Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

wolkswagen den aracların fiyat listesini aldım detaylı hersey yazıyor araç net fiyatı ötv si kdv si mtv si plaka masrafı detaylı bir şekilde var buna göre :
golf 1.6 102 ps trendline manuel vitesli arac fiyat detayları şu şekilde ;

net fiyat:22.309,79 - ötv %37 :8.254,62 - kdv % 18 :5.501,59 - mtv :384 - plaka masrafı:450 = 36900

net fiyat + kdv + plaka masrafı =28.261,38 ötv ve mtv siz fiyatı

ama

toplam fiyattan yani 36900 den mtv yi yani 384 tl yi çıkarır % 37 e bölersek sonuc daha değişik çıkıyor

örnek

36900-384=36516
36516 / 1,37 =26654 olarak sonuç çıkıyor

arkadaşlar bendemi bir yanlışlık yada hangisi dogru ?

Arkadaşlar benim aklımı kurcalayan birşey var. Şimdi Liste fiyatından hesaplıyoruz ilk önce %18 kdv çıkarıyoruz sonra %40 ötv çıkarıyoruz ya kalan miktarada kdv yi ekleyeceğiz ama ilk ötv siz kalan kdv yimi ekleyeceğiz yoksa ötv yi çıkarttıkdan sonra kalan miktara mı %18 kdv ekleyeceğiz.

Arkadaşlar yani hesabım böyle bi bakarmıınız doğrumu.

56.200*18%= 10.116 (bu kdv)

56.200-10.116=46.084 (bu kdv siz fiyatı)

46.084*40%=18.433 (BU ÖTV)

48.084-18.433=27.651 (buda ötvsiz fiyat)

şimdi burda ötvsiz fiyat olan 27.651 Tl nin %18 ini kdv olarakmı ekleyeceğiz yoksa 56:200 tl den çıkarttığımız 10.116 TL yi mi ekleyeceğiz. Ben ötv den muaf olunduğu için Ötv siz rakam olan 27.651 Tl ye %18 ekliyorum fiyat 32.670 Oluyor. Doğrumudur.

Mami Junior;
Tamamen katılıyorum.

Umut37;
Yanlış hep aynı durumları konuşuyoruz. Yüzdelerle hesap yaparsanız yanılırsınız. 56.200/1.40 = 40142TL gibi bir fiyata aracı arlısınız.

Aracın ham fiyatını da sorsanız istediğiniz kadar hesap yapın tüm bayiler bu şekilde yapıyor. Daha yeni arkadaşıma passat aldık aynı işlemi uyguladı. Aracın liste fiyatı /1.40 sizi doğru sonuca ulaştıracaktır. Hiç boşuna kdv ötv çıkartıp kafanızı karıştırmayın yanılırsınız.

ötv + kdv

arkadaşlar bi süredir arabalara bakıyorum ve fiyat araştırması yapıyorum.benim anladığım kadarıyla arabanın fiyatından %35 ötv ve %18 kdv düşüyorsun.fakat hangi galeriye gittiysem 10.000 tl gibi indirim yapıyorlar.kafam karıştı 30.000 lik arabayada 40.000 lik arabayada 10.000 indirim yapıyorlar.nasıl olabiliyor böyle bir şey benmi yanlış hesaplıyorum?

Dolunay altın:

KDV'yi düşemessiniz her şartta ödemeniz gerekir. Sizin düşmeniz gereken Ötv'dir. Bu da %40 orandır. Ancak araç liste fiyatı / 100 X 40 derseniz yanılırsınız. KDV dahilinde araç liste fiyatı /1.40 ötv'siz fiyatı bulmuş olursunuz. Gittiğim tüm bayiler bu şekilde hesapladı.

benim için dokuz bin dokuz yüz doksan dokuzuncu kez aynı şeyi açıkladığınız için çok teşekkür ederim.yeni farkettim bu sorunun cevabı bi çok kez verilmiş :D

Abimde honda CIVIC Sedan ELEGANCE aldı Bende %58 im abim için benim adıma alabilirmiydik acaba biri yardımcı olursa sevinirim arkadaşlar (tabiki arabayı bende kullanıyorum)

ötv indirimi nasıl hesaplanıyor prosedür nasıldır..?

arkadaşlar araç alırken %40 indirimden muaf değilmiyiz..?

Özürlü Araç Ötv İndirimi Hesabı Yaparken Yapılan Yanlışlık Ve Doğru Hesaplama Yöntemi

Öncelikle herkesi saygıyla selamlıyorum ve uzun zamandır nette ve bu site üzerinde %40 lık ötv indirim hesaplamasını araştırma yaparken karışan kafamı,doğru hesabı öğrendikten sonra sizlerle paylaşıp,çok tartışılıp hala yanlış hesaplamalar yapılıp,bizlerin satıcılar karşısında bilgisiz bir duruma düşmesini engellemek adına konu açmayı uygun gördüm,umarım herkese faydam dokunur,çünkü net üzerinde hala daha yanlış hesaplarla ilgili yönlendirmeler var ve ikilem arasına düşme söz konusu ortaya çıkıyor,vereceğim basit örnekten zaten çok kolay bir şekilde herkes net olarak anlayabilecektir,evet başlayalım ötv indirimi hesabının yanlış ve doğrularına;

1.yöntem çoğumuzun hataya düştüğü Ters orantılı (içler dışlar çarpımı) olarak normal matematik hesabıyla vergileri bulma.(mantık şu:100 tl de 18 tl vergi varsa 43.500 tl de ne kadar vardır? 43.500 tl X 18 /100 )

örnek araç bedeli şuan ortalama 1.6 cc motor satışı 43.500 tl olsun

İlk önce 43.500 tl nin %18 kdv sini bulalım.
43.500 X 18 / 100 = 7.830 tl
43.500 - 7.830 = 35.670 tl %18 kdv indirimli hali,

Gelelim %40 ötv ye:
35.670 X 40 / 100 = 14.268 tl
35,670 - 14.268 = 21.402 tl kdv ve ötv den arındırılmış hali.

Şimdide son hali olan %18 kdv ilavesini hesaplayalım:
21.402 X 18 / 100 = 3.852 tl (0.36 ilavesini yuvarladım düz hesap)
21.402 + 3.852 = 25.254 tl

bu yöntem ile yapılan hesaplamada biz kdv ve ötv indirimlerini düşmüyor,aksine hesapladığımız meblağlara ilave edilecek olan vergileri bulmuş oluyoruz,o yüzdende indirim miktarı daha çok görünüyor,
daha basit anlatımla 100 tl ye ilave edilecek olan kdv hesabı 100 X 18 / 100 = 18 tl
100 + 18 = 118 tl kdv li fiyattır,yani 100 tl nin %18 kdv li hali 118 tl dir.
birde düşümünü aynı yolla hesaplarsak 100 tl nin içinde var olan kdv yi 18 lira sanıyoruz ve 100-18 =82 tl diyoruz fakat sağlamasını yaparsak 82 X 18 / 100 = 14.76 tl kdv çıkar ve 82 + 14,76 = 96.76 tl yapar yani 100 değildir,yanlıştır,
doğrusu 100 / 1.18 = 84.74... tl olarak kusuratlı ana para bulunur ve 84.74 dersek
84.74 X 18 / 100 = 15.25... tl (84.74 tl nin %18 kdv eklemesidir ve bu da kusuratlıdır)
84.74 + 15.25 = 99.99 tl yapar,kusuratları hesaplamadığımız için tam 100 çıkmıyor,onlarla birlikte 100 tl yapar.Yani 100 tl ye kdv ilave edecek olursak 1.18 ile çarparız ve 118 tl çıkar,kdv sini düşüp anaparasını bulacak olursak 1,18 e böleriz 84.74 tl çıkar.

gelelim 2.ve doğru olan vergi düşme hesabına:
önce %18 kdv düşümü yapalım
43.500 / 1.18 = 36.864 tl (1.yöntemde 35.670 tl çıkmıştı arada 1.194 tl var )
şimdi %40 ötv yi düşelim
36.864 / 1.40 = 26.331 tl (1.yöntemin tutarına göre 21.402 tl çıkmıştı arada 4.929 tl var )
son olarakta %18 kdv ekleyelim
26.331 X 1.18 = 31.070 tl (1.yöntemde 25.254 tl çıkmıştı arada 5.816 tl var )

Gördüğünüz gibi arada 5.816 tl lik büyük bir fark var,gelelim asıl noktaya,
sonuç olarak herhangi bir rakama vergi ilave edeceksek verginin oranına göre (%1,%8,%18 yada %40) hesaplama yaparız biz %18 kdv yi ele alırsak 1.18 ile çarpacağız,ötv isede 1.40 ile çarpacağız,vergi düşeceksekte tam tersine aynı oranlara bölme işlemi yapacağız.

Ayrıca yukarıdaki hesaplamada anahtar teslim araç alırken içinden önceden eklenmiş olan mtv miktarının düşümünü istemeyi unutmayın,işin daha uygun yöntemi araç almaya gittiğiniz zaman ilk önce sıkı bir pazarlık yapın,mesela yukarıdaki örnekteki gibi 43.500 tl istenen bir aracı en kötümser haliyle 42.000 tl ye pazarlıkla halledersiniz,sonra satıcıya özürlü ötv indiriminden faydalanacağınızı ve 42.000 tl anahtar teslim fiyat üzerinden önceden eklenen mtv fiyatını düşmesini sonrada geri kalan meblağ üzerinden 2.bölümdeki doğru hesaplama yöntemini kullanarak fiyatı alın.

KDV Hesaplama: KDV Dahil Hesaplama | Hesap Makinesi ile Hesapla

yukarıdaki bu siteden hesaplamaya kalktığımızda da sonuçlar doğru olan 2.hesaplama yöntemi ile aynı.

Çok tartışılıp konuşuluyor ve aranıyordu,umarım sitemizdeki bu konumuz internette ki herkese doğru hesaplama yöntemini anlatmış olur,diğer konularda da sayın oturanboğa gerekli açıklamaları yapmış ancak kısaca onlarında üzerinden geçelim,

özel tertibat gerektirmeden ötv indirimli araç alabilmek için %90 özür raporu gerekmektedir,araç alınmak üzere olan %90 lık özür raporu ile normal vergi indirimi için alınan rapor aynı değildir ve vergi için alınan sadece gelir vergisi için geçerlidir,araç alımı için geçerli değildir,%90 ve üzeri bedensel raporu olanlar adına 1.derece yakınlar noter vekaletnamesi ile,aynı anda zihinsel engelliyse ve noterde sorulan soruları cevaplayamayacak durumda ise mahkeme vasi kararıyla yada 3.kişiler noterden iş akdi sözleşmeli olarak bu indirimden faydalanabilirler,ötv indirimi özürlü kişinin özürlü kişiye 5 yıldan önce aracını satması ile geri ödenmez ve yeni araç alımını engellemez,yurtiçi alımları için gümrük vergisi ödemeklede yükümlü olunmaz,fakat 5 yıldan önce normal kişilere aracın satılması durumunda ötv ödenir,5 yıl sonra satımlarda ödenmez,özürlü kişinin 5 yıldan önce vefatı durumunda mirascılarına kalan paylarda diğer mirascıları birbirleri üzerine bağış ya da hibe şeklinde devir edemezler,mahkemede haklarından feragat etmiş olarak tek vasiye aracın geçişi sağlanabilir ve aracın tek vasisi olan kişi vefattan sonra ki kendi üzerine devraldığı süreden itibaren mtv ödemek zorundadır vede 5 yıl süresi dolana dek aracın satışını bir başkasına veremez,verirse yine ötv ödemek zorunda kalır,yurtdışı alımlarda ithal araçlarda özel tertibat şartı aranır.

Özel tertibatlı araçların araç sahibi yerine başkası tarafından kullanımının tespiti durumunda araç bağlanır ve trafik cezası ödenir.

Kısadan özetlemeye çalıştım umarım hatalı yazdığım bir bölüm yoktur,varsa da uyarırsanız düzeltme yaparım,konuyu tek başlık altında toplamaya çalıştım,özellikle %90 özür durumlarında çok karışıklık olduğu için o konuya ağırlık verdim,saygılarımla...
(alıntı değildir,kendim toparladım)

Kaptanx arkadaşım öncelikle güzel konulara değinmişsin benimde burada eklemek istediğim bir konu varki sende dile getirmişsin ama yanlış aktarmışsın bende % 90 engelli babasıyım oğlum adına önce vergi indirimi için rapor çıkartık ve bu raporla araç aldık hiçbir sıkıntı olmadan ayrıca mahkemeden vasi kakarıda çıkartmadan aracı aldık sadece noterde taahhütname çıkardık başka birşey istenmedi ( tabiki benim oğlum 9 yaşında 18 yaşınından büyükler için vasi istenirmi onu bilemem % 90 engelliler için alınan raporun oranı yeterlidir ne için aldığı önemli değil.

memet 978 araç almışşın hayırlı olsun. ben haftaya rapor cıkartıcam büyük olasılıkla 90 üzeri oran çıkacak,ama benim b sınıfı ehliyetim var.acaba vergi indiriminden faydalanabilirmiyim. yada eşimin adına mı arac alacağım.

Ya bu araç alma işi normal raporlarla mı oluyor ?. ( Benim raporum yüzde 90) Ayrıca 42900 olan aracı bana 28000 dediler .

ahmetdn;
golf 1.2 midline

Ya bu araç alma işi normal raporlarla mı oluyor ?. ( Benim raporum yüzde 90) Ayrıca 42900 olan aracı bana 28000 dediler

Cevap verecek birisi yok mu??

dıe another day;

haftaya özür oranı ile ilgili rapor çıkaracağım benim araştırmama göre oran 90ın üzerinde çıkacak rapor için başvurduğumda ne için çıkardığımı sordular ötv siz araç almak istediğimi söyledim.eğer elindeki rapor özür oranı ile ilgili ise ötv siz araç alaacağını sanıyorum. araç satan bayii yardımcı olmadımı bu konuda?

Ahmet kardeş sadece fiyat danıştık ,ben danışmadım birisine sordurdum . Raporu sormamış Oran yüzde 90 (normal sağlık raporu ) bunla araç alabilirmiyim ? Yoksa başka rapor mu çıkarmam lazım ?

dıe another day;

abi bi kere şu konuda bi anlaşalım senin elindeki rapor devlet hastanesinde alınmış özür oranı ile ilgli bi rapormu? eğer öyle ise bence yararlanamaman için bie sebeb yok.ben sana kendi durumumu anlatayım benim hem ortopedik hemde iç organlarla ilgili sorunlarım var ben geçen hafta özürlü raporu çıkarmak için hastaneye baş vurdum.ayrıca benim b sınıfı ehliyetim araştırmama göre 90 üzeri özürlü raporlarında ehliyete bakılmıyormuş.yada eşimin adına alacağım istersen sana gelişmelerle ilgili haber vereblilirim.2. el arabamı satıp sıfır bi araç alacağım 42000 tl den 29000 bine düştüğünü söylüyosun.bence değerlendirilmeli kesinlikle

Ahmet kardeş evet devlet hastanesinden alınmış özür oranı ile ilgili rapor. Araç 42900 liste fiyatından 29000 degil 28000' e düştü . Cevabın için teşekkürler .

arkadslar fiat punto pop modeli için bugun 34500 tl liste fiyatından bana veergi muafiyeeti indirimli olarak 27500 hesapladı şimdi burada hesapladımda 1,4 de bölerek 24000 çıkıyor.Bu fiyata kasko ve sigorta tertibat masrafları hariç tabi

bayii 34500 için ötv 27500 cıkardı bu doğrumu acil yardımlarınızı bekliyorum.

Yanlış hesaplamışlar... 24.600 civarı bir fiyat çıkması lazım.

sanırım adam bana 34500 üzerinden hesaplıyorum diyerek aslında doğruyu söylemedi normal fiyat üzerinden hesaplayarak 3000 tl kar pesinde tesekkurler arkadaslar sanırım alamayacagım.

illede o arabayı mı alacaksın? başka araba bak yada başka galeriye git. araştırırsan kendine uygun araba bulursun.

selam
oğlum %80 zihinsel engelli. araç alımında ötv den faydalanma durumu olur mu? bu konuda net bilgi bulamadım. bilen var mı. ya da nereye danışmalıyım.

halit53;

sıfır faizli kampanyasıyla verirseler butceyi zorlamadan bir arac almak istiyorum yoksa bırakırım biraz daha toparlar cıtayı yukseltirim 2013 model farklıı modelleere bakarım.

Jetta 1.2 TSI 105 PS Tiptr. DSG Trendline 48.500 vergi indirimli fiyatı

kayseri özsa fiyatı 48.500 olan aracı vergi indirim ile kaça alabilirim yardımcı olursanız sevinirim ...

Üst Alt