Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

yazmayım diyorum ama ... arkadaşlar siz hayatınızda fatura kestiniz mi? kdv hesaplamıyı bilmiyorsunuz metepenin yazdıklarını dikkatli okuyun.... 36,500 liralık aracın kdvsi 6570 lira etmez 5567 liradır en anlaşılır şekliyle
30,932/100=309,32
309,32x18= 5567
30,932+5567=36499.32

Bunda tartışılacak ne var anlayamadım.
Aracın vergisiz fiyatı (buna fabrika çıkışı diyelim) 100 TL olsun.
Önce OTV ekliyoruz, oldu 140 TL (100x1.4=140)
KDV de ekleyelim, oldu 165.2 TL (140x1.18=165.2)

Ancak biz ÖTV ödemiyoruz,100TL fabrika çıkışlı aracı sadece KDV ödeyerek 118 TL ye alıyoruz.(100x1.18=118)

Yani 165.2 TL liste fiyatlı aracın bize maliyeti 118 TL.

Bunu oranlarsak şöyle bir formül çıkar
liste fiyatı/1.4= aracın bize maliyeti

36.500 TL lik aracın bize maliyeti 36.500/1.4=26.071 TL

merhabalae arkadaşlar bir soruda benim olacak. %60 ortopedik engelliyim. iki gün önce konya ford otokoç bayisine gittim.ford fiesta 1.4i 96 ps titanium x paket benzinli otomatik vites araç sordum aracın normal fiyatı: 41.050 tl.....x paketide ekleyince fiyatı 42.670 tl oluyor

29.500 aracın kendisi
500 dosya masrafı
500 aparat

toplamda 30.500 liraya anahtar teslim.bütün işlemleri kendileri yapacak.plaka masrafları dahil.kasko ücreti olarakta 900 ile 1100 lira bir şey dediler onuda kredi kartına 12 taksit dediler.sizce nasıl ? fiyatının uygun olup olmadığını soracaktım.şimdiden teşekürler.

Hiç indirim yapmasalar 30.478TL tutuyor. Normalde dosya masrafı fiyata dahildir. Ayrıca 500TL tutmaz. Aracın normalde liste fiyatına göre 500TL aparatla fiyatı 30.978TL eder.

Yani size toplamda 478TL indirim yapmışlar.

Ama sizin bahsettiğiniz aracın fiyatı x paketle 40.905TL gözüküyor. Bence başka bir bayiden de fiyat alın.

Şu linkden arabanın özelliklerini seçerek fiyatını kendiniz de çıkartabilirsiniz. Genellikle bu fiyattan 3-5 indirim yaparlar. Araba Fiyatları & Araba Modeli Yapılandırmak | Ford Türkiye™

Diğer taraftan, araç özel donanımlı olacaksa KDV indirimi hakkınız da olabilir. Araştırmanızı öneririm.

Arkadaslar bu fiyat hesaplama işini bi kenara bırakalım'da araç satma süresi 5 yıl bu gercekten uzun bi süre! Zaten elimizde ne varsa arabaya baglıyoruz 5 yıl içinde acil para lazım olursa aracı satamıyoruz! sesimizi bi şekilde duyuralım! Bu 5 yıl süreyi düşürmek için toplanalım! 2 veya 3 yıl gayet makul bi süre! sizce????

ötv indiri

arkadaşlar seat leon almayı düşünüyorum,aracım fiyatı anahtar teslim49000dedi
ötv indirimli ise 35000 dedi sizce doğrumudur.

yaklasık tutar üç aşşağı beş yukarı doğrudur. bayii den bayiye 300 tl 500 tl oynama yapabilir. Bu gün Hyundai Accent Blue otomotık dizel araç sordum, araç fiyatı 45.600 otv indirimli fiyatı ise 32.500 tl dedi bayi.. ortalama doğru yani.

hatta şöyle diyelim, bundan ıkı ay once seat leon otomotık dizel sordum full + full 58.000 tl - otv indirimli fiyatı 43.500 dedi.

ender72;
ender kardeş hiç merak etme BİMER E yazdım şikayetimi bugün aradılar beni bayi ismi istediler yetkili dior ki fabrika şatış fiyatına %18 kdv eklersin artı plaka masrafı engelliye satış fiyatı budur ok olay bitmiştir bıraksın bayiler yok şu kadar kdv yok bu kadar ötv düştük te size bu kadar olur gibi ayakları benim devlete ödemediğim ötv den bayilere ne yani amaç ötv nin kdv sini cebe indirmek mantık var kardeş ben ödemediğim ötv nin kdv sini neden ödeyeyim değilmi haksızmıyım ama ben araştırıyorum bu işi birkaç otomobil bayisini ziyaret edecem varsa bi alavere dalavere adres bimer zaten benden haber bekliyorlar kardeşim yakacam canlarını bu otomobil bayilerinin merak etmesinler

MeTePe;
Hocam sen demek istediğimi anlamamışsın sen diyorsun ki aracın fabrika satış fiyatı 10000 tl % 18 kdv siyle 11800 değilmi işte böyle yapmıyor bayi. Benim ödemediğim ötv nin kdv sini de benden istiyor sorun bu.36500 tl dedi opel astra ya size 25900 olur dedi madem fabrika satış fiyatına % 40 ötv sonrada çıkan fiyata % 18 kdv ekleyip satıyor bide buna plaka-tescil-mtv ekliyor hepsi 36500 mü ediyor 932 lira düştü 35668 KALDI BU BEDELİN % 58 vergi ise arkadaşım demekki bu arabanın fabrika satış fiyatı 16-17000 arasında değilmidir ben bu 17000 tl ye % 18 eklersem ne eder bi hesap et ok

ender72;
bekle öyle yapıyorlar arkadaşım senin hesapladığın 162,5 içinde hem 100 tl nin hemde 40 tl nin % 18 kdv si var dikaktini çekerim fabrika satış fiyatının üzerine % 18 eklicez buna varım bunada plaka masrafı ve aparat eklicez bunada varım ama öyle yapmıyorlar bayilerrrrr Bimere şikayet ettim benden bayi ismi istediler araştırıyorum merak etme yakacam bi kaç bayinin canını beklesinler

mami junior;
kardeş bak formül yazmışsın ham fiyat+ötv+kdv işte o ortadaki ötv yi sayma sen onu ödemiyoruz engellite ham fiyat+%18 kdv+ plaka masrafı işte hesap bu kadar basit ama bayiler o ödemediğimiz ötv vrya onun kdv sinide alıyor maalesef bimere yazdım bugün döndüler bana bayilerin ismini istesiler biraz daha gezeyim bayileri elbet isim verecem vergi dairesi başkanlığına çözecez bu işi

attaccantte;

Tamam ben de öyle diyorum zaten, 165.2 bayinin normal liste fiyatı içinde hem OTV, hem KDV var, bizim alacağımız fiyat 118 yani fabrika satış fiyatı + KDV.Hesaba diğer masrafları katmadan böyle.

gözüken araç ücretini 1.18'e bölün.
çıkan rakamı 1.37'ye bölün.
yine çıkacak rakamı 1.18 ile çarptığınızda çıkan sonuç sizin ödemeniz gereken tutardır.

bio;

arkadşım bugün sordum 50000 tl engelliye ötv düşülen fiyatı 36400 dediler 31500 ye bulursan alayım ben bi tane bak aradaki fark kaç bin tl hesap et bayiler üçkağıt yapıyorlar kimse anlamıyor bunu bimere yazdım hemen döndüle bana bayi ismi verin işlem başlatalım dediler verecem bende birkaç yer daha dolaşayım bakalım bayiler iyiy buldu engellileri geçirin geçirebildiğiniz kadar indirin cebe 4000-5000 tl ohhhhh ne ala memleket

arkadaşlar bu nedir ya hala tutturmuşsunuz satış fayatını 1.18 bölün kdv yi çıkarın efendime söyleyeyim çıkanı 1.37 ye bölün ötv siz halini bulun sonra kdv yi ekleyin adamlar kdv yi nasıl hesaplıyor bilginiz varmı bak nasıl ben yazayım iyi okuyun öyle yazın yorumunuzu:( ham fiyat yani fabrika satış fiyatına % 40 ötv eklerler ondan sonra ötv li fiyatın % 18 kdv sini alırlar eder kdv li fiyatı üstüne plaka+bandrol+tescil masrafı+MTV SONRA MÜŞTERİYE SATARLAR anlaştıkmı peki engelli mtv ödermi ödemez düş fiyattan bandrol tescil ödemez düş fiyattan ok engelli bir tek plaka masrafı öder onuda en son çıkan fiyata ekleriz.şimdi soruyorum hepinize adamlar bu ötv li fiyata % 18 ekliyorlar dedik yani hem ham fiyatın hemde arabanın ötv sinin % 18 ini ekliyorlar.adaletine yandığımın dünyası sorarım devletin benden almadığı ötv nin bayi olarak sen nasıl kdv sini alırsın hem vergiler bayileri neden ilgilendiriyor bu kadar anlamadım sasane be adam benim ötv vergimden ben fabrika şatış fiyatına eklerim % 18 kdv mi bide koyaım plaka masrafımı alırım arabayı sana ne oluyor fabrika satış fiyatında zaten senin karın mevcut ayrıca benden neden 4000-5000 tl cebine indiriyorsun sorarımmm heyyyy TÜRKİYE

attaccantte;

ama fabrika satış fiyatını göstermiyor uyanıklar göster bakalım bana fabrikadan satış fiyatını ne oluyor ama durun bimer e yazdım ben cevap geldi aradılar aynen benim yazdığım gibi olacak fabrika satış fiyatına % 18 kdv +plaka masrafı o kadar benden bayi ismi istediler cezai işlem başlatacaklar yakında veririm bayi ismide arkadaşlar

attaccantte;

Bakınız değerli arkadaşım, hesabınız yanlış!

Öncelikle aracın vergilerinin toplamı % 58 değil! % 40 + % 18 + (% 40 * % 18) Yani 10.000TL bir arabada 4.000 ÖTV, 1800TL KDV + 4.000 TL'nin KDV'si 720TL dir. Vergiler toplamı 6520TL olup araç fiyatının % 65,2 sine denk gelir.

Şimdi sizin dediğiniz gibi bir aracın fabrika satış fiyatı 16.000TL olsa bakın ne çıkıyor.
% 40 ÖTV = 6.400 TL
16.000+6.400 =22.400
KDV ekleyelim.. 22.400 + % 18 = 4.032TL
22.400 + 4.032 TL = 26.432TL

Arada 10.000TL den fazla fark çıktı. Demek ki satış fiyatı 36.500TL olan bir aracın fabrika fiyatı 16,000TL olamaz!!!

Şimdi firma size demiş ki, 36.500TL olan aracı 25.900TL'ye veririm. Gayet doğru söylemiş. 25.900TL ÖTV'si olmayan ama KDV'si olan fiyat olduğuna göre bunun KDV'siz fiyatı = 21.950 eder.

Şimdi de kontrol edelim... Çıplak fiyatı 21,950 olan aracın normal satış fiyatı ne olur?
21,950 * % 40 = 8.780TL (ÖTV)
Toplam 30.730TL .... Buna % 18 KDV ekleyelim = 5,531TL
30,730+5,530 = 36,261TL...

Demek ki 36,500TL'lik aracı size 25,900TL'ye verirken aslında 240TL civarında indirim yapmış!

Siz, ödemediğim ÖTV'nin KDV'sini alıyorlar derken yanlış şey söylüyorsunuz. Bunu matematiksel olarak ifade edersek... aracın çıplak fiyatına C, satış fiyatına S diyelim. ÖTV'siz fiyata da Ö diyelim.

C X 1,40 X 1,18 = S
C X 1,18 = Ö
=> C = Ö/1,18
=> Ö / 1,18 X 1,18 X 1,40 = S (ilk formüldeki C yerine 2. formüldeki C formülünü aktardık.)
=> Ö X 1,40 = S (1,18 ler birbirini götürdü)
=> Ö = S / 1,40
Yani satış fiyatını 1,40'a böldüğümüzde ÖTV'siz fiyatı buluruz. Bölerken ÖTV'nin KDV'si de gitmiş olur.

Bu hesap çok kafanızı karıştırıyorsa 100TL nin üstüne % 50 vergi ekleyin... Sonra çıkan rakamdan % 50 vergi çıkartın. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

metepe;

sayın arkadaşım bu kadar iddalı olma adamlar ötv nin de kdv sini alıyorlar bizden diyorum sen hala bayileri savunuyorsun fabrika şatış fiyatı ne demek sen bilirmisin üzerine hiçbir vergi konmamış hali demektir ben bu fiyatın üzerine sadece % 18 kdv yi öderim arkadaşım 36000 tl lik bir satış fiyatının bundan 950 tl yi düş arkadaşım yani 35000 tl eder bu fiyat tüm vergiler konmuş hali yani % 40+% 18 = % 58 vergi konmuş bir fiyatın fabrika satış fiyatı nedir babacım hemde ötv nin kdv sini de koymuş uyanıklar ben diyorum ki göstersin bana fabrika satış fiyatını otomobilin herşey düzenlenir.ama göstermiyorlar o fiyatı haksızmıyım söyle sayın abim nerde adalet nerde kanun

sayın abim bimerden aradılar beni bugün vergi dairesi başkanlığından şikayetim üzerine yetkili de aynen benim dediğim gib hesapladı abicim bak esas sorun nerde biliyonmu bayiler fabrik satış fiyatını söylemiyorlar hem ben 16000 tl demedim ki fabrika satış fiyatını sen nerden çıkardın o fiyatı biz engelliler dilenci değiliz abicim ben ötv yi devlete ödüyorum bayiye değil benim hesabıma göre en az 4000 fazla ödüyoruz sayın abim biz engelliler parayı sokakta bulmuyoruz adamların cebine verelim anlıyorsun değilmi kanun neyse onu uygulayalım standardı yakalayaım her bayi aynı fiyattaki arabaya başka fiyat söylüyor var bunda bi alavere

Kardeşim, bak ben sana bunu anlatamayacağım anlaşılan....

Ben araba satıcısı değilim... Hiç alakam yok. Tıp doktoruyum.. 20 yıldır 50'ye yakın kişinin çalıştığı bir iş yerini yönetiyorum. Hem mevzuatı hem hesap kitabı oldukça iyi bilirim.

Bayinin sana kazık fiyattan araba satmasının bana zerre kadar faydası yok. Ama yanlış hesaplıyorsun diyorum, bunu gösteriyorum, hatta matematiksel ispatını yazıyorum. Ama sen sürekli aynı şeyi söylüyorsun.

Aracın MTV'sini falan boşver. Satıcılar bunu fiyata eklemezler. O yüzden yeni araba alanların sonradan hep vergi borcu çıkar. Sadece plaka ve ruhsat masrafı eklerler. O da 200-250TL falan tutar. Eğer anlaşmanızda varsa Trafik sigortasını da eklerler.

Bakın, yukarıda bir arkadaşı da aldığı fiyat konusunda ikaz ettim. Bana göre fazla fiyat çıkartmışlar. Çünkü firmanın resmi fiyat listesi arkadaşın aldığı fiyattan düşük... Bunu her bayi yapabilir. Ama söylediği ANAHTAR TESLİMİ FİYATTAN YAPMASI GEREKEN İNDİRİM BELLİDİR!. O fiyatı 1,40 a bölersiniz. Bunun üstüne 10TL ekleyemez.

Ayrıca, bayi size aracı fabrika teslim fiyatından satmak zorunda da değildir. O fiyat onun alış fiyatıdır. Üstüne kendi karını ekler. Siz ancak yayınladıkları son kullanıcı fiyatını dikkate alabilirsiniz. Gerisi bayi ile fabrika arasındaki konudur.

EK:
Sizi vergi dairesinden arayan kişi de yanlış hesaplamış demek ki. Gayet normaldir. Eğer doğru dürüst hesap yapsalar benim emlak vergimi 2 kez tahsil etmeye kalkmazlardı. :) İş yapam vatandaşın % 80'i de vergi dairesiyle davalık olmazdı. :)

metepe;

sayın doktorum özür dilerim bu ülkede sizin bile emlak verginizi yanlış hesapladılarsa benim gibi engelli bir vatandaşın otomobil alırken vereceği fiyatı yanlış yapmaları gayet normaldir.ben ortopedik engelli maliye bölümü mezunu dvlet memuruyum azcıkta bilgimiz vardır bu işlerden herkesin fikrine saygımda vardır.ham fiyat dedikleri fiyat var ya işte o fiyatta zaten bayinin koyduğu kar içinde sayın doktorum hayırlı geceler diliyorum .

bu ötv hesabı yanlış değil mi? sonuçta hesap makinesinden yapılan yüzde hesabıyla tutmuyor örnek
mesela araç 40.000 TL
40.000 X 18 % = 7200 bu kdv. şimdi kdv yi ana paradan çıkarırsak
40.000-7200 = 32.800 bu aracın kdvsiz hali şimdi ötv yi çıkarırsak
32.700 X 37 % = 12.136 buda ötv. ötv yi çıkarırsak
32.700-12.136 = 20.664 buda ötvsiz hali şimdi kalan miktara kdv eklersek
20.664 X 18 % = 24.383 aracın ödenecek miktarı
sizin hesapta ise
40.000/1,18= 33898 /1,37 = 24743 X 1,18 = 29126 çıkıyor.
benim hesapta 24.383 sizin hesapta 29.126 arada 4743 TL fark var.
bir diğer hesap ise
anapara X 0,18 = kdv anapara – kdv kalan miktar X 0,37 = ötv kalan miktardan -ötv = ötvsiz ve kdvsiz fiyat kdv eklerseniz onada X 0,18 = çıkan meblayı ötvsiz ve kdvsiz fiyata topla ödenecek miktar çıkıyor ortaya
biraz karışık ama yukardaki işlemi örnekle yapabiliriz
40.000 X 0,18 = 7,200
40.000 – 7.200 = 32.800
32.800 X 0,37 = 12.136
32.800 – 12,136 = 20,664
20.664 x 0,18 = 24.383 çıkacaktır.
eğer sizin formül kanunla belirtilmediyse, firmalar sizden rant sağlıyor. üzücü bir durum para zor kazanılıyor.
eğer sizin bu formül kanunla belirtilmiş ise kusura bakmayın özür dilerim amacım size yardımcı olmak. ama dünyanın her yerinde yüzde hesabı bu şekil yapılır sizin hesabı ilk defa gördüm dikkatimi çekti. yanlış olduğu kanaatindeyim.

kısaca 100 TL nin yarısı yani %50 si 50 dir
ama 100 / 1,50 yaparsak sonuç 66.666666 diye çıkar
arada 16 TL fark çıkar
100 TL nin % 20 si 80 dir
sizin hesapta 100 X 1,20 = 83,333333 çıkıyor arada 3,33333 lira fark var
hesap makineniz varsa yüzde hesabı
100 X 20 % ekleyecekseniz + çıkartacaksanız - işaretine basın sonuç çıkar
100 X 20 % - = 80 çıkar
ekleyeceksek 100 X 20 % + = 120 çıkar

Cevap Yaz Alıntılayarak Cevap Yaz Tepe
arkadaşlar bu kadar kafa karıştırmaya gerek yok.

NORMAL KİŞİYE : Aracın Liste fiyatı x 0.40 ÖTV oranı x 0.18 KDV oranı + plaka ruhsat diğ. masraflar = aracın satış fiyatı
ENGELLİ KİŞİYE : Aracın Liste fiyatı x 0.18 KDV oranı + plaka ruhsat diğ.masraflar = aracın engelliye ÖTV'siz satış fiyatı

işlem bu kadar basit.......
uyanık bayiler burada farklı farklı fiyat veriyorlar. siz onlardan aracın liste fiyatını yani fabrika çıkış fiyatını sorun üstüne kdv ve diğer masrafları ekleyin hiç bir yere kımıldayamazlar... biz bu işin ustası olduk...

neden mi çünkü bayiler aracın çıkış fiyatını genelde söylemezler siz ısrar edin paşa paşa söyleyecekler yok öyle 3 kuruşa 5 köfte

Valla kusuruma bakmayın değerli arkadaşım... Yaptığınız hesap hala yanlış! Hele hele maliye okumuş biri olarak bunu sizin daha kolay görmeniz lazım. Ben söylediğimde hala ısrar ediyorum.

Ham fiyat + ÖTV + KDV = satış fiyatı ise
Satış fiyatı / 1,40 = Ham fiyattır.

MTV, masraf falan 300-500'den fazla fark yaratmaz.

36.500TL'lik araca 25.900TL fiyat doğru fiyattır. Hiç bir mahkeme bu bayi aleyhinde karar veremez.

40.000 X 18 % = 7200 bu kdv. şimdi kdv yi ana paradan çıkarırsak
40.000-7200 = 32.800 bu aracın kdvsiz hali şimdi ötv yi çıkarırsak

YANLIŞŞŞŞŞŞŞ!!!!!!!!!!!!!!!

KDV böyle hesaplanmaz!
40.000TL KDV'si 6,102TLdir
KDV'siz fiyatı 33,898TL'dir

KDV NASIL HESAPLANIR: AÇIKLAMA VE HESAP MAKİNESİ

KDV Hesaplama: KDV Dahil Hesaplama | Hesap Makinesi ile Hesapla

http://www.parasal.net/kdv-hesaplama-ornekleri-t513.html?

kesinti hesaplama, kdv hesaplama, kdv hesaplama rnekleri, kdv nasl hesaplanr, kdv dahil ve kdv hari hesaplama

KDV hesaplamaları, KDV hesaplama programı, dahil-hariç, indirilecek, hesaplanan kdv, kdv örnekleri, kdv hesaplama aracı, katma değer vergisinin konusu

ah be doktorcum hala ham fiyat+ötv+kdv= satış fiyatı diyorsun öylr değil (ham fiyat+ötv)+kdv hesaplanıyor ben ötv yi ödemiyorsam ki ödemiyorum yasa böyle bana fiyat nasıl olmalı ham fiyat+kdv değilmi işte böyle yapmıyor sana anlatamadım doktorcuğum ötv yi sil aklından ben ötv ödemeyeceğim bayi tbiki kar edecek ama o karı ben kdv yi ekledikten sonra koyacak karını ekleip fabrika satış fiyatına ben bi de bayinin karının kdv sinimi ödeyecem yok yaa ne güzel ülke yolun bakalım engelliyi farzedelim ötv diye bi vergi yok ülkede o zaman ne olacaktı ham fiyatın %18 kdv sini ödeyecekti herkes işte formül basit doktorcum bize ötv yok yani hamfiyatın % 18 i var ben bunu devlete öderim bayiye değil o hesabı da ben yapmadım başka arkadaş yapmış ben formülle uğraşmam o kadar kanun neyse onu uygularım sen haklısın o hesap yanlış bende biliyorum yanlış olduğunu am bayiler ötv li fiyattan kdv alıyorlar satış yaparken sende bunu unutma 20000 in % 40 ı 80000 eder 20000 in % 18 i 3600 eder topla hepsini31600 eder ama bayinin hesabına göre 28000 in % 18 i 33040 eder yani ötv yi koyduktan sonra kdv hesaplarsan bu fiyat çıkar tabiki

ah be doktorcum hala ham fiyat+ötv+kdv= satış fiyatı diyorsun öylr değil (ham fiyat+ötv)+kdv hesaplanıyor ben ötv yi ödemiyorsam ki ödemiyorum yasa böyle bana fiyat nasıl olmalı ham fiyat+kdv değilmi işte böyle yapmıyor sana anlatamadım doktorcuğum ötv yi sil aklından ben ötv ödemeyeceğim bayi tbiki kar edecek ama o karı ben kdv yi ekledikten sonra koyacak karını ekleip fabrika satış fiyatına ben bi de bayinin karının kdv sinimi ödeyecem yok yaa ne güzel ülke yolun bakalım engelliyi farzedelim ötv diye bi vergi yok ülkede o zaman ne olacaktı ham fiyatın %18 kdv sini ödeyecekti herkes işte formül basit doktorcum bize ötv yok yani hamfiyatın % 18 i var ben bunu devlete öderim bayiye değil o hesabı da ben yapmadım başka arkadaş yapmış ben formülle uğraşmam o kadar kanun neyse onu uygularım sen haklısın o hesap yanlış bende biliyorum yanlış olduğunu am bayiler ötv li fiyattan kdv alıyorlar satış yaparken sende bunu unutma 20000 in % 40 ı 8000 eder 20000 in % 18 i 3600 eder topla hepsini31600 eder ama bayinin hesabına göre 28000 in % 18 i 33040 eder yani ötv yi koyduktan sonra kdv hesaplarsan bu fiyat çıkar tabiki

attaccantte;

Hocam senin hesaplarınd da düşünce tarzın da külliyen yanlış, bir de o noktasız virgülsüz yazını okumak resmen çin işkencesi.
Kimsenin sana fabrika çıkış fiyatını vermek gibi bir zorunluluğu yok. Liste fiyatı neyse adamlar aracı o fiyattan aşağı satar yukarı satamaz. Sen ÖTV ödemiyorsan da bu liste fiyat üzerinden hesap yapılır. Yok efendim fabrika çıkışı söylenecekmiş buna KDV eklenecekmiş üstüne kar koyulacakmış. Hay allahım daha neler duyacağız. Senin mantığınla düşünürsek bakkaldan aldığımız deterjanda da karın KDV si ödeniyor. Ya sabır.

.bayi tbiki kar edecek ama o karı ben kdv yi ekledikten sonra koyacak karını ekleip fabrika satış fiyatına ben bi de bayinin karının kdv sinimi ödeyecem .

Değerli arkadaşım,

Yazdıklarında o kadar çok yanlış var ki hangisini düzelteceğimi şaşırdım.

KDV, ÖTV hesapları falan yanlış... onları geçiyorum. Ama şu yukarıdaki cümle KDV kanununa da aykırı. KDV'yi ekleyip sonra kar koyan ve o şekilde ürün satan bir firma VERGİ KAÇAKÇISI durumuna düşer ve hapisle yargılanır.

Şimdi sıradan bir örneğe bakalım. Diyelim ki market Cola'yı şişesi 1 TL den aldı. Üstüne KDV ekledi, 1,18TL oldu. Üstüne de 0,32TL kar koydu. Toplam 1,5TL'den sattı! Fişine baktığınıza 18 kuruş KDV mi görüyorsunuz, yoksa olması gerektiği gibi 23 kuruş mu?

Herhangi bir işletme bir ürünü satarken, aldığı fiyat ne olursa olsun, veya koyduğu kar ne olursa olsun, satış fiyatına KDV eklemek ZORUNDADIR. Yani koyduğu kar miktarına da KDV ekler. Hatta zararına satsa yine KDV eklemek zorundadır. Satın aldığı bedelin KDV'sini eklediği karın KDV'sinden çıkartıp aradaki farkı vergi dairesine öder. Yani sizin son kullanıcı olarak ödediğiniz KDV firmaların kasasına değil, VERGİ DAİRESİNE gider.

O yüzden bunlara DOLAYLI VERGİ denilir. Yani vatandaştan ruhu duymadan toplanan vergilerdir. Firmaların bunda bir karı yoktur. Hatta sattıkları ürünlerin KDV'si düşük olsun isterler. Ne yazık ki devlet baba en kolay vergiyi ÖTV, KDV, Benzin, Doğalgaz, Cep Telefonu vs. gibi yollarla toplamaktadır.

Uzun lafın kısası, sizin dediğiniz gibi bir şey olamaz! YASALARA AYKIRIDIR!

MeTePe;
siz haklısınız doktor bey öyledir tabiki ben haksızım anlamam bu işleri bayi kar koyar üstüne satar beni ilgilendirmiyor orası liste fiyatını söylesin bana yeter ben onun ötv sini de düşerim kdv sinide koyarım ayarlarım bişeyler ben diyorum adamlar 2 kere kdv koyuyorlar ötv nin de kdv sini alıyolar 20000 tl liste fiyatı olan bir otomobilde 1440 tl fazla ödüyoruz. kralı gelsin ispat ederim bunu. ben liste fiyatına karşı değilim ki sen hala hesap kitaptan bahsediyorsun .2 kere kdv hesaplamasınlar bana yeter. sadece liste satış fiyatının kdv sini hesaplasınlar + plaka masrafını ödeyeyim ok.siz demişsiniz onlar az tutar 932 tl tutuyor doktor bey bana anlatmayın bunları.ülkedeki tüm bayiler( adam gibi adam olanlar hariç) ötv nin de kdv sini alıyorlarrrrrrrrrrrrrr.o kadarr basitt ispat edecem de ben bunu liste fiyatı yükseldikçe alınan kdv de yükseliyor ve yahut adamlar liste fiyatını yükseltiyorlar yani bir şekilde ayar yapıyorlar burası TÜRKİYE.

Sn. arkadaşım,

Bir aracın ruhsat işlemi ruhsat bedeli (150TL civarı olması lazım), Plaka bedeli (20-30TL civarı), sağa sola yatırılan 10-20TL muhtelif harç ve masraflardan ibarettir. Ne kadar zorlarsanız zorlayın 400-500TL'yi geçmez. Engellilerde MTV de muaf olduğu için öyle bir maliyet de yoktur. Trafik sigortası ise müşteriye aittir. Araca göre rakamı değişir.

Ayrıca, ısrarla tekrar söylüyorum: YANLIŞ HESAP YAPIYORSUNUZ! 2 kez KDV alınması diye bir şey yok! Siz zaten KDV'yi de yanlış hesaplıyorsunuz.

Yukarıda hesapladığınız KDV'nin yanlış olduğunu gösteren 4 tane link verdim. Bunlar muhasebeciler için hazırlanmış bilgiler. Hala nasıl aynı şeyleri savunabiliyorsunuz anlamıyorum.

Bütün satıcılar üçkağıtçıdır deseniz bir yere kadar anlarım. Ama yanlış hesapla kendinizi haklı çıkartmanızın hiç bir mantığı yok.

2 kere KDV ödediğinizi iddia ediyorsunuz. Ben araba alırken ÖTV indiriminden yararlanmadığım için gerçekten 2 kez KDV ödüyorum. Ama siz ödemiyorsunuz. Olmayan bir bedelin KDV'sini ödeyemezsiniz.

Sizin ispatınızın ne olduğunu da merak ettim. Ben yukarıda ortaokul seviyesinde cebir kullanarak hesabınızın yanlış olduğunu ispat ettim. Matematik profesörü gelse aksini iddia edemez.

Neyse, bu tartışma gereğinden fazla uzadı... Sizin doğrusunu öğrenmek gibi bir çabanız olduğunu zannetmiyorum. Ama en azından bu vesileyler başka arkadaşların hesabın nasıl yapıldığı konusunda bir fikir sahibi olduklarını umuyorum.

RENAULT KANGOO MULTİX ötv oranı yüzde kaçtır

toyota otomatik vitesli araç için 45.250 fiyat aldım.Araca ötv indirimli 32.850 dedi ben hesaplıyorum 30.200 civarı benmi yanlış hesaplıyorum yoksa bayimi?

bayi dogru hesaplamış yaklaşık öyle 45250/1.40=32321 eder 500 tl de diğer masraflardır

Araç kullanıcıya bu şekilde teslim edilmektedir. Bayiler hesaplama yaparken önce ÖTV ekleyip daha sonra KDV’sini hesaplıyorlar. Satış esnasında ÖTV’yi düştüğümüzde şu kadar kalmaktadır gibi hesaplamalar yanlış olmaktadır. Zira bu şekilde yapılan bir hesaplama sizden ÖTV’nin KDV’sinin ( yani fazla ücret alınması ) anlamına gelmektedir.
diye bir yazı okudum.yani bayinin hesabında ötv nin kdvsi alınmış olmuyormu?
şuan 4 440189 ile görüştüm. alınan ötv ninde kdv sinin düşmesi gerekiyor diyorlar.kafam çok karıştı yokmu bunun net bir hesabı?

Aracın fabrika çıkış fiyatına %18 KDV ekleyerek hesaplıyabilirsin satış fiyatını.
Bize öle yaptı bayi, fabrika çıkış fiyatı + %18 KDV ödeyip arabayı aldık 10 gün önce

Konu yoruma kapatılsın bence.
Çünkü aynı şeyler 50 defa yazılıyor, biri gelip ortaya bi şey atıyor sonra tekrar başa dönülüyor.
İşin özü, çok kafanızı karıştırmadan, aracın liste fiyatını 1,40 'a bölün.
Çıkan fiyat3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

evet 1.40 dan hesaplıyorlar tam %40 hesaplamıyorlar bizim araba 44300 tl idi bize 31200 falan geldi

Üst Alt