Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tekerlekli sandalyeli diye yolcuyu otobüse almayan şoförlere karşı mücadele! [Hukuk]

hakımızı arayan bir toplum olalım bu bir örnek olsun tebrik ediyorum seni

Teslime Hanım,dün gece izledim sizi,kendinizden emin,güçlü çok güzel bir duruş sergilediniz,tebrik ediyorum,süperdiniz,bulmaca yazarlığı yapmanız ne kadar güzel,başarılarınızın devamını diliyorum,bulmaca çözmeyi çok severim ben,bulmacalarınızın linkini burda bizimle paylaşır mısınız?Bir de dün gece devam eden bir davanızın daha olduğunu söylediniz,onun dataylarıyla ilgili de bizi bilgilendirebilir misiniz? :) Tekerlekli sandalyede ve sizin gibi çalışan bir kader arkadaşınız olarak çok takdir ettim sizi,sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum.... :)

Teslime canım seni izledim dün gece..:)

Okan bayülgen hep aynı şeyi yapıyor bu yüzden çok kızıyorum ona..bir susda konuğun konuşsun be mübarek adam lafını kesmesene insanların hep kendi konuşacak cak cak..:mad: ama sonuçta haklı mücadeleni artık bir çok insan duydu önemli olanda bu zaten..Daha çok zaman ayırılması gerekiyordu bence bu konuya ama bunada şükür diyoruz artık hiç yoktan iyidir dersek tabi..

Seni teprik ediyorum umarım bir daha bu tür tatsızlıklar yaşamazsın haksızlığa maruz kalmazsın..

Allaahhh rastlamayayım engelli bir insanı otobüse almayan birine sen teslime yi tanıyor musun derim..:) otobüs şöförünün başına gelenlerden haberin var mı derim..:) susmamak gerekiyor görmezden gelmemek gerekiyor güzel bir örnek oldu bu mücadele ve kazanılması...:)

Sevgili İpek;

Diger davamda otobuse bindim amma hareket ettikten 10 metre sonra sofor "in asagi diger yolculari rahatsiz ediyorsun" dedi: "indirebiliyorsan buyur indir, ayrica yolcu rahatini dusunuyorsan ayakta yolcu alma" dedim. Diger yolcular da sofore yuklenince otobusten indiremedi. O davanin savcisi "eylem tamamlanamamistir" yolcu gidecegi yere varmis diye takipsizlik verdi. Otobus degilde ucakta olsaydim diye dusunmeden edemiyorum :))

Bir ust mahkemeye yani Agir cezaya itirazimizi bildirdik, 1 yil dosya Beyoglu'ndan Bakirkoye gitsin diye bekledik.. Dosya yeni gitti du bakali nolceek :)

Sevgili Serap;

Ya evet Okan dun gece dava konusunda pek konusturmayip olayi bireysele cevirdi. Sozum cok kesilince baktim olmuyor bende ona tabi olmak zorunda kaldim.

Sevgiler

işte budur bizden beklenen hareketler budur.
son davanda çok ilginç milletin huzuruymuş biz millet değiliz biz kimiz ne sanıyor bu insanlar?ayrımcılık değilde ne bu?
teslime ablacım okan bayülgende izleyemedim seni şimdi görüyorum yazıyı keşke izleyebilseydim.neyse artık inşallah adalet yerini bulur.
saygılar

Teslime hanım;
Konuyla ilgili tüm mesajlarınızı, gazete haberlerinizi okudum, ntv deki videonuzu da seyrettim.

Ama bir de meşhur muavin var. :) Kime inanalım şimdi biz.

Yalan ifade vermekle suclasaydik muavinde ceza alirdi; gozumun icine bakarak "bu durumda birini hangi vicdansiz durakta birakir" dedi, rol yetenegine hayran oldum, neredeyse inanacaktim yani

Teslim olmayan yüreğinizi kutluyorum. Sizin gibi davranmak isteyip de çekinen tüm engelli arkadaşlarımıza emsal teşkil edeceksiniz.
Yaşamınızda kolaylıklar dilerim...

Hani o begenmedigimiz musluman/din dusmani danimarkalilarin memleketi kopenag`da yuruyoruz yanimda da Morten isimli bir muahsebeci arkadas var bir yandanla lafliyoruz.

Yaw 1 degil 2 degil beni goren zipliyor kenara; bi yandan merak ediyorum lan acaba bi yerimizmi acik kalmis, niye kaciyor bu manyaklar benden diye dusunuyorum.

Dayanamadim sordum bizimkine, lan morten ben bir seni manyak bilirdim burda herkes senin gibiymis megersem... Niye kaciyorlar bunlar benden ?

Ooo Munircim oncelikle saygidan ayrica sen bilmeyebilirsin burda yasalar cok kati sana takilip senin dusmene sebep olurlarsa senin onlardan tazminat talep etme hakkin dogar diyince hah dedim dur surda iki devrilim aksama barda yiyecegimiz nafaka ciksin :)

Tabi gulustuk bolca ama bi yandanda ne kadar geriden giden bir ulke oldugumuzun icten ice beni nasil yedigini anlatamam.

Istanbulda adam ustune ustune geliyor sana carpacagini bile bile... Alanya bu konuda biraz daha modern sehir kucuk olunca tanidikda cok oluyor, gerisi turist zihniyet saglam zaten.

Bir ara ciddi ciddi Danimarka`ya irtica etmeyi dusunmedim desem yalan olur.

teslime hanım videonuzu şu an seyrettim tek kelimeyle süpersiniz. inşallah sizin bu mücadeleniz bizlerede örnek olacaktır. cok sagolun teşekürler ediyor yaşamınızda başarılar diliyorum sevgiyle kalın..

çok yerinde bir karar ama iş burda bitmemeli. türkiyedeki her otobüsün engellilere uygun şekilde revize edilmesi gerekiyor bunun için de bir takım girişimlerde bulunmak şart

verirsen üç beş çabutcuya otobusuu olacagı bu çok kavga ettim ama şerefsizlere papuç bırakmadımmm

Teslime hanım gerçekten harikasınız, sizi tebrik ediyorum ve sizin önderliğinizde artık bu gibi insanlar hakkettikleri cezayı bulacaklardır umarım.

Böyle kültürsüz, seviyesiz, acımasız , bilinçsiz ve kendilerinden başka bişey düşünmeyen bu mahluklara, bizlere önceden söylenen özürlü kelimesi daha çok yakışıyor..bunlar gerçekten düşünce ve bilinç özürlüleri.

Teslime hanım tekrar tebrik ediyorum ki adınız gibi bu mahluklara teslim olmadınız.:)

Tebrik ederim Teslime,
ama bence bu memleketin şoförlerinin bir kulağından girip eminim öbür kulağuından çıkıcaktır.
Dün iş çıkışı İETT durağında otobüs bekliyorum,
baktım otobüs hızlı bir şekilde geçiyor neyse,minübüse el kaldırır gibi durduruyorum her seferinde otobüsü o şekilde durdurdum ve epeyce koştuktan sonrabinebildim.Şoföre
-duraktan ne kadar hızlı geçiyorsunuz dedim
sonra pasomu gösterdim tam geçicektim ki şoför birde para versen ne kadar konuşucaksın dedi,
haddi bil dedim neyse sustu
ama bu durakta hergün madur oluyorum İETT nin sitesine girip şikayetimi dile getireceğim,hergün acaba bugün yakalabilecekmiyim otobüsü diye tedirgin oluyorum o kadar hızlı geçiyorlarki duraktan durmaları da zor oluyor.

Haklı davan da sonuna kadar mücadelen için tebrik ederim.Bu davranışın herkese örnek olmuştur.Herşey gönlünce olsun.

25 Subat 2010'da Beyoglu adliyesinde ikinci davamin durusmasi yapilacak. 2007'de yasadigim olaya 2010'da durusma.. Adalet sistemimiz agir derecede sakat..
Bu kez elimizde bir emsal dava ve olayin sahidi var. İlk dava kadar mualak gorunmuyor sonu..

Esenlikler
Teslime

Dilerim benzer bir karar daha çıkar ve içtihat haline gelir...

aynı olayı bende yasamıstım ama ben calıstıgım kurum bakımından bana yapılan olayı yutmadım hemen iş yerıme varınca geregini yapmıstım ben zabıta mudurlugunde calısıyordum beni otobuse almayan aracın 1 hafta trafikten men ettirdim nede olsa onlar belediyeye baglı otobusler bende kendimce cezasını verdim

Engelli diye minibüsten dışarı attı

Benzer bir dava yine lehimize sonuçlanmış:

Annesi ile birlikte Yalova’dan Çiftlikköy’e gitmek isteyen zihinsel özürlü Ceren Yıldırımkaya (7) ve annesi, minibüs şoförü tarafından minibüsten indirildi. Mahkeme Ceren’in seyahat özgürlüğünü kısıtlayan minibüs şoförüne 3 bin TL para cezası kesti.

l_DOKUNMAYiN-CERENLERE_202190576.jpg

Yeni Yaşam Engelliler Derneği üyelerinden Filiz Yıldırımkaya’nın zihinsel engelli kızı Ceren için verdiği mücadele mahkeme tarafından sonuçlandı. Temmuz 2010’da Yalova’dan Çiftlikköy'e gitmek amacı ile toplu taşıma aracına annesi ile bindikten sonra dolmuştan annesi ile birlikte indirilen küçük Ceren’in uğradığı ayrımcılık mahkeme tarafından cezasız bırakılmadı. Küçük Ceren’in seyahat özgürlüğünü elinden almaya çalışan minibüs şoförü Yalova 2. Sulh Ceza Mahkemesince 3 Bin TL para cezası kesti.

Ceren’in olayı, mahkeme tarafından emsal teşkil edecek..
Ceren Yıldırımkaya adlı zihinsel özürlü küçük kızın avukatlığını yapan Av. Kadir Çalışkan şu sözleri söyledi: “İnsanlık ailesinin tüm mensuplarının doğuştan sahip oldukları onuru değeri, eşit ve devredilmez hakları dünyada özgürlüğün adalet ve barışın temeli olarak kabul eden Türkiye’de küçük Ceren'in özürlü olarak yaşadığı ayrımcılığın kendisine ve kendisi gibi tüm engellilerin yaşamaması ve ayrımcılığa maruz kalmaması için Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığımız şikayet sonuç getirmiş ve sırf özürlü olduğu için Yalova Merkez den Çiftlikköy'e gitmek amacı ile toplu taşıma aracına annesi ile bindikten sonra dolmuştan annesi ile birlikte indirilen küçük kızımızın uğradığı ayrımcılık cezasız kalmamıştır. Yalova 2. Sulh ceza mahkemesince ayrımcılık yapan minibüs şoförü cezalandırılmıştır. Yerel mahkemenin vermiş olduğu bu emsal kararın özürlülerin maruz kaldığı ve ileride de kalabileceği ayrımcılıkların önlenmesi açısından büyük bir önem arzettiğini ifade etmek istiyorum.”

‘İndirildiğimiz minibüste annelerde vardı’..
Ceren Yıldırımkaya’nın annesi Filiz Yıldırımkaya ise, engelli olduğu için bir kişinin ayrımcılığa uğramaması gerektiğini, kızına yapılan ayrımcılığın adaletsiz olduğunu savundu. Ceren’in annesini en çok üzen olay ise, kızı Ceren ile birlikte minibüsten indirilirken minibüste birçok annenin olduğu ve hiç birinin bu duruma ses çıkarmaması oldu. Yıldırımkaya, dokuz ay boyunca kızının hakkını sonuna kadar aradığını ifade ederek, Yeni Yaşam Engelliler Derneği’nin de katkılarıyla mahkemeyi kazandıklarını sözlerine ekledi. Yıldırımkaya, “Engellilerin ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesini istemiyoruz. Böyle bir durumun çocuklarımız üzerinde ve tüm engelliler üzerinde yaratacağı etki çok büyüktür. Engellilere biraz daha saygı biraz daha anlayış istiyorum” dedi.

Ceren’in engellenen seyahat hakkı cezası kalmadı
Av. Kadir Çalışkan ise, “Engellinin toplumun doğal ve temel birimi olduğuna ve toplum ve devlet tarafından korunmaya hakkı olduğuna ve engellilerin ve aile üyelerinin, engellilerin haklarını tam ve eşit kullanabilmesini sağlamak için gerekli korumayı ve desteği almaları gerektiğinin söylemek istiyorum. Küçük Ceren’e yapılan ayrımcılığın elinden alınan seyahat özgürlüğü hakkının engellenmesinin cezasız kalmadığını ve bu tür olayların bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu davanın mahkeme evraklarının örneği var mı?

Duyarsız birilerinin gözüne sokmak istiyorum.

Üst Alt