Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Şimdi konu biraz daha anlaşılır oldu; tam çıkıklarda femur leğen kemiğinin yukarısında bir yerlerde konumlanıp orada kendine yuva açıyor. Olması gereken yuva ile arasında mesafe çok ise olması gereken yerde konumlandırabilmek için uyluk kemiğinden de biraz kesiyorlar. Benimki olması gereken yerdeydi. gül_se Femurun kesilmemesi bana ilginç geldi. Sağlıklı bir kalça bile yerinden çıksa birkaç gün içinde yerine takılsa AVN oluşabiliyor. Femur başı kıkırdak ve eklem sıvılarının olmadığı bir bölgede nasıl gelişimini tamamlayabildi, üst yapı implant olursa femur başı yine kıkırdak ve eklem sıvılarının olmadığı bir yuvada o sürtünmeye nasıl dayanacak? sürecinizi paylaşırsanız takip edeceğim.

mejnun benim yuva hiç gelişmediği için biraz yukarı kayıp yuva oluşturmuş.Dr 4 cm civarında uzama olur dedi. Kemiğin yapısını görüp ona göre karar veririz dedi. Ocak gibi ameliyat olmayı planlıyorum. Süreci paylaşırım

gül_se Ocak-Şubat iyi bir planlama gezip tozmaya başladığınızda havalar ısınmış olur. Allah şifalar versin. Umarım beklentinizi karşılar.

mejnun teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için.Karar verme süreci zor.İnşallah ameliyat olan herkes bir an önce sağlığına kavuşur.

Arkadaşlar merhaba, bir sorum olacak. Yardımcı olursanız sevinirim.
Annem 4 yıl önce kalça protezi ameliyatı oldu. Herşey yolundaydı fakat 2 haftadır geçmeyen ağrıları var, herhangi bir şişlik veya aksama yok. Bu ağrılar neden kaynaklanır? Protezde çıkma, gevşeme olabilir mi? 😔 (bu arada bundan 1,5 ay kadar önce covid olmuştu, bu protezi etkiler mi?)

Didem- Annenizin yaşından kaynaklı olabilir, ama bu soruya burada cevap aramak pek mantıklı değil, en azından bir uzman doktora götürün, filmini çektirin, Korona ile ilgili bir durum olduğunu pek düşünmüyorum. Ben yeni ameliyatlıyken korona geçirdim, ağrılara etki eden bir fark yaratmadı; en kötü ihtimal, enfeksiyon, gevşeme için çok erken daha yolun başındasınız Umarım zorlamadan yada yaştan kaynaklı bir ağrıdır ama, uzman görsün.

mejnun, annem erken yaşta oldu ameliyat. Şuan da da 52 yaşında.. Tabii ki yaştan da olabilir fakat bize covid ile de ilgili olabileceğini söylediler bugün. (garip geldi tabi, covidle protez ne alaka gibisinden) Randevu aldık tabi de, ortopedi çok yoğun olduğu için en erken 2 hafta sonrasına alabildik. Bende burada olan arkadaşlardan bilgi almak istedim. 4 yıldan sonra ilk kez bu şikayetler olunca, bir hayli endişelendik çünkü. Cevabınız için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar 5 hafta önce sağ kalçama protez takıldı 3. Haftada dikişleri aldılar. 6. Haftada gel röntgen çekilsin o zamana kadar üzerine basma dediler ama ben koltuk deynekleriyle sürekli dışardayım herhangi bir ağrım felan yok ama günlük paçaydı et suyuydu eksik etmiyorum. Benim sormak istediğim protez takılan ayak çok zayıfladı ayağı zayıflayan arkadaşlar daha sonra eşitlendimi ve ne yaptılar eşitlendi onu merak ediyorum

M2101K6G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaş bende sol kalçadan olum ertesi gün yürütdüler senin ayaklarını basması gerek bence.

Eğce
Yok yanlış anladınız ertesi gün benide yürüttüler 1 hafta walker ile yürüdüm sonra koltuk değneklerine geçtim sadece ağırlığımı ameliyat olmuş ayağıma vermiyorum

sedats bastonla yururken her iki ayağa eşit olarak ağırlık vererek nasıl yuruyorsaniz bastonu biraktiginizda da zamanla oyle yurursunuz.kaslar zayif oldugundan ilk zamanlarda aksama da olur halsizlik güç kaybıda olur bunlar normal.bacak guclendikce bastonla esit yurume durumunuz nasil ise bastonsuzda oyle yürürsünüz zamanla
Ve yururken ameliyatli ayagin topugunu once yere basin.tavsiyem
Ve doktorun soyledigi "yururken gucunu her iki bacaga da eşit ver".oldu.yemenize dikkat etsenizde o bacaga yeterince guc vermezseniz halsizlesmesi normal

Fatıma.
Peki ameliyattan sonra ayağı zayıf kalan oldumu ameliyatlı ayagınız nasıl egzersizle ayak kalınlığını eşitleyen arkadaşlarım var mı başka ne gibi önerileriniz var

Ameliyat uzerinden 9 hafta gecti hergecen gun bacagin guclendigini hissediyorum ama hala yetersiz.bacak esitligi ve bacak zayifligi konusunda yazdiklarimi doktorumuzun soylediklerini aktardim size.tamamen iyilesme gerceklestiginde bende sizin gibi bacak gucunu ve esitligini bekleyip gorucem.
Tamen iyilesen arkadaslar bilgi verebilirlerse guzel olur

merhaba ,
protez takılalı 3 bucuk ay oldu , egzersizlere devam edıyorum bacak kaldırmayı öncelerı yapamazken artık yapabiliyorum.Diğer bacağımda ağrılarım var yapısal bir bozukluk yada kıreclenme yok dedı doktıor ama ağrı var , o tarafa ağarlık verdiğin için dıyor
bu amelıyatı olup da amelıyatsız bacağında ağrı çeken var mı ?
bır de sıkıntım amelıyatla kesilen bölgesinin şişliği sertliği hala gitmedi , ödem var dokununca acıma var , diğer tarafla karşılaştırdığımda yapısal bozukluk göruyorum kalçanın bitiminden itibaren bir yumru gibi şişlik var , neden geçmiyor

yaseminkuzey1

Ben bugün ameliyat olalı 6 hafta oldu yarın kontrolüm var. Ben şuan bile bacak kaldırıp hafifte olsa bükebiliyorum dediğiniz şişlik bende ilk hafta oldu sonra dağıldı yalnız benimde ayağım çok zayıfladı büyük htimal banada egzersiz verecek. Dediğiniz gibi bende de yandan küçük bir çıkıntı var gibi acaba diyorum şuan kaslarımız güçsüz diye zayıfladı diyemi öyle görünüyo bizden daha eski ameliyat olan arkadaşlar bizi bilgilendirebilir mi acaba

Arkadaşlar aynı anda her iki kalçaya protez taktırmayı düşünüyorum çok acı çekermiyim ve fiyat olarak ne ödediniz bu konuda bilgi vere bilirmisiniz

İki kalçada aynı günmü oldunuz ve çok ağrıdımı ve ne ödediniz

Her iki kalçaya aynı anda ameliyat yapılacağını doktor söylüyor. Fakat ben teker teker oldum. Böylesinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. ameliyat fobin yoksa 3-4 ay arayla ol derim.
Bacakları incelen arkadaşlar protez nedeniyle bacak incelmez. Ameliyat sonrası incelmeyi inanın yeni duyuyorum. Ben ameliyat olmadan önce bacaklarımda kısalma olmuştu. Bacaktaki kas kabını falan bir kenara koyalım. Fakat ameliyat sonrası hiç incelme olmadı. Ameliyat öncesi bacağınızı faal kullanıyorsanız incelir muhtemelen.

Herkese merhaba ben 4 kasimda sağ taraftan kalca protezi ameliyati oldum.21 gün oldu şuana kadar çok agrım olmadi ama 2 gündür akşamları sağ kasıkta ağrı oluyor ağrı kesici içtiğinde geçiyor.Sizce bu ağrı normal bir ağrımıdır?

Agah Payaslı
kas zayıflığından bahsediliyor sanırım,

hfnez0606
evet normal , vucudun alışma süresi var , ama tabıkı bu ağrı şiddetli ve dayanılmaz ise o başka bir seydir.
bende ağrı değil de ara da acıma oluyor egzersız yaparken özellikle ,bır de dokununca amelıyat kesiği ve cevresınde acıma var .
4.bucuk ay oldu benim sağ kalça

BİLGİ TALEBİDİR:
herkese merhabalar
10 yıl önce kaza sonucu kalçamda kırık oluştu. sonrasında da kireçlenme
birkaç yıl önce kontrolde doktorum protez takama zamanı geldiğini söyledi ancak benim tereddütlerim vardı. protez sonrasında çeşitli hareketlerde kısıtlarım olacağı için o zaman olmak istemedim. ancak şimdi ağrılarım çok arttı ama hala tereddütlerim var. protez takılan arkadaşlar operasyon sonrasında uzun vadede ne gibi sorunlar yaşadı bilgi verebilirler mi acaba? mesela çorabınızı kendiniz giyebiliyor musunuz? normal bir şekilde namaz kılabiliyor musunuz? oturma yatma gibi eylemlerde sorun yaşıyor musunuz? veya benim aklıma gelmeyen başka kısıtlar oluyor mu? bilgi verirseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkürler

Merhaba Burak bey nasıl protez ile yaşam var mıdır bir sıkıntınız nasıl özetlersiniz arada ki farkı?

Arkadaşlar merhaba çok araştırdım aylarca 10 ay çektim bu avasküler nekroz hastaliğı cok sinsi doktorunuz protez diyorsa hic çekinmeden olun derim kesin cözüm bu ağrı tamamen ortadan kalkıyor

Ben derimki git protez ameliyatını iyi bir dr da ol bu işin uzmanı fahri erdoğan var çok iyi prof deniz algün hoca var oda çok iyi bunun var bi kac dr daha ancak özel yapıyorlar 70bin ile 100bin arası değisir ancak universitelerde çok iyi drlar var prof oralarda olabilirsin hiç korkmana gerek yok 3ay sonra ağrisız bir hayat seni bekliyor sağlıkla kal

Merhaba ameliyat oldunuz mu acaba,olduysanız nasıl geçti?

Merhaba siz kaç yaşın da oldunuz acaba?

Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim sol kalçamda avn var ve 1 yıldır böyle yaşıyorum, ama sol dizimde de çok ağrı oluyor doktora sorduğumda kalçandan dizine ağrı vuruyor olabilir dedi siz de böyle bir şey oldu mu, yani dizim de çok ağrıyor

Geçmiş olsun.Şimdi nasılsınız?Bilgi verirseniz memnun olurum.

İyi günler arkadaşlar geçen yıl 12 Eylülde sağ kalcama protez takildi kisalik kalmadı şuan ayaklarım eşit fakat hâlâ aksamam var fizik tedaviye yüzmeye ve spora basladim ama aksama devam ediyor. Benim gibi protez taktirip kısalığı eşitlenen aksamasi olan sonra duzelen var mi varsa nasil düzeldi yardimci olur musunuz

sedats
Ameliyat olan siteden ayrilmis artik yazmaya gerek duymuyo galiba[emoji848]

Geçmiş olsun sedats doktor bize bacaklar esitlense dahi kalca kemigi gelismediginden esit yürüme olmaz demisti.zaten bizim yaklasik 1cm kisalik kaldigindan aksamanin ne kadari kalca kemiginden ne kadari kisaliktan kaynakli bilmiyoruz. 1 yıl önce ameliyat olundu

2014 sağ kalçama protez takıldı 19 eylülde skolyoz ameliyat oldum son zamanlarda sağ kalçama ağrı giriyor nedeni ne olabilir

Üst Alt