Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tekerlekli Sandalye Minderi Tercih Kılavuzu

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
309
STAR TEKERLEKLİ SANDALYE MİNDERİ TERCİH KILAVUZU

15 farklı havalı minder arasında sizin için en doğru olan model ve ölçü hangisi? Bu seçimde size yardımcı olması için bir kılavuz hazırladım.

Pozisyonlamaya ihtiyaç duyuyorsanız, skolyoz ya da kalça deformasyonunuz mevcutsa, sağa-sola eğik oturma, öne kaykılma gibi sorunlarınız varsa: STAR STARLOCK

• En yüksek risk grubundaysanız, çok kilolu ya da çok zayıfsanız, yüksek düzeyde postür sıkıntınız varsa: 13 cm yüksekliğinde STARLOCK 5"
  • Yüksek-Orta risk grubundaysanız, yatak yaranız varsa ya da geçmişte yara oluşmuşsa: 10 cm yüksekliğindeki STARLOCK 4" veya 7 cm yüksekliğindeki STARLOCK 3"
  • Orta-Düşük risk grubundaysanız, minderinizin çok yüksek olmasını istemiyorsanız: 7cm yüksekliğindeki STARLOCK 3" veya 5 cm yüksekliğindeki STARLOCK 2"
  • Düşük risk grubundaysanız, oturma bölgenizde his-hareket varsa veya bel kontrolünüz yüksekse, sırt yüksekliği kısa olan aktif tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız: 5 cm yüksekliğindeki STARLOCK 2"

Standart bir tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız, günde 10-15 saat tekerlekli sandalyede oturuyorsanız:STAR STANDART

• En yüksek risk grubundaysanız, çok kilolu ya da çok zayıfsanız: 13 cm yüksekliğindeki MAX IMMERSE-2 5"
  • Yüksek-Orta risk grubundaysanız, yatak yaranız varsa ya da geçmişte yara oluşmuşsa: 10 cm yüksekliğindeki STANDART CONTOUR-2 4" veya 7 cm yüksekliğindeki MİD CONTOUR-2 3"
    1 valfli modele alışmışsanız ve bu konuda inatçıysanız: STANDART CONTOUR-1 4"
  • Orta-Düşük risk grubundaysanız, minderinizin çok yüksek olmasını istemiyorsanız, aktif tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız: 7cm yüksekliğindeki MİD CONTOUR-2 3" veya 5 cm yüksekliğindeki SHORT CONTOUR-2 2"
  • Düşük risk grubundaysanız, oturma bölgenizde his-hareket varsa veya bel kontrolünüz yüksekse, sırt yüksekliği kısa olan aktif tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız: 5 cm yüksekliğindeki SHORT CONTOUR-2 2"

Havalı minderiniz daha tok olsun istiyorsanız, günde 10-15 saat tekerlekli sandalyede oturuyorsanız, havalı minder kullanırken havada salınma hissine kapılıyorsanız, oturduğunuzda bacaklarınız sağa sola açılıyorsa ve bunlardan rahatsızlık duyuyorsanız:STAR STABİL AIR

• En yüksek risk grubundaysanız, çok kilolu ya da çok zayıfsanız: 13 cm yüksekliğindeki STABİL AIR-2 5"
  • Yüksek-Orta risk grubundaysanız, yatak yaranız varsa ya da geçmişte yara oluşmuşsa: 10 cm yüksekliğindeki STABİL AIR-2 4" veya 7 cm yüksekliğindeki STABİL AIR-2 3"
  • Orta-Düşük risk grubundaysanız, minderinizin çok yüksek olmasını istemiyorsanız, aktif tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız: 7cm yüksekliğindeki STABİL AIR-2 3" veya 5 cm yüksekliğindeki STABİL AIR-2 2"
  • Düşük risk grubundaysanız, oturma bölgenizde his-hareket varsa veya bel kontrolünüz yüksekse, sırt yüksekliği kısa olan aktif tekerlekli sandalye kullanıcısıysanız: 5 cm yüksekliğindeki STABİL AIR-2 2"

Özellikle kuyruk sokumu bölgesinde yaranız varsa, yüksek sırtlıklı sandalye kullanıyor ya da kanepe-koltuk gibi yerlerde oturuyorsanız:STAR CXR

• Genel hücre yüksekliği 10 cm iken kalça kısmında 5 cm hücre yüksekliği olan 2 valfli modeldir. Bu sayede kullanıcının kuyruk sokumu daha boşta kalır: CXR-2

Ayağa kalkabiliyor ama gündelik yaşamınızda uzun süreler oturuyorsanız, oturduğunuzda kalçanızda ağrı ve deformasyon hissediyorsanız, yara açısından düşük risk grubundaysanız:STAR GALAXY veya STANDART

• Hem konfor hem postür desteği hem de stabilite istiyorsanız: GALAXY-2
  • Yumuşaklık ve rahat kullanım istiyorsanız: SHORT CONTOUR-2 2"
  • Bu kullanıcılar yukarıdaki tüm diğer modelleri de tercih edebilirler.

Arkadaşlar, hazırladığım bu kılavuzu inceleyip kendiniz için en doğru modeli belirleyebilirsiniz.

Eğer kılavuzda bu seçime dair bir yetersizlik varsa, lütfen yazın, hemen gerekli düzeltmeleri yapalım.

Bülent Bey roho contour select in patlamalarından gerçekten sıkıldım ve günlük aktivitemi de etkilemeye başladı.
yeni bir minder olarak star marka almaya karar verdim ve sizin önerilerinizi de dikkate alarak bir seçim yapmaya çalışıyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
kenarları alçak bir aktif sandalyem var şuandaki minderimi bu sandalyeyi almadan önce almıştım ve 8 cm yüksekliğinde aslında farkındayım büyük risk alıyorum sırt dengesi olmayan birinin hem aktif sandalye kullanıp hemde bu yükseklikte bir kullanması hatta antibipperı da sökmesi hiç mantıklı değil... ama arabaya almak için mecburum işe gidiyorum sağa sola rahat çıkabilmek için bu riskleri alıyorum. çünkü hayat devam ediyor.
Yeni bir minder seçiminde takdir edersiniz ki ciddi bir para vereceğim; minder seçiminde çok kararsızım. Star Mid Contour mantıklı gibi sizin öneriniz nedir? benim farkında olmadığım sizin seçimim için önerileriniz nelerdir?

tsrahman

Dediğin gibi, alışageldiğin ölçü olması açısından Mid Contour modeli düşünebilirsin.

Biraz daha tok/destekleyici olsun dersen StabilAir 3" de olabilir.

Yara varsa veya otururken daha çok desteğe ihtiyacın varsa, Starlock 3" model de çok iyi olur.

[FONT=sans-serif]star Mid Contour modelini pazartesi aldım ve çarşamba elime ulaştı. teşekkür ederim.
ilk izlenimim yaptığımız istişarelerin ne kadar faydalı olduğu yönünde...
40 42 aktif sandalyem ben 39 * 39 ve 7,5 cm ye karar vermiştim. haklılığımız ortaya çıktı minder dışarı hiç taşmadı ve bakıldığında altımda yok gibi. yüksekliğini 2,5 cm düşürmek ise kenarları kısa olan aktif sandalye de (ottobock blizzard) daha güvenilir hissi veriyor.
Kullandıkça eski minderim olan roho contour select ile fark edebildiğim farkları paylaşırım. ikisini bir arada birini ev birini iş sandalyemde kullanacağım için minder kararı verirken bizi izlemeye devam edin. Allaha emanet olun.

repair kiti pek anlayamadım ama fazla baktığımda söylenemez. :) tamire ihtiyaç olmaz inşallah.[/FONT]

tsrahman

Güzel günlerde kullan Tayyip. Minderin dokusu çok daha yumuşaktır ve bu oturma konforu açısından da fark yaratır. Ayrıca çok çok daha sağlamdır.
Aman çok fazla hava basma içine. Yumuşak bir oturum olmalı...

s.a. bülent abi bu minderi nerden alabiliriz ve fiyatını göremedim çk özür dilerim,sizin almış oldugunuz firma güvenilir mi acaba ? açıkcası heryerden alınmıyor bu tür ürünler durumu fırsat bilip tabiri caizse kazıklamak isteyen çookk.sizden ricam nerden sipariş verebilecegimizide yazarmısınız teşekkürler
.

ben engelliler.biz alış veriş sitesinden aldım. öneririm. fakat sana en uygun olanı ve tekerlekli sandalyene de uyan olmalı. hayırlı olsun.

tekerlekli sandalyeme uygunlugunu nasıl anlicam neye göre ölçüm alıcaz kalçasına göremi yoksa akülü / tekerlekli sandalyeye göremi ??? biraz yardımcı olurmusnuz en kısa zamanda sipariş vermem lazım , babacıımm artık sıkıldı yan yatmaktan yan oturmaktan :((((((

biricik babam

hastanızın hareket kabiliyeti çok önemli eğer hareket yoksa en büyük hücreli olanlardan alabilirsiniz. sandalyenizin kenar varsa kolçak yüksekliğini aşmamalı minderin ölçüleri. transferde içine gömülmemeli ya da üstünden düşmemeliyiz. elinizdeki sandalyenin ölçülerini biliyorsanız hastanızın durumuna uygun önerilerde bulunur arkadaşlar.

biricik babam

Akülü sandalye kullanıyorsa, oturma genişliği zaten geniştir. Dolayısıyla 44x44 ölçü alabilirsiniz.

Model olarak, 10cm yükseklikte olan standart modeli tercih edebilirsiniz. Eğer 10cm yüksek gelir, sallanma hissi rahatsız eder derseniz, stabil air modeli inceleyin. Onun içinde ayrıca süngerimsi bir dolgu malzemesi vardır.

- Star standart (1450 TL)
- Star Stabil Air 4" (1700 TL)

günaydın,
bülent abi babam saatlerce tekerlekli sandalyede oturmuo fakat evde otururken bile artık o kadar çok sıkıldı ve bunaldıki yara yüzündn hep yan oturuyor ve üstüne oturdugu zaaman daha da açılacak diye yaradan korkuyor ztn tam olarak kapanmadı şu anda doktorlara gitse bile tekrardan ameliyat olman bişi degiştirmicek pansumanla tedavi ediceksin dediler ve o şekilde duruyor yani sadece pansumanla tedavi ediyor birde bütün gün evde yan oturuo yan yatıo gerçekten zor bir durum :( :(

Merhaba. Cam kemik hastasıyım, yara yok fakat 90 derece dik oturunca vücut ağırlığım kalça ve baldırlarımı ağrıtıyor. Hiç minder kullanmıyorum. Ne almalıyım sizce ? Online satışı da yasaklanmış gidip medikalciden alamam.

OturanBoğa
Bülent abi iyi günler ;
14 yıldır engelliyim. son 3 yıldır bası yarası sorunum oluyor. star marka minderleri öneriyorsunuz. ben durumumu özetlesem sizde daha deneyimli olduğunuz ve bu minderleri gördüğünüz için bana hangi modeli tavsiye edersiniz? Başka markada olabilir eğer star kadar kaliteli ise.
günlük aralıksız oturma sürem 5-6 saat oluyor. 1 saat yatakda dinlendikten sonra tekrardan 5.6 saatlik süre ile oturuyorum. manuel sandalye kullanıyorum. belimden hiç kuvvet alamadığım için tekerlekli sandalyede yüksek bir minderde oturduğum zaman sürüşüm ve rahatlığım çok sıkıntılı oluyor.
Durumum budur, bana hangi minder modelini önerirsiniz?

bhsahin

Hangi seviyeden itibaren his/hareket kaybı var?
Boyun-kilon nedir?
Sandalyenin sırt yüksekliği kaç cm?
Var olan ya da uzun yıllardır ara ara çıkan, kronikleşmiş ve sürekli korunması gereken nokta-lar var mı?
Bugüne dek nasıl minderler kullandın?
Nasıl bir yatakta yastıyorsun?

Not: teknolojik ve biricik babam sorularınızı nasıl olduysa görmemişim. Çok özür dilerim.

OturanBoğa
Bülent abi His kaybım t8 seviyesinde. T8 altında hiç bir şekilde hareket ve his yok. Boy 1.80 kilo 85 . sırt yüksekliği 45 cm oturma genişliği 40 cm. Bugüne dek bası yarası sol kalçada oluyor. Hatta bir ameliyatta oldum sol kalçadaki bası yarasından dolayı. Bugüne dek klasik sünger minder kullandım. Yatak olarakta ortopedik yatak kullanıyorum. Yüzüstü yatmayı sevdiğim için herhangi bir sıkıntı olmuyor yataktan dolayı. Kesintisiz olarak en fazla 6 saat oturuyorum.
En önemli durum benim için sandalyemi kullanabilmem için sırtımdan kuvvet almam gerekiyor ondan dolayı da sandalyemden fazla yüksekte oturmamam gerekiyor bülent abi.

bhsahin

Bence Star'ın 10 cm yüksekliğinde 2 valfi olanını tercih etmelisin: Star Standart-2

Ama çok yüksek geleceğini düşünürsen, aynı modelin 7.5 cm olan Mid-contour modeli de düşünebilirsin.

10'luk daha yumuşak bir oturum sağlar ve konforludur.

Not: Mindere oturduğunda 3 cm'ye kadar düşer zaten yükseklik. Yani 10'luk mindere oturunca 10 cm yukarıda olacak değilsin.

kas hastasıyım skolyozum var hangi modeli önerirsiniz minder arayışındayım

@sekobaba

Boy ve kilonuz nedir? Bir de kullandığınız sandalyenin oturma genişliği ve derinliği kaç cm? Ayrıca oturuyorken bir tarafa eğiliyor musunuz? Eğer öyle ise Star'ın Lock modeli ve 4" yükseklik sizin için uygun gibi. Hayır, oturma eğriliği yoksa o halde Star'ın standart modeli olabilir. Yine 4" yüksekliği tercih edebilirsiniz.

evet hafif sola doğru eğilme var biraz boyum 173 cm 72 kg um sert zeminde rahat ediyorum

Skolyoz için önerdiğiniz minderin videosunu izledim. Sitede ücret yazmıyor. Fiyatı nedir?

Merhaba bende bu minderden almak istiyorum. Ama kendime hangisi uygun olur bilmiorum bana yardimci olrmusunuz?

L1 t11 t12 omurga kırığım. Destekle knedyenlerle yuruyebilyrm biraz. Bir yerden bir yere gecislerm iyi. Dizimden asagisinda haraket kaybim daha cok. Tekerlekli sandalye fazla kullanmiyrm genelde evde koltukta yerde daha cok oturyrm. Bası yarasindan yeni ameliyat oldum. Bunun icin kesin almam gerekio. Genelde kuyruk sokumu ve sag sol kalca uzremde cikti bugune kadar basi yaralari.Ama hangisini almam gerekior bilemedim 65 kiloyum.

Miniki

Var olan bir yara ya da tedavisi süren bir bölge varsa, Starlock model almalısınız.
Yüksekli olarak ideal olan 10 cm yüksekliktir. Ama oturup-kalkarken yüksek kalır derseniz, 7.5 cm yüksekliği de düşünebilirsiniz.
TEKSAN Antalya Şubesi'nde denemenizi öneririm.

NSBS cushion Kore Cumhuriyeti üretimi yeni bir ürün. Beş yıl önce üretim ve araştırma çalışmaları başlamış. Yeni piyasaya sürüldü ve bu yıl sonuna doğru Türkiye de satışa sunulması bekleniyor.
Mindere pompa ile hava basmanız gerekmiyor. Sübabını açıp bıraktığınızda kendisi şişiyor. Ve Sübabını kapatıp üzerine oturuyorsunuz. İstediğiniz yumuşaklığa gelene kadar sübabını açıp geri kapatıyorsunuz. Ayrıca duyduğuma göre; en iyi özelliği, bir hücresi patlarsa sadece o hücrenin havası iniyormuş. Diğer hücreleri etkilemiyormuş. Şu ana kadar ürün hakkında edinebildiğim detaylar bunlar. Pek yakında bu ürün elime geçecek. Detaylı inceme yapıp sizlerle paylaşacağım.
İki videoyu izlemenizi öneririm.
https://www.youtube.com/watch?v=R78UHUE2vs8

https://www.youtube.com/watch?v=Y_Jm6gqS9aM

Star Starlock model minderde yara olan bölgelerin üzerine elinizi bastırrarak ya da bu hücreleri avucunuzun içinde sıkıştırararak hortuma bağlı olan el puarını pompalıyorsunuz. Böylece minderin alt tarafındaki hava sübaplarına hava basarak elinizi üzerine bastırdığınız bölgeleri mühürlüyorsunuz. Sonrasında pompa ile minderi şişirdiğinizde bu kapalı bölgeler sönük kalıyor. Böylece bası yarası olan yerleriniz hiç bir zaman mindere temas etmiyor. İstediğiniz zaman hortuma bağlı el puarının hava anahtarını açıp alt tabakadaki havayı boşaltırsanız tüm hücreler eşit şişiyor.ve mühürlediğiniz hücrelere hava doluyor. Ürün kaliteli malzemeden üretilmiş olup patlayan hücrelerin orijinal yaması ile, solüsyonlu lastik yaması ile ve bir de dayson poliüretan mastik ile delik bölgeye biraz sürüp bir gün kuruması beklenerek onarılması mümkün. Piyasada bu özellikte başka ürün yok.
https://www.amimobility.com/shop/accessories/star-4-starlock-cushion/

Merhaba ben daha önce yazmistim. Bülent bey bana bir yardimci olursanız sevinirim dedigim gibu dekubitten ameliyat oldum oturmam yasak bi sure. Dediginiz gbi antalya subeden gidip star look minder aldim ben genelde evdeyim bunun icin koltuk yada yerdede kullanabilecegim ve hucre sondurup o bolgeye baski yapmamasiydi amacim ama alali iki haftayi gecri yaramda biraz acilma oldu simdi minder fayda etmedimi anlamadim. Birde ben videolarda ki gbi hava ayarini yapiorum yaraya gelen bölgedeki hucreleri sondurup havayi kitliyirum fakat bir.sure oturdugum da sondurmedigum hucrelerdede hava gidior oralarda sonuyor ben anlamdim bana bi yardimci olurmusunuz

Bununla alakali resimde atmak istiyorum ama nerden atabilirim

Miniki

Starlock'da otururken risk olması mümkün değil. Hava ayarını doğru yapmıyor olabilirsiniz. Bence zaman kaybetmeden aldığınız yere gidip ayarları kontrol ettirin.
Söndürdüğünüz hücreler geri hava doluyorsa, öndeki hava pompasını yeteri kadar sıkmadığınızdandır. Ya da gene öndeki valf açılıyordur, o ayar tutmuyordur.

Cok tesekkur ederim gidecegim yarin aldigim yere. Birde hava ayari nasil olmali idael yumusaklik

Birde nasil resim atioruz acilan yarayi atsam bi baksaniz ne.onerirsinz birde minderin ayardan sonraki resmini cokmu sisiriorm bana dogru yanlis deseniz

Bülent abi merhaba öncelikle Omurilik felci seviyem tetrapleji(c5,c6,c7)yaklaşık 10 sene roho minder kullandım,starı sitede sen ve bir kaç kişi çok övmüş,samimiyetle memnuniyetle sağlam olduğu görüşlerini bildirmişler, bende bu sebeple sağlığım için bu yorumları referans alarak bu övülen markada karar kıldım. Bu markayı kullanan,bilgi sahibi olan arkadaşlar sorularıma ışık tutarsanız çok memnun olurum.Şu konuda kafam karışık,seviyem tetrapleji, ileri bir skolyozum yok,seviyemden dolayı sırt kaslarım gövde kontrolüm zayıf, sağ tarafıma doğru bir yığılma oluyor, bası yaram olmadı hiç şükür,star firması terapist ile çalışıyor mu? hangi model ve hangi yükseklik durumuma daha uygun olur?minderde şu özellikler benim için önemli bası yarasından koruyacak, postürümü omurgamı,kemik yapımı dik düzgün tutup koruması,sırt bel ağrısı gibi bir his vermemesi ..vs.AbiSiz nasıl bir süreç izlediniz,Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? görüşlerinizi,tecrübelerinizi merakla ve acilen bekliyorum...

Üst Alt