Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Daha açıklayıcı bir cevap alabilir miyim?
Teşekkürler

biizim plakalrda ki damgalarla oynayacağınıza, çıkardığınız yasa genelge kanun vs. ne varsa onları uygulayın yeter.daha doğru düzgün engelli araç park yeri yok, olanlarda sağlamlar tarafından doldurulmuş zaten.zebani gibi otoparkçılar, damga varken anlatamıyorum adama, bir de damgayı söksek diycekki ne kartı:confused:
zihniyetler değişmeden istediğiniz kadar damga kaldırın...

pozitif +
Son genelge ile kullanabilirsiniz (bence)
Benim eşim kullanıyor

ya kimse tam olarak bilmiyor neyin ne olduguna aslında

yok başkası kullanamaz yazısı kaldırılmıs yok h sınıfı olan baska engelli kullanıyor şaşırdık kaldık abii biri kesin bir dille anlatsın bozuk plak gibi basa alıp duruyoruz:confused:

oturan boga nerelerde acaba en azından ona sorardık en azından daha bilgili bu konularda

oturan boga nerelerde acaba en azından ona sorardık en azından daha bilgili bu konularda

özürlü plakası hakkında

arkadaşlar, sizleri bazı konularda bilgilendirmek istiyorum. ( ben hali hazırda trafik tescil şube müdürlüğünde çalışan ve engelli aracı olan bir memurum)

özürlü plakaları isteğe bağlı olarak amblemsiz olarak değiştirilebilir. Bunun için sakat amblemi olan plakalarınızı söküp trafik tescil kuruluşlarında bulunan matbu plaka değişiklik formunu doldurduğunuz taktirde normal plaka takabilirsiniz. Orada bahseden plaka ölçüleri bildiğimiz normal plaka ölçüleridir bu kafanızı karıştırmasın.

bize gelen yazıya göre de park kartını vermeye yetkili kuruluş sadece trafik denetleme şube müdürlükleri veya büro amirlikleri. Ruhsat fotokopisi, ehliyet fotokopisi ve 2 adet resim ile müracaat ediyorsunuz. Park kartının süresi 3 yıl. 3 yıl sonunda tekrar değiştirebiliyorsunuz.

gelelim özürlü aracının kimlerin kullanacağı kısmına, yurt dışından ithal edilen özel tertibatlı aracı sahibinden başkası kullanamaz hükmü devam ediyor. Bunda değişiklik yok.

yurt içinden alınan özel tertibatlı aracı (burası çok önemli) ehliyeti yeterli olan kişiler kullanabilir. Yani herkes değil. Daha açık olarak h sınıfı sürücü belgesi olan ve özel tertibatlı araç kullanır ibaresi olan ehliyet sahibi yurt içinden alınmış özel tertibatlı bir başka arkadaşının aracını kullanabilir. H sınıfı sürücü belgesi olmayan kimse kullanamaz.

bunları nereden mi uydurdum. Uydurmadım. Emniyet genel müdürlüğünden bize uygulama talimatı geldi. Saygılar.

eyvallah bu iyi oldu duydugumuz ama hiç vede hiç işimize gelmedi :(

en iyisi araba almamak aileme alırım elbet gidecegimiz yere götürürler önemli degil bu kadar zorluk neden oluyor anlamıs degilim neyse arkadslar bunların yaptıgına sag gösterip sol vurma derler

tarcoban;

anladığım kadarıyla araca takılan özel tertibatın kullanmaya engel olmayan kişiler tarafından kullanabilir. Özel tertibat kişiye göre olduğuna göre benim kullanabildiğim bir aracı aynı donamınla başak bir H sınıfı ehliyeti olan bir kişi kullanması zor olabilir. Ona göre dizayn edilmemiştir.
Tertibat raporunda normal kullanıcılarda bu tertibat ile kullanabilir şeklinde yazdırsa olur sanki. :)

Arkadaşlar burada yaz,isyan et,ağla ne olacak sanki?BİMER,CUMHURBAŞKANLIĞI,EGM,OZİDA,BAKAN FATMA ŞAHİN vb. tüm yerlere mail atın.Dilekçe yazın aracı en azından 1 inci derece yakınlarımızın biz olmadan da kullanabilmesi için (yurt içi veya dışı ayrımı yapılmadan) yazın dilekçeyi adres ve TC.numarası ile TBMM Dilekçe Kom.Bşk.lığı Ankara'ya gönderin biz 10 kişiye yakın gönderiyoruz sizlerde gönderin çözüm ancak bu şekilde olur HADİ ARTIK NE DURUYORSUNUZ ZORMU MAİL ATIP MEKTUP YAZIP POSTAYA VERMEK????

h sınıfı diyor ama dikkat et

ben dün şikayet ettim bimere bakalım ne olcak

arkadslar ben diyorumki toplanalım ankarada çıkalım yüz yüze görüşelim ne olcak joplanmayız korkmaya gerek yok ben hazırım hertürlü gelirim

en azından agızdan duyarız ya tamam derler yada olmaz derler olmaz demelerine izin vermeyiz anlattıgımz zaman bizede hak verecekler biz bu vatanın evlatları degilmiyiz dostlar gitmişken kdv işinide konusuruz:eek:

kocaeli vede çevresi toplanalım diger illerdende arkadslar varsa hep birlikte çıkalım en dogal hakkımız oy istemeye gelince evden bile topluyorlar engelli insanları bizde gideriz hakkımızı istemeye :mad:

arkdaşlar bugün bende gttm trafik şubeye yeni çıkan kanundan bile haberi yok halen yüzde 90 ve üzerinin yakını kullanır diyor anlamış değilim

dogru demiş zaten yeni yasada bize göre bişy yokkiiii

Bize gelen yazıda direkt h sınıfı olan kullanır demiyor. Yeterli ehliyet sahibi kişi kullanıyor diyor. Bu da şu demek. B sınıfı sürücü belgesi olan bir kişi e sınıfı olan otobüs kullanırsa yetersiz ehliyetten ceza yer. Veya a sınıfı ehliyet olup ta motosiklet kullanan bir kişi normal araç kullanmaya kalkarsa bu da yetersiz ehliyetten ceza yer.

Budaki yeterli ehliyet sahibi dediğide h sınıfı. B sınıfı değil

ancak özel tertibatı olmayıp sadece otomatik vites se bu aracı herkes kullanabilir.

Yarın unutmazsam uygulama talimat yazısını getirip tam olarak size bildireyim. O zaman daha iyi anlarsınız.

ya sonuçta aparatlı engelli aracını h sınıfı baska sürücü kullanır ama b kullanamaz bu yüzden aslında bizim işimize gelen bir yasa olmamıs sadece plakadaki amlem kalkmıs iyi olan bu bizim demek istedigimiz aslında en azından 1 ci derecede akrabamız kullansın fazla bir şey istemiyoruz sonuçta aparatta takılsa normal pedallar yerinde duruyor benim bildigim

"tarcoban" b sürücü belgesiyle kullanamazmıyız bi yardımcı olsan projeye b ehliyeti sürebilir yazdırsak felan olmazmı bu işler yada bu konuyu hangi makama bildirmemiz gerekir bir bilgi versen iyi olur teşekkürler

NE SAÇMA İŞ;alt tarafı vites kolu yükseltilecek birkaç cm. şimdi bu aracı b sınıfı ehliyeti olan kişi,kullanamayacak kadar yetersizliğe mi sahip???

uygulama talimatı

arkadaşlar uygula talimatnı aşağıya çıkarttım. bir okursanız sevinirim.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinden; “ithaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi % 90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına özel tüketim vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir.” Hükmü çıkarılmıştır. Yönetmeliğin yayınlandığı tarihten itibaren tescili yapılacak özürlülere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi % 90 ve üzerinde olan özürlüler adına tescil edilecek araçlara (üzerinde engellilere mahsus işaret bulunan) plakalardan verilmeyecek, yönetmeliği 6 ncı maddesi gereğince daha önce üzerinde sakatlara mahsus işaret bululan plakalardan verilen araç sahiplerinin istemeleri veya tescil plakalarının zayi, yıpranma veya aracın bir başka tescil kuruluşuna nakli durumunda, üzerinde özürlülere mahsus işaret bulunan plakalar geri alınacak ve yönetmeliğin ek 12/u ve 12/v nitelik ve ölçüleri gösterilen tescil plakaları verilecektir.

Yine yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. Ancak, özürlüler tarafından ithal edilen ve özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin araç sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması, yine % 90 ve üzeri özürlüler tarafından ötvden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların araç sahibi özürlü kişini kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü haricinde kullanılması MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Ayrıca, araç tescil belgesi ve bilgisayar kayıtlarına konulması gereken diğer şerhler konulmaya devam edecektir.

Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla ( otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun h sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilecek ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 39/1 a maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin son fıkrasında “talep halinde, trafik tescil kuruluşları tarafından özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, özürlülere örneği gösterilen park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar emniyet genel müdürlüğünce belirlenir.” Hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin 53 üncü maddesi kapsamında adına tescil edilmiş aracı bulunan ve h sınıfı sürücü belgesi olan özürlüler ile gazilerin trafik denetleme şube müdürlükleri/büro amirliklerine müracaatları halinde kendilerine özürlüler için park kartı bastırılmak veya bilgisayar ortamında düzenlenmek suretiyle verilecektir. Özürlüler için park kartlarının geçerlilik süresi 3 yıl olup bu sürenin sonunda müracaat halinde aynı sürelerle yenilenecektir. Özürlüler için park kartlarının amacı dışında ve hak sahipleri haricinde kullanıldığının tespiti halinde, kullananlar hakkında karayolları trafik kanununun 4701-d maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır.

peki yeni çıkan kanunun yazısı varmı sizde onunla aynı şekilde yazmıyor burdaki yazınız tereddütte kaldım da

emniyet yukarı (yeni değişiklik) değil aşağı (eski yönetmelik) bakıyor.Yukarıdan geleni yorumla; bir evde 10 tane H ehliyeti mi var ya da her tertibat B ehliyeti engeller mi .10 dakika kafa yor.Yukarı bildir bir yorum iste. yok ama kolayı var yönetmelik var diyor.Aynı emniyet hız limiti 110 oldu 10 gun direndi yönetmelikde 90 diye.Allah zihin açıklığı versin.Çözümü yazdım daha önce H sınıfı tertibatı onaylayan makam tertibatın B sınıfını engelleyip engellemediğini de belirtir sorun biter.

Burada diyoki;

yurt içinden alınmış özel tertibatlı aracı herkes kullanır. "Yine yönetmeliğin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile, yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. Ancak, özürlüler tarafından ithal edilen ve özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin araç sahibi dışında bir başkası tarafından kullanılması, yine % 90 ve üzeri özürlüler tarafından ötvden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların araç sahibi özürlü kişini kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü haricinde kullanılması MÜMKÜN DEĞİLDİR

Burda da diyorki H sınıfı belgen yoksa canını yakarım. Bir yönetmelik bu kadarmı karışık olur hayret bişi valla.

"Trafik denetimleri sırasında özel tertibatlı bir araçla ( otomatik vitesliler hariç) karşılaşılması durumunda, aracı kullanan kişinin özel tertibata uygun h sınıfı sürücü belgesi bulunup bulunmadığı kontrol edilecek ve uygun sürücü belgesi olmadığı anlaşılan sürücüler hakkında karayolları trafik kanununun 39/1 a maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır"

peki bizim aracımız otomatik vitesli tertibat olarakda elgası freni var pedallar duruyor yerinde uygunmudur?

09 eylül 2011 tarihle ve 28049 sayı resmi gazete de karayolları trafik yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik kısmanda bulabilirsiniz.

Uzun olduğu için alamadım.

100 90 üzerine kullanmak serbest otomatik vites kullanana serbet ama aparat olunca ne oluyor sonuçta pedallar kullanabiliyor of ya valla başım agrıdı bu kadar ayrımcılık olmaz yemin ederim alsınlar başlarına çalsınlar yasalarını bende b sınıfı var h sınıfına geçecektim h sınıfı ehliyet almayıda hak ettim bende almıyorum h sınıfı ehliyeti madem öyle kullanırım b sınıfını vergisinide öderim bende kıymetlimi çokta umrumda artık:mad:

şimdi benim raporumda otomatik vites elden terdibatlı diyor peki bu araç terdibatımı otomatik vitesmi kullanabilirlermi kullanamzlarmı bu nasıl olucak

otomatik vitese serbetlik veriyorsun al sana otomatik aparata yasak diyorsun al sana aparat ozaman yazılacak cezada yarı yarıya olsun sonuçta otmatik serbet aparat yasak buyrun burdan yakın

dediğiniz yazıya baktım ruhsattaki araç sahibinden başkası kullanamaz yerine 5 yıl geçmeden ötv vs ödemen satışı yapılmaz yazısı yazılacak diyor bu durumda ötv cezası almıyoruz yani yakalanırsak yetersih ehlıyetten ceza yiyeceğiz

arabanın baglanma durumu filan olurmu acaba yada ne kadar ceza yeriz sonuçta yıllk normal araçların 700 tutuyor valla senede 2 sefer 100 tlden yesek baglanmadıktan sonra sorun yok bence kullanın gitsin bence ;)

şimdi baktım 290 tl cezası var yani yılda 2 sefer yakalansanız 580 tl yapar normal arabanın yani sıfır bir aracın yıllk vergisi 700 tl tutuyor tabi yılda 2 seferde durdurulman mümkün degil valla baglanmadıktan sonra bence bir sakınca yok ama sonuçta yine kullanan korka korka kullanır olsun sorun yok bence

yakalanırsanız birde insaflı bir polise denk gelirseniz baska bir ceza uygulatırsınız daha düşük bir ceza insaflı olursa tabi amaki baglanma sorunu olursa ozaman sakat bir durum olur onu bir polise sormak lazım

Bence buradan sonra yapmamız gereken H sınıfı sürücü belgesi uygulamasının tümden iptal edilmesini istemek olmalı.
Bu konudaki talepleri belirleyip, ilgili kurumlara iletiriz yakında...

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Park kartının süresi 3 yıl belirlenmiş. Polemiğe bakın hem bana arabayı 5 yıldan önce sattır mıyor hemde park kartımı 3 yıl veriyor. Nasıl bir mantıktır bu ya.

Sayın Yönetici, bahsi geçen hususların hepsi olumlu gelişmelerdir. Ancak, sadece H sınıfı sürücü belgeli, ÖTV istisnası kapsamında olan araçlara park kartı verilmesi çalışmalarına; sürücü belgesi sınıfı ayırmadan veya özür grubuna bakılmaksızın özürlü kimlik kartı veya özürlü raporu bulunan ve kendisi adına tescil edilmiş aracı olan özürlüler ihmal edilmiştir. Özürlülerin araç alımı konusundaki ayrımcılığa bir de park yeri ayrımcılığı eklenecektir. Park Kartı uygulamasının yeniden gözden geçirilmesi için yetkilileri uyaracağınızı ümit ediyorum. Hoşça kalın, saygılarımla...

park kartında ayrım yok bütün engelli palakaları değişmekte ve park kartı alınabilir durumda

Üst Alt