Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

kredili fiyatta da 72.300 yapar ortalamasını vermiş danışman arkadaş :)
eklenen opsiyon falan olabilir verdiği bayi indirim oranı değişiyor olabilir perakende müşteride olan her hangi bir kampanya ötv muafiyetinde kullanılamıyor olabilir. bunları size açıklaması gerekiyor. yoksa sizin hesaplama şekliniz doğru olanı.

Arkadaşlar birşey soracam bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.180 bin tl araç %kaç indirimli oluyor

merhaba ;

0 araçlarda ötv tutarları aşağıda ki gibidir.
Silindir Hacmi Vergisiz Satış Tutarı ÖTV Oranı
1600 cm3'e kadar 70 bin TL'ye kadar %30
1600 cm3'e kadar 70 - 120 bin TL arası %35
1600 cm3'e kadar 120 bin TL ve üzeri %60
1600-2000 cm3 arası 170 bin TL'ye kadar %100
1600-2000 cm3 arası 170 bin TL ve üzeri %110
2000 cm3 üzeri Tutar sınırı yok %160
arkadaşım.
bu oranlar % 90 altı engelli araçları için mi ?

Bu oranlar tüm araçlar için geçerli engelli olarak araç alacaksanız ve şartlarınız ötv muafiyetine uygunsa hiç ötv ödemezsiniz.

ayt34
bir sitede böyle bir yazı okudumuştum,
kafam karıştı.

Engelli Araç İndirimi Nasıl Hesaplanır?

[FONT='inherit']Hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, aracı alacak kişinin engel oranıdır. Araba alınacak kişinin engeli %90 ın üzerinde bulunuyorsa ÖTV %0;

engeli %90 altında olanlarda ise alınan ÖTV %26.3 olacaktır.
[/FONT]

[FONT='inherit']Araç satın alırken faydalanacağınız indirimlerden biri de KDV indirimidir.
Normal şartlarda ödenmesi gereken KDV %18 dir.

Ancak engelli indiriminden faydalandığınız zaman, bu oran yaklaşık %15.254 e kadar düşüyor.
[/FONT]

[FONT='inherit']KDV ve ÖTV üzerinden yapılan ayrı ayrı indirimler, aracın toplam satış fiyatı üzerinden yaklaşık %30 ile %32 arasında değişen bir indirime denk geliyor.

https://www.hesapkurdu.com/trafik-sigortasi/rehber/engelli-raporu-ile-arac-nasil-alinir[/FONT]

Arkadaşlar 240 bin tl 2.0 motor araç
bize kaça geliyor bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

vedatcan

Belirttiğiniz araçta ÖTV oranı %100. Bu yüzden "Mami Junior" Muhammet beyin belirttiği rakamlara gelir. Ama 5 yıl sonra aracı engelli olmayan birisine satmak isterseniz 2019 rakamlarına göre yıllık MTV oranı 3.211 TL. 7. yaşından sonra 2019 rakamı ile 1.888 TL ye düşüyor ki, 1.6 araçların yaklaşık 3 kat üzerinde.

Sözün özü, satarken zorlanabilirsiniz. Forester mı bakıyorsunuz?

StratoS

Cevaplarınız İçin teşekkür ederim evet forester bakıyorum yada xv ikisi arasında kaldım

Merhaba sahibinden com dan 0 araclara bakıyorum. Sahibinden 0 araç nasıl olabilir.Bayii fiyatlarından daha uygun fiyatları var. Birde şu sormak isterim bayi ile görüştüğümde kredi kullanımı ile ilgili ötvsiz tutarın yarından 10 bin-20 bin fazlasını kullanabilceğimi söyledi. sahibinden 0 araç alırsam kredi kullanabilir miyim? sahibinden 0 km araçlarda ötv ödemeden alabilir miyiz?

vedatcan

2.0 motor için dediğim gibi MTV sıknıtısı 2. elde üzebilir. Birde artan vergili akaryakıt fiyatları insanları 2.0 benzinli araçlar konusunda biraz korkutuyor. Ben satmam, mümkün mertebe binerim diyorsanız elbette siz bilirsiniz.

Xv boyut olarak Foresterdan küçüktür.
spartakus48

Engelli ÖTV avantajı için 0 araç almanız gerekiyor. 0 aracın anlamı, plakası çıkmamış ve vergisel işlem yapılmamış araçlardır. Sahiniden de galeriler ve bayiler böyle araç satar, oradan da alabilirsiniz elbette.
Bayi fiyatından uygun olması, stoğunda kalan araçlardır. Uygun döviz kuru ile zamanında alınmış beklemiştir. Mutlaka alırken, boya kontrollerini yapmanızı öneririm.

Normal oto kredisi kuralları herkes için geçerli. Oda işte 120.000 TL ye kadar %80 vb gibi detaylar içeriyor. İnternetten son yönetmelik ile oto kredisi çekme oranlarını bulabilirsiniz. Sadece engelli araçlarında anahtar teslim fiyat değil, ÖTV'siz fiyat baz alınır. ÖTV'siz fiyat üzerinden kredi çekebilirsiniz.

Her türlü 0 araç için hatta 2. el araçlarda belli bir yaşa kadar oto kredisi kullanabilirsiniz. Sahibinden deki araçlar ile ilgili niye çekindiğinizi anlamadım.

nissan qashqaı 1.6 dci otomatik kampanyalı fiyatı sky pack 154.900 bu arac ındırımlı kaca gelir acaba.

Merhaba Sayın üyeler ben 0 araba almayı planlıyorum ve engelli raporum 42% bu Rapor ile ötv siz Araba alabilirmiyim? Mesela Toyota Corolla 1.4 D-4D Premium M/M 160.950.-TL Liste fiyatı. Bunu 42% engelli raporu ile kaça verirler? Hesaplama nasıl yapılıyo birdaha forum u meşgul etmeyim kendim hesaplarım.

Merhaba sorum şu benim Ehliyetim var tek göz araba kullanıyorum. Bunun için H Sınıfı Ehliyet mi almam gerekiyor? Yoksa mevcut Ehliyetim kalıyormu. Ehliyet alırken zaten tek göz ile aldım ehliyeti.

Saygılar

Son düzenleme:
hakanurak

Yaklaşık 114.500 TL ye geliyor ÖTV'siz.

Nissan Dizel'leri ile ilgili aklınızda kalması için tek söyleyeceğim, 10.000 de bir bakıma girerler (Rakipleri 15.000 Km de girer) ve bakım ücretleri rakiplerine göre yüksektir.

10-15.000 TL daha çıkabilirim derseniz, dediğimi gibi Dizel Tuscon öneririm.

Öncelikle bil cümle tüm arkadaş ve abilerime ablalarıma Selamunaleyküm!
Ben de şu sıralar ÖTV muafiyeti ile araç almayı düşünüyorum ve bayi bayi gezme aşamasındayım.. Forester ile başladığım serüvenime Kodiaq Kuga 3008 Sportage Tucson Tiguan vs derken tek tek üşenmeden gidip konuştum fiyat ve araç bilgisi aldım baktım bindim vs vs.. bu arada bu işlemlere başlama sebebim de ilk kez karşılaştığım OTOBOOM adında bir site ile oldu sağolsun çok cana yakın bir insan olan site sahibi olan Tülay hanım benimle ilgilendi halende ilgileniyor, kendi kendime acaba dediğimde olmadı değil hani🤔 ama bayilere gidip sorduğumda yeni bir oluşum pazarda yer edinmek istiyor reklam vs geliri ile büyümeyi hedefliyor diye anlattılar. İnşaallah samimi anlamda bulduğum bu insan ve sitesi sayesinde bu kadar aracı tanıma ve keşfetme fırsatı bulmam umarım beni yanıltmaz.. neyse işin hoş yanı şu ben elimde ki bir miktar parayı en üst limit aracı alıp kullanmak için planlarken ki bu rakam son ÖTV iyileştirmesi ile 247.400TL oluyor durup düşününce beş kişilik ailem için ( buarada bu benim ilk aracım olacak ) neden bu kadar yüksek limit düşündüğümü sorgulamama neden oldu. acaba sizin de düşünceleriniz ile suv ve sedan araç olarak bana genel üst paket indirim ile 125-135bin e gelecek araçlar yerine ne model arabalar alırsam daha karlı ve mantıklı hareket etmiş olurum.. çünkü son zamanlarda paramın artanı ile küçük çaplı bir yatırım yapmayı düşünüyorum.. siz dostlarım ve abilerim ablalarım bana bu yolda ilk araç olarak ne almamı önerirsiniz? Beş yıl boyunca yakıt bakım ve 2.el piyasa durumu, ekonomisi vs düşünüldüğünde ne mantıklı olmuş olur? SAYGILARIMLA...

Not olarak belirteyim ilk heyecanla büyük ve lüks derken yavaş yavaş alt paket ve daha kompak araç düşünme sebebim dediğim gibi hem yatırımlık para ayırma hemde 5yıllık yakıt tüketimi, bakım ve yedek parça masrafı, 2.el piyasasında aracımı daha az zararla satma yada nasip olursa kara geçebilmektir. Bu yüzden araçtan da beklentim konfor dan ziyade güvenlikli ve sağlamlık ağırlıklıdır. Ve acaba hatchback ve sedan otomobiller arasında da benim beş kişilik ailemle rahatça ve keyifle en az 5yıl geçirme fırsatı vericek arabayı bulmak. Gönül ister yine de suv olsun kaliteli fiyakalı bir araç olsun ama acaba çok uçmadan daha mantıklı düşünerek daha uygun bir araç bulabilmem mümkün mü? Siz değerli dostlarımdan abilerimden ve ablalarımdan bana bu konuda yardımcı olmasını canı gönülden isterim. Tekrar teşekkürler sağolun şimdiden, hayırlı geceler 🙏🏼😊

Şerifbeyy

Merhaba,

Bu konuda çok başlık var. Araç işi 100 koyayım 120 alayım tarzı bir iş değil aslında. Belki satacağınız zaman ki koşullarda zarar bile edebilirsiniz. Ve şuanki ekonomik koşullarda 100 bin üstü araçlarda kar olasılığınında düştüğü görülüyor.

Kardan kastınız sevisi, parça ucuzluğu yakıt ekonomisi ise, ve yapacağınız km de yılda 15.000 den fazla ise yeni nesil Dizel araçları tercih edebilirsiniz.

Şuan limitlerde SUV C Segmenti Full, SUV D segmenti baz-orta donanım araçlar alınabiliyor.
Sedan araçlarda da D segmenti Full araçlar alınabiliyor.

Bunlar nedir? SUV C: Tuscon, Sportage, Quasqai, 3008 vb.
SUV D: X Trail (Full donanımı da indirimle sınırda şuan), Forester, X1 vb.

Sedan D: Passat, SuperB vb.

Ben bu araçların hepsini öneririm. Hepsinin kendisine göre + ve - leri var. Ama bazı modellerin donanımı fazla, garantisi yüksek ve dizel 4X4 vb donanımları var. O tarz donanımlar isterseniz ona göre bakabilirsiniz. Bu segmentleri istiyorum ama en ucuzu olsun derseniz Quasqai alabilirsiniz.

İç hacmi geniş olsun, 4X4 Dizel Otomatik olsun, deri koltuk vb donanımları olsun derseniz Tuscon bakabilirsiniz.

Yine SUV D full donanımı olsun ama 4x4 olması önemli değil derseniz X-Trail bakabilirsiniz.

Ben Sedancı ve Vw ciyim, alman olsun, full donanım olsun derseniz Passat, daha uygunu olsun derseniz SuperB bakabilirsiniz.

Arkadaşlar Toyota Corolla 1.8 Hybrid Passion X-Pack e-CVT 175.000 ÖTV oranı kaça geliyor bu araç bize ne kadara geliyor bilgisi olan yazarsa sevinirim

Son düzenleme:
vedatcan

Hem özel mesajdan ve sanırım bu mesajı attığınız 2 başlıktan daha cevap verdim. Bu başlıkta da bilgi olması için cevap veriyorum. Aracınız %50 ÖTV limiti ile yaklaşık 120.000 TL ye gelir ÖTV'siz.

Araç bayileri aklımı aldı......

MERHABA DEGERLİ DOSTLAR. % 92 ORANINDA RAPOR İLE ARAÇ ALMAYA KARAR VERDİK. ARACIN BAYİİ SATIŞ FİYATI 153000 ÖTV İNDİRİMLİ SATIŞ FİYATI HESAPLAMAYA GÖRE 105.517 CİVARI ÇIKMASINA RAĞMEN BAYİİLER 113.000 GİBİ BİR FİYAT ÇIKARIYORLAR. BU DURUM KAFAMI ALLAK BULLAK ETTİ. YARDIMCI OLABİLECEK DENEYİMLİ ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

ARAÇ NİSSAN QASHQAİ Qashqai 1.6 DİZEL OTOMATİK

Bayinin hesapladığı fiyat doğru. Alacağınız araçta ötv oranı normalde %50 iken şuan devletin ötv indirimi neticesinde %35 e düşürüldü. Eski orandan yani %50 den hesaplarsanız dediğiniz gibi 105 bin civarı çıkıyor, ama yeni orandan yani %35 ten hesaplamanız gerekiyor. Satış fiyatı / 1.35 şeklinde hesaplarsanız 113 bin civarı bir rakam çıkıyor.

merhaba 90 üstü raporum var ve renault Joy 1.5 dCi 75 bg : 103.900 TL net fiyatı olan aracı acaba kaç tl ye alırım, yardımcı olursanız sevinirim..

Araba alacağım yardım lütfen

Ben engelli raporumla bir araba almayı düşünüyorum. Hiç bilgim yok ne yapacağıma dair. Ama şunu sormak istiyorum, güncel engelli ÖTV uygulamasına göre 100 bin TL tutarında bir araç 65 bin TL'ye mi geliyor, yüzde 56 raporum. Bana yardımcı olur musunuz, adım adım nerelere başvuracağım...

karaca11

renault Joy 1.5 dCi 75 bg : 103.900 TL

Model nedir? Model bilmediğim için net fiyattan kastınızı da anlamadım, liste fiyatı mı, vergisiz fiyat mı?

Liste fiyatı ise Şuan ÖTV teşviği var %30 ÖTV'ye girse, ÖTV'siz KDV'li fiyatı yani size gelen fiyatı 79-80.000 TL olur.
Yılmaz_

Kafanızı karıştırmanıza gerek yok.

%90 altı engelli iseniz, sadece ortopedik engelli olmanız ve B ehliyetinizi engelli kısıt kodlarından oluşan yeni ehliyetle değiştirmeniz gerekiyor.

Bunlar sizde varsa, marka model belirtin. Liste fiyatına göre şuan teşvikli uygulanan ÖTV'yi çııkarıp, aracın net fiyatı + KDV ekleyerek alabileceğiniz rakamı size söyleyelim.

StratoS

Renault Megane Sedan, 2018 model, Touch 1.5 dCi 110 bg 144.900 TL

Bu araç ne kadara gelir?

Yılmaz_

%35 ÖTV bandında hesaplarsak, vergisiz satış fiyatı yaklaşık 90.000 TL, KDV'li yani sizin alabileceğiniz fiyat 106-107.000 TL olur.

StratoS

Hocam Merhaba ;

Aşağıdaki araçların ötv indirimli fiyatı hususunda yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Ayrıca indirimli fiyatı 90.000 - 110.000 tl arasındaki araç tavsiyelerinize de açığım :) Engel oranı %90 olup, herhangi bir tertibat olmasına gerek yoktur. ( 30 Haziran 2019 a uzatılan Ötv indiriminin bitmesini beklersek bir miktar daha kara gecebilir miyiz ? )

1. Astra 1.6 Dizel Otm 137.400
2. Astra İnsignia SW 1.6 Dizel Otm 230.000
3. Opel Grandland x 1.6 Dizel Otm 175.000

Cevap için şimdiden teşekkürler. Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)))

usomer

Selamlar,

Öncelikle belirttiğiniz modellerin ÖTV'siz tutalarını yazayım:

1. Astra 1.6 Dizel Otm - 102.000 TL - %35 ÖTV (Küsüratları atarak yuvarladım. KDV'li sizin alacağınız fiyattır.)
2. Astra(Opel demek istediniz sanırım) İnsignia SW 1.6 Dizel Otm - 144.000 TL - %60 ÖTV (Küsüratları atarak yuvarladım. KDV'li sizin alacağınız fiyattır.)
3. Opel Grandland x 1.6 Dizel Otm - 130.000 TL %35 ÖTV (Küsüratları atarak yuvarladım. KDV'li sizin alacağınız fiyattır.)

Bu modeller ile ilgili yorum çok yapamıyorum çünkü donanım seviyelerini yazmamışsınız. Örneğin Grandland X Enjoy donanım için bu fiyatsa almayın. Excellence içinse alın, düşünmeden.

Diğer sorularınıza gelince:

Segment belirtmediğiniz için direk şu modeli öneririm diyemiyorum. Örnek olarak belirttiğiniz araçlar, C/C SW ve C SUV segmentinde.

Bende bu segmentleri düşünürsem, C Sedan için Astra olabilir, Corolla'ya da bakabilirsiniz.
C HB için bana göre Fiyat/Donanım/performans anlamında Leon öne çıkıyor, satış rakamları da başarılı.

Ama ben SUV tercih ederim derseniz aşağıdaki başlıkta detaylı bir çalışma hazırlamıştım. (26 ve 27. sayfalara bakabilirsiniz.)

https://www.engelliler.biz/forum/alim-satim/205256-otv-muafiyetli-suv-arac-onerisi-olan-var-mi-28.html

Üst Alt