Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'dan aylık almadığım halde 2022 aylığım durduruldu ne yapabilirim..?

alfa

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
2
Site Yöneticisinin notu:
2022 aylığı alan bazı arkadaşlarımızın aylıkları Mart ayı itibarı ile sgk'dan aylık aldıkları iddiası ile kesildiğini görüyoruz.

Oysa bu arkadaşlarımız sgk'dan aylık almadıklarını çok kesin olarak beyan etmektedir!

Eğer siz de 2022 aylığı alıyorsanız, lütfen 2022 evrak takip sitesinden aylığınızın durdurulup durdurulmadığını kontrol edin, ve hem sonucu bizlerle paylaşın hem de aylığın durdurulması ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na itiraz edin...

2022 Sayılı Kanuna Göre Evrak Takibi İşlemleri içib buraya tıklayabilirsiniz

Evrak takipte aylığım durdurulmuş, durdurulma nedeni sgk aylık alması deniyor. Bu ne demek anlamadım. Sgk'dan her hangi bir aylık almadığım halde öyle yazıyor. Durumun düzeltilmesi için nasıl ve nereye itiraz edebilirim.

2022 maaşım SGK aylık alması gerekçesiyle durdurulmuş!?

merhaba arkadaşlar;

Ben özürlü maaşı için baş vurmuştum 3 ay sonra ziraat bankasından internette de gözüken 400 TL civarında para çektim sonra beni ptt ye gönderdiler bundan sonraki dönem maaşları için aradan yaklaşık 1 ay geçtikten sonra 2022 evrak takipte sorguladığımda şöyle bir yazıyla karşılaştım...

Durumu;geçici durumda..
Aylık durdurulma nedeni; S.G.K Aylık alması..
Aylık durdurulma tarihi;01/03/2011 ...
bu ne anlama geliyor özürlü maaşım tamamen durduruldu mu yoksa pTT dEKİ dönem maaşı alana kdr durdurulacak süre mi?

ilginiz için teşekkürler....

arkadaşım senin ailende emekli olan varmı
benim babam emekli ondan olabilirmi bilemiyorum.
bilen varmı lütfen cevap versin teşekkürler.

öncelıkle hepınıze merhaba. ben ve eşim 5-6 ay önce 2022 maaşına basvurduk (ikimizde %40 raporluyuz).maaşlarımız baglandı 11\29\2010 da ilk aylıklarımızı aldık. ancak ben bugun maaş sorgulama ekranına baktıgımda benım maaşımın geçici durumda durduruldugunu durdurulma nedenının ise s.g.k aylık alması olarak yazdıgını gördum. benım sgk yla hıçbir maaş vb birseyle işim yok yesılkartlıyım. neden durduruldugunu bilenıniz varsa çok memnun olurum.

ya çok ilginç bir durum var, evrak kayıtta bir çok kişinin aynı durum, aklıma şöyle geliyor acaba yeni bir düzenlememi yapılıyor sistemde. Ayrıca 2022 maaşı alan herkesin evrak takipten kendi durumlarına bir bakmasını ve durumu burda paylaşmalarını rica ederim teşekkürler herkese.

alfa kardeş öncelıkle ılgılendıgın için sagol. ''acaba yenı bir düzenlememi yapılıyor demişsın'' yani sistemde bir çalışma varda yanlışlıklamı oldu demek istıyorsun.

evet sistemdende olabilir veya geçici olarak durdurulmuş olabilir inş düzeltirler

Aylık Durdurulma Tarihi:01/03/2011
Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI
Emekli Nevi:SAKAT
Durumu:GEÇİÇİ, DURUMDA

şu an sigortalı bi işte çalışmıyorum çalışmadıgım halde durdurmuşlar
maaşım geri baglanır mı ne yapmam gerekli

çevabınızı bekliyorum teşekürler

Valla bende korktum.Evrak kayıttan kontrol ettim çok şükür herşey normal.çünkü yersiz ödeme iddiasıyla maaşım kesilmişti uzun uğraşlardan sonra tekrar bağlandı.

ben az önce yazmıştım zaten. dur bakalım ne olacak birde sgk yı arayacagım ben bunun acıklamasını yapsınlar bakalım. benım tanıdıgım 5-6 kişi var onlarda herhangı bir sorun yok.

Arkadaşlar öncelikle evrak takip bilgilerinizi verirken şunlara dikkat edin:
1. Kimlik bilgilerinizi gizleyin ya da silin.
2. En önemlisi de kimlik bilgileri hariç tüm evrak takip bilgilerini kopyalayın buraya. Özellikle "evrak yazışmaları" başlıgı altındaki yazılanları muhakkak buraya kopyalayın. Bu kısmı çok önemli.
...
Ayrıca SGK'nın iki durumda yasal olarak aylıkları durdurma hakkı vardır:
1. Muhtaçlık ve bakım ilişkisinin kontrolü:
"Muhtaçlığın ve Bakım İlişkisinin Kontrolüne Yönelik Değişiklikler
• Aylık bağlama sonrası yapılacak incelemede tespit edilen eksikliklerin ilgililere bildirilerek 3 ay içinde düzeltilmesi istenecektir. Aksi halde aylıklar kesilerek fazla yapılan ödemeler geri alınacaktır.
İnceleme neticesinde muhtaç olmadıkları anlaşılanlara aylık bağlanmaz ve varsa bağlanmış aylık ödemesi durdurulacak ve bunların muhtaçlık durumu yeniden incelenmek üzere ilgili il veya ilçe idare kuruluna bildirilecektir.
• Özürlü yakını aylığı ödenenlerin, fiilen bakım ilişkisinin sürdürüldüğü ve aylığın özürlü çocuğun bakımında kullanıldığının tespiti amacıyla gerekli görülen hallerde kontrole tabi tutulacaklardır. "

2. Muhtaçlık Kararının Yeniden Değerlendirilmesi
• İl ve ilçe idare kurulları, verdikleri muhtaçlık kararlarını 5 yılda bir bu Yönetmelikte belirtilen hükümler çerçevesinde, il müdürlüklerinde çalışan personel eliyle yeniden değerlendirecektir. Bu değerlendirme sonucunda muhtaçlığı kalkanlar hakkında il ve ilçe idare kurullarınca karar alınarak durum hak sahibine ve Kuruma bildirilecektir.
01.12.2010 tarihinden önce aylığı bağlanmış olup, halen aylık alanların muhtaçlık durumlarının ve bakım ilişkisinin devam edip etmediği, 31/12/2014 tarihine kadar il ve ilçe idare kurullarınca, Yönetmelikte belirtilen hususlar çerçevesinde yeniden değerlendirilecektir. Bu değerlendirme sonucunda muhtaçlığı kalkanlar hakkında il ve ilçe idare kurullarınca karar alınarak durum hak sahibine ve Kuruma bildirilecektir.

Zaten yeniden değerlendirme süreci başlamış bulunmaktadır. Bu yeniden değerlendirme 01.12.2010 tarihinden önce 2022 aylığı bağlananlar için 31.12.2014 tarihine kadar sürecektir. Muhtaçlığının devam ettiği anlaşılanlar aylıklarını almaya devam edecekler.

Sanırım ilk aşamada sosyal güvenlik sorgulaması durumlarına göre muhtaçlık kontrol ediliyor. Evrak takip bilgileri eksik oldugu için şu an kesin konuşamam.
Eğer bakmakla yükümlü yakınlarından sağlık güvencesinden yararlananlar varsa sanırım öncelik bunlara veriliyor.
Diyelim ki alfa arkadaşımızın durumu. Kendisi babasının sigortasından yararlandıgını yazmış bir yerde. Ama sonra evlenmiş. Eşinin sigortası varsaa ve alfa bunu bildirmese bile sgk bunu tesbit edebilir. Ayrıca evli oldugunu bildirmeyip halen babasının sağlık güvencesinden yrarlanmaya devam ediyorsa bu durumda babasının aldıgı aylık dolayısıyla muhtaçlıgın yeniden incelenmesi için il/ilçe idare kuruluna yönlendirilebilir.
Bu durumda öncelikle yakınlarının sağlık güvncesinden yararlananların yeniden değerlendirileceği anlaşılıyor. Size Kurumdan gelen bildirimleri de buraya yazarsanız ona göre bu sürecin işleyişi hakkında fikir edinip yardımcı olabiliriz.

Özetle şu anki aylık durdurmalar, SGK tarafından muhtaçlığın ve bakım ilişkisinin kontrolü çerçevesinde yapılıyor. İl/ilçe idare kurullarının hazırlıklarını tamamlayana kadar muhtaçlığın yeniden değerlendirilmesi için bu şekilde uygulamayı başlatmışlar. Muhtaçlığın ve bakım ilişkisinin kontrolünü sıkıya aldıklarının göstergesi bu yani.

arkadaşlar geçen ay bir arkadaşımda 2022 maaşı alıyordu saglık olarakta babasının bagkurundan faydalanıyordu onun maaşını kestiler kesme sebebleri babasının saglık güvencesinden faydalanması kendisine demişler ya maaş yada ssk oda saglık sorunlarından dolayı maaştan vazgeçti bu bilgiyi sizlerle paylaşım dedim belki budrumdan dolayı kesilmiş olabilir

merhaba arkadaslar bende 2022 maası alıyorum şimdi sorguladım bir sorun yok aktif olarak gözüküyor.sgk ya itiraz edebilirsiniz en azından açıklayıcı bir bilgi alırsınız.umuyorumki bu bir sistem hatası olsun

Emekli Nevi:SAKAT
Durumu:GEÇİÇİ, DURUMDA
Aylık Durdurulma Tarihi:01/03/2011
Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI
Değişiklik Tarihi:25/11/2010
Ödeme Tarihi:25/11/2010
Ödeme Durumu:TARİHİNDE İLK AYLIK ÖDEME.
Online Ödeme Tarihi:29/11/2010
Online Ödeme Tutarı:1209.6
Online Ödeme Açıklama:TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR

Benim ve eşimin yeşil kartı var. Eşimin evlenmeden önce sigortası vardı ama şu an yok, çünkü işten ayrıldığı için kapanmış. Ve ben evlendikten sonra, 2022'ye müracaat ettim. Maaşım 2010 yılında bağlandı.

Arkadaşlar ben yaklaşık 3,5 yıldır özürlü maaşını çıkarmak için uğraştım.şimdi yukarıdada belirttiğim gibi ilk önce aktif diyordu şimdi geçici durumdayani bu belli bir süre mi yoksa
tamamen mi durruldu Teşekkürler..

inşaalah vardır bır yanlışlık. aylığa guvendık borclandık hep. perışan oluruz yoksa hepimizde.

Emekli Nevi:MUHTAÇDurumu:AKTİF
sorun yok gibi.

slm beyler benimkinde aynı durum oldu giçici durumda durdurulmatarihi faln hepsi aynı ama ben işkurun kursuna gitmiştim 4 ay ama onu sordum işkra sigartalı olmuyorsunuz diyor sgk gittim sigortası yoktur diye belge aldım gönderdim tahütlü dilekçe yazın sizde gönderim sgk gidin bi cevap vermek zorundala sonucu bekliyroum artı bu ay maaşları alabilceğiz miyiz bilgisi olan varsa yazsın arkadaşlar

sayın yayın yönetmeni bu ne anlama geliytor cevaplarsanız sevinirizben hiçbiryerden sigortalı değilim bilginiz varsa paylaşırsanız seviniriz

Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI deniyor.
Arkadaşlar şöyle bir şey aklıma geliyor:

neden herkesin evrak kayıtta böyle yazıyor, şunun için olabilir diye düşünüyorum, 2022 maaşı ve sgk aynı şey, yani biz sgk'dan 2022 maaşı aldığımız için, yeni yasaya göre 5 yılda bir yapılan denetim sebebiyle, geçici olarak, durumumuz araştırılana kadar maaşımız durdurulmuş olabilir belki!

En iyisi kesin bir sonuç alana kadar beklemek, sgk bizlere yazılı bir bildirim yapmak zorunda. Hepimiz sırayla araştırılıyoruz. Yada beklemeden, sgk alo 170 veya bimer'e yazılı olarak sorabiliriz. Neyse herkese geçmiş olsun diyorum.

2022 aylığı durdurulması

ben ve bikaç arkadaşımın aylıkları durdurulmuş sgk'dan aylık aldığımız yazıyor benim merak ettiğim bişe var biz yazın işkur ortaklı bi projede yer aldık ve bize kaza sigortası yapıldı biz maaşlarımızda bi sorun yaşamayacağımızı sorduk kesinlikle bi sorun olmayacağı söylendi ve öyle kayıt yaptırdık acaba bu projeden dolayı kesilmiş olabilirmi çünkü sadece o projede yer alanların maaşları durdurulmuş beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim

tamamda arkadslar ben daha 3 ay önce maaşa baglandım 1 kere para aldım sadece. 5 sene gecmedıki benı arastırsınlar.zaten 3 ay önce arastırıldım. baska bir durum var bunda.

2011 yılından önce başvuranlar yeniden denetlenicek ta 2015 yılına kadar. Her 5 yılda bir böyle denetlenecekler.

oda olmuoyor. benımle birlıkte eşimde yazıldı bu maaşa onda sorun yok hatta baska tanıdıgım arkadaslarım var onlardada bir sorun yok.

işkurdanda degıl. çünkü ben işkur kursuna hıç gıtmedım.

Arkadaşlar üzerinize daha önceden geçmişten sigortanız veya bağkur, isteğe bağlı sigorta, ödediyseniz ve bunlar kapatılmış olsa bile bundan dolayı maaşlar incelenmek için durdurulmuş olabilir.

Maaşları durdurulan aaaarkadaşlar üzerinize daha önceden hiç böyle sigortalılık oldumu? bunu burda belirtirseniz konu anlaşılır ve ben 2002 yılında isteğe bağlı 2yıl sigorta ödedim sonra kapattım. 2022 içinse 2010 yılında müracaat ettim.

Maaşı (sgk aylık almasından) dolayı durdurulan arkadaşlar söylesin. Sizin hiç 2022 maaşına müracaat etmeden önce, böyle sigortanız olmuşmuydu.

Benım dukkanım vardı kapattım. 1 buçuk yıllıkda bagkura borcum çıktı (5 bin lira falan). Ama dukkanımı kapattıktan sonra basvurdum.bagkurdan gıttım terk kagıdı aldım bir zararı olmaz dedıler.öyle basvurdum onaylandı birikmiş paramı aldım ancak şimdi durduruldu. ŞUNUDA BELIRTEYIM HIÇ PRIM FALAN YATIRMADIM,

Tamam dediğim gibi, daha önce herhangi bir devlet sigortası ile ilişiği olanların maaşları durdurulmuş, maaşları geçici olarak durdurulmuştur ben böyle düşünüyorum ama diger arkadaşlarda açıklarsa daha net anlarız.

Durumumuzun gerekli inceleme yapıldıktan sonra tekrar aktif olacağını düşünüyorum

Üst Alt