Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak 2022 aylığı almaya mani değil!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
doğru bende çok araştır dım sormadığım kimse kalmadı 2022 alıyorsan illaki yeşilkartlı olacaksın diyolar

Birsu,

Yenilenen yönetmelikte şöyle bir madde var ;

5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir.

Bu maddeden de anlayacağımıza göre artık yakınlarının sağlık sigortasından yararlanmak 2022ye engel değil. Önceden engeldi ama artık yenilenen yönetmeliğe göre maaşı bağlamaları lazım bu durumda.. Eğer bu neden ile maaşı bağlanmayan varsa itiraz dilekçesinde bu maddeden haberdar olduğunuzu yazıp şikayetinizi bildirin.

2022 maaşını alabilmek ve babası üzerinden sigortaya devam edebilmek

http://www.engelliler.biz/forum/202...ellinin-sakat-maasi-alma-sansi-var-midir.html
Yukarıdaki linkteki konu benim sorum için açılmış, konu sabitlenmiş ve yorum yazmaya kapatılmış. Ancak mal müdürlüklerinden edindiğim bilgilere göre bu linkteki bilgiler güncellik taşımıyor gibi geldi. Zira Adana Seyhan ve Çukurova Mal müdürlüklerine telefon açıp "Babası memur olan birisinin hem 2022 maaşı alıp hem de babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir mi?" diye sorduğumda, "Babası memur olan birisinin bu maaşı almaya başvuru hakkı bile kalktığını" söylediler. Kasım ya da Aralıkta yönetmelik değişti gibi ifadeler kullandılar. Yani eskiden babasının üzerinden düşüp yeşil karta razı olursa bunu alabiliyor diye biliyordum. ama malesef olumsuz yanıtlar aldım.Bu konu hakkında güncel bilgiye sahip olan varsa beni aydınlatabilir mi? Bu arada ozida'ya bilgi edinme olarak sorduğum soru aşağıda. Siz de cevap verirseniz sevinirim. Bu konuda son zamanlarda işlem yaptıran kimse varsa yönlendirmelerii bekliyorum. Allah razı olsun.

[FONT=Arial]iyi çalışmalar. benim ablam 30 yaşında ve ağır zihinsel engelli ve babam devlet memuru. babam ablama bakmakla yükümlü. babamın geliri gereği engelli aylığı alamaz. ancak daha önce babanın üzerinden düşerse alabilir gibi bir durum söz konusu idi. bunun karşılığında ise engellinin sağlık güvencesi yeşil karta bağlı oluyordu. Sorularım:[/FONT]
[FONT=Arial]1. Bu durum geçerli midir?[/FONT]
[FONT=Arial]2. Bu maaşı alma hakkı var mıdır?[/FONT]
[FONT=Arial]3. Sağlık güvencesi babasının üzerinde olmaya devam etmesinin yolu yok mudur?[/FONT]

Capricon, engel değil diyorsun ama engel malesef. Görevlilere itirazda etsen, 170 arayıp şu maddeyi okusanda babanın sağlık güvencesinden çıkmadığın sürece 2022 maaşı bağlanamaz diyorlar. Burada okuduklarımızla maaş bağlanma önündeki engel kalktı sanıyoruz ama yok öyle birşey.. Biz istediğimiz kadar engel değil diyeim, onlar nuh diyor peygamber demiyor..

metinunal2816,

Babası memur olanın yararlanamaması doğrudur yalnız 18 yaş altı için .. 18 Yaş üstü için bi sorun yok..
Babanızın gelir durumu iyiyse yani eve giren gelir kişi sayısına bölündüğünde kişi başı kalan gelir (18 yaşından büyükler için kira, faturalar mutfak masrafı çıktıktan sonra ) 100 TLyi geçiyorsa, ablanız babanızla aynı evde yaşadığı sürece babanızın üzerinden düşsede düşmesede 2022 maaşı alamaz.. Daha önceki mesajlarımda dediğim gibi eğer maaş bağlanacak olan ablanız ; en az yüzde 40 ve üzeri rapora sahipse, herhangi bir işte aktif sigortalı değilse, ve yaşadığı evde kişi başına düşen gelir 100tl yi aşmıyorsa, başvuru yapabilir. Ve mevcut bulunan kazanılmış dava örneklerine bakarak ve yönetmeliğin 5.11. nolu maddesine dayanarak da babasının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlsnmasına engel hiç bir şey yok. Buna rağmen zorlu çıkaran memurlar varsa olayı hukuki zemine taşıyın dava açın. Kesinlikle sonuç alınır. Emsal davalar var çünkü.

valla ben yeni yaptırıp teslim ettim bekliyelim ve görelim benim 4 5 tane arkadaşım var maaş lıyor ve babasının sigortasından tedavi oluyor ben ise cesaret edememiştim bu zaman kadar şimdi ne olursa olsun yapıcam dedim ve yaptım hayırlısı bakalım.

valla ben ankarada primsiz ödemelere sorduğumda böyle bir bilgi yok dediler bende bilgi edinme yasasını kullandım genelge nolarını vererek beklıyorum..

ben geçengün gittim kaymakanlik mal müdürlügüne emekli sandigindan bakildigim için alamazsin dediler geri gönderdiler ?

ne yapicam şimdi :(

Arkadalar bu konuyla ilgili bimer ' e yazdığım dilekçeyi sorguladımda resimdeki sonuç çıkıyo ama bana yazılı veya telefonla bi cevap gelmedi sizce nedir durum ?? bence çok uğraşıyoruz diye direk dosyaya kaldırmışlar bizi :D
2s8s66u.jpg

Daha işlemi biteli 2 gün olmuş biraz daha bekliceksin 10 gün içinde sana telefon veya mektup gelmesi lazım

jonjon;

jonjon başvurus sonucuna nerden bakiyon ? bende bimer yazi yazdim daha cevap yok

mal müdürlügü benimde başvurumu almiyor :(

jonjom sorgulatiyorum birşey çikmiyor ?

374057 bu sorgu nosu ayin 4 dünde başvurdum

manisali kayıtta görünmesi bazen 10 gün sürebiliyor biraz beklemen gerekecek malesef

Alfa benim mal müdürlügü maaşi vermiyor ne yapicam şimdi biktim bu mal müdürlüklerinden ya :eek:

manisali bimerden gelecek olan cevaba göre hareket edersen iyi olur, cevap gelince gereken neyse yaparsın

Arkadaşlar ben bugün gittim mal müdürlüğüne maaş için başvuru yapmıştım.memur dosyaya baktı ankaraya yollamışız dedi bizden kabul çıkmış dedi yani.haber bekleyin dedi.bu aradada babanın ssksından yararlanabilirsin dedi memur ama bunun için sgk ya babamın sigortasından yararlanmak istiyorum diye dilekçe yaz ondan sonra yararlanırsın sorun olmaz dedi...

enfal asude
o memur bilinçliymiş umuyorumki zamanla bütün memurlar bu konuda bilinçlenirler

Enfal Asude, keşke senin rastladığın memur gibi bizlerede akli selim memurlar denk gelse.. Bir şehir yararlanırsın diyor, diğer şehir keçi gibi inat ediyor (memuru)..Nasıl bir sistem anlayışı anlayamadım.

arkadaşlar sonucta bu kanun olarak çıkmış uygulamak zorundalar.işlerine gelmeyip sistemi takip etmiyor çoğu memur bu yüzden de bilgi sahibi olmuyorlar son gelişmelerden.durumu anlatıp şikayet etmekte fayda var.bu şekilde kimseyi magdur etmeye hakları yok...

Bimer den cevap geldi haberler kötü mehmet abi ne yapicam şimdi ?

Iyi günler;

***** Tc nolu ve **** Emekli sicil nolu dasyadan annesi üzerinde 09.01.2009 tarihi itibariyle sağlik yardimi alan

doğan güneş maner 2022 ayliğina bağlanmasi halinde annesi üzerinde sağlik yardimini kapattirmasi gerekmektedir. 2022 ayliği alan kişiler sağlik yardimlarini yeşil karttan almak zorundadir.

manisali
yeşil karta geçersen bile 2022 maaşı bağlanınırmı bilemiyorum, çünkü bir mesajında demişsinki annem memur 850 tl maaşı var ev kira değil yazmışsın. Tüm gelirlerinden yani 850'tl'den mutfak, fatura vesaire düşülünce kalan para evde kaç kişi yaşıyorsa, kişi sayısına bölünür kalan tutar 100'tl'ye ulaşmazsa 2022 maaşın bağlanabilir.

Merhaba ben bir şeyi merak ettim peki bunu almak isteyenler nereye başvuru yapabilicek ve başvuru yaparken engelli raporundan başka bir şeylerde gerekli oluyor mu ? şimdiden teşekkürler eğer bilgilendirirseniz çok memnun olurum : )

Divane, başvuruyu sgk'ya, mal müdürlüklerine yada kaymakamlığa yapabilirsiniz. Ama öncelikle maaş alabilmek için şu 3 kritere kesinlikle uymalı durumunuz.

-En az yüzde 40 raporunuz varsa,
-Herhangi bir işte aktif sigortalı değilseniz
-Evinize giren toplam gelir evde yaşayan kişi sayısına bölündüğün 100TL'yi geçmiyorsa (18 yaş üstü için kira, mutfak masrafı faturalar vs vs giderler düştükten sonra )

Aşağıda ki bağlantıda bulabileceğiniz belgeleri ve evrakları tamamlayıp başvurunuzu yapabilirsiniz..

http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

divane_76
Kaymakamlık'ta mal müdürlüğüne müracaat edilir. Raporunuzla müracaat edin onlar size gerekeni söylüyor.

Capricorn demiş ki:

-Evinize giren toplam gelir evde yaşayan kişi sayısına bölündüğün 100TL'yi geçmiyorsa (18 yaş üstü için kira, mutfak masrafı faturalar vs vs giderler düştükten sonra )
Asla ve asla 2022 muhtaçlık sorgulamasında eve giren toplam gelirin evde yaşayan kişi sayısına bölünerek elde edilen gelir dikkate alınanamaz yasal olarak.

2022 aylığı için başvuran kişinin elde ettiği gelir ve yardım tutarlarının toplamı dikkate alınır.

Muhtaçlık kararı verilirken başvuru sahibinin muhtaçlığının tespitinde elde ettiği gelir ve yardım

Ayrıca eski Yönetmelik' e göre hazırlanmış olsa bile bu konuda yayında bulunan uygulama klavuzu da bu gelir hesabı için örnekler sunmuştur:http://www.engelliler.biz/forum/202...22-ayliklari-gelir-hesaplamasi-ornekleri.html

Bu durum daha net anlaşılsın diye zaten yeni Yönetmelikte daha net ve açıklayıcı ifadeler kullanılmıştır.
Bahsettiğim uygulama klavuzundaki şu uyarı halen geçerlidir:​

Nafaka yükümlüsü yakınınının 2022 aylıgına başvuran bireye ne kadar yardım yapabileceğini hesaplamak için nafaka yükümlüsü yakınının gelirlerinden giderleri düşülüp hesap yapılır. Bu sadce 2022 aylığı için başvuran kişinin alabileceği yardım tutarını hesaplamak içindir.​

Bimer den cevap geldi haberler kötü mehmet abi ne yapicam şimdi ?

Iyi günler;

***** Tc nolu ve *****... Emekli sicil nolu dasyadan annesi üzerinde 09.01.2009 tarihi itibariyle sağlik yardimi alan

doğan güneş maner 2022 ayliğina bağlanmasi halinde annesi üzerinde sağlik yardimini kapattirmasi gerekmektedir. 2022 ayliği alan kişiler sağlik yardimlarini yeşil karttan almak zorundadir.

merhaba acaba bu aylığı almak için neler gerekli bir bilgisi olan var mı? Sadece engelli raporu olması geterlimidir yoksa başka gerekli bazı şeylerde varmıdır? bir bilgi verirsenizse çok sevinirim iyi günler

teşekkür ederim bilginiz için alfa yeni dikkatimi çekdide yorum bilgiler için çok teşekkürler iyi günler dilerim : )

selam arkadaşlar ben eşime tarım bağkur başlattım ama ben şu an bağkurdan yararlamıyorum ama yaralana bilirmişim ben primsiz ödemeler telefon açtım danıştım bana denilne eşinizin sgk veya bag-kur olması sizin 2022 maşı almanıza etklimez dediler

Merhabalar ben dün gittim başvuru yapmak için 2022 maaşından yararlanmak için bende babamın üzerine sıgortalıyım diye vermediler böyle bişeyin olmadığını söylediler ve başvurumu yapmadılar ben anlamıyorum şimdi böyle kanun çıkmış ama neden kabul etmiyorlar başvuru bile yaptırmıyorlar babamın sıgortasından yararlandığım için bilgi verirseniz çok sevinirim bu konu benim dünden beri kafam iyice karıştırdı? iyi günler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt