Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Not: Avrupada demonte tertibatlar var, bir çok araca kısa sürede takılıp çıkarılabiliyor... Yani kısa bir süre içerisinde bir aracın gaz fren yada debriyajını elle kumanda edilebilir hale getirebiliyorsunuz, keza gaz pedalı için takıp çıkarılabilir otomatik vitesli araçlarda gaz pedalını sola alan aparatlar mevcut... Bence bu işin en temiz çözümü tertibatın araca takılırken gerçekten neredeyse pratikte hiç bir fayda sağlamayan proje çizdirilip montaj demontaj işlemini, yasal haraç ödeyerek ve imzaları ile para alan kişi yada kurumları aradan çıkarmak... Bu ülkenin Başbakanı, bakanı yada sorumlu müsteşarı TSE nin benim tertibatlı aracımdaki montaj yada demontaj tadilatının nasıl onayladığını görseydi eğer o kurumun yaptığı o komik işi bıraktırmazsa eğer ben hiçbirşey bilmiyorum... Pratikte işlerin nasıl döndüğünden gerçekten habersizler arkadaşlar... Bunlara sıra gelmiyor bence işin açığı... Gerçekten ilgilenmesi gerekenlerde maalesef, Koyunun olmadığı yerde keçi Abdurahman Çelebi'ler... Amaç insanların hayatlarını zorlaştırmak değil (engelli & engelsiz) herkesin hakkını gözeterek hayatı kolaylaştırmak ise; şahsi görüşüm bu konuda mantıklı ve olması gereken şudur;

1- H sınıfı ehliyet kaldırılmalı ve engelliler A1, A2, B, C, D, E v.s. gibi diğer sınıflardan ehliyetler alabilmeli ve varsa kullanması gereken özel tertibat ehliyetinde belirtilmeli

2- Kimin daha güvenli, daha rahat araç kullanabileceği konusuna sağlık kurulu, makina mühendisi v.s. değil, bu konuya olumlu ve hayatı insanlara daha kolaylaştırmak odaklı yaklaşan bilirkişiler bu konuda profesyonel destek ve karar vermeli ve onların verdiği kararın engellinin alacağı yada alamayacağı vergi avantajları ile yakından uzaktan ilişiği olmamalıdır.

3- Otomobil hareket özgürlüğü sağlayan bir ulaşım aracıdır, ve otomobilde sağlanan vergi indirimi bu konuda (hareket özgürlüğü) dezavantaj sahibi engellilere sağlanması gereken bir pozitif ayrımcılıktır. Yani bütün engelliler için ortak haklar herkes için aynı anlamı ifade etmemektedir. Örneğin ben ortopedik bir engelli olarak otomobilsiz bir yaşamın gerçekten benim hayatımı çok zorlaştırdığını düşünmekle beraber tüm engelliler için durumun aynı olmadığını da düşünüyorum. Dolayısıyla bu konuda pozitif ayrımcılığın temel ulaşım ve hareket özgürlüğü noktasında dezavantaj sahibi engellilere tanınması gerektiğini düşünüyorum. Vergi avantajı ile hareket özgürlüğü noktasında pozitif ayrımcılığı hakeden engellilerin belirlenmesinde; tek başına bir seferde heyet raporu vererek karar veren sadece doktorlar olmamalı, bu konudaki kararın daha uzun ve objektif bir süreç ile engellinin yaşamının izlenerek, analiz edilerek ve objektif değerlendirmelerde bulunacak bir kurul oluşturulmalı ve kurulun verdiği menfi yada müspet kararlar mantıklı ve objektif gerekçelere dayandırılarak detaylıca muhataplara izah edilebilmelidir. Bu avantaj "hareket ettirici özel tertibat" olması gibi genel ve mantıksız tek bir gerekçeye asla dayandırılmamalıdır. Ve bencilce değil gerçekten doğru olanın bu olduğuna inandığım için böyle düşünüyorum. Öyleki düşüncelerimin samimiyeti açısından kendi vergi indirimi v.s. gibi haklarımdan ömrüm boyunca feragat ederek bu konunun sözettiğim gibi düzenlenmesine sebep olabilmeye dahi razıyım.

4- Tertibatlar şimdiki komik ve saçma prosedürle araçlara uygulanmamalı daha esnek ve modern takılıp çıkarılabilen tertibatlarda uygulanabilmeli ve bu tür donanımların sadece engellinin "sahibi" olduğu araca mahkum edilmemesi gerekmektedir. Yani ehliyetinde yazan donanım her ne ise engelli bu donanımı (adeta bir emniyet kemeri gibi) rahatça uyguladığı bütün araçları kullanabilmeli ve kullandığı araç kimin olursa olsun ancak ve ancak aracı ehliyetinde yazan tertibat ile kullanmıyor ise cezai işleme maruz bırakılmalıdır.

5- Tüm bu düzenlemeler oturduktan sonra vergi muafiyetinden tekrar yararlanabilmek için 5-10 yıl sınırlandırılması, araç alırken motor hacmi sınırlandırılması, sahibinden başkası (yada 3. derece yakınlarından başkası) kullanamaz gibi yasakçı ve hayatı zorlaştıran bir takım önlemler oldukça esnekleştirilebilir ve başta engellinin hayatı daha kolaylaştığı gibi, hakkın gerçekten hakedene verilmeye çalışılması ile engelliye sağlanan avantajlara (pozitif ayrımcılığa) karşı gelişen toplumsal antipatinin oluşması en aza indirilecektir. Bu durum engellinin toplumla ayrışmasını değil kaynaşmasını kolaylaştıracaktır.

Herneyse aklımda bunlar gibi daha bir çok şey var 30 yıl yaşayan bir engelli olarak... ancak yoruldum yazmaktan... Gerçekten bu konuda samimi düzenlemeler yapabilecek insanlarla keşke karşılaşabilsek... Tekrar ifade ediyorum eğer bir takım avantajlar herkese yada hiçkimseye değil gerçekten hakedene verilecekse ben bana tanınacak bütün haklardan gönüllü olarak feragat etmeye razıyım...

şimdi terdibatsız aracı baskası kullanır terdibat olanı ailen kullanamaz bumu yani istemiyoruz hiç birşey ötv yide alın geri adı üstünde engelliyiz ama yine engellenmeye devam ediyoruz

Bu ülkede yürürlüğe konulan kanunların başat özelliği anlaşılamaz mı olmalı? Sade bir vatandaşı bırakın hukuk müşavirleri bile kanunun ne demek istediği konusunda birbirleri ile kavga ediyorlar...

Okuduğunu anlayan bir Türkiye hayal ediyorum...

selam arkadaşlar

arkadaşlar egm den gelen yazıyla her şey kesinleşmiştir

1 arabanda tertibat varsa o tertibatı kullanmaya uygun özrü ve h sınıfı ehliyeti olan herkes kullanır .burdaki koşul 2 tane ve ikisininde olması şart.

2 salt otomatik vitesli ve % 90 üzeri raporla alınan tertibatsız araçları ise b ve üzeri ehliyete sahip herkes kullanır

bu kesin bir durumdur

saygılar sunarım

Merak ediyorum, şu kanunlar çıkartılırken engellilerin görüşleri alınıyor mu ?

kendi vergi indirimi v.s. gibi haklarımdan ömrüm boyunca feragat ederek bu konunun sözettiğim gibi düzenlenmesine sebep olabilmeye dahi razıyım.

Sayın kardeşim. Zaten feragat etmiş durumdasın:) Başkası kullanamaz demek bu demektir. Ellerinde olsa tertibatına bile ayrı vergi koyar bunlar.

Yazının başından 2. maddeye kadar olan kısmı bende aynen yazdım bir çok kere. Bu çözümü ikimizde aynı sunmuşsak!
Diyecek söz kalmamıştır. Orada çalışıp bu kanunu hazırlayan kasıtlı eziyet, zulm ve gasp yapmaktadır.
Başbakanın haberi olsa falan filan bunlar iyimser bakışlar. Bir başbakan her kurumundan mesuldür. Yani bu gasp bizzat kendisi yapmaktadır.
İki kere oy verdim. Müslüman adamdır dedik ama yanıldık malesef.

Ha bunları neden yazıyorum dersen. Benim aracım yok ama sana yapılmış bana yapılmıştır. Yarın bende araç sahibi olsam aynı derdlerden bende muzdarip olucam.

Benim anladığım zulüm, beynime kazınan zulm/dikta yalnız mısır, libya, suriye, ırak da değildir.
Ordada bu gibi diktadörler halka zulm etmekteydiler. Hesapda herkezi kontrol altında tutuyorlardı. Ama bilmedikleri hesap edemdikleri.
Bu diktatörleri sistemi amerika zamanı gelince halka destek vererek deviriyor. Bunlarıda bir gün amerika çöpe atıcaktır elbet.
O günler gelecek... Yok öyle hem müslümanım hem lüks içinde yüzerim. Engelli/sakat/özürlü ye gelince Türkiyeyi dar ederim.

nerdeeee ya kardeşim ben şimdi terdibatlı araç alıcam ya benim etrafımda kaçtane engelli varki ben bu aracı onlara vereyim her zaman diyoruz sadece ailemiz kullansın yeter yeter bu kadar ya

sonuç kocaman bir sıfır,sadece plakalardaki yazıların kalkmasıyla sorun yine çözül(e)medi,engelli bir insanın üzerine alınan ve engellinin kullandığı aracı başkası kullanamıyorsa neden çıkardığınız kanunla bu kadar insana umut verdiniz.siz kanun koyuculuar ne zaman sokağın sesini dinleyip kanun yapacaksınız ?EVET ama siz bu kafayla giderseniz,yetmedi,yetmeyecek,yetmezde..

bu kanunun düzelmesi lazım sen gidiyorsun yüzde doksan engelli aracını üçüncü dereceye kadar izin veriyorsun aparatlıya gelince yok kardeş sadece sen kullanırsın diyorsun eşim alma diyor araba filan ben kullanamıyacaksam diyor bende olsam alma derim bir anlamı varmı biz üçüncü dereceye kadar istemiyoruz en azından yine diyorum sadece ailemiz kullansın yeter yada 3 kişi yazdıralım ruhsata bunu çok gören devletimize bidaha düşünsünler derim

bir engelli mutlu etmek bukadar zormu hiçmi araştırmıyorlar ya kardeşim gel bakim nasıl zorluklarınız var söyleyin bakim demek bukadar zormu ben herzaman derim engellinin derdinden ancak ve ancak engelli anlar gerken neyse ben yapmaya hazırım gidelim derseniz gideriz ankarayada hiç sorun yok benim için çıkar konusuruz gerekirse tartısırızda bana hertürlü uyar

Hani özel tertibatlı özürlü aracını herkes sürebilecekti.yeni yasa çıkmadımı hala

sayın verso

aracında tertibat bulunan kişinin aracını başkası kullanabilir. yanlız burda şu durum ortaya cıkıyor YETERLİ EHLİYET eger seninle aynı özre sahip vede h sınıfı ehliyeti olan birini bulursan sen onun aracını o senin aracını kullanabilir böyle durumdaki herkes birbirinin aracını kullanır

Dadaş06;

Sadece "bizzat" kelimesine bağlı kalarak bayağı bir tez ürettin am sonunda benim dediğim düşünceye gelmişsin, tebrikler :)

Emniyet 110 km hıza bile bir süre direndi.Bunu da aşar.Ancak tertibat, aracı normal sürücülerin kullanımını engellemiyorsa birşey diyemezler.Ama fren iptal edilmiş tamamen elden,yada sinyal kolları sağda,yada ne bileyim vs. bunlara sorun yaratabilirler (kullanılabilse de).O nedenle tertibat raporu önemli, düzeneğin normal sürücüyü etkilemediği yazılmalı.H ehliyetli bu düzeneği kullanabilir diyen makam B ehliyetli de kullanabilir deme yetkisindedir.illa kanun aramayın yazmalarını isteyin.rapor örneği ile de emniyete başvurulabilir.

iskender bey çıkmıs ama kulanamıyor ailemiz malesef bi işimize yaramadı

Sayın 8585;

Şunu biliyorsun ki, biz H ehliyeti olan engelliler olarak nasıl normal bir araç kullandığımız zaman yasak ise; B ehliiyetlilerinde özürlü bir şahıs adına kayıtlı olan aracı kullanması yasaktır, şeklinde düşünebilirsin...

Arkadaşım,neyin yasak olduğunu biliyoruz. konu o değil , konu bunu nasıl çözeriz.yazımı birkez daha okumalısın.

insallah çözebiliriz bir engellinin kullandıgı aracı zaten saglam bir insanda kullanabilir 8585 arkadsımız dedigi gibi çözüm bulmak lazım arkadslar saçma uygulama son bulsun artık

Dadaş06;

Sadece "bizzat" kelimesine bağlı kalarak bayağı bir tez ürettin am sonunda benim dediğim düşünceye gelmişsin, tebrikler :)

hayır hala seninle aynı fikirde degilim çünkü hala sen eksik düşünüyorsun.

%90 üzeri ve salt otom.vites arabaları herkes kullanır . sen bunu kabul edersen aynı düşüncede oluruz.

BU yasaklama konusu hiç doğru bir uygulama değil. Düşünün ki şartları zorlayıp bir araç aldık ancak bu aracı sadece kendimiz kullanabileceğiz. Eşimiz, anne babamız yada kardeş için 2, bir araç gerekecek. Mesela benım eşim kullanamayacak kızımı okula yada biryere götürmesi gerekecek evin önünde araba var ya taksi ile yada otobüs minübüsü kullanması gerekecek. Bunu hastalığı acil durumu var. Yasa yapıcının bunları göz önünde bulundurup makul düzenleme yapılması gerekir.
Yurt içinden araç alımınıda teşvik içinde iyi bir çözüm bulunabilir.

aynen öyle oluyor wedo çok saçmalık bu işler bencede düzenleme yapılması lazım sesimizi nasıl duyurucaz bilmiyorum kendi aramızda tartışmakla olmaz bu işler oturan boga bi el atta bilelim nasıl yapıcaz bu işi yine bayiye gittim araç bakmaya içimden alasım gelmiyor inanın ileride düşünsenize oglunuz veya kızınız araba kullanmak isteyecek onların hakkı degilmi araç kullanmak çok şey istemiyoruz en azından ailemiz kullansın :mad:

Arabanızı yıkamacıya bırakamazsınız, tamirci test sürüşüne çıkamaz lastiklere hava bastırmaya bile gidemez, otoparkçı aracınızı çekemez, vale hizmetinden yararlanamazsınız..YASSAAKKKK..
ama bunları H sınıfı ehliyetli otopark görevlisi, tamirci, yıkamacı yapabilir. onuda nerde bulursunuz bilemem :)

Gokay evt çok doğru birde o yönü var bu yasaklamanın.
Sanırım yapılması gereken,yine bu siteden örğütlü bir biçimde gerekli yerleri e-posta ile konuya dikkatlerini çekmek.

ya abi bakın bi tarih belirlensin ankaraya gidelim çıkalım ya bukadar zormı gitmek çıkmak anlatalım sorunu napalım yanlıs anlasılmasın sakın aglamayan bebege meme vermezler bu işler böyle bu kanundan basbakanın haberi bile yoktur ne olcak almayınmı diyecek içeriye girer babalar gibi konusuruz sorunu inanın kesinlikle düzelecegine ben kendi adıma inanıyorum

ya oturan boga nerelerdesin sen gelde bize yol göster artık

allahım sesimizi bi şekilde duyur şu beyin hücreleri ölmüş insanlara :)

eşime bugun dedimki sen alıcagım aracı kullanamıyorsun kendisinde bir engel yok üzüldü tabikide kullanmak istiyor bana nededi biliyormusnuz BANA İSTESEM H SINIFI EHLİYET VERİRLERMİ h istiyor haklıda istemekte kullanamıcak ben araç alsam okadar para yok onada araç alayım
bazen lanet okuyasım var bu işlere ya birde benim kızdıgım durum şu yanlıs anlamasın kimse 90 üzeri raporlu bir engellinin 3 cü derecede yakını kullanabiliyor 3 cü dikkatle okuyun neden 1 derecede degil üçüncü şimdi diyecekler ya kardeşim o 90 üzeri hiç yürüyemiyor ya kardesşim bizim evdede 10 tane engelli yokki bir ben varım bana bişy olsa ne olcak ben uzun yol gitsem tekmi kullanacagım hep diyorum en azından 1 ci derecede yakınımz kullansın eşim babam çocuklarım kardesim gibi bırak istemiyorum arkadasımz kullansın yada amcam dayım teyzem halam kullansında demiyorum 1 ci derecede yakınımız kullansın bu yeter bize HER SAGLAM İNSAN ENGELLİ ADAYIDIR gün gelir basınıza gelir ozaman yırtarsınz kendinizi neden böyle oldu diye bu kadar engellinin vebalini çekmek kolay iş degil doslarım çok dolmusum ya yetkili biri olsada tartıssam biraz :)

ben şimdi başbakanlıga şikayet ettim bu konuyu girin sizde edin arkadslar

Arkadaşlar geçmiş zamanda yaşanmış olan suistimalleri bir düşünelim. Engelli olmayan herhangi biri engelli birisinin adına araç alıp kendisi kullanmaktaydı. Ve şimdi satış zamanı sınırı getirildi. Buna sebep olan bunu geçmişte yapan bizim gibi engelli vatandaşlarımız oldu.
Bize ait engelli aracının sadece bizim tarafımızdan kullanma zorunluluğuda buna bağlı olarak gelişmiştir. Yani yine sebebi bilinçsiz engelli vatandaşlarımız. Şimdi ise daha önceden elimizden alınan halkları geri almak için uğraşıyoruz.

Eğer hükümeti suistimale mahal vermeyeceğimize inandırabilirsek aracımızı herkes kullanabilmeli. Ayrıca 5 yıllık sınırıda kaldırtmalıyız yada süresini düşürtmeliyiz. Belki suistimal olacaktır bunuda hükümet kotrol altında tutmalı.

Yazılanlardan dikkatimi çeken bir konuda H sınıfı ehliyeti olan herhangi bir engelli aracını kullanabilir diye yazılmıştı.
Benim bildiğim kullanamaz ve bence bu haklı bir konu. Her engellinin engeli aynı değil ve tertibat engele göre yapılıyor Benim aracımın tertibatı başka bir engelli arkadaşımızın engeline uygun olmayabilir.

Birlikte tekbir yumruk gibi hareket edelim. Umarım öncülüğümüzü "Oturanboğa" yapar.

evet en azından 1. derece yakınımız kullansın. bnde insan hakları sitesine içişleri bakanlığına mail olarak bişeler yazdım fakat okurlarmı cevap verirlermi hiç bilmiyorum :(

bülen abi yani oturan boga abi neden çıkıp birşeyler demiyorsun açıklama yapmıyorsun anlamıs degilim

cihan_s;

bu kadar da üç kağıtcılık olmaz ya. sadece plaka basım ücreti alınacak ne o öyle işlem ücreti yok öyle birşey. Sadece 19 tl almaları gerekiyor du..terbiyesizlikten başka bir şey değil bu. Ben plaka basımını bağcılar şöförler odası plaka basım yerinden aldım... siz acaba nereden aldınız...

dedim ya uğraşacak ne vaktim vardı ne de beynim. sinirden kriz geçirecek durumdaydım. haram edip çıktım. yapacak bişey yok. ben Adana Şoförler odasında yaptım işlemi.

evet ozel tertibatlı araçları b sınıfı ehliyetli olan kişiler en azından birinci derece akrabalarımız kullanmalı bu yuzden ankaraya yurumek lazım ama toplu bir yuruyus düzenliyemiyorsak bile herkez en az 15-20 tane mail göndersin başbakanlığa bilinsin bu problemlerimizi daha yuksek sesle dile getirelim mail yagdıralım başbakanlığa mutlaka sesimizi duyacaklardır

Arkadaşlar

Anlayamadığım yada gözden kaçırmış olabileceğim bir sorum olacak...

H sınıfı özel tertibatlı bir aracı (Eşimin) Kanunen ben kullanamıyor muyum ? ( B sınıfıyım)

Eskiden kullanamıyordunuz!
Şimdi bi kanun çıkmış ama yorumu muaallakta!
Bizim yorumlamamız bişey ifade etmediği için bizim yapacağımız yorumla ceza falan yersiniz.

Normal şartlarda sakat arabasından/her türlü kişisel zorunlu kullanması gereken araç gereçden kdv de alınmaması lazım ama alıyorlar. Örneği gibi...

Üst Alt