Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK: “Raporu %59 olanlar emekli olur, %60 olanlar olamaz” [Tartışma]

SGK da mantık dışı uygulamalar saymakla bitmez herhalde.
engelli haklarıyla ilgili yasalarda engelli ebebeyni bulunan çalışan vardiyalı çalışamaz
hükmü var.
ama bu sadece memur için geçerl.
oysa sosyal devlet anlaşyışında ayrım olmaması lazım.
eğer bir yasa çıkarıyorsanız
toplumsal bir sorunu çözeceğinizi düşünüyorsanız
memur işçi yarımı yapmadan,herkeze eşit bir bizimde yararlanacağı
düzenlemeleri yapmaları gerekir.
biraz araştırma yapdım bu konuda,eğer gözden kaçırdığım bir şey yoksa
bu düzenleme sadece memurlar için.
bu konuda detaylı bilgisi olan ,konuya açıklık hetirirse sevinirim

bu yüzden bizim gibi nakilli olan hastalarıda süründürüyolar nefret ediyom sgk dan

Oturan boga bey engelli emeklilik neden dusmuyo ben 59 raporla 20yil sigorta isteniyo 4400 prim revami bu biz engellilere zor sartlarda calisiyorumo özel sekrorde bize yardimci olurmusunuz dusurulsun

Arkadaslar bime ve politikalar bakanligina meil yazalim oneri yazalim.engelli kadrosunda calisan bir cok arkadasimiz vergi indirimi yuzunden rapor oranlari dusuruldu haklari elinden alindi.ortapedik sakatlar dernegi bu konuda bisey yapmiyor onlar kaldirim tasiyla engelli otoparkiyla bu gibi sorunlarla ugrasiyorlar asil sorun engelli kadrosunda calisip sakatligi surekli olanlarin raporlari aynen gecmesi gerek.eli klavye tutan butun arkadaslarim nimere ve diger yerlere yazsin .gurup kuralim sesimizi duyuralim.birlikten kuvvet dogar bizde engelli halkiyiz beraber olalim basaralim bu isi

1. Aradan 2 ay geçer ve Ali'nin 28. Maddeye istinaden Yaşlılık emekliliğinden yararlanma başvurusu reddedilir. Gerekçe, "Durumunuzun 25. Maddeye göre maluliyeti gerektirecek düzeyde olmadığına karar verilmiştir"
  2. MALULUYET DÜZEYDE DEGİLSE AGOPTAN AYŞENİN RAPOR DERECESİNE DÜŞÜRMEZMİ SGK KAFADAN RET EDEMEZ RETTİN ÇEŞİTLERİ VAR SGK NIN SİTESİ DEGİŞTİ BURDA RET ÇEŞİTLERİ YAZIYOR Maluliyet Aylığı
  3. Ali şoktadır, çünkü kendisi de bilmektedir malulen emekli olamayacağını ve zaten onun içi de Malulen emeklilikten yararlanmak için değil Yaşlılık emekliliğinden yararlanmak için başvuru yapmıştır. ALİNİN %60 raporu varsa tek hastalıktan malulen emekli olabilir sigorta girişinden önce %60 raporu yoksa malulen neden olamasın anlayamadım o boga burasını

[FONT=sans-serif]Örneğin, bu maddeye göre 2000 tarihinde sigortalı olup, 2001 yılında %61 oranında çalışma gücü kaybı oluşan ve/fakat malulen emekli olamayan kişi Yaşlılık emekliliğinden yararlanamaz burda %61 raporu olan kişi malulen emekli olamayan demişsiniz malulen emekli olmak istemeyip yaşlılık emeklisi olmak isteyenmi oluyor yoksa neden malulen emekli olamasın şartları tutuyor [/FONT]

Yazdiginizdan hic bisey anlamadim arkadas

[FONT=sans-serif]@OturanBoğa Bülent Abi ben bu konuyu da saçma buluyorum çok saçma.

[FONT='inherit']Memur Özürlü Emeklilik
[/FONT]
[FONT='inherit']
C- 01.10.2008 gününden önce işe başlamış eski Memurlarda geçiş süreci
[/FONT]
[FONT='inherit']
Kanunun geçici 4 üncü maddesi ile;[/FONT]
[FONT='inherit']1-[/FONT][FONT='inherit']5434 sayılı Kanun gereğince kanuni tabiriyle sakat kadrosu ile başlayan memurlar ile sakat kadrosunda olmamasına rağmen memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla oranlı raporu olanlar 15 yıllık yani 5400 günlük süreyle emekli olmaktadırlarve olmaya da devam edeceklerdir.
[/FONT]
[FONT='inherit']
2-Doğuştan özürlü olup da ellerinde rapor olmayanlar [/FONT]
[FONT='inherit']5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten (01.10.2008 gününden) önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az yüzde 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde memur (kamu görevlisi) olanlar; en az 5400 gün (15 tam yıl) uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde emekli olabileceklerdir.
[/FONT]
[FONT='inherit']
3-Sonradan özürlü olanlar [/FONT]
[FONT='inherit']Çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=sans-serif]
a
[/FONT]
[FONT=sans-serif][FONT='inherit']) % 50 ile % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=sans-serif]b[/FONT][FONT=sans-serif][FONT='inherit']) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,[/FONT][FONT='inherit']gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla istekleri halinde emekli olacaklardır.

Bu vatandaş sonuç da %40 engelli ve ne alakası var ki 2002 de çalışmaya başladıktan sonra engelli olduğu için 19 yıl 4240 gün den emekli olması gerekirken emekliliği için 6480 gün pirim isteniyor çoook saçma....

[/FONT]
[/FONT]
http://www.sskemekli.com/ssk-ozurlulerin-emeklilik-sartlari.html

Engelliler emekli emeklilik bu kadar oynanmaz bilseydim 2008 den sonra rapora bakiliyo daha dusuk prim isteniyo

Yani ali sol kulagını sag eliyle göstermiş yaşlılık emekliliği diyecegine maş
Lülenmi demiş sgk ya ben bunu anladım şimdi malülen yada yaşlılık emekliliği arasında
Ne fark var

aynısının bi benzeri benim başımda. kendi dilekçemde "yaşlılık emekliliği" talep etmeme rağmen, üst yazıda ifade, "ilgilinin malulen emeklilik yönünden değerlendirilmesi" diye gitti. azap çekioruz.

xpitonxd

Birde benim anlamadığım, memurluğa girerken özürlü olan normal raporu %40 ve üzeri ise emekli olabiliyor, memurluğa girip sonradan engelli olan biri normal rapor oranı üzerinden değilde çalışma gücü oranından değerlendiriliyor. Bu da haksızlık. Yoksa ben yanlışmı yorumluyorum. Biliyorsunuz ki normal rapor oranı ile çalışma gücü oranı aynı değil.

Üst Alt