Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Dağlarkizi cevabınız için teşekkür ederim.Revizyon ameliyatında protezi mi yeniliyorlar yoksa varolan protez üzerinde mi işlem yapıyorlar?

öncelikle geçmiş olsun dileklerimle başlıyayyım evet çok kolay gözüken lakin sıkıntılı bir omeliyat olamasına rağmen iki haftada ayağa kaltım 1 ay da fizik tedavi fizik tedavisi olmadan hiçbirşey yerine otrmaz emin olun azmedince oluyor herşey ve benim iki kalçamda protez var herkezin bedeni anatomisi farlı öyküsü farklı olabilir lakin sabır ve istekle oluyor sadece biraz sabır yavaş yavaş başlayıp adımlarınızın gittiği yere kadar basın zorlarsanız sıkıntı olur evet açılar oluyor ama sonu güzel
şimdi çalışıyorum alaturka wc ye bile oturabiliyorum bacak kaslarınızı kuvvetlendirin kimseye bakmadan kendi gücünüze bakın aya kalkmak sizin eliniz de

gül_se
Merhaba eski protez cikarilir yenisi ile değiştirilir. Ama bazı durumlarda protez komple değişmez sadece başlığı değişir.

Ameliyattan sonra his kaybı yaşayan var mı? Benim ameliyattan sonra dizden aşağı iç ve ön taraf dizden kasığa doğru iç tarafta his kaybı oldu. Ameliyat eden doktor 6 ay sonra geçmeye başlayacak demişti, 11 ay oldu tamamen geçmedi. Kasık bölgesindeki geçti ama dizden topuğa doğru iç tarafta devam ediyor. Bugün bir doktora gittim, ameliyattan sonra 3-6 ayda geçmeyen durum geçmez dedi. Haftaya başka bir doktordan da randevu aldım. Tamamen hissetmiyor değil keçe gibi, sanki anestezinin etkisi yeni yeni geçerken hissetmeye başladığınız durum gibi bir durum. Bu durumu yaşayan arkadaş var mı? uzun süre sonra geçen yada uzun süre olmasına rağmen hala geçmeyen?

mejnun sizin kac cm uzadi.egzersizleri duzenli yaptinizmi ? Dizden altındaki his kaybinda 11 ay icinde azalma oldumu ?

Arkadaslar ameliyattan sonra protezin cikma riski ne kadar süre devam ediyor ?

fatıma 4 cm uzadı. Egzersizleri ilk zamanlar yaptım. Sonra hiç yapmadım. Az da olsa his kaybında bir azalma oldu. Çıkma riski her zaman vardır. Ama ilk bir buçuk ay en riskli dönem.

Doktor, bizim icin sinirlerin hasar gormemesi onemliydi dedi.diz altındaki his kaybini normal demisti ama gecmemesi onemli bir risk.
Fizik tedavi uygulandimi size

Mrb arkadaşlar gaziantep te kalca protezi ameliyatı olan arkadaşlar. Tavsiye edecek doktorları söylerlerse sevinirim.

Merhaba arkadaslar kalca protezi ile bacak 5cm uzatıldı.20 gün oldu egzersizler yapılıyor ancak bacak yukarı ve yana dogru kalkmiyor.20 gun erken mi yoksa egzersizlerimizmi yetersiz kalıyor?

fatıma Geçmiş olsun Fatıma hanım erkencisiniz 😊 En zoru o bacağın havaya kalkması zaten. Size o eksesizleri 1,3-3 ay sonra vermeleri gerekirdi bence. Kalkmaması normal Allah şifalar versin.
Sizde his kaybı var mı?

mejnun sagolun.Amin. Ancak hastanedeyken fizyoterapist 15 gun sonra bacagimi yukari ve yastik koyup yan yatarak yine yukari kaldırabilmem gerektigini soyledi. Siz ne kadar süre sonra kaldırmaya başladınız?.Evet diz alti ön kısımdaki kemigin ozellikle sag tarafinda genis alanda var.bazan siddetli sizlama oluyor saniye icinde geciyor.doktor normal demisti.
Siz baska bir doktorla gorüsecektiniz his kaybi icin ?

fatıma Bana ilk verilen eksesizler;
1-Sırtüstü yatar pozisyonda topuğu yerde sürükleyerek dizinizi karnınıza doğru çekin.
2-Sırt üstü yatar pozisyonda eksesiz yapacağınız bacağınızı yerden kaldırmadan yana açıp kapatın.
3-Sırtüstü yatar pozisyonda kalçanızı sıkıp dizinizi yatağa bastırıp gevşetin.
Yana kaldırma geriye kaldırma vs. bir buçuk aylık kontrolde, sırtüstü yatar pozisyonda bacağı bükmeden havaya kaldırma üncü ay kontrolünde verilmişti.
İki gün önce bir profösore muayene oldum. Zamanla geçer, bol bol yürü eksersiz yap Sağa sola gidip, aklını da karıştırtırma, Geçmese bile sana hiç bir zararı yok dedi. Ben de bekliyorum işte, yine de son bahar gibi bir de ameliyat olduğum hastaneye gitmeyi düşünüyorum. Umarım sizinki uzamaz. Birşey yok ama can sıkıyor işte.

mejnun tesekkurederim bilgiler için muhtemelen fizyoterapistin bacak kaldirma egzersizini yanlis anladim.diger tum egzersizler yazdiklarinizla aynı.umarim sizinde geçer tamamen ve gececegini düşünüyorum.gecmeyen bir durum olsaydı ameliyat oncesi hastalara soylenirdi

akdemir06 Tek taraflıysa alabileceğin oran %20-25 neye göre karar veriyorlar ben de bilmiyorum. Başka rahatsızlığın yoksa şansın da yok. Ama 2008 yılından önce alınmış bir vergi indirimin varsa hiç kurcalama.
Fatıma. Ben de sağ ayaktan oldum ama benim his kaybı solda demek ki bu konuda da standart bir süreç yok.

Arkadaslar ameliyatli bolgede ve dizin cevresinde cok fazla beyaz benekler ve dizin aşağı kisimlarda kırmızı benekler var ağrı vs olmuyor sizlerdede oldumu aynı durum ?

fatıma Geçecek merak etmeyin; burada okuduğum birçok insanda ameliyat bölgesinde kızarıklık olmuş; ama bende olmadı, yalnız his kaybı olan bölgede kızarıklık ve döküntü olmuştu. Zamanla geçiyor.

mejnun tesekkurederim.protezin cikma endişesine birde acaba bacagimda ters giden birseymi var dusuncesi olusuyor.agri yok ama zor bir surec

mejnun sakıncası yoksa kemik çıkarıp çıkarmadıklarını sorabilir miyim protez ameliyatınızda.

mejnun tam olarak nasıl anlatayım bilemiyorum. Yüksekten çıkık olan kalça kemiğini yerine indiriyorlar ya protezle.Femur başındaki kas ve sinirler 4-5 cm e kadar indirilmesine uygunmuş.Kalça başındaki kemik söylediğim cm den daha yukarıda ise kısaltma yapılıyormuş. Dr bana bu şekilde anlattı yani.

gül_se Siz bu ameliyatı yanlış anlamışsınız galiba eğer kalça yeni çıkmadıysa femurda ve femurun girdiği yuvada zamanla hasar oluşur. Protez ameliyatı da femur kesilir oraya protez femur yerleştirilir yuvayada protez yuva yerleştirilir. Uzama olayında da Femur başındaki kas ve sinirler değil ayakdaki büyük sinirler direnç gösterir, kas fazla sıkıntı çıkartmaz. 5 cm. fazla uzatmalarda sinirin felç olma riski vardır. Ama geçmiş sayfalarda bu riski alıp 8 cm. uzatıldığını yazanlar var.

Femur başı yuvadan yukarida oldugundan femur başını protezle yuvaya koyabilmek icin 2.5cm kemik kestim demisti doktorum .yani kemik cikarmadan kastedilen kemigin kesilmesi olmali.
Youtube da da kemik kesmenin tek tarafli yuksek kalca çıkığı olanlarda uygilandigini duydum

mejnun anlattığınız gibi. Bende çift taraflı protez ameliyatı olmayı düşünüyorum. Yüksekten değil.Olması gereken yerin biraz üstünde. Yuva hiç yok bende. Femuru kesmeyebilirizde dedi 2 tane doktor ile görüştüm.
8 cm kadar uzatılanlar olmuş okudum. Onuda doktor uzun boyluların daha avantajlı olduğunu 6 cm kadar uzatabildiğini anlattı.

Üst Alt