Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tıpta gerçekten amigdalayı sarsarak acıyı ve hüznü bastırmak gibi bir yöntem var mı?

bitmeyenumut2

Yasaklı Üye
Konular
64
Reaksiyonlar
0
Bu sorunun net cavabını araştırdım ama bulamadım. Bakalım burada görüş bildiren olacak mı?

O ne yav? Amigdalayı nasıl sarsacaksın.... Beynin içinde bir merkez orası! :) Sarsmak için kafayı kırman lazım. :)

Özel bir yöntemle Çok hafif bir akım ile çok hafif sarsılınca bazı psikolojik sorunlar çözülüyormuş.

Ona sarsmak denmez... Bir çeşit elektroşok yöntemi. İşe yarıyor olabilir. Konuyu bilmiyorum, bir ara araştırırım.

Senin dediğin EKT

O bana uymaz. allah korusun. mecburda bırakmasın :)

EKT o kadar kötü bir şey değildir. Ayrıca EKT demedim, bir çeşit elektrik şoku olabilir dedim. Buna benzer cihazlar zaten var. Beyin pilleri gibi...

Kısa bir araştırma ile bulduğum bir çalışma amigdalanın elektriksel uyarımının kısa süreli hafızayı arttırdığını göstermiş. Bunun dışında bir şey bulamadım. Nörofeedback yöntemler var ama onlarda elektirk uyarısı falan yok.

Nöroterapi ve westworld gibi yöntemler sanırım.

Bu sorunun net cavabını araştırdım ama bulamadım. Bakalım burada görüş bildiren olacak mı?
sen galibe EFTduygusal arinma gibi biseyler okudun:eek:ben inanmiyorum buna.bu EFT YIbiz kulak cinlamalarina sifa diye okutanlarida var:p
dahasi dikkati keskinlestirip cocuklarin okul basarisini artisdigini, dikkati one cikardigini bile iddia edenler var:eek:
ankarada sosyalbilimci gibi davranan, ama kendisi pskiatr profesoru olan bir doktor bunu muayenehanesinde kullandigini okumustum bi yerlede.
aslina bakarsan bu tedavi deprasyon icin kullanan doktorlar var ama daha tam olarak teyid edildigi yok.

TMU imis:eek:asli.ismi yanlis aklimda kalmis.

heh aynen ağzın bal yesin shukufe

Neydi neydi diye unutmuştum hatırlamaya çalışıyordum hatırlattın.

Hocam işte bunu yaptırmayı düşünüyorum.

İsmi TMU (manyatik uyarım tedavisi)

Amigdalayı uyarıp duygu durum bozukluğu ve depresyonu yok ediyor...

MeTePe

Son düzenleme:
kulaginda iyi olsun de:eek:resminide gormustum ha, kafaya elektrik veriyolar;)biii suru kablo bagliyorlar. sende bak. korkmazsan gidersin. istanbulda nevzat tarhan hastanesinde yapiyodu bunu. ama cok pahali kac seansmis. kulak cinlamasina sifa diye yumurtlayanlardan esinip epey arastirmistim vaktinde.

Tek seans yapılıyor diye biliyorum.

Araştırmaya başladım.

En fazla 1000 tl bütçe ayırabilirim.

Fulya da bir klinik buldum.

TMU için fiyat seans başı 750 tl imiş.

Doktor en fazla 3 seans uyguluyormuş.

Ama önce muayene olmam gerekliymiş.

Muayene de 250 liraymış...
MeTePe

doktor beyde yazsin ama bende yaziyim:eek:3 seans filan yazmiyordu benim okuduklarimda 10 hatta 15 seans. bide eger deprasyon gibi bisi icinse bir yik kadar etkiliymis, tekrarliyormus. yane kalici cozum olmadigini kendileri soyluyorlar. bunu ilac alamasi sakincali olanlara uyguluyorlarmis.

15 seans mı?

İnsan da beyin kalmaz beya 😂😂
shukufe

Ben asla tranko buskas, unisom ve insomin harici psikiyatri ilacı içmem.

deprasyonu bilmemede o yazdigin ilaclarida bilmiyorum. kulak cinlamalarini gecirdigi bikac kisiden okusaydim pahali ama denerdim. ama oyle birsey okumadim

Biraz araştırdığım kadarıyla depresyon, OKB gibi hastaların %30'u civarında işe yarar sonuçlar elde edilmiş. Ancak halen yapılan araştırmalar çok az sayıda ve sınırlı.

Ayrıca olay 3 seans falan değil.... tekrar tekrar yapılıyor. Bu kesin bir tedavi yöntemi değil. ağrı varken ağrı kesici almak gibi bir şey. Yani o an için ilaçtan yeterli fayda görmeyen hastalara uygulanıyor. Daha sonra yine aynı bulgular çıkabilir.

Çok bel bağlamamak lazım. Hele ki minör depresyon gibi durumlarda çok daha ucuza (ilaç gibi) başka yöntemler varken bu kadar para vermeye değer mi bilmiyorum. Kendi adıma çok çaresiz olmadıkça oldukça temkinli yaklaşırdım.

bunun yanetkileride olmali diyorum. cunku beyin sarsacak. kafa gitme durumu bile olABILIR DIYORUM:eek:ne dersiniz doktor bey.

Şu ana kadar başağrısı, sersemlik vs. gibi basit yan etkiler dışında ciddi bir durum görülmemiş. Oldukça güvenilir olduğu belirtiliyor.

Ama tabi ki bu tür yöntemlerin etkileri uzun dönemli takiplerden sonra tespit edilmelidir. Aslında yöntem oldukça eski... 1985'lerde başlamış. Son yıllarda yeniden popülerleşmiş.

Gözümün derdini unuttum tmu derdine düştüm.

İşte bu bozuk psikolojiyi düzeltirsem.

Hayat yolunda daha istikrarlı yürürüm :)

MeTePe

Meditasyon yap, yoga öğren. Çok faydasını görürsün.

Bu arada beyoğlu göz eğitim ve araştırma hastanesine gittim bugün.

Sabah 9 da gittim. Öğlen 16 da zor çıktım.

Muayene eden genel poliklinik doktoru acil kaşesi bastı. Retina polikliniğinde aynı gün muayene oldum. 21 mart için ameliyat günü verdiler.
MeTePe

Hadi hayırlı olsun... inşallah sorunsuzca halledersin.

Yalnız ameliyat gününü verenlerle tartıştım. Ne genel anestezi veriyorlarmış ne de sedasyon. Dedim ben genel anestezi istemiyorum. Hiç değilse sedasyon verin uyutun dedim. Huzursuz olurum dedim dinletemedim derdimi.
MeTePe

anesteziden korkma batucugum. oyle iyi oluyorki ameliyattan korkarken aci filanda duymuyorsun. :eek:bide senlemi ugrassin doktor ameliyatlami ugrassin. bellimi olur doktorun elinde picak varken ameliyat masasindan kacarsin belki:eek:

ustteki yazini degistirdin ama genede bana gulersin:)hersey iyi olur insallah.

Epifize yoğunlaşmak iyi gelebilir.

Allah şifa versin hepimze...

shukufe

Sorun da bu zaten anestezi vermiyorlar. Ne uyutuyorlar ne bayıltıyorlar.

Lokal anestezi ile gözleri uyuşturacaklarmış.

Bende dedim en azından sedasyon verip uyutun.

Bende oldum katarakt ameliyatı
Uyuşturularak göz tarafını.
Her tarafı uyuşursa geri ayrılamam diye başına dert almak istemez doktorlar

Lokal anestezi ile gözleri uyuşturacaklarmış.
annem katarakt ameliyatinda oyle lokal anesteziyle yapildigini biliyorum, yanindaydim. hic acimadi demisti. mantik olarak acimazki. usttekizar gibi biseyi hafiften kesiyorlar. yoksa doktor sana kesip biccem diye kasap gibi eziyet etmez. korkma. doktor aciyacagini senden benden iyi bilir.
sana bi mujde:eek:ameliyattan cok korkanlar daha cabuk iyi oldugunu ogremmisim.
sen uyursan gozunu acamicak belki

Vazgeçtim olmuyorum ameliyat.

Kredi çekip özele gidicem.

Ameliyat randevumu da gidip sildirmeyeceğim gıcıklık değil mi?

Beklesinler belki gelirim diye...

zar zor bi isi hallettin. kac haftalar daha ileriye atarsan bide risklerini biliyosun ama. hic acimicak.

Üst Alt