Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sürekli işgöremezlik geliri hesabı nasıl yapılıyor?

ipeksi

Üye
Konular
57
Reaksiyonlar
3
Abiler bu sürekli işgöremezlik gelir hesabı nasıl yapılır?yok yok günlük kazancı 21 le çarpınca bide oranı çarpınca komik rakamlar çıkıyor. forumu komple inceledim tüm maaş sorularının cevapları yanlış hesaplanmış doğru hesap yönemi nasıl bilen varmı?Kimi arkadaş brütün 3/2 demiş, kimi günlük kazancın 21 ile çarpımı demiş ortak bilinense GK*21*özür oranı ama hiçbiri değil doğrusu nasıl hesaplanıyor?Benim tek bildiğim kazada suçlu taraf olursan verilecek gelirden %5 kesinti yapıldığı ama hesap nasıl?
--mesala benim günlük kazancım sigorta primime göre kaza geçirmeden önceki üç ayın toplamının 90 a bölünmesiyle : 88.5 tl
--kaza geçirdiğimde yaşım 29 du
--mesleğim tekniker
--verilen oran %70
--kazadaki suçum %10 buyrun hesaplayın bakalım....

Evet, muhasebeci arkadaşlar bi el verin... :)

SGK genelgesinden bi alıntı:

1.1.1. Sürekli iş göremezlik gelirinin hesaplanması
Gelir sigortalının;
Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21,
Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD, formüllerine göre hesaplanacaktır.

Sigortalının başkasının bakımına muhtaç olması durumunda % 70 olan gelir bağlama oranı % 100 olarak dikkate alınacak ve Gelir = GK x 30 x SİD formülüne göre hesaplanacaktır.
Bu şekilde hesaplanan gelir, günlük kazanç hesabına giren son takvim ayı itibariyle hesaplanan gelir olup, gelirin başlangıç tarihi yılın ilk altı aylık döneminde ise Ocak ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranı kadar, yılın ikinci altı aylık döneminde ise, Ocak ödeme dönemi artışı uygulanmaksızın Temmuz ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranı kadar artırılarak, sigortalının gelir başlangıç tarihindeki geliri hesaplanacaktır.
İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından hak kazanılan gelirlerin hesaplanmasında;

1.1.1.1. 4/1-(a) sigortalıları açısından
Günlük kazanç hesabına giren son takvim ayı 2008/Ekim (hariç) öncesi olanların gelirleri, mülga 506 sayılı Kanun,
Günlük kazanç hesabına giren son takvim ayı 2008/Ekim (dahil) sonrası olanların gelirleri, Kanun,
hükümlerine göre hesaplanacaktır.

1.1.1.2. 4/1-(b) sigortalıları açısından
Günlük kazanç hesabına giren son takvim ayının Kanunun yürürlük tarihinden önceki bir tarih olması halinde, basamakların karşılığı gelirler dikkate alınarak son takvim ayı itibariyle
Kanun hükümlerine göre hesaplanan sürekli iş göremezlik geliri, Kanunun yürürlük tarihine kadar mülga 1479 sayılı Kanuna göre aylıkların artırılmasında uygulanan artış oranlarına, anunun yürürlük tarihinden gelir başlangıç tarihine kadar ise Kanunun 55 inci maddesi hükümlerine göre artırılacaktır.

Örnek: 4/1-(b) kapsamında sigortalı iken 5/10/2008 tarihinde iş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik derecesinin % 25 olduğuna ve bakıma muhtaç olmadığına karar verilen sigortalının geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarih 20/2/2009 olup, gelir başlangıç tarihi anılan tarihi takip eden ay başı olan 1/3/2009 dur.
Anılan sigortalının son takvim ayı 2008/Ocak ayı olup, sürekli iş göremezlik geliri Kanun hükümlerine göre hesaplanacak ve ortalama aylık kazancın tespitine esas sürelerde sigortalının tabi olduğu basamak değerlerinin karşılığı prime esas kazançlar dikkate alınacaktır (2008 yılı birinci altı aylık dönemde 12 nci basamağın prime esas kazanç değeri aylık 714,97 TL dir.). Son takvim ayı itibariyle hesaplanan gelir, Kanunun yürürlük tarihine kadar 1479 sayılı Kanunun mülga hükümlerine, Kanunun yürürlük tarihinden gelir başlangıç tarihine kadar ise Kanun hükümlerine göre artırılacaktır.

Buna göre;
Ortalama günlük kazanç : 714,97/ 30 = 23,83
Ortalama aylık kazanç : GK x 30
: 23,83 x 30 = 714,97
Gelir : 714,97 x % 70 x % 25 = 125,12 TL.
Bulunan gelir son takvim ayı olan 2008/Ocak dönemi geliri olup, gelir başlangıç tarihine aylık artışları (2008/Ocak ödeme döneminde % 2, 2008/Temmuz ödeme döneminde % 7,2 ve
2009/Ocak ödeme döneminde ise % 3,84) ile taşınacaktır.
Gelir başlangıç tarihine taşınan değer: 125,12 x 1,02 x 1.072 x 1.0384 = 142,06 TL’dir.
Kanunun yürürlük tarihinden önce meydana gelen iş kazaları ile Kanunun yürürlük tarihinden önce anlaşılan meslek hastalıkları yönünden Kanun hükümleri uygulanmayacaktır.

837 liradan prim yatmış gözüküyor iş görmezlik maaşı ne kadar alabilirim günlük kazancım 27,9 tl rapor oranım % 46 tşk hayırlı cumalar

abi bunu ben nasıl hesaplicam yıllık artışları falan var galiba sigorta başlangıcım 1998 3085 primim var iş kazası( ekim) 10, 2011 , de kaza oldu bizahmet muhasebeciler yardım etsin tşk

Bana sorsan, 350-400 TL gibi bişey bağlanır derim

burda sözkonusu olan günlük kazanç brüt maaş üzerinden mi net maaş üzerindenmi hesaplanıyor?

benim sigortam 7000 tl tavandan yatiriliyordu...ama maasim 9500 tl idi...1-2 aya maas baglanicak hangisini referans alirlar bilginiz var mi?

Arkadaşlar araştırdığım kadariyla geçtiğimiz 3aylık bürüt ortalamasınin hesaplandığını öğrendim.
3aylık bürüt maaş/90×21× özür oranı = maaş

Şöyle de bişey var:

iş kazası geçirdiğiniz tarihten önceki 3 aylık prim günlerini ve kazaçlarını toplıceksin örnek 2 binden tam 30 gün 6 bin tl 90 gün gibi bunu güne bölüp çıkan sonucu 21 ile çarpıpı daha sonra maluliyet oranınıza göre alacaksınız çıkan sonuca aylığa başvurduğunuz tarihi de koyup bu tarihten sonraki emekli maaş zamlarınıda ilave edeceks,iniz.

Birim İşlem
1 17.03.2015 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ-1 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
2 17.03.2015 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ-1
3 24.06.2015 İSTANBUL SGİM İST.BÖL.SAĞLIK KURULU MALULİYET SERVİSİNE TAAHHÜTLÜ GÖN. ÜZERE İŞLENDİ
4 24.06.2015 İSTANBUL SGİM İST.BÖL.SAĞLIK KURULU MALULİYET SERVİSİNE
5 30.07.2015 İSTANBUL SGİM SÜREYYAPAŞA SAĞLIK SGM DESTEK HİZMETLERİ(GENEL EVRAK) SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
6 30.07.2015 İSTANBUL SGİM SÜREYYAPAŞA SAĞLIK SGM DESTEK HİZMETLERİ(GENEL EVRAK) SERVİSİNE
7 30.07.2015 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM GENEL EVRAK SERVİSİNE APS İLE GÖN. ÜZERE İŞLENDİ
8 31.07.2015 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM GENEL EVRAK SERVİSİNE
9 03.08.2015 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ-1 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
10 03.08.2015 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ-1
11 26.08.2015 REHBERLİK VE TEFTİŞ ANKARA GRUP BAŞKANLIĞI GELEN EVRAK SERVİSİNE TAAHHÜTLÜ GÖN. ÜZERE İŞLENDİ
12 26.08.2015 REHBERLİK VE TEFTİŞ ANKARA GRUP BAŞKANLIĞI GELEN EVRAK SERVİSİNE
13 01.09.2015 REHBERLİK VE TEFTİŞ ANKARA GRUP BAŞKANLIĞI GÖREV SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
14 01.09.2015 REHBERLİK VE TEFTİŞ ANKARA GRUP BAŞKANLIĞI GÖREV SERVİSİNE
15 01.10.2015 REHBERLİK VE TEFTİŞ MÜFETTİŞLİĞİ - YAVUZ KURT ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
16 01.10.2015 REHBERLİK VE TEFTİŞ MÜFETTİŞLİĞİ - YAVUZ KURT
17 18.02.2016 REHBERLİK VE TEFTİŞ İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI OKUMA KOMİSYONU BİRİMİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
18 23.02.2016 REHBERLİK VE TEFTİŞ İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI OKUMA KOMİSYONU BİRİMİNE
19 23.02.2016 REHBERLİK VE TEFTİŞ İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI GİDEN EVRAK SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
20 23.02.2016 REHBERLİK VE TEFTİŞ İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI GİDEN EVRAK SERVİSİNE
21 23.02.2016 İZMİR SGİM GİDEN EVRAK ES SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
22 23.02.2016 İZMİR SGİM GİDEN EVRAK ES SERVİSİNE
23 23.02.2016 BURSA SGİM OSMANGAZİ SGM GENEL EVRAK SERVİSİNE Ö.KARGO İLE GÖN. ÜZERE İŞLENDİ

lütfen cvp yazarmısnz bu evraklarım hangı asamada ve maasım nezman bağlanır ve toplumu alıcam maaasımı vede yuzde 13.1 ıs goremezlık maluliyet verdiler

tolgafore

bende beklıyorum tolgafore istanbul maluliyet servisinden gönderilmiş istanbul süreyyapaşa sgm genel destek bürosu evrak servisinde dosyam. Çok fazla uzun sürmez kardeş martın 15 ine kadar hesaplama yaparlar herhalde...

Benim önce müfettiş önceliği geldi sonrada İstanbul'a gönderdiler maluliyet oranını tespiti için bir de kusur %20 bana %80 de iş yerine müfettiş kusuru buldu.
Tolga kardeş Bursa'nın neresinde ikametgah ediyorsunuz?

Bugünde Sureyyapasa sgmdn APS ile gondermisler bursa SGM Evrak servisine...

1,2 hafta sonra işlem biter umarım..

insaallah.bı oran kaldıydı...

tolgafore ile aynı işlemlerimiz...

senin durum nasıl

Körfez41

senin durumlar nasıl

13ay bitti basvuralı

Ben 26.04.2015 tarihinde maas icin başvurdum ve ilk maaşımi 25.03.2016 tarihinde alacagim insallah,benim surec tam 11 ay sürdü ve maas baglanti

Ne kadar maaş bağlandı ?

hayırlı olsun cumali kardeş . Kaç oranla ne kadar maaş bağlandı paylaşırsan seviniriz

Bugün istanbuldan MALULİYET oranı bulunduğum bursa osmangazi SGM ye gelmiş. Yarın oranı öğrenmek üzere sgmye gidip dosya memurundan oran kaç çıktı ve nezaman bağlanır diye öğreneceğim

Serksi kardesim bana %28,2 ile 295 tl maas baglandi,14 aylik toplu parada 3.835 tl galiba baglanti hatirladigim kadari ile,insallah seninde maaş baglanir,hayirli gunler

SSK memuru çok ters dosyayı açıp bakmadı bile oranı söylemedi..

Onun görevi sana söylemek sana ters davranmaya hakkı yok . Dosya senin dosyan senden birşey gizleyemez . Ben yerinde olsaydım ordaki şeflerine durumu bildirirdim

Sefide ayni

Dosyaya bakmaya usengec

Çok tezcisin her tarafa mail atıp bu işler yürümez deyip dosyayı okumadi bulmadı bile...

Cinsin teki

valla kardeşim ben her 10-15 günde bir gidiyorum SGK ya ordaki herkes gayet nazik ve bilgilendiriyor beni . Sana aksi olanı denk gelmiş galiba

ara 170 oraya sor bursa sgk kurumundan oranımı söylemediler de sizin aracılığınız ile öğrenmek istiyorum de başvurusu yap 3 gün içindede onların verdiği numarayı söyliywerek cevabını al

cumaliman
ne zaman bağlandı aylığın kazayı ne zaman yaptınız iş göremezlikten başka emekli aylığı alıyormusunz aylık başlangıç tarihiniz nedir bunları e devletten bakarak bize yazarmısınz bizde bi hesap yapalım bakalım bizim bildiğimiz gibi çıkaca hesap

Çok teşekkür ederim hilal hanım. 170i aadim başvuru oluşturdu.bir Evrak numarası verdi 3is günü tekrardan numaradan sorgulama yapıp öğrenebilirsiniz dedi...

Evet çok cinsler...

Şimdide soylemediler bakayimm

Dediğimiz gibi yaptım. Evrak numarası verip 3is günü içinde cevaplanacak dedi...bakalım cevap verecekler mi???

emreyelken
iş kazasındaki tarihten değil aylığın başlaması olan tarihten itibaren emekli maaş zamlarına gelen zamlar konacak

Sinan37
evet bu sefer cevabı alırsınız 170 ilgili kurumdan sonucu alacak 3 iş günü içindede aradığınızda o evrak numarası ile size verilen sonucu alabilirsiniz. Forumda arkadaşın biri itraz etmiş iş göremezlik aylıkalrı hep hatalı hesaplanmış diye kendi bilmiyor hesapta hata olur ancak nasıl olur aylık başlama tarihi ile maaş başlama tarihleri farklı kişiler yazarken bunları yazmıyor kaba taslakta onların verdiği sözlere karşı bir hesaplama yapılıyor kusur oranları aylıklarda indirme oluyor yani kişinin o an kusur oranı varmı yokmu bilmiyoruzki

Yine cevabı vermedi..işlemleriniz devam ediyor tarafınıza yazılı olarak cevap verilecek msj geldi 170dende...

Neden soylemiyorlar bu oranı dosyaya bakmak bu kadar cinsler

Eksik Evrak dolasıyla bugün tekrar İstanbul sağlık kurulu na gönderilmiş dosyam..

Bu evrakları neden düzgün ve eksiksiz hazırlamıyorlar ki??

Ara karar verilmiş eksik Evrak dolasıyla tekrardan istanbula gönderilmiş bugün...

Sinan37
işlerini bir kere tam yapsalar ama yapmazlarki bekleyelim bende senin gibi bekliyorum oranını bilsen ne olcakki zaten yazı ile size bilgi verecekler ben oranımı biliyorumda ne oluyorki bekliyorum hala

Üst Alt