Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

SGK'dan aylık almadığım halde 2022 aylığım durduruldu ne yapabilirim..?

Konular karıştı

Arkadaşlar benim sizlere açıkladığım konu başka, sizin söyledikleriniz başka,
Ben 01.03.2011 tarihi itibari ile maaşları geçici olarak durdurulan ve durdurulma sebebi sgk maaş alımı olan konuya cevap yazıyorum ve açıklama yapıyorum siz ise yok sistem hatası değil falan diye yorum yazıyorsunuz.
lütfen konuya muvafık olalım ve öyle yorum yazalım.

Evet arkadaşlar lütfen konuyu karıştırmayın kelleci0142 arkadaşımız doğru söylüyor

Yok arkadaşlar farklı birşey söylemiyorum bende, kelleci'ye verilen şu cevaptan ben şunu anladım; (bahsedilen sicil kaydının ssk,bağkur gibi sosyal güvenceler olduğunu varsayarak )
GEÇMİŞ TARİHLERDEN YADA ŞİMDİ KENDİSİ YADA MAAŞI ALAN VASİSİNİN HERHANGİ BİR SİCİL KAYDI BULUNAN VE 2022 DEN ÜÇ AYLIK ÖZÜRLÜ MAŞI ALAN KİŞİLERİN MAAŞLARI SİSTEM TARAFINDAN OTOMATİK OLARAK DURDURULMUŞTUR. MAAŞI KESİLENLERİ SİSTEM ARAŞTIRIP HAKEDENLERİN MAAŞINI TEKRAR ÖDEMEYE DEVAM EDECEKTİR.

Yürütmelik yeniden güncellemeden önce yakınların sağladığı sosyal güvenceden yararlananlara maaş bağlanmıyordu, yada bağlananların maaşı bir süre sonra kesiliyordu. Güncellemeden sonra da memurlar bilgisizlikten veya habersizlikten bu uygulamayı devam ettiriyorlardı ve halen şu anda bile bu tür şikayetler oluyor. Ve maaşlar kesiliyor. Yada hiç bağlanmıyor.

Ama güncellemeden sonra yönetmelikte açıkca ifade edilmiş ;

5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir.

diye..

Bu yüzden maaşları kesilenler varsa onların bilgisi olsun diye açıklama yapıyorum.. Size göre sistem hatası, bana göre memurların bilgisizliği, başkasına göre devletin denetimsizliği. Her halukârda yapılan uygulama yanlışlığından dolayı maaşı kesilenler. sgk'ya tekrar başvurup maaş haklarını geri alabilirler.

sagolasın kardes bizlerı aydınlattıgın için. acaba bu arastırma ne kadar sürer. o konudada bir tahmının varmı 3 aymı 6 aymı 1 yılmı.

Paradoks79,

Bu değişiyor devamlı. 3 ay-2 yıl arası.

Muhtaçlık kararının yeniden değerlendirme süreci yeni başlayan bir uygulama. O yüzden kimse tahmin yürütemez bu konuda paradoks.
En saglıklı bilgiyi SGK'dan öğrenebilirsiniz. Lütfen aylığı durdurulan arkadaşlar sürekli durumlarını SGK'dan sorup dursunlar. İşinizin takipçisi olun daima. Her kafadan ses çıkacaktır bu süreçte. Haklarınızı sıkı sıkı takip edin arkadaşlar lütfen...

Kelleci, teşekkürler bilgilerini arkadaşlarla paylaştıgın için. O bilgilendirmede vasi kısmı hariç hepsine katılıyorum. Bu süreç, evet, muhtaçlıgın yeniden gözden geçirme süreci.
Bu anlamda sigortayla bir şekilde geçmişte bile olsa bagı olanların muhtaçlık durumunun araştırıldıgı ortada.
Muhtaçlık kriterlerine uyuyorsanız, Yönetmelik esaslarına göre hak sahibi oldugunuz kanaati uyanırsa tekrar aylıgınız baglanacaktır. Fakat başta dediğim gibi sürecin takipçisi olun.
Muhtaçlık durumu değişmeyenler rahat olsun.

2.5. Yönetmeliğin Aylıkların Kesilmesini düzenleyen 15 inci maddesinin birinci fıkrasına göre;
2.5.1. Feragat,
2.5.2. Muhtaçlığın kalkması,
2.5.3. Bakım iliĢkisinin fiilen gerçekleĢmediğinin belirlenmesi,
2.5.4. Aylık alan kiĢilerin çalıĢması veya adına prim ödenmesi,
2.5.5. Aylığın 2 yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması,
2.5.6. Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen aylıktan faydalanamamaya ilişkin
hususların tespiti halinde aylığı kesilenlerden özürlü sağlık kurulu raporu “sürekli” olanların aylık kesilmesinden itibaren 5 yıl içinde yeniden başvurmaları halinde özürlü sağlık kurulu raporu istenmez. Ancak Yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan diğer belgeler istenir.

Özetle şunu demek istiyor, 2008 de maaş almak için başvurduğunuz raporda "sürekli" ibaresi varsa şu anda raporsuz tekrar başvurabilirsiniz.. Raporunuz da "sürekli" ibaresi yoksa tekrar bir rapor almanız ve diğer tüm evrakları tamamlanız gerekmekte.
Raporunuzda "sürekli" ibareniz varsa, sgk'ya bir itiraz dilekçesi yazıp maaşınızı tekrar bağlatabilirsiniz.

afsinlibey;

bende gecen bimere sormuştum neden durduruldu aylıgımız diye bugun bir hareket oldu yazan cevap aynen şöyle ''dosyaya kaldırıldı (işlemi bitti)'' artık ne demekse :(

2022 maaşım kesildi

iş kur baston kursuna katıldım 6 ay kurs gördüm aylıgım kesildi evrak takıbınde söle diyo

Durumu:GEÇİÇİ, DURUMDA
Aylık Durdurulma Tarihi:01/03/2011
Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI

dilekce gönderdim ama hala cevap yok evrak takıbınde yıne aynı yazıyo yukarıdakı gıbı bilgi verebilirmisiniz

Geçici aylık durdurulması bugünlerde bir çok arkadaşın şikayetçi olduğu bir durum. Sanırım muhtaçlık kriterlerine uyup uymadığınızı yeniden araştırıyorlar. Siz isterseniz tekrar bir dilekçe yollayın, ya da yolladığınız dilekçeye cevap bekleyin. Gelen cevaba göre hareket edersiniz.

Bimer'den gelen cevap:

2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş, Muhtaç Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun uyarınca bağlanan özürlü aylığınız, ''Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışmanız olduğu'' tespit edildiğinden durdurulmuştur.
Ancak bugün için Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışmanız yada prim ödemeniz bulunmuyor ve muhtaç durumda iseniz, ikametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünden alacağınız kaydı yoktur yazısını Kurumumuza göndermeniz halinde durumunuz değerlendirilicektir.
Bilgi edinilmesini raca ederim.

Bana da sgk'dan gelen yazıda ''Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışmanız olduğu'' tespit edildiğinden durdurulmuştur''deniyor. Bağkura tarım işçisi olarak prim ödüyordum. Maaş almıyordum. Bilgisizlikten kaynaklanan bir durum için ceza almak istemiyorum.Benim durumumda olanlar için birşey yapmak mümkün değil mi? Düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

elmascebecioğlu 2022 maaşı aldığınız süre içerisinde, ödediğiniz bağkur priminiz 90 günü geçtiyse ceza keserler.

Ancak bugün için Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışmanız yada prim ödemeniz bulunmuyor ve muhtaç durumda iseniz, ikametgahınıza en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünden alacağınız kaydı yoktur yazısını Kurumumuza göndermeniz halinde durumunuz değerlendirilicektir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

bende maaş alamiyorum mal müdürlügündeki memurlarin yüzünden emekli sandigindan bakildigim için sevk kağidi vermiyor.

şimdide tekrar gitmeye cesaret edemiyorum mal müdürlügüne geçerli bi delil ispat yok elimde çünkü :(

başka nerden müracat edebilirim arkadaşlar 2022 maaşi malmüdürlügünden başka ?

Emekli Nevi:MUHTAÇ
Durumu:GEÇİÇİ, DURUMDA
Aylık Durdurulma Tarihi:01/03/2011
Aylık Durdurulma Nedeni:S.G.K. AYLIK ALMASI

benim aylıkda kesildi sgk dan ben ve ailemden herhangi biri aylık almıyor anlamadım neden böyle oldu 170'i aradım bugun aylığımın neden iptal edildiğini sordum 3 gün içinde tekrar arayın dediler o zamn bilgi verecekler...anladığım kadarıyla pek çok kişinin durdurulmuş eğer bilgi alırsanız paylaşırsanız sevinirim....

Bide bundan sonra ne yapmalıyız ?

Arkadaşlar yaptığım itiraz sonucu 2022 aylığım tekrar bağlandı :)
sizlerin durumu nedir?

UFKUM
sen ne zaman ve nasıl itiraz ettin ve itirazından kaç gün sonra aktif oldu cevapların için teşekkür ederim.

Bende 1 hafta önce sg'dan kaydı yoktur diye kağıt aldım ve durumumu belirten dilekçeyle beraber Ankaraya yolladım bekliyorum, şu anda daha aktif yazmıyor. Ama değerlendiricekler ve sonra aktif yaparlar diye düşünüyorum.

ALFA
bende senin yaptıgının aynısını yaptım sgk dan kaydı yoktur diye yazı aldım durumu belirten dilekçe ile 14.03.2011 tarihde gönderdim bugün evrak takipten baktım aktif duruma gelmiş yaklaşık iki hafta falan sürüyor yani...

UFKUM
Ben evraklarımı Ptt'den taahhütlü mektupla, Sgk primsiz ödemeler genel müdürlüğü Tuna cad. no:7 kızılay Ankara adresine göndermiştim. Sen ne şekilde göndermiştin ve bu adresemi gönderdin. cevapların için şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşlar şimdi bazı arkadaşların aylıklarının durdurulduğunu okudum.maaşınızın evrak takipte eğer geçici durumda diye ibare yazıyor ise muhtaçlık sınırının dışına çıkmış olabilirsiniz ve ya ailenizle duruyor iseniz ailenizin geliri yükselmiş ise veya sizin geliriniz muhtaçlık sınırının yükseğe çıkmış ise ve işe başlamış iseniz sigortalı görünüyorsanız sgk aylık alması nedeni ile sebebi göstermiş ise sigortanız ortaya çıkmış olabilir ve son olarak ilgili valilik kaymakamlık muhataçlığınızı artık muhtaç değiller diye bilgi vermiş olabilirler bu ibareler yüzünden aylıklarınız kesilmiş olamalıdır

alfa;

Aynı şekilde aynı adrese gönderdim 2-3 hafta içinde cvp gelir...

slm arkadaşlar.......m.e.b.hazırlamış olduğu bilgisayar kurlarına aktılan arkadaşların 2022 maaşı kesiliyor.çünkü kurs alırken işkur
olabiecek kazalara karşı kursa tabi olan kişileri ssk lı yapıyor.ama sgk kurumundan bir belge alarak bu durumu düzeltmniz mümkün...

• kadirkaplan kardeş 18 yaşından büyükse yeşil karta baş vurabilrdi maşını kesdirmeine gerek yokdu salık güvencesini iptal ettirip yeşil karta başvursaydı maaşı devam ederdi

SLM Ufkum kardeşim;
Daha öncede belirttiğim gibi bende sgk dan aylık almadgm halde 2022 evrak takipte sorglmamda aynen sizlerinki gibi yazıyordu.(Durumu;geçici durumda Nedeni;sgk aylk alması gibi)
bunu üzerine senin gibi 170'i aradım durumu izah ettim.bana ''bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki SGK müdürlgnden aylık almadgnıza dair belge alıp aynen yukarıda yazılı adrese göndermemi istediler.
22.04 tarihinde gönderdim.Sgk'dan Cvp bekliyorum...!! Teşekkürler

karacalar;
A.s karacalar kardeşim;
evet 2 haftaya kadar cvp gelir merak etmeyiniz...

karacalar
mektupu geç göndermişsin keşke daha erken gönderseydin. Ben 30 martta gönderdim halen bir gelişme yok, Ben göndereli 25 gün oldu evrak takipte bakıyorum duruma malesef aktif olmamış.

Maalesef öyle kardeş ,
ama bekleriz alıştık nasıl olsa.....!

merhaba arkadaşlar.babamın maaşı da sgk dan aylık aldığı gerekçesi ile kesildi.ancak herhangi bir aylık alınması söz konusu değil.
araştırmalarımız sonucunda bağkur kaydının bulunması ve maaş başvuru tarihinden sonra prim borçlanması veya ödenmesi durumu söz konusu olduğundan dolayı maaşı kesilmiş.
bağkur kaydını sildirip dilekçe ile kuruma yeniden başvurduk. yaklaşık 2 ay sonra dilekçemize cevap geldi.m aaşın kesildiği ve inceleme yapılarak yersiz ödeme yapılıp yapılmadığı tespit edilecekmiş.
kurumdan gelen yazı ile birlikte dün Ankara ya gittim. durumu görevli memura aktardım. aldığım cevap şu: ''babanızın maaşa başvuru tarihinden sonra prim ödediği görülüyor ve ödenen prim 90 günden fazla. bu durumda yasa gereği maaş kesilir. gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yersiz ödeme tespit edilirse geri ödeme istenir. yeniden başvuru yapabilir maaşa bağlanabilirsiniz. bu durumda geri ödeme maaşınızdan tahsil edilir.''

şu anda geri ödeme isteminde bulunulmadı .böyle bir durum söz konusu olduğunda itiraz hakkımızı kullanarak mahkemeye başvuracağız.
bu durumda olan arkadaşlara Allah kolaylık versin.

Üst Alt