Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Teyzem haksız yere ölüm aylığı alıyor! Nereye şikayet etmeliyim?

Poziyer

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
Herkese iyi gunler anneannemden kalan olum ayligini teyzem ve annem tari yarıya alıyor. Teyzem kocası öldükten sonra kiracı olarak oturduğu evin sahibi adamla imam nikahlı olarak 15yıldır yaşıyor hem anneannemden olum ayligi alıyor hem ok en kocasinin emeklisini aliyor imam nikahli eşi çok zengin ihtiyacı olmadığı halde alıyor piskince annemin durumunu bildiği halde benim hakkim diyor. Imam nikahlı eşi teyzem adamın çocukları birarada yaşıyor hem ölen eniştemin kemiklerini sizlatiyor hem kardeş hakkı yiyor napaliyim?

Aslında şikayet etme kolay her yere edebilirsin ALO 170 Ya da buraya
Sosyal Güvenlik Kurumu Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya, Ankara, Türkiye. Telefon: (0312) 207 8000

menfaat akraba neyim tanimiyormus.
dogruysa teyze hanim cok pi insanmis

gözünle görmediğin kulağınla duymadığın bir şey içinde fikir yürütmek çok pis bir şey olsa gerek

öyle olurmu yahu tuyu bitmemiş yetim hakkını yiyor hemen şikayet et

Sikay et etrigin taktirde ve ispatlanirsa gecmis tarihlere donuk nekadar maas aldiysa hepsini faiziyle beraber odemek zorunda kalir sikayet etmeyi dusunuyorsan eger isminin verilmesini isteme gizli sikayette bulun bence

Poziyer

Ben senin yerinde olsam teyzemi uyarir,kendisine gelmezse,sikayet edecegimi söylerim.Kanun ne der bilmem!! Neticede resmi evlilik degil.

Teyzenin yaptigi elbette etik ve hos plmayan bir durum.Maalesef paranin oldugu her yerde,hertürlü hile mübah sayilir olmus

Kolay gelsin

Sakın kendini belli etme uyarmadan şikayet et,Böyleleri laftan anlamaz😟
ama sen kendi ismini verme o kadının ismini ver.
Aksi takdirde ömrünün sonuna kadar düşman olur, böyleleri.

@Poziyer normal olarak şikayet etmen lazım ama diğer arkadaşlarında dediği gibi haksız yere aldığı için geriye dönük olarak borçlu çıkacak hemde oldukça fazla bir miktar bunun için düşmanlık olmaması için kimliğini gizli tutmanda fayda var Allah yardımcın olsun

Allah ıslah etsin ne diyelim aç gözlü sefil yaratık kusura bakma

bence arkadaşların verdiği tel no veya adresler ile bir iletişime geç belki yapılabilecek bir şey vardır

Şikayet etmezsen bir gün çıkar ortaya cezası var öder hepsini ölmüş insanın mağaşını nasıl alıyoki

İmam nikah neya 13 yıl resmi nikahsız ne ayıp

Arkadaşlar teyzem e dedim anneannemdenn kalan i alma biz çok dardayiz senin ihtiyacın yok dedim hiç bişey yapamazsın dedi imam nikahlı olduğu için. Resmi nikah olması lazim is şikayet için çok haksızlık 13 yıldır imam nikahlı defa içinde yasiyor

Resmi nikah olmadığı için şikayetim biseye yaramazmis çok büyük haksızlık 13 yildir hem anneannemden ölüm aylığı alıyor hem ölen kocasının emeklisini hemde ihtiyacı olmadığı halde benim anbem icin suan gercekten ihtiyacim var oda biliyor nafile

Internet tek baktım epey resmi nikah yoksa bişey yapilmiyor diyor teyzemde kendine guveniyor sali gunu verilen numuralari ariyacagim onlarin vicdanlarina kalmis 14yildir adamin cocuklariyla birlikte defa içinde yasiyo o 470tl ihtiyaci yok olen enistemin maasinada ihtiyaci yok

Poziyer

zor bir durum kanıtlaman lazım yoksa kimsenin özel hayatı kimseyi ilgilendirmez yasası var yani yasalarda boşluk var kanıtlaman zor yani

Iste teyzemde ona güveniyor 13 yıldır adaminvevinde adamın çocuklarıyla oturuyor konu komşu herkes biliyor ispatlaması gerektirecek daha ne olabilir resmi nikahı yok sadece. Ben özel hayatına karışmak değil haksız olarak aldığı seylerdenveahatsizim kul hakkı yiyor

Emin misiniz imam nikahlı olduğu halde maaşının kesilmeyeceğine? Şu sebeple söylüyorum, ölen babasının maaşını alabilmek için kocasını boşayıp ancak birlikte yaşamaya devam edenlerin şikayet olması durumunda maaşlarının kesildiğini duymuştum...

Teyzem resmi nikahlı eşi öldü suan 13 yıldır başka biriyle imam nikahlı yasiyor olen enistemin maasinida aliyor anneannemden olum ayligida

Eski eş ile beraber yaşarsa ( hileli boşanma ) SGK kurum müfettiş görevlendirerek soruşturma yapar . İmam nikahı , beraber yaşama , nikahsız ayrı kişiyle ikamet etmekle SGK yönetmeliğine aykırı durum yok.

Şikayet edilecek kişi hem babasından hem eşinden maaşını rahatça alır . Bu maaşı istemiyorum vazcaydım diye dilekçe zaten veremez . Maddi durumu iyi ise atm kartını vererek siz çekersiniz maaşı . Bu yüzden dini kisveler altında insanlar dini nikah yapmakta .

Resmi kurumlar oluşmadan önceleri toplum içinde 2 kişinin evlendiğini duyurmak ve zina etmediklerini şahitler huzurunda dua okunarak yapılan nikah şeklidir . Toplumlar devletleştikçe resmi kurumlar oluştukça bu uygulama terk edilmiş ve usülen kıyılmaktadır .

Şu anki kanunlara göre Yetim veya Ölüm Aylığı alanlara SGK der ki; Resmi Nikah olmadan başka biriyle birlikte yaşarsan bu senin özel hayatındır karışmam ama resmi nikahlı kocanı boşandıktan sonra tekrar birlikte yaşamaya devam edersen işte bu suçtur diyor ve yaptığı ödemeleri faiziyle geri alıyor.

Bu suç değil mi hem yetim aylığı hem de ölen esinin dul maaşı özel hayatı boş ver

Emin olmamakla birlikte şöyle değerlendirebilirim, Formu açan arkadaşın,, Teyzesinin kocası önce ölmüş sonra Annesi ölmüş ise; Teyze, hem kocasının hemde ölen Annesinin emekli maaşını belli bir oranda alabilir. Fakat resmi nikahlı kocası hayatta iken, Teyze Annesinin emekli maaşını alamaz.

He-man

evet suç ama yasalarda boşluk var arkadaşım kanıtlaman lazım buda çok zor

araştırmaya girer dediklerin doğruysa onu zaten bulurlar

Arkadaşlarımın bir çoğu zaten gerekli bilgiyi vermişler.
Etikmidir? Asla değildir.
Bu şeklide olan beraberliğe SGK karşı çıkıp fazla ödendiğini düşündüğünüz maaşı geri alıp haklarında soruşturma açar mı? Asla açmaz, kişi hak ve özgürlüğüne girer bu durum.

Hepinize teşekkür ederim bag kur yetkilisiyle görüştüm şikayet edersen bu memurların eve gidip insafına kalan bişey dedi pek bişey yapılmıyor malesef dedi. Annemin aldığı olum ayligini yükselebileceğimi söyledi %80 ağır özürlü raporuyla onda şansımı deniyim

yok öyle bir dünya sgk nikahsız yaşayanları kesiyor

@nfrysmn, SGK'nın maaş kestiği durum biraz daha değişik, olayı şöyle izah edeyim size,

diyelim ki kadın babasından veya annesinden maaş almak için hak sahibi olsun, bu kadın evli olduğu için almakta olduğu maaş kesilmiş veya bağlanmamış olsun. Şimdi bu kadınla kocası anlaşmalı olarak boşanıyorlar ama birlikte yaşamaya devam ediyorlar, işte bu gibi durumda SGK hemen maaşını keser ve cezai işlem uygular,

buradaki durum ise çok farklı, kadına maaş eşinin ölümü nedeniyle bağlanmış, kadın da gidip dini nikah ile başkası ile beraber yaşamaya başlamış, nikah kıyar kıymaz bu tamamen onlara kalmış özel bir durum ve bunu kısıtlayan hiç bir hüküm yok ne yazık ki,

ikinci evliliklerini yapan ve anasından,babasından ve hatta ve hatta ilk eşinden maaş bağlanan bir çok insan hayatlarını bu şekilde sürdürüyor ne yazık ki. Anayı babayı bir yere kadar anlarım da kadın veya erkek olsun bu ölen ilk eşlerin kemikleri sızlıyordur mezarında ama yapacak bir şey yok.

Merhaba bu duruma benzer bir durumda benim teyzem yaşıyor.Kendisi ölen dedemin maaşını alıyor. Avrupada yaşıyor evli ve iki çocuğu var. Her nasil yapmişsa turkiye de bekar görünüyor.her yıl türkiye ye geldiginde maaşı çekiyor hesaptan ve tek başına tatlını yapıyor.benim çok gücüme gidiyor çünkü magdur degil ve kül hakkına giriyor. Dedemden kalma iki dairenin satış işleminin yapılmasına da engel oluyor. Şikâyet için SGK ya gitmiştim ama hiç bir şey yapılmadı. Çünkü turkiyede resmi kayıtlarda bekar görünüyor..Babamin maaşı kimseyi ilgilendirmez diyor.

beyzas

arkadaşlar devlet resmen xxxxxxxxxxxxx olmuş kimsenin özeli seni ilgilendirmez diyor siz neyi tartışıyorsunuz anlamış değilim alan memnun satan memnun

Teyzen cok bencil insanmis da onunla imam nimahli yasayan adam ölmüs enistenin maasini almasina neden razi geliyor adamda adam degilmis

Üst Alt