Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK: “Raporu %59 olanlar emekli olur, %60 olanlar olamaz” [Tartışma]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
308
Biliyorum, mevzuat maddeleri okumak can sıkıcıdır ama, olabildiğince kısa ve açık yazmaya çalışarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun %60 ve üzeri işgücü kaybı oranı bulunanlara çektirdiği eziyeti anlatmaya çalışacağım. Lütfen “Bundan bana ne” demeyin, çünkü hizmet verdiği kişi sayısı itibarı ile SGK bu ülkedeki en önemli kurumdur ve uygulamalarıyla milyonlarca insana eziyet çektirmesi hepimizin sorunudur.
Aşağıda anlatacağım sorun bundan önceki mevzuatta yoktu, bu sorun 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren 28. Maddesi ile ortaya çıkartıldı.

Temelde iki tür emeklilik vardır;
  1. Malulen emeklilik: Yasanın 25, 26 ve 27. maddeleri ile düzenlenmiştir. Kısaca özetlersek, ilk defa sigortalı olduğu tarihten sonraki bir tarihte herhangi bir nedenle %60 ve üzeri işgücü kaybı oluşan kişilerin 1800 gün primle emekli olabilmesidir.
  2. Yaşlılık Emekliliği: Yasanın 28, 29 ve 30. maddeleri ile düzenlenmiştir. Yine kısaca özetlersek, her ne zaman ve her ne şekilde olursa olsun %40 ve üzeri işgücü kaybı bulunan kişilerin görece erken emekli olabilmesidir.
Yazıya konu ettiğimiz sorun, Yaşlılık emekliliğine dairdir. 28. madde diyor ki, Çalışma Gücündeki Kayıp Oranı;
  • % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 18 yıl sigortalılık süresi ve 4680 gün primle; % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 16 yıl sigortalılık süresi ve 4320 gün primle yaşlılık aylığına hak kazanırlar (4. Fıkra).
  • “Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek [%60 ve üzeri] derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.” (5. Fıkra)
Şimdi geliyoruz SGK’nın yanlışına:
Konuya aşina olan gözlerden kaçmayacaktır, %60 ve üzeri çalışma gücü kaybı olanlar için yazılan fıkra hatalıdır ve içinde büyük bir saçmalık barındırmaktadır. Örneğin, bu maddeye göre 2000 tarihinde sigortalı olup, 2001 yılında %61 oranında çalışma gücü kaybı oluşan ve/fakat malulen emekli olamayan kişi Yaşlılık emekliliğinden YARARLANAMAZ. Çünkü %60 ve üzeri çalışma gücü kaybı bulunan kişilerin Yaşlılık emekliliği kapsamında değerlendirilebilmesi için “Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce” %60 ve üzeri çalışma gücü kaybının bulunmasını şart koşuyor SGK.

Saçmalığın daha anlaşılır olması için şöyle bir örnek vereyim:
%41 raporu olan Agop’un da, %51 raporu olan Ayşe’nin de, %61 raporu olan Ali’nin de Bağ-kur (4b) kapsamında 5000’er gün sigorta pirimleri olsun. Ayrıca hepsi aynı tarihte sigortalı olarak çalışmaya başlamış, hepsi aynı tarihte sakatlanmış ve hepsi aynı tarihte Yaşlılık emekliliğinden yararlanmak için SGK’ya başvuru yapmış olsun. Yani, aralarındaki tek fark rapor oranları olsun.
SGK Agop ve Ayşe’den tek bir şey ister, “hastaneye gidin ve söylediğiniz oranlarda işgücü kaybınızın olduğunu rapor alarak belgeleyin”. Agop ve Ayşe 28. madde kapsamında 2 ay içinde emekli olurlar. Peki ya Ali?

Şimdi geliyoruz SGK’nın ceberrutluğuna:
Onun işi uzun... Madde madde yazayım da hem okuyanlar görsün çekilen eziyeti hem de belki sorumlu birileri okur da “biz ne yapıyoruz” diye utanır...
  1. Aradan 2 ay geçer ve Ali’nin 28. Maddeye istinaden Yaşlılık emekliliğinden yararlanma başvurusu reddedilir. Gerekçe, “Durumunuzun 25. Maddeye göre maluliyeti gerektirecek düzeyde olmadığına karar verilmiştir”
  2. Ali şoktadır, çünkü kendisi de bilmektedir malulen emekli olamayacağını ve zaten onun içi de Malulen emeklilikten yararlanmak için değil Yaşlılık emekliliğinden yararlanmak için başvuru yapmıştır. Keza prim günleri felan da fazla fazla mevcuttur, ne yapsın malulen emekliliği!?
  3. Ali soluğu sigorta müdürlüğünde alır:
- Agop’la Ayşe benden daha hafif sakat olmasına rağmen hemen emekli oldular, ben neden olamıyorum?
- Onların rapor oranları %60’ın altında, seninki ise %61.
- Yani?
- İlk sigortalı olduğun tarihte %60 ve üzeri işgücü kaybın yoksa, bugün %61 raporunla 28. madde kapsamında Yaşlılık emekliliğinden yararlanamazsın.
- Ama ilk sigortalı olduğumda sakat değildim ki; tıpkı Agop ve Ayşe’nin de olmadığı gibi?
- Bilemem, kanun böyle. Ya rapor oranınızı %60’ın altına düşürtmelisin ya da ilk sigortalı olduğun tarihten önceye ait %60 rapor getirmelisin.

Evet, aylarca uğraşmasına rağmen Ali emekli olamıyor, olamayacak!

SGK bu saçmalığı düzeltmelidir:
Bunun için iki yol var.
  1. Ya 5510 sayılı yasanın 28. maddenin 4. fıkrası tamamen iptal edilip 5. fıkrasına “c) % 60 ve üzeri olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün” primle emekli olur, diye yeni bir ibare eklenmelidir.
  2. Ya da 28. Maddenin 4. fıkrası şu şekilde değiştirilmelidir “Herhangi bir sebeple 25. maddeye göre malûllük aylığından yararlanamayan ya da yararlanmak istemeyen ve/fakat % 60 ve üzeri raporu bulunan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.”
Sorun da çözüm de bu kadar nettir. SGK bir an evvel bu düzenlemeyi yapmalıdır, ve hatta kanun maddesi değişinceye dek meydana gelecek olan haksızlıkları önlemek için de yeni bir genelge yayınlamalıdır, “Alilerin” mağduriyetini gidermelidir.

Siyasilerden ve SGK yöneticilerinden talebimizdir.

Ali,nin başına gelenin aynısı benim başımada geldi,anamdan doğduğuma pişman ettiler...

devletimizin engellilerin emeklilik durumunu degiştirmesi bence saçmalıktır. bizlerin kuvveti beden kuvveti bellidir.
neden degiştiriyo amaç n meçhul,
sonrası sgk ve rapor veren hastaneler sıkı denetimde olmalıdır çok çelişkili yıpratıcı tavırarı olmakla beraber sapa saglam kişiler rapor alırken bizleri yıpratıyolar.
buna bir çözüm getirilmelidir.

bu özürlü emeklilik siteminin mutlaka değişmesi lazım vergi indiriminden bağımsız olması gerekiyor ve

Normalde, benimde raporum B fakat vergi indirim için başvurup hastaneden aldığım rapor ise,% düştü.
Şu an için vergi indirimden faydalanamıyorum. devletin gözünde engelli değilim şu an, ama değişmeyen ve sürekli kalıcı olan sakatlığım var. engelim ise polio sekeli.
Bunun için yeni bir düzenleme gelecek diyorlar.
Vergi indirim için sakatlığı ölçütlendirilmesi değişmeyen bşir durum mu acaba..
Doğru mu acaba..!

Saçmalık daha ilk başta başlıyor,Bağ-kurda her başvuruyu illaki 25.maddeden gönderip red geldikten sonra 28.maddeden Ankara değerlendiriyor,bu arada en az 7-8 hatta 10 ay geçiyor....OturanBoğa çok yerinde bir tespit yapmış,çözümde vermiş sağolsun,umarım yetkili,etkili,etiketli bürokratlar bu saçmalığa bir son verir....

Benim raporum %60 2005 yılında aldım hep ssk'lı olarak çalıştım ve ssk'dan emekli olacağım 2 yılım var okuduklarımı yanlış anladım herhalde şimdi %60 raporum süreklidir diye vergi indirimim de var diye emekli olamayacakmıyım illla %40 laramı düşürecekler .

Değiştirseler ne olacak, yapılan her değişiklik bize daha büyük zulüm olarak geri dönüyor.

Bu durumda benden ikinci kez istedikleri raporumun % 69 olması yüzünden emekli olamayacak mıyım yani?

Yoksa bu durum örnekte verildiği gibi sadece Bağkurlu olanlar için mi geçerli?
Ben emekli sandığındayım, İlk rapor %45ken şimdiki %69, oranın yükselmesi umarım aleyhime değildir:)

Yazımda da belirttiğim gibi, bu, 28. madde kapsamında emekli olacakları kapsıyor. Bağkur (4b) statüsünde emekli olacakları ve ayrıca ilk sigortalılıkları 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olanları.

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olup SSK (çalışan) statüsünde emekli olacaklar önceki yasaya tabidirler...

Yüreğime iniyordu az daha :) O kadar emeklilik planları yaptıktan sonra. (Biraz bencillik oldu ama )

hükümet engellileri engel olarak görüyor 8 yıl geçti haklarımız geri verilmedi verilmez de ben emekli olamıyorum ama engelli kadrosunda çalışıyorum naısl iş vergi indiriminden faydalanamadım ankara başka telden çalıyor türkiye başka telden anlaşılır gibi değil

Şimdi hadi SGK gibi kurumlar yapılan hatalar bir şekilde düzeltilir.
Peki Bakanlıklar kaldırıp Teksosyal güvencesi Devlet olan diger Engelli kardeşlerimiz il müdürlüklerine devredilmesi ve onların insayatifine bırakılması Arkadaşlar bakanlıkların adı degişiyor yasaları uygulama zorunlulukları olmuyacak
çünkü özerklikler degişiyor siz arkadaşlara şöyle tanımlim

devlet hükümetin politikasıyla bir yasa çıkar mesala su elektirik gibi devlet kurumlarında engelli bireylerin indirim hakkı bu yasada var
Ama belediyeye böyle bir talepte gittiginiz zaman belediye bunu uygulamak zorunda olmadıgını söyler
şimdi buda aynı olay bu bakanlıkların kapatılıp yerine isim degiştirerek başka bakanlıklar kurulken
biz engelliler ile sorumlu olan Başbakalık özürlüler personel daire başkanlıgı şehirdeki belediyerin insafına terk ediliyoruz yine yeniden.:cool:

bu emeklik yasası engeli yada özürlü emeklik diyelim ne deniyorsa buna baştan aşağı değişmesi gerek ne kadar yama yapıyorlar yasaya o kadar acık cıkıyor adam gibi baştan aşağı bi düzgün yasa değişmesi gerek bunuda ankaraya yürüyüş yapıp dile getirmek gerek sesiimizi duyurmak için yoka yasaya yama tutmaz hale geldi

galiba bu anlamsız engeller insanları başka başka çözümlere yöneltiyor...

valla benimde yüregime iniyordu:( ssklıyım bende 2000 yılında %45 le işe girişim ve vergi indirimim varinş. bi aksilik çıkmadan emegimim karşılıgını alırım

ssk lıların yüreğine inmesin burada sıkıntı bağkurlu olup daha önceden %60 oranını geçen bir hastalığı olmayıp sonradan işgücününü &60 ve fazlasını kaybeden ancak malülen emekli olmak istemeyen ler için ..

ben bir kaç hastalıktan %65 rapora sahibim. ancak kendi işyerimi kapatmak başka bir yerde çalışmak istemiyorum. 15 yıllık bağkurluyum ve bana %50- 59 arası işgücü kaybı olanlara uygulanacak erken emekliliği teklif ediyorlar. ben %59 dan fazla raporluyum dememe rağmen hayır sen daha önceden %60 a sahip olmadığın için emekli olmazsın bir sene daha bekleyeceksin diyorlar..

Arkadaşlar, durum daha da vahim bir hal alıyor olabilir! Şöyle ki, SGK 22 Temmuz 2011 tarihinde yeni bir genelge yayınladı (2011 /58) ve bence artık işler daha bir karışacak olabilir. Hem sadece %60'ın üstünde sakatlığı olanlar için değil, %40-60 arasında olanlar için de!

Genelgede 28. maddeye dair düzenlemeler şöyle:

1- Bu konu başlığında yer alan yazımda ifade ettiğim gibi, ilk sigortalı olduğu tarihten sonraki bir tarihte % 60 ve üzeri işgücü kaybı oluşmuş ve/fakat malulen emekli olamayan/olmayan kişilerin Yaşlılık aylığından yararlandırılmaması! Genelgedeki "2.2.1.1. İşe başlamadan önce malul olanlar" başlıklı bölüm bu mağduriyeti aynen devam ettiriyor:

a- Maluliyeti (% 60 ve üzeri raporu) işe başlamadan önce değil, sonra olan kişiler emekli olamıyor!

b- İşe başladıktan sonra % 60 ve üzeri rapor alacak şekilde malul olan ve/fakat emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam etmek isteyen (malulen emeklililer emekliyken çalışamaz), prim ve sigortalılık süresi 28. madde kapsamında Yaşlılık aylığından yararlanmaya yeterli olan kişiler Yaşlılık aylığından yararlanamıyor! İlle de malulen emekli olmak zorundalar;bu kişilerin çalışma özgürlükleri ellerinden alınıyor!

2- Genelgedeki ikinci bölümün başlığı "2.2.1.2. Çalışma gücündeki kayıp oranı % 60 dan az olanlar". Maddede kırmızı renkle belirginleştirdiğim ibareler ceberrut memurların elinde bir bombaya dönüşebilir: "Çalışma gücü kayıp oranlarının % 60 ın altında olması nedeniyle malul sayılmayan sigortalılardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce veya sonra çalışma gücü kayıp oranının % 60 ın altında olduğu tespit edilenlere, Kanunun 28 inci maddesinin beşinci fıkrasında yine belirli bir sigortalılık süresi ve prim gün sayısı koşullarını yerine getirmeleri halinde yaşlılık sigortasından aylık bağlanması öngörülmüştür. "

Sicili bu kadar kötü olan sgk çalışanlarının elinde bu kırmızı ile belirginleştirdiğim ibarelerin "rapor oranı kaç olursa olsun önce maluliyet için değerlendirilecek, malul olmadıkları tespit edilecek, sonra 5. fıkraya göre işlem yapılacak" şeklinde işletilmeyeceğini kim garanti edebilir? Bence kimse edemez! Rapor oranı % 60'ın altında olan kişilerin emekliliğini düzenleyen maddenin içine "Çalışma gücü kayıp oranlarının % 60 ın altında olması nedeniyle malul sayılmayan sigortalılardan" ibaresini eklemenin ne anlamı var ki? "Çalışma gücü kayıp oranları % 60'ın altında olan sigortalılardan" ifadesi olsaydı hiç kafa karıştırmazdı. Ama bu haliyle, korkarım yeni bir işgüzarlık gelebilir...

Anlaşılıyor ki SGK ne ptığını çok iyi biliyor! "Tak çatı" işin hikaye kısmı... Bağkur'Luları emekli etmemeye yemin etmişler sanki: Aşağıda mavi renkle belirginleştirdiğim satıra özellikle 5. maddeyi koymamışlar!

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ

Yaşlılık aylığı başvurusu ve istenecek belgeler
MADDE 56 –
(5) Kanunun 28 inci maddesinin; dördüncü fıkrasına göre, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce Kanunun 25 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özrü bulunan, beşinci fıkrasına göre çalışma gücünü %40 ilâ %59 arasında kaybeden veya yedinci fıkrasına göre erken yaşlanan sigortalıların, bu durumlarını gösterir sağlık raporu almadan doğrudan yaşlılık aylığı talebinde bulunmaları hâlinde, öncelikle Kurumca yetkilendirilen sağlık kuruluşuna sevk edilerek, durumlarının tespitine esas sağlık kurulu raporunun temini yoluna gidilir.
Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olup, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara Kanunun 28 inci maddesinin üçüncü, dördüncü ve yedinci fıkralarındaki şartları yerine getirmeleri hâlinde yaşlılık aylığı bağlanır.

Malesef durum bu,SSK- Emekli sandığı ve Bağ-kur sakatlara ayrı ayrı ayrı işlem yapıyorlar.Hani tek çatı olmuştu,hepsi lafta icraatta tık yok....

kanunun 3. 4. ve 7.fıkrası derken beni sgk 5510/28-5 yazılı evrakla hastaneye sevk etmişlerdi..yanlışmı olmuş yani ozaman ben bedavaya uğraşıyorum demekki benim iş olmayacak ne dersiniz tamammı devammı )))))

Evet Konu Başlığı tam olarak beni Tanımlıyor. Bağkurluyum. Emeklilik için Hastaneye sevk edildim. Raporum postaya verildi. O tarihten beri rapor ulaşmamış Hastaneden tekrar rapor alarak elden teslim etmeme rağmen olumlu - olumsuz bir gelişme olmadı.. Süreci hiç bir yerden takip edemiyorum. Dosyama bakan bir tek yetkili memur var O memurda sürekli izinli ya da raporlu.. Bugün git yarın geller ile 10 Ay oldu sonuç yok. Parkinson + Koah Hastalığı ile b sürekli Raporum var Hakem Hastane kararı bu şekilde.

Bimer'e Şikayet yazıp Emeklilik işlemlerimin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi istedim.. SGK : Şahısa cevap yazıldı demiş... gelen giden yok.. Daha kime şikayet edeyim? kime çıkayım OBAMA'ya mı yazayım ? yeni Sloganım Bağkurluysan Eğer Ölmeye Değer

12 yaşından beri kas hastasıyım o günden bu güne pek çok raporum var en düşüğü % 40 dan başladı.
dEVLET DAİRESİNDEN 15 yıl çalıştıktan sonra emekliliğimi istedim ve vergi indiriminden yararlanıyordum. Şimdiye kadar herşey normal diyelim öle olsun. şimdi filim başlıyor: bütün evraklarım tamam ve kurum emekliliği onaylıyor evraklar sgk ya gidiyor. sgk işe giriş raporununu istiyor. Ben de işe girerken engelli kadrosoundan girmem için aldığım raporu kurumdan istiyorum. o da ne kurum raporu kayıp etmiş. sadece ön rapor var bu da olmuyor
derken ben daha önceden aldığım %40 %60 raporları buluyorum. bunları sgk ya gönderiyoruz. ok. 1 ay sonra cevap geliyor sgk benim engellimi %40 altına indiriyor ve emekli olamayacağımı kuruma yazıyor.
Başmdan kaynar sular iniyor. emekl oldum diye ev almışım para yok. kurum beni tekrar işe başlatıyor. İki seçeneğim ver sgk yı mahkemeye vermek yada malulen emekliliğe gitmek. engelim % 80 e dayanmış ve emekli olamıyorum çalışma gücüm ve moralim bitmiş çalışmam gerekiyor. mahkemeler malum ülkemizde yılalr sürüyor ve tek başıma sgk ile savaşmak zor.
arkadaşlar gitmim malulen emekli olmak için rapor aldım ve emekli oldum.

Sgk nın ülkemize ve bana verdiği zarar 9 ay işlemler sürdüğü için işe gitmeden maaşımı aldım. sakat kadrosundan emekli olamayıp malulen emekli olduğum için bundan sonraki iş kapılarıda bana kapandı 1 yıl sonrada yararlanmış olduğum vergi indirimini geri talep ettile yaklaşık 2500 tl de ceza verdim.. daha neler daha neler anlatmakla bitmez.
Ülkemizin temel sorunu şu mevki sahibi olup makamlarda oturan pek çok yönetici idareci insiyatif kullanmıyor yetkilerini insanların yararına değil mümkün olduğunca zararına kullanıyorlar. SADECE ENGELLİLER İÇİN DEĞİL BU herkes için böyle. bu da devlete ve insanlara zarar veriyor.....

durmak yok zulme devam,vay be sayın seyirciler sgk topu gene taca attı !..
-türkmencanın yazdıklarını okuyunca insanın morli bozuluyor.aslında hep kuruma yükleniyoruz,bu işlerde hükümet bu işleri kurcala demese,bakanlık kurcalayıp durmaz.demekki hükümet bize kendisini hiç unutturmak istemiyor.görek gaaali sonu nolcek....

gençparkinson.sen sürekli bimere yaz inadına,inadına yaz.valiliğe git bizzat valinin kendisi ile görüş.
-şimdi benim bir sorum var,hakem hastaneye nasıl sevk ediliyoruz onu öğrenmek istiyorum ?.

Acaba sadece özürlülerle ilgili olan yasalarmı mantık hatası içeriyor yoksa tüm yasalarımız böylemi?
Ben bu sorunun işini ciddiyetle yapmayan, asli görevinden çok popülist siyasetle uğraşan kanun kayucular dan kaynaklandığını düşünüyorum.

Fuzulim

En büyük suç bu halkta. Kanun yapmayı insanların denetimsiz, kontrolsüz tekeline bırakırsan sonuçlarınada böyle katlanman gerekir.
Adam yüzlerce kişiyi öldürüyor. Mahkemenin verdiği ceza 5-10 sene hapis... İnsan kanun yaparsa adaletin vuku bulması hayaldir.

Sonrasında hakzılıklar, huzursuzluklar, kan dökmeler alır böyle başını gider... Aklın kendine yetmiyor. Kalkmışsın koskoca insanlığı idare edicek kanunlar, genelgeler icat ediyorsun... Hadi o akılsız ya seçenler? Müsade edenler?...

Bülent Beyin anlattıkları aynen benim de başıma geldi 2011 mart ayında emekli olmak için sgk ya gittim tabi müracatımı 25 madde kapsamında değerlendirdiler . ve % 64 raporuma red cevabı geldi bende bu formun Bülent Beyin bilgilendirmeleriyle iknci bir dilekçe ile 28. madde erken yaşlılık kapsamında emeklilik için müracat ettim . 2 sefer Hacettepeye sevk ettiler ve % 65 rapor aldım sgk bu başvurumu aynen kabul etti ve nisan 2012 de maaş bağlanacağı söylendi . Tabi bütün bunlar 13 ay sürdü . Bu sürede yatırdığım primler ve alamadığım maaşlar ... SGK nın yanına kar kaldı.

En iyisini ben yapıyorum, Kalp kası hastasıyım, bir çok Özürlü arkadaşım geziyori sokağa çıkıyor, sahilde oturuyor, ben bunların hiç birini yapamıyorum.

Denedim, Şişli Etfal'de bir an kendimi Nazi kampında sandım, %60 rapor aldım, alana kadar birde bana sorun, Baş hekim ayrdımcısı ve en az 10 Doktor yanında üzerime yürüyen hastane görevlisi ve tebessüm ederek izleyen Doktorlar, sonuçmu Bu Ülkede 3 Maymunu oynayacaksın, evinde öleceksin.

Hükümet sadece, izliyor, bu Ülkeden hiç umudum yok, ben pes ettim.

Yaşadıklarımı ben biliyorum, Nazi Askerleri bile, bazen daha merhametlidir diye düşündüğüm anlar oldu bunu inanın yüreğimden yazıyorum.

Annem bu sebeble evde Öldü, Hastanelerde o zeiyeti çektirdikleri için, bir dahada asla hastaneye gitmedi, 1 senedir bende gitmiyorum, Ölümse en azından evimde Ölürüm.

Bu kadar net ve basit.

Üst Alt