Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tekerlekli sandalyeli diye yolcuyu otobüse almayan şoförlere karşı mücadele! [Hukuk]

Teslimeye kocaman bir teşekkür ediyorum.
Yılmadı yıldırdı hakkını vede hakkımızı aldı.
Teşekkürler Teslime.
Teslime olabiliriz ama teslim olmayız.

Teslime,kutluyorum seni canım,bu haklı davana destek olan yakınlarına,avukatına ve kararı veren hakime de teşekkür ediyorum,çok sevindim,hepimiz için bir ilki başarmış oldun,bu olayın medya tarafından duyurulmasını ve hatta şöförler odalarına özellikle bu konularda bildirim yapılmasını çok istiyorum ,taksi ve otobüs şoförlerinin bize daha duyarlı daha anlayışlı olmaları,bunun onlara bir ibret olması ve yaptırımın farkında olmaları açısından bu haklı davanız önemli bir adımdı.Aynı olay geçenlerde benim de başıma geldi.Mersin'de ilk kez tekerlekli sandalyeyle rampası olan engelli otobüsüne binmek istedik ancak bazı şoförler duyarsızdı,durakta beklememize rağmen almadan gittiler,öyle
üzüldüm ki,plakalarını aldım....:mad:

Bende çok sevindim hepimiz adına.Tebrik ediyorum.herkes hakettiğini aldı demekki yine :)

Her turlu olumsuzluklara ragmen Adaletin hala islediginin kesin kanıtı!

Ya ben gunun heyecanindan İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu ve Avukatım Guler Polat'a tesekkur etmeyi unuttum. Guler Hanimda en az benim kadar mucadele etti..

Basin duyurumu icin bir metin hazirliyorum. Duyurum yapilmazsa sadece bir sofor cezalandirilmis olmakla kaliriz.. Ki dava acarken amacim tek kisiye ceza verdirip, egomu tatmin etmek degildi..

Ben de kısa bir ilave yapayım. Daha önce burada bir forum konusunda yazmıştım ama yerini bulamadım şimdi. Teslime kardeşimize destek olunması amacıyla dernek daha önceki duruşmaların birine iki otobüs (veya midibüs) dolusu sakatı mahkemeye gönderme kararı almış. Ama bu otobüsler ne hikmetse ve nasıl olduysa davaların görüleceği mahkeme binasını bulamamışlar ve tabii duruşmada bu iki otobüs/midibüs dolusu sakat arkadaşımız gövde gösterisi yapamamış. Ben inanmadım. Bilmem içinizde derneğin bu palavrasına inanan var mı?
Derneğin palavrasız bir şekilde yönetildiğini görebilmek ümidiyle herkese palavrasız günler.

tebrikler teslime ve güler hanım! sabah sabah aldığım en iyi haberlerden bu.

Öncelikli olarak arkadaşı bu mücadelesinden dolayı kutluyorum.
bizler birilerinın umursamazlığı tarafından mağdur oluyorsaksak, şikayetimiz üzerine birileride bize sahip çıkıyorsa, mücadelemizi lehimize sonuçlandırdığımızdan dolayıda sunuçtanda istediğimiz sonuç çıktığından bunun mutluluğuda başka olsa gerek.
hepimiz adına sevindim.

Biz engelliler galiba haklarımızı söke söke almayı öğreniyoruz.
Toplumda var olduğumuzu ve var olacağımızı "gerçek özürlülere" gösterelim arkadaşlar.

Bu onurlu mücadeleden dolayı Sevgili Teslimeyi kutluyorum ve bu mücadelesinde ona destek veren İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu ve Avukat Guler Polat'a teşekkür ediyorum.

Teslime Hanım'ın ve avukatının mücadelesini kutluyor;
sevinçlerini, haklı gururlarını ve heyecanlarını yürekten paylaşıyorum.

ben bu konuyu bugün gördüm
nelik sizi mücadelesinden dolayı kutluyorum çok sevindim yaşasın adalet:D

[FONT=Arial][SIZE=3]Basın duyurusu[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]TÜRKİYE’DEKİ İLK “ENGELLİYE AYRIMCILIK” [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]TEMELLİ CEZA DAVASI SONUÇLANDI[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Bir Özel Halk Otobüsünün tekerlekli sandalyede olduğu için otobüse almadığı Teslime Tablacı otobüs şöförüne açtığı davayı kazanarak Türkiye’de emsal teşkil eden bir kararda rol oynadı[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Türkiye’deki engelli insanların temel sorunu olan “hayatın içinde ol-a-mamak” kavramına hukuki alanda savaş açan Teslime Tablacı, 2 sene süren davayı kazanarak hem toplumda görülmek istemeyen bir soruna dikkat çekti hem de emsal teşkil eden bir kararla haksızlığa uğrayan diğer engellilerin önünü açtı.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Tablacı, annesi ile birlikte 29 Nisan 2007 günü Taksim - Bahçeşehir hattında çalışan Halk Otobüsüne binmek istedi. Otobüs şöförü durakta bekleyen yolcuları aldıktan sonra Teslime Tablacı’ya “ Seninle uğraşamam” diyerek kapıları kapatıp gitti. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Bunun üzerine Tablacı İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu’na ulaşarak Avukat Güler Polat’la hukuki süreci başlattı. Dava 5 Mayıs 2009’da karara bağlandı. Otobüs şöförü 6 ay hapisle cezalandırıldı, fakat ceza 6 ay süresince ehliyetinin alınarak halk otobüsü işletim görevinin yasaklanmasına çevrildi. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=3]Davacı Teslime Tablacı çözümün tek tek bireylerin cezalandırılmakta olmadığını, kamu hizmeti veren kurumların elemanlarını tutum ve yasalara saygı konusunda yeterince eğitmediklerini vurguladı. Tablacı özellikle engellilere uygulanan ayrımcılığın önlenebilmesinde mahkemelerin bu davada olduğu gibi cesur ve emsal kararlar vermesinin çok etkili olduğunu özellikle belirtti.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]nelik_99@hotmail.com[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]teslime@turkquad.org [/SIZE][/FONT]

Çok sevindirici bir gelişme bu:)) Emsal karar olarak kullanılabilecek bir materyal, Hepinizi kutlarım,

bazı şeylerin artık değişmesi gerekti.çoğumuzun üstüne gidemeyeceği bir konuda,yaptığınız mücadelede(onlar kendini bilirler,yanınızda olmasada) çok önemli bir iz bıraktınız.emeği geçenleride,sizi de kutlarım,ellerinizden öperim.
saygılar,sevgiler

Teslime Hanım bugün kanal24 te haberlerde izledim size çok teşekkür ederim sizin bu mücadeleniz insanların bize bakış açısını degiştirir inşallah :D

bugün 24 tv haberlerde izledim. hak yerini buldu.cezasını cekecek.insan olmayı orda ögretirrler orda ona.

sadece otobüsler olsayine iyi dolmuşlar bile arkadan boş araba gelecek sen ona bin o gelen ben doluyum alamam zaten 1 kişilik yer var böyle önümden 3 4 dolmuş geçtiğini bilirim sanki bizim paramız para değil ama işte insanlık yokki bazılarında iyi olmuş otobüs şöförüne git gide avrupalılaşıyomuyuz ne :)

bende tebrik ederim azmin ve kararlılığın sayesinde diğer buna benzer sorunlar yaşayan özürlü arkadaşlarada cesaret verici olmuştur

vede bu halk otobüs şöfer yada muaavinlerden buna benzer zorduruma koyma yada küçük düşürücü hareketlere mağdur bıraktıklarına bende rastladım
şimdi bu olay onalar arasında hızla yayılıp onların daha olumlu ve nazik davranmalarına sebeb olacaktır umarm
iett nin geçen zamanlarda şöförlere özürlülere nasıl davranılması ,nasıl yaklaşılması ve neler yapılması gereken bilgilendirme konferansları verilmişti halk otobüsleri işletmeleride buna benzer konferanslar düzenlemelerine neden olacaktır umarım çünkü benim rastladığım kadarıyla iett şöförleri oldukça iyimser davranmakta ve de güler yüzlü karşılamaktalar benim karşılaştıklarım açısından böyleler hepsinin de böyle olduğunu düşünmekteyim inşallah halk otobüs şöförlerininde böyle olmasını umuyorum

Çok güzel bir gelişme. Yüzyüze tanışma imkanı da bulduğum değerli meslektaşım Av. Güler Polat'a çok teşekkür ediyorum. Sayın Güler hanım ilkeli duruşu , olmazları oldurabilen hukukçuluğu ile takdir ettiğim , örnek aldığım biri. Kazanılan bu dava engelliler adına atılan büyük bir adım. Bundan sonra açılacak bu tarz ve benzeri davalarda atıf yapılacak emsal bir karar !!! Hepimizin gözü aydın :)

Ben de bu sabah radyo haberlerinde duydum. Şöförün ceza almasına çok sevindim. Onun gibi düşünenlerin kulaklarına küpe olsun :)

Tebrik ediyorum sizi Teslime Hanım.

Tv8 ve Skytürk ana haber konuyu gayet guzel isleyerek yayinladi sanirim Fox tv az sonraki ana haber bulteninde verecek..

Degerlendirmeleriniz icin tesekkur ederim, bu kadar guzel soz bunyemi bozar mi acep :)

Esenlikler dilerim
Teslime

Teslime Hanım yaşam biçimi olarak zaten engelli hareketin dinomalarından birisidir yıllardan beri.. O yıllardan beri savunduğu düşüncelerini yaşama geçirdi..
Teslime Hanımın başarısı kadar bizlerinde bazı şeyleri hem düşünsel hemde pratik yaşamda hayata geçirmemize neden olur umarım bu sonuç..

Başkalarına olduğu kadar bizlerede çok dersler var bu olayda..

güzel bir kazanım emeği geçenlere çok teşekkürler medyaya yansıması bilinçlenme adına yararlı

Sevgili Bulent;

Baslikta sofor ve muavin ceza aldi yazilmis.. Muavin ceza almadi, sadece sofore ceza verildi.. Yalan ifade vermekle suclasaydik muavinde ceza alirdi; gozumun icine bakarak "bu durumda birini hangi vicdansiz durakta birakir" dedi, rol yetenegine hayran oldum, neredeyse inanacaktim yani :)

Yalan beyanda bulunmak suc tabiiki. Muavin para vermeden gecmesinler diye diger yolcularla ilgilenmek zorunda oldugunu, beni gormedigi soyluyor, gordugunu ispatlayamayizki... Sofor gormus, muavin gormemis... Yerseniz...

[FONT=Arial][SIZE=2]Bu gece Ntv'de Okan Bayulgen'in sundugu Sade vatandas programina davet edildim. Saat 23:00 te basliyor. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Bilginize[/SIZE][/FONT]

Hepimiz adına çok sevindim .Tebrik ediyorum sizide kutluyorum haklı mücadelenizi sonuna kadar sürdürdüğünüz için.

Üst Alt