gitti ya kardeşim de ozaman terdibatlı aracı birinci derecede yakını kullanabilir diye bizde anlayalım bi işten yok h sınıfı olan kullanırmıs yani b sınıfı olan dahamı sakatta kullanamasın evdekiler böyle olacaksa almaya gerek yok diyor onlarda haklı sadece ben kullandıktan sonra ne anlıcam ben bu işten valla gerekirse toplanalım gidelim ankaraya benim için her yol ankara çıkalım konusalım fazla bişey degil birinci derecede yakınımız kullansın o yeter bize fazla bişey istemiyoruz HAKSIZMIYIM ARKADSLAR

çok haklısında gelde anlat ama yeni yasaya göre kullanlıyor inş öyle olacak

hiç kimse kesin bişey diyemiyor herkes işine geldigi gibi yazıyor anlıyor ama benimde işime kullanamarı gelmiyor biri çıksın söylesin kesin bişey bülent abi artık bişey yazda bilelim ne oluyor bitiyor iyice sıkıntı yaptım artık

Üst Alt