Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indiriminden faydalanabilmem için izlemem gereken yol nedir?

Bu konuyu iyi bilen arkadaşlar daha iyi cevaplayacaklardır ama ben yine de bildiğim kadarıyla yardımcı olayım.
Geriye dönük bir kazanım elde edemezsiniz.
Vergi indiriminden yararlanmanız için Defterdarlığa gidip dilekçe ile başvurmanız lazım (bkz). Ankara'dan 3 ay içerisinde cevabı gelecektir.
Bildiğim kadarıyla da %80 ve yukarısı içinde diğer şartları (sigorta süresi ve prim süresini sağlarsanız) malulen de emekli olma şansınız var.

Formumuzun bi yeride sorulan soruya verilen cewap (Vergi indirim belgesi almazsanız erken emekli olamazsınız), demiş arkadasımız. Malulen emekli olmak içinde Vergi indirim belgesimi almamız olamsı şartmı yada Vergi indirim belgesi olamsı malulen emekli olmada bize kolaylık saylarmı.

Malulen emeklilik için vergi indirimi almanıza gerek yok.
Koşullar tamamsa, Bağ-Kur'a malulen emeklilik talebiyle başvurmanız yeterli. Onlar sizi hastaneye sevk edecekler vs.vs.vs.

Vergi indirimi için ilk başvuru şekli..? [Soru]

öncelikle s.a. aranıza katıldığım ve sizlerle tanıştıgım için memnun oldum.

ben askere gitmek için muayeneye gittim ve kalp hastalıgından dolayı askerlık yapamaz raporu verdıler. ben şimdi bu raporla nasıl bi yol izleyip vergi indirimine başvurabilirim?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

evet agbi çalışıyorum elimdeki askerliğe el verişli değildir raporu yeterlimi yoksa gidip başka bi hastahaneden yeni rapormu alacagım.? birde çalıştığım şirket Kayseri v.d. kayıtlı burası ankara deposu olarak gözüküyor.

Malülen emeklilik için vergi indirimi yok. Şu anda da sanırım cafe işletmenizden dolayı vergi mükellefisiniz. Yalnız Gerçek gelir olarak vergi mükellefiyseniz vergi indirimi alamazsınız ama malülen emeklilik talebinizde vergi indirimi belgesine de gerek yok. Malülen emeklilik kriterleriniz uyduyu sürece isteyebilirsiniz.

1- Önce Defterdarlığa mürücaat edeceksiniz.
2- Onlar siz hastaneye sevkedecekler.
3- hastane sizi muayene edecek ve raporunuzu defterdarlığa gönderecek.
4- defterdarlık raporunuzu sağlık kuruluna gönderecek.
5-sağlık kurulu belirlediği özür derecesini defterdarlık kanalıyla çalıştığınız işyerine bildirecek.
6- elinizdeki herhangi bir rapor olmaz. (örneğin ehliyet için aldığınız raporla indirim talebiniz kabul edilmez.
7- 1 ve 2. maddeden sonrası kurum yazışması oluyor. sizin işiniz 1 ve 2. maddeyi bitirdiğinizde sonra eriyor.

peki bu raporsonucu belli bi % ye göre erken emekli olabiliyormuyum?

Vergi indirim derecenize göre hizmet yılınız ve prim toplamınız dahilinde emekliliğiniz gerçekleşir.

cevaplarınız için teşekkür ederim. birde yukarıdada sormuştum çalıştığım şirket kayseride vergiye kayıtlı ama ben ankarada deposunda çalışıyorum. ben ankara deftardarlığınamı başvuracağım yoksa kayserimi? bu konudada bana yardımcı olursanız gidip hemen başvuracağım. birde askeriyenin verdiği askerliğe elverişli değildir raporu benim için bi artı puan katarmı?

askeriyeninv erdiği raporu kaale almazlar. yinede sen için rahat etsin diye götür.

şirketin kayıtlı olduğu vergi dairesine müracaat edeceğinizden kayseri'ye müracaat etmeniz gerekiyor. Vergi dairesi müracaatta sizi bizzat istemediğinden kayseriye sizin adınıza başkası müracaat eder ve Ankara'da hastane talep edebilirsiniz.

şimdi ben kayseridn başvurcam. fakat bizim bağlı bulundugumuz ssk ankarada v.d. kayseride.

sizin bağlı bulunduğunuz ya da vizite için gittiğiniz hastaneyle ilgisi yok. Kayseriden başvurunuz yapılırken işyernin ankara da olduğunu ve ankara da bir hastaneye yönlendirmelerini talep edin.

merhaba güzel bir konu defterdarlık bu sirkecide olan değilmı bende baş vurdum ve iş yerime geleceğini söyledıler raporun hastanedende baktılar ve senın iş yerine gelır bu dediler bukadar değilmı başka bir işlem yapmam gerekmıyor snaırım

Vergi indirimi almak için ne yapmam gerek?

vergi indirimi almak için ne yapmam gerekiyor?

Defterdarlığa gideceksin ve vergi indirimi için başvuracaksın: Gerekli dilekçe ve bilgiler
Seni hastaneye sevk edecekler. Hastaneye gidip sağlık kuruluna gireceksin. Hastane raporu defterdarlığa, defterdarlık da Ankara maliye'ye gönderecek. Ankara Maliye %40 ve üzerinde işgücü kaybını onaylarsa, işyerine vergi indirim hakkını elde ettiğine dair bir yazı gönderecek.
Bu, artık vergi indirim hakkının tescillendiği, maaşına vergi indirim farkının eklenmesi gerektiği ve erken emekli olabileceğin anlamına gelecek.

çalıştıgınız ilin defterdarlıgına 3 adet fotograf çalıştıgınıza dair işyeri belgesi ssk dökümü ilie bşvurda bulunacaksınız sizi hasytaneye sevk edecek hastanede rahatsızlıgınızla ilgili muayine yi yaptıktan sonra heyete gireceksiniz hastane heyeti raporunuzu size vermeden direk ankara ya maliye bakanlıgı merkez saglık kurulununa gönderecek rahatsızlıdınız %40ve üzerindeyse vergi indiriminden yararlanır belgesi işyerine gelecek maaşınızda ufak bi artış olacakbide müracattarihinden itibaren eger olumlu rapor çıkarsa kesilmiş vergi farklarını iş yerinizdan alacaksınız

Vergi indirim hakkı için nereye başvurmalıyım?

merhaba.
1993'ten beri sigortalıyım. 3960 gun prim ödemem var. çoğunu isteğe bağlı olarak ödedim. 3-4 aydır bir işyerinde çalışıyor görünüyorum. bu heyet raporu alabilmek için ne yapmam lazım?
bir yerlerde okumuştum. mal müdürlüğü- vergi dairesi- maliye bunlardan birine başvurmak gerek diye. bizim ilçede vergi dairesi var. buna müracaat etmem gerekir mi? yoksa işyeri sahibi mi ilgilenmeli. dilekçe yazmamızda gerekiyor mu? eğer gerekiyorsa bir örneğini gösterirseniz sevinirim.

Bizzat kendiniz ilgilenmelisiniz. İlçe defterdarlığında (Genelde bulunduğunuz İl'de Defterdarlık olur, madem size yakınsa bir deneyin) özürlüler şubesi sizi ilçe içinde varsa civarda hastanelerden birine gönderir. HAstane seçenekleri çok ise sizde hastane seçebilirsiniz.
Ondan sonra prosedür ne işe onu yaapbilirsiniz.

Şuradaki dilekçe ve ekli belgelerle birlikte yaşadığınız ilçedeki vergi dairesine vergi indirimi için başvuru yapacaksınız: Bilgi

ikinize de ilginiz için teşekkür ederim. sayın oturanboğa merak ettiğim şu ki dilekçe örneğinin altında eklerde 4 numarada rapordan bahsediyor varsa aslı diye. hiç hastaneye gitmedim. ilk defa sevk edilmek içinde mi bu dilekçeyle başvuracağım. yoksa bu dilekçe rapor alındıktan sonramı verilecek?

Abdullah bey ,oturan boğa gerekli açıklamayı yapmış
Gerekli belgeler,

1) İşyerinde Çalıştığına Dair Dilekçe(muhasebecin ayarlar)
2) Nüfus Cüzdan Fotokopisi
3) 3 Adet Fotoğraf
4) Rapor Aslı (rapor yoksa gerek yok)
5)Nüfüz cüzdanı sureti.
Bu belgelerle git deftardarlığa,deftarlıktaki memur senin evrağını dolduracak,oturan boğanın verdiği dilekce örneğini memur dolduruyo senin hazırlamana gerek yok,deftardarlıktan verilen dilekçeyle hastaneye gidiyosum,hastane dediğim bu sakatlık dereceni tespit edecek yetkili kurum, orada hastalığınla ilgili polikilinikleri dolaşıyosun , her gittiğin polikilinik sana yuzde şukadar sakattır diye yazacak raporuna,yalnız hastaneye giderken hastalığınla ilgili film, epikriz gibi belgelerini götür daha önceden varsa,polikiliniklere muane olduktan sonra genel heyetten geciyo raporun sonra o rapor ankaraya gidiyo, üç dört ay sonra deftardarlığa yolluyo ankara posta yolu ile , oradanda size geliyo, raporda belirtiyo yüzde bilmemkaç özürlüdür vergi indiriminden yararlanır veya yararlanamaz,yuzde 4o veya uzeri ise vergi indiriminden yararlanırsınız,bunun haricinde 16 sene ve 3600 gün yanlış hatırlamıyosam sure calışıpta priminiz varsa erken emeklide olabilirsiniz.Kafanızı karıştırmadım inşanlah, iyi seneler sağlıcakla kalın.

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. gerçi rapor olarak askeriyeden alınmış çürük raporu var. sanırım o bir işe yarayabilir.

yaramaz o askerlikle ilgili maliye seni hastaneye gönderir yeniden rapor alırsın vergi indirimi için

Üst Alt