Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Tartışma] Engelli çocuklara kürtaj yasağı

genetik tarama

ben böyle düsünmüyorum..her cocugun yasamaya hakki var..
özgül

şaşırtıcı

her türlü yasağa karşıyım. bu nedenle kürtajın yasaklanmasını doğru bulmuyorum. anne baba bir çocuğa hazır değilse (çocuk engelli olsun olmasın), doğum kontrol yöntemlerini de es geçmişler ya da başarılı olamamışlarsa, böyle bir tercih yapabilirler.
Ancak, bir çocuğun sadece engelli doğması ihtimali ya da gerçeği nedeni ile kürtajı desteklemek, üstelik bunu engelli insanlardan duymak beni şaşırttı. hele kendi engelleri konusunda daha rahat olup, daha zor yaşadığını düşündükleri engel gruplarındaki insanlar, özellikle zihinsel engelliler için bu yargıda bulunmaları karşısında dehşet duyduğumu söylemeliyim. bir insan, üstelik de engelliler dünyasından biri bir başkası için "ne zor yaşıyor, zaten zihinsel engelli yaşamasa daha iyi" gibi yargıda nasıl bulunabilir. en güzel cevabı özgül vermiş, iki yaşındaki kızının varlığı ile duyduğu mutluluğu bizle paylaşarak.

engelli cocugun verdigi mutlutluk

merhaba

evet 2 yasindaki spinal kas atrofi hastasi kizimiz bize dünyanin en güzel mutlutluklarini veriyor..bazen bunu hamileligimde bilseydim ve kürtaj yaptirsaydim zehra kizim olmiyacakti diyorum ve inanin bunu hayal bile edemiyorum..o bizim hayata bakis acimizi deyistirdi , bizi yani esim ve beni birbirimize daha cok bagladi ve sevmeyi,savasmayi,direnmeyi,ümidi ögreti bize..
yürüyemiyor ama sarki söylüyor,hemen hemen herseyi konusuyor artik,10 a kadar sayiyor ve bize her gün:daha dün annemizin sarkisini söylüyor..gezmeyi,gülmeyi,salanmayi,bebeklerinlen ve oyuncaklarinlan oynamayi cok seviyor..
doktorlardan hic korkmuyor..ayakta durabilmesi icin ona bir alet verilde.resmini göndermek istiyorum ama 20 mesajim olmadigi icin henüz gönderemiyorum..o alete DURDU adini verdi..doktor verde ayakta duruyorum diyor..kendi halinde cok mutlu ve huzurlu bir cocuk..
yabancilik cekmiyor,herkese gülüyor ve herkesi güldürüyor..
inanin belki bizi ilerde cok zor günler bekliyor ama biz eminizki allah herzaman yardimcimiz olacak ve oluyor..bize gereken sabiri veriyor ve inanin her gün sükür ediyoruz..
zehramiz bizim mutlutlugumuz..
özgül

her çocuğun mutlu olmaya hakkı vardır.evet.her çocuğun ama değil mi?
peki engelli bir çocuk, engeli ne olursa olsun nasıl mutlu olacak???
okulda arkadaşları ona sakat dediğinde,yada merdivenleri binbir zorlukla çıkarken (ki bende bir müsküler distrofiyim), ve yine bahsettiğim gibi yüzüme vebalıymışım gibi bakacağını bilmediğim ve genelde öyle bakan yabancılardan "şu merdiveni çıkmamda bana yardım edermisiniz derken" , yolda düştüğünde yerden kalkamadığında birisi gelip bana yardım etse der gözlerle etrafına bakarken ve bunun gibi bir yığın sebepten ötürü hergün içinden ölmek için dua ederken de böylesine mutlu olabilecekmi...
evet şimdi böyle ne kadar sevimli görünüyor değil mi küçücük.ama büyüyüp size neden ben böyleyim diye soru sorduğunda ve sizi suçladığında ne diyeceksiniz merak ediyorum...sağlıklı hiç bir insan bizlerin durumunu anlayamaz.bunda iddialıyım.annelerimiz dahil.bu durumda...
göz göre göre nasıl bir yaşamın hayatı böylesine karartılabilinir?
tekrarlıyorum.anne karnında ceninin hastalandığı kesinleşirse kesinlikle aldırılmalıdır.bence cinayet olan onu yaşatmaktır.......!!!!!!!!!!!!!!!!
herşeye rahmen yaşamak güzel değil mi? peki sizce bu yaşamak mıdır?

üzgünüm ama ailelerimiz her an yanımızda olamıyor.hayata tek başına devam ediyoruz ve etmek zorundayız.ama bana garantisini veriyorsanız sağlıksız doğan çocuklarınızın yaninda her saniye olacağınızı ve aslaaa onlardan önce ölmeyeceğinizi bunu elbette anlarım......neden olmasın...

sağlıkla kalın

engel düşüncelerde

sevgili dilemma,
yaşadığım sürece ölmek istediğim zamanlar oldu, ama bunun nedeni engelim değil, herkesin yaşadığı çeşitli klasik bunalımlardı, yani her insanın yaşamının bir döneminde yaşadığı şeyler. düşünce engelli insanlar, yani senin bahsettiğin engellilere başka dünyadan gelen yaratıklar, aciz ve yardıma muhtaç, kendileri ile eşit olmayan insanlar olarak bakan insanlar yüzünden üzülmemeyi öğreneli çok oldu.
herşeyin temelindeki düşünce şu olmalı: bir insanın engelli olması yaşamının da engelli olması demek değildir. burdan yola çıkarak yaşamayı önce bizim öğrenmemiz ve uygulamamız gerek. evet, kolay değil, hatta bazen mevcut koşullarda imkansız olabilir, ama bugüne kadar tanıdığım zihinsel engelliler de dahil engelli arkadaşlarımla öyle güzel anlar yaşadım ve paylaştım ki, engelleri nedeni ile herhangi birimizin doğmamış olsa daha iyi olurdu fikrini kabul etmem mümkün değil.
seni anladığımı düşünüyorum. benzer düşünceleri hissettiğim zamanlar oldu. zaman zaman yine de çileden çıkabiliyorum:). ama temel düşüncem şu engel beden ya da zihinde değil, düşüncelerde. tüm yaşamım bu düşünce çerçevesinde sürüyor.
sevgi ile..

kizim zehra

merhaba

hepimiz müslümaniz sanirim.olmasak bile sunu bilmeliyiz ki allah hickimseye kaldiramadigi dert vermiyor..evet buna inaniyorum..hersey allahtan ve kimin ne zaman öleceginide o bilir..
bilmiyorum ama siz hayata küsmüs gibi bir haliniz var oysa ben viyanada bu hastaliklan(yani kas hastaliklariylan)yasiyan her yasta hasta biliyorum ve inanin tüm zorluklara ragmen okumus,yönetimde olan insanlar var..
6 yasinda avusturyali bir kiz cocugu var..cok mutlu ..ailesiylen tüm dünyaya tatil yapiyorlar..40 yasinda cocuk sahibi olan biri var..30 yasinda is sahibi bir kadin var..bunlar yasamaya hakki olan insanlar degil mi peki?
yarin kimin ne olacagi belli degil..kizimin yarin ne olacagi belli degil ama benimde degil..benim kizimin hastaligi 1 yasinda ortaya cikti..ozaman onu öldürelim..yasamaya , mutlu olmaya hakki yokmus cünkü..inanin okuduklarima inanamiyorum..sok oldum..viyana gibi bir ülkede bile (yani cogunluk hiristiyan oldugu haldi) böyle düsünen engelli insanlar yokdur..

sevgiyle kalin

LÜTFEN YAZILANLARI DOĞRU OKUYABİLİR MİYİZ

""hastaligi 1 yasinda ortaya cikti..ozaman onu öldürelim..yasamaya , mutlu olmaya hakki yokmus cünkü..inanin okuduklarima inanamiyorum..sok oldum..viyana gibi bir ülkede bile (yani cogunluk hiristiyan oldugu haldi) böyle düsünen engelli insanlar yokdur.. """

DENMİŞ BANA...BU MU DEMEK İSTEMİŞİM BAKABİLİR MİYİZ LÜTFEN YAZDIKLARIMA.GÖZÜMÜZ KAPALI MI BAKIYORUZ YOKSA.ANLAMIYORUM.HEPİMİZ ERİŞKİN İNSANLARIZ.BEN BİR YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ÖLDÜRMEKTEN Mİ BAHSETTİM.BU TÜR CANİCE BİR DÜŞÜNCE OLABİLİR Mİ.

lütfen algılayamadan bazı şeyleri karşı tarafı itham etmeyelim.
ben orada ceninin engelli olduğu belli olduğunda diyorum.ANA RAHMİNDEYKEN YANİ.hala alınabilecek durumdayken ve bir rahatsızlığı olduğu kesinse eğer demişim.

ve bence engel düşüncelerde de değildir.bence engel yönetim yapısında.

ama her engelli bizler ve sizin çocuklarınız kadar şanslı doğmayabiliyor.bazılarımız yaşamda hayatımızı idame ettirebiliyoruz fakat ailelerine muhtaç insanlarımız var.onlarsız yaşayamayan arkadaşlarımız.size değil bu soruları onlara sormalı...hayat güzel evet...ama bunu engelli çocuğunun bakımını yapamayacak güçteki ana babalara soralım.o yükün altından kalkamayan ve engelli çocuğunu terk eden ana babalara.herkesin maddi durumu iyi olmayabiliyor işte.tek taraflı görmeyelim lütfen. VE LÜTFEN BU İŞİ DİNİ AÇIDAN ELE ALMAYALIM.BÖYLE BAKARSAK OLAYA BÜYÜK BİR POLEMİK İÇİNE GİRİVERİRİZ.VE BEN BÖYLE BİR POLEMİĞE ASLAA GİRMEM..
bilimsel açıdan bakılması gerekiyor bu olaya.
daha fazla devam ettirmemin bir anlamı yok.
ben engelliyim ve engelli bir çocuğk doğurmak ihtimalim varsa hiç düşünmeden onu aldırırım.çünkü benim bırakın engelli, sağlıklı bir çocuğa bile bakmaya gücüm maalesefki yok...olmasını istemez miydim.kim istemez bebeğine bakabilmeyi.... =(
empati yapalım ve tek taraflı düşünmeyelim lütfen.

mutlu kalın

yorum yok

merhaba

ben artik bu konu hakkinda tartismak istemiyorum..herkezin kendi düsüncesi var..

genede diyorum..allaha sürkürler olsunki varsin zehra kizim..

sevgiler
özgül

çookkk t.ederim menekşeeeee....
işte devlete düşen görev buydu ve yerine getirdi.
bundan sonrası insanlara kalmış.isteyen kürtaj yaptırır isteyen yaptırmazzz.....

mutlu kalın

zor bir soru

zihinsel ve bedensel endelli bir kardesim var hiç bir anlamda yas1yor say1lmaz.Sürekli krizler geçiriyor.Bütün bunlara ramen hayatta nefes almak onun için çok güzel.Çünkü yasamak onunda hakk1.Bu bir kader
mümkünmüdür yazg1m1z1 deigtirmek.

melek ablasi

merhaba asaygur#

hakklisin herkesin yasamaya hakki var..bence oda mutludur..annem hep kizim icin iyiki var der..onu her haliylen kabulenmis durumdalar ve beni bu cok mutlu ediyor..

belki benide sadece anneler anlar..bir cocugu hastaligina ve engelline ragmen sevmek,onun mutlulugu ve sagligi icin cabalamak ne demektir belki sadece anneler anlar..

özgül

kürtaj

sonsuza dek tartisilabilen bir konu..

ben kizimdan önce deyisik düsünüyordum ama artik engelli bir kizim var ve tüm düsüncelerim deyisti..

Re: şaşırtıcı

yalnizbiropera' Alıntı:
her türlü yasağa karşıyım. bu nedenle kürtajın yasaklanmasını doğru bulmuyorum. anne baba bir çocuğa hazır değilse (çocuk engelli olsun olmasın), doğum kontrol yöntemlerini de es geçmişler ya da başarılı olamamışlarsa, böyle bir tercih yapabilirler.
Ancak, bir çocuğun sadece engelli doğması ihtimali ya da gerçeği nedeni ile kürtajı desteklemek, üstelik bunu engelli insanlardan duymak beni şaşırttı. hele kendi engelleri konusunda daha rahat olup, daha zor yaşadığını düşündükleri engel gruplarındaki insanlar, özellikle zihinsel engelliler için bu yargıda bulunmaları karşısında dehşet duyduğumu söylemeliyim. bir insan, üstelik de engelliler dünyasından biri bir başkası için "ne zor yaşıyor, zaten zihinsel engelli yaşamasa daha iyi" gibi yargıda nasıl bulunabilir.
aynen katiliom... uzun uzun anlatmaya calishtiimi kisa ve ös bi shekilde sölemishin, sevgili yalnisbiropera... helal olsun! öle özeniom ki böle kisa ve öz yazabilenlere :)... zihinsel engelliler icin sölenenler beni de cok shashirtmishti... saalamlar bilir bilmes bize her baktiklarinda "zavallilar, ne zor yashiolar, hic doomasalardi daha ii di" deseler cok mu dooru bulurus da bis de zihinsel engelliler hakkinda bilir bilmes öle bi yargida bulunabilios? bizim icin zor görünen onun icin zor deildir belkide?! ne malum??
-----

neyseki yasaklanmamish kürtaj... yasaklanamasdi da... bazi sebeplerden dolai istenilmeyen fakat kürtaj yasak olunca dünyaya gelmek zorunda birakilan cocuklarin bakimini üstlenebilicek kapasitede olan koyabilir ancak böle bi yasai... bashka hic kimsenin buna hakki olamas...

yalniz anlamadiim bishi var:
Çocuğun özürlü doğma olasılığında da kürtajı yasaklayan hüküm metninden çıkarıldı. Böylece özürlü bebek doğurma olasılığında da kürtaja izin veren mevcut uygulama sürecek.
bu "saalam cocuklar kürtaj edilebilirdi ama sakatlar edilemesdi" anlamina mi gelio?? (sanmiom, cok sacma!)
bu yüsden mi tartishioduk uyus olduum bu konuyu??
"sakat cocuk kürtaj edilsin mi edilmesin mi?" sorusu ne ishti, hala anliamadim?
yashama hakkiisa herkese yashama hakki...
kürtaj hakkiisa herkese kürtaj hakki...
bunun ayrisi gayrisi, saalami sakati yok !!!

yalnizbiopera.nin da dedii gibi sadece sakatlik nedeni ile kürtaji desteklemek ters düshüo bana... özellike de bunun sakatlar tarafindan yapilmasi... yapilirken de türlü türlü icleracisi senaryolar sunularak acitasyon yapilmasi... sakatlik kürtaji gerektirebilen bi sürü nedenlerden sadece bi tanesi benim gözümde... bi insan "ben sakatim ve mutsus oldum" diip, mutsusluunun sebebini sadece sakatliinda görmesi ve (sirf sakat olduu icin) kendinde bunu bütün sakatlara aktarma hakkini görmesi cok mu dooru? "sakat cenin kesinlikle alinmalidir, yashatilmasi dünyaya getirilmesi cinaet olur" demekle fasla ileri gidilio bence...
gercekten yashama hakkina sahip olup olmadiini bile bilmediimis ceninin kürtajini cinaetle isimlendirmek ne kadar yanlishsa, dünyaya sakat cocuk getirenleri cinaetle suclamakta en az o kadar yanlishtir... "ben sakatim. ben bilirim. sakat cocuklarin dünyaya gelerek mutsus olmasi engellenmeli" yaklashimini dooru bulmuom... anlaish gösterebiliom ama onayliamiom... tipki kocasindan besh öün dayak yierek her gün icinden ölen bi kadinin "kadin olmasam bunlar bashima gelmesdi" diip bütün kiz cocuklarinin kürtajini istemesine (cektii acilardan dolai) anlaish gösterebildiim ama bu istege asla katilamadiim gibi... mutsussak eger, mutsuzluumuzun asil sebebini iice arishtiralim bence...

illede "sakat-cocuk-kürtajini" konushucaksak:
"ben sakat bi cocukla yapamam, mutlu olamam, ona bakamam, gücüm de yetmes param da" dien anne babalarin yapabilicee en dooru shey kürtaji secmektir... hakkidirda... ama "sakat bi cocuu dünyaya getirmeye hakkim yok, mutsus olucak, horgörülecek, hirpalanicak, aci cekicek, bu yüsden kürtaji secmek zorundaim" gibi bahaneler midemi bulandirio:
[size=6]sakat olmak mutsuz olmakla eshit diildir! bu iice kafalara girsin artik !!! [/size]

bi insan sakat da olsa, fakir de olsa, kadin da olsa, zenci de olsa, deli de olsa, genetik hastalik tashian bi 'arac' da olsa mutlu olabilio ve bashkalarina mutluluk verebilio... bundan daha güsel ne olabilir ki?? benim icin bi tek ölcek vardir, o da mutluluktur!

"duygusal olma, gercekci ol" mu diosunus bana?? merak etmein, duygusal olduum kadar gercekciim de!
hem sakat hem mutlu olan insanlarin varlii da bütün gercekcilerin kabul etmesi gereken bi gercek !

mutsus sakatlar varsa mutlu sakatlar da var...
tipki 'dier insanlarda' olduu gibi...
bu yüsden bu ishin "saalami-sakati" yok diom!

Sağlıklı olan yaşasın
Sakat olan ölsün onun yaşamaya hakkı yok sebep acı çekmesin böyle saçma bir gerekçe olabilir mi
herşeye rahmen yaşamak güzel değil mi? peki sizce bu yaşamak mıdır?

Denilmiş bir arkadaş tarafından yaşamadığımızı mı söylüyorsunuz
Peki neyin mücadelesini veriyoruz

Re: şaşırtıcı

[size=6]sakat olmak mutsuz olmakla eshit diildir! [/size]

sevgili recursion,
sozun ozunu soylemissin, dunyaya nasil bakmak istiyorsak oyle goruyoruz, bazen siyah beyaz bir fotograf, bazen eflatun bulutlarla kapli gokyuzu, bazen firtina, bazen kizmizi, bazen beyaz, bazen ciglik cigliga.
mesajindaki coskunu sevdim. enerjini sevdim. daha ne olsun:)

kizim

merhaba

keske su resim olayini cözebilseysimde sizlere kizimin coskusunu,mutlulugunu resimlerlern gösterebilseydim
özgül.

[Haber] Bebek sakat olacaksa kesin kürtaj yapılmalı

Sabah Gazetesi
Balçiçek Pamir

Azmi Hamzaoğlu ile röportajından: http://azmihamzaoglu.blogspot.com/2011/05/azmi-hamzaoglu-bel-agrs-skolyoz.html

TÜRKİYE'DE sakatlıkların çoğu doğumdan. Üstelik artık ultrasonda bebeklerin sakat doğup doğmayacağı, omurgasının durumu çok iyi anlaşılabiliyor. Maalesef ülkemizin kanunları sakat doğabilecek bir çocuğa kürtaja izin vermiyor. Kanımca bu yasa acilen değişmelidir. Bir çocuk kesinlikle sakat doğacaksa, niye doğumuna izin veriyoruz? Sonra evlerde tecrit altında yaşıyorlar. Buna hakkımız var mı? Çocukların sırt bölgelerine çıplak gözle sık sık bakılmalı bir eğrilik var mı diye. Özellikle 9-16 yaş arası ergenlik döneminde omurga sorunlarını erken teşhisle ameliyatsız tedavi edebilmek mümkün. İşte bu yüzden okul taramaları çok önemli. Ama bizde hiç yapılmıyor. Çocukların ağır okul çantalarının bel ve sırt ağrılarına yol açtığı da bir gerçek.

Re: [Haber] Bebek sakat olacaksa kesin kürtaj yapılmalı

Efendi saçmalamış!

Kim vermiş bunun fetvasını? Hiçbir canlının yaşamı elinden alınamaz!..

Kesinlikle saçmalamış.

Kürtajı diyanete sordum cevap ve dayanağı;İsra suresi 31.Ayet' de
(Bir de geçim korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, onlara da, size de rızkı biz veririz. Şüphesiz ki onları öldürmek, çok büyük bir suçtur. )denilmektedir.

Sakat da olsa onun yaşaması engellenemez.İnsanlar kendine daha da kolaylık ve rahatlık arıyorlar.

Hocaya sormuşlar eşine nasıl katlanıyorsun diye?Eğer ona sabretmezsem ikimizde kaybederiz demiş.nasıl;ben onu terkedersem ona kimse katlanmaz ortada kalır belki bende ona sabretmezsem cenneti kazanamam.Böylece her ikimizde kaybetmiş oluruz.

Zor olabilir ama hiç bir şey boşuna yaratılmamış ve yaşanmamıştır.Her işte hayır aramak gerekir.

bence engelli çocuğa kürtaj yanlış.herkes doğuştan engelli değil.yani bir ailenin yaşamında engelli çocuk varsa bence bu muhakkak bu bir şekilde olur.zamanında böyle bir durum annemin başına gelmişti.hamileyken (hamile olduğunu bilmiyormuş)böbrek filmi çekilmiş yıl 1981.sonra hamile olduğunu öğrenmiş doktorlar bebeğin alınması gerktiğini anneme söylemişler.ama annem uzun süre düşünmüş ve kontrol için başka bir doktora gittiğinde diğer doktorların dediklerini anlatmış.o zamanlar ultrason yok varsada sayılıki annem ultrasona girmemiş.herneyse son gittiği doktor evdeki çocukların engelli olup olmadığını sormuş annemde hepsi sağlıklı demiş.doktor nerden biliyorsun sen eve gidene kadar diğerlerin başına ne gelip gelmeyeceğini belkide sen dönene kadar biri engelli bir duruma gelmiş olabilir.annem doktorun dediğinden çok etkilenmiş ve doktora hak vermiş.şimdi 1981 doğumlu sağlıklı bir oğlan kardeşim var.ya annem onu aldırsaydı....
şimdi bana ya sakat olsaydı diyeceksiniz bence kaderin önüne geçilmez.engelli kişinin engeli nasıl kaderse bu durum ailerininde kaderi bence.bence biz seçilmiş kişileriz.nasılki engelli yaşayan birine kıyılamıyorsa engelli olupda anne karnında bulunan bebeğinde yaşlama hakkı var .iyi yada kötü. oluşmuş olan her embriyo bence canlı bir bireydir ve onunda diğer bireylerle eşit hakları vardır!

Arkadaşlar bir bebeğin geleceği söz konusuysa... Doğan insandan bassetmiyoruz... Doktorun teşhişiyle eğer uygun görülmüşse bebeğin alınmasından bassediliyo alınmalı bence
hayat boyu zorluk çekmesimi mantıklı sizce yani? Biraz elinizi vicdanınıza koyun
arkadaşlarımızın engelli olması genelinin bebeğinde engelli olacağı anlamına gelmiyo! Ben nasılsam o da yaşar gibi bir mantığı kabul edemicem kusura bakmayın! Aslında çok geniş bir konu ikilemde kalınabilir.. Sonuçta kendinden bir parça... Ama çok önemli bir konu tabiki günah ama onu bilerek dünyaya getirmek bile bile bence daha da günah!
Her zaman baştan önlem almakta yarar var anne adayları bilirler bir çok tettikten geçerler çocuğun sağlığı için bilgi almak için yani bu testler boşuna mı. Belli bir amaç için yapılıyo... erken teşhis

engelli arkadaşları soruyorum kendinize öldürebilir misiniz?cevab hayırsa niye aillere katil yapmaya çalışıyorsunuz.tamam çok zorluk çekiyorsunuz ama eminim burada çektiğiniz zorluklar size öbür dünyada bizden (engelsiz kişlerden) kat kat mükafaat kazandıracak.

AHİRETE İMAN ETMENİN İNSANA KAZANDIRDIKLARI
. ÖZÜRLÜLER
Ahirete imanın bir diğer faysadına da gözü görmeyen, ayağı, kolu sakat olan, kulağı duymayan, konuşamayan sakat insanlarda rastlarız. Ahirete iman olmasa, mesela bir kimse güzellikleri görememenin; sağır, güzel sesleri duyamamanın; dilsiz, sevdikleri ile konuşamamanın ızdırabını duyar. Fakat ahirete iman imdada yetişse, sakat olanlar, Allah’ın kendilerini o uzuvlarla işlenilen günahlardan koruduğunu düşünür, verilmeyen bir nimetten dolayı yakınmayı bir tarafa bırakır, verdiği sayısız nimetlere şükretmek gerektiğini anlarlar. Ahirette cennet nimetlerinden dünyada iken sağlam olanlardan daha fazla istifade edeceklerini düşünürler, teselli bulurlar.
http://ailem.zaman.com.tr/?bl=43&hn=4852

bir yerde daha okumuştum :mesala zemzem suyunu öbür dünyada ilk içecek olan kişilerin fakirlerin olacağını okumuştum.

goodness angel

Kürtajı doğru bulanlar videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Acaba bir yaşındaki çocukla arasındaki fark ne boyuttan başka..

BEN KÜRTAJA HER ŞEKİLDE KARŞIYIM.
NEDENİNE GELİNCE ALLAH NE BİZLERİ NEDE BİZDEN SONRA DOĞACAK ENGELLİ VEYA ENGELSİZ KARDEŞLERİMİZİ ASLA ZORDA BIRAKMAZ.BİZLER DOĞDUK ONLARINDA DOĞMA HAKKI VAR BENCE.ALLAH DAĞINA GÖRE KAR VERİRMİŞ.NE BİLİYORUZ BELKİDE ENGELLİ OLMAYACAK ÇOCUK TAMAM ENGELLİDE DOĞABİLİR AMA ENGELLİLERDE OLMASA SAĞLAMLAR HAYATIN KIYMETİNİ NASIL ÖĞRENECEK.HAYATTA SEBEBSİZ HİÇ BİR ŞEY YOK

goodness angel bu video görüntülerine seyredipte hala kürtaja savunanlar var mı varsada şaşıyorum...

Anne karnında bebeğin anomali li olduğu kesinlik kazanmış ise, o gebelik sonlandırılmalı diye düşünüyorum...

Bilerek ,İsteyerek anomalisi olan bir bebeği dünyaya getirmek ne kadar doğrudur..??

İki kere düşünüp bir sefer karar vermek gerekiyor...

Evet ....Çok zor bişii .....

Ama onun geleceği söz konusu ve bu göz önünde bulundurulmalı...

Böylesi bir durum,anne babası ve kendisi için çok daha zor çünkü....

Ömürboyu hergün ölmektense....

Doğduktan sonra engelli olduğu anlaşıldıysa yapacak birşey yok,yaşaması için herşeyiyle savaşması lazım ailenin.Ancak daha doğmamışsa gebeliğin sonlandırılması aile içinde doğacak bebek içinde en doğru olanıdır.
Kürtaj videosunu izledik,içimiz kıyıldı tamam.
Ancak biriside,ilk günden itibaren hayatta karşılaştığı sorunları çekip koysaydı,onuda izleseydik aynımı düşünürdük?
Sadece ayak-kol-kulak engeli olsa binebze hayatta şansı olacak hep.Ama hem zihinsel engelli hemde tüm vücudu engelli olacak bir bebeğin hayatı boyunca katlanmak zorunda olduklarını düşünün.(Kendisi+annesi+babası+kardeşleri)

Her bebek bir yaşamdır.İlk aylarda engeli anlaşılmayan doğmuş bebek için her annenin - babanın kendisini evladına adaması gerekir.Ama daha ilk aylarda belli olan ileri derecedeki engellerde gebeliğin sonlandırılması en doğru olanıdır.

NOT:Ben yaşamalı diyen arkadaşlarıma yanlış düşünüyor yada başka tarzlarda hatalısınız gibi söylemlerde bulunmadım.Lütfen düşüncenm için beni cani görmeden önce,doğacak bebeğin hayatı boyunca hergün ölmesini istemediğimi göz önüne alınmasını rica ediyorum.
Teşekkür ederim.

TARTIŞMA ENGELLİ COCUKLARA KÜRTAJ YASAĞI

TCK YASAK GETİRMİŞSE İYİ YAPMIŞENGELLİ İNSANLARIN COĞUNLUKTA OLDUĞU BU SİTEDE BİRİNİ BUNU ELEŞTİREBİLECEĞİNİ DÜŞÜN MÜYORUM DEDİĞİM ĞİBİ TCK İYİ YAPMIŞ.

Tıbben sakat doğacağı bilinse bile ceninin alınması insanlık adına kesinlikle yanlış bir davranıştır. Gerçek şu ki, özürlü ve engellilerin de en az sağlıklı insanlar kadar yaşama hakları vardır.

Elma çekirdeğinden bile küçük bir cenin (canlı, büyüyor ve gelişiyor..) ister sağlıklı olsun ister sağlıksız hissediyor ya, yaratılmış ya bu yasaması için yeterli bir sebeptir. Kendince hafifletici sebeplerini sıralayadursun insanlar vicdanlarını susturmak adına; ama bu yine de bir cinayettir.

"engelliler.biz" neden var? Neden mücadele veriyorsunuz engellilik adına birçok çarpıklığın düzeltilmesi için.. Karar verme yetkisine sahip yetişkin bireyler olarak ağrısız acısız yaşamınızı sonlandırabilirsiniz (tıpkı hamileliğin sonlandırılması gerektiğini düşündüğünüz gibi) Bu kurduğum cümle ne kadar mantıklıysa, savunulan kürtaj da o kadar mantıklıdır..

Konuya birde diğer tarafından bakmaya ne dersiniz? İngilterede işitme engelli evli çiftler çocuklarının da işitme engelli olması için yargıtaya başvuruda bulunmuşlar, sebep "çocuklarımız bizi daha iyi anlasın ve bizimle daha iyi iletişim kursun"
Kurum buna hakları olmadığını söyleyerek reddetmiş.

.. ve açıklama; dünyada öyle güzel sesler var ki bundan yeni dünyaya gelmiş bir canlıyı mahrum etme hakkı kimsede olmamalı. İnsanlar dünyaya onu yaratanın istediği şekilde gelir ve başka bir insanın da buna müdahale etme hakkı olmamalı..

Üst Alt