Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak 2022 aylığı almaya mani değil!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Babanızın sigortasından sağlık hizmetleri açısından yararlanıyorsanız bu engel değil artık. Memurlar inat ediyorsa benzer dava örnekleri olduğunu hatırlatın ve genelgenin 5.11 nolu maddesini gösterin...

5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir.

bende bağkurdan yetim aylığı alıyorum 2022 maaşı bağkur maaşına eklenecektir diye bi yazı gönderdi sgk rapor istedi şimdi raporumu alıp vereceğim bağkura bakalım sonuç ne olucak....

yaa kapatılmıyor deniliyordu ne oldu şimdi burda birileri bilgi verip duruyor herkes kafadan bişeyler sallıyor demekki bende güvenip yaptım şimdi babamın sağlık güvencesinden düşersem ne yaparım pişman oldum şu siteye üye olduğuma offf ya of.

lüüütfeeen sadece çok iyi biliyorsanız burada birşeyler yazın yoksa bilmeyenler varsayımlara dayalı yazmasın

"5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir."

Bu maddeyi şu şekilde de yorumlayabilir miyiz arkadaşlar?
Örneğin, siz 6022 aylığı alıyordunuz. Kanuni yakınınızın sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığınızdan feragat ettiniz. Daha sonra yeniden aylık talebinde bulundunuz.

Önceden bu aylığa bağlanabilmek için zaten kanuni yakınınızın sağladığı sağlık hizmetlerinden değil, Yeşil Kartlı olmak veya sağlık yardımlarından faydalanmamak gerekiyordu. Daha önce SGK'da dosyanızın mevcut olduğunu ve bilgilerin sisteme işlenerek kayıt altına alındığını düşünürsek; "Ben tekrar 6022 aylığı almak istiyorum." dediğiniz ve başvurduğunuz zaman daha önce size ait olan bilgiler sistemde kayıtlı olduğu için yakınınız üzerinden sağlanan sağlık hizmetlerini SGK otomatik olarak kesecek ve sizi sağlık hizmetlerinden yararlandırmayacak. Yani 6022 aylığı bağlandığı an otomatik olarak sağlık yardımları kesilecek. Bunun için zaten SGK'nın sağlık hizmetlerinden yararlanmadığınıza dair bir belge istemesine gerek yok.

Dikkat edilirse SGK : "Sen sağlık hizmetinden yararlanmak için aylıktan feragat ettin. Ben senin aylığını bu hizmetten faydalandırmak için kestim. Sen yine aylık almak istiyorsun. Ben sana bu aylığı bağlarım fakat sağlık yardımını keserim. Zaten sistemimizde daha önceden dosyan ve kaydın var. Bunun için senden sağlık yardımı almadığına dair bir belge istemiyoruz. Çünkü buna gerek yok. Sistemimizde kayıtlı olduğu için birkaç işlemde aylığını tekrar bağlayacak, fakat sağlık hizmetini iptal edeceğiz." demek istemiş olabilir.

Siz sağlık yardımlarını yakınınız üzerinden değil yeşil kart alarak yapacaksınız.

İşe bir de bu açıdan bakmak lazım. "5.11" deki o cümle yuvarlak bir cümle olmuş. Tam olarak anlaşılabilir bir cümle değil.

Alemsin NCKZ:) Güzel mantık yürütmüşsün ama yasal açıdan hatalar mevcut bu mantıkta:)
Sana cevap verirken bu konuda tereddüt yaşayan tüm arkadaşlara da cevap vereyim:

1. Bakmakla yükümlü birey olarak sigortalı yakınınızın sağlık güvencesinden yararlanmanız, "2022 aylığı bağlanması gerekçesiyle" asla sgk tarafından sonlandırılamaz. Sgk, bakmakla yükümlü birey kapsamında yararlandığınız saglık hizmetlerini "2022 aylığı bağlandı gerekçesiyle" sonlandırır/keserse suç işler. Zaten böyle bir şeyi yapmaz/yapamaz.
Şuraya ilgili mevzuatı yazsam yine konuşup duracaksanız. O yüzden sgk'yı arayın sorun bakalım "yakınınızdan dolayı yararlandıgınız saglık güvencesini 2022 aylığı alıyor diye keseebilir mi?" Sağlık güvenceniz ancak bakmakla yükümlü olunan birey kapsamından çıkarsanız ya da yasada belirtilen şartlar olmaıdgında sonlandırılır.

Daha önce sgk'nın bilgi bankasında vatandaş sormuş: "2022 aylığına başvurursam yakınımın sağlık güvencesinden düşmeli miyim?
Bilgi bankasında şu cevap verilmiş vatandaşa: "Evet, düşmelisiniz. 2022 aylığından yararlananlar, yeşil karttan yararlanabilirler."
Hatta, yakınının sağlık güvencesinden yararlanmak isteyen vatandaş, yeşil kartta geçmek istemediğinden 2022 aylığını iptal ettirmek durumunda kalmış. Çünkü böyle yapmasını Bilgi bankasında bizzat sgk söylemiş. Gerçi bilgi bankasına gerek yok, telefon da açsanız bunu söyluyor. Fakat kamuda Allahtan memurun sözünün hükmü yok:)
Fakat sizler hakkınızı aramazsanız gücünüzü yasalardan almaz memurun sözüyle hareket ederseniz memurun sözü, son söz olabilir:9
Memurun sözünü değil yasal hükümleri kıstas alın lütfen!

Hazır mantıktan yola çıkmışken şimdi bir mantık da ben kurayım:)
sgk, niçin kendisi vatandaşın yakınından yararlandığı sağlık güvencesini kesmiyor da vatandaşa "yakınının sağlık güvencesini iptal ettir" diyor. Çünkü yasal olarak kendisi kesemez. Vatandaş da olayı bilmior kanıyor gidior tıpış tıpış yakınınından yararlandığı sağlık güvencesini iptal ettiriyor. Kanunun kendine verdiği haktan vatandaş kendi feragat ediyor. Yani vatandaş oyuna geliyor:) Gelmeyin oyuna kardeşim.
5510 sayılı Kanun 62. maddesi der ki:
"
[FONT=Tahoma]1. [/FONT][FONT=Tahoma]MADDE 62- [/FONT]
[FONT=Tahoma]Bu Kanun gereğince genel sağlık sigortasından sağlanacak sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlanmak, genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için bir hak, Kurum için ise bu hizmet ve hakların finansmanını sağlamak bir yükümlülüktür.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan genel sağlık sigortalısı ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlandırılır. "[/FONT]
[FONT=Tahoma]..[/FONT]

SGK bilgi bankasındaki vatandaşın sorularılarına verilen sorumsuzluk örneği cevapları ve sgk'nın bu konudaki tutumunu Bakan'a bir şekilde iletmiştim:
Şu şekilde yazmıştım (Konu ile ilgili kısmı kopyalıyorum sadece):

"...
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]gerekli şartları taşıdığı takdirde sigortalı anne babasının sağlık güvencesinden yararlanan özürlüler için bu bir haktır. 2022 ile ilgili Yönetmelikte muhtaçlıkla ilgili 5. maddede, Hak sahipliğinin tespiti ile ilgili 6. maddede, aylıktan faydalanamayacaklarla ilgili 8. maddede, aylıkların veya aylık farklarının kesilmesi ile ilgili 15. maddede yani kısacası 2022 aylık hak sahipliği ile ilgili tüm maddelerde “yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanamaz” diye bir hüküm yoktur.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Tek gerekçeleri eski Yönetmelikteki “…yeşil karttan yararlanırlar” ile ilgili madde. Şimdiki Yönetmelik 24. madde için bile yürürlükte olmasına rağmen eskisi geçerli diyebiliyorlar. Müdür böyle derse memurları siz düşünün.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yani İlgili Yönetmelik’in muayene ve tedavi ile ilgili tek maddesine dayanarak özürlüleri süründürüyorlar.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Yönetmelik’e göre bu aylıklardan faydalananlar sigortalı olamazlar. İsteğe bağlı prim yatıramazlar, genel sağlık sigortası primi yatıramazlar. Dolayısıyla yeşil kart ödeme güçlüğü çeken bu vatandaşlar için bir kolaylık bir tercih. Sağlık güvencesi olmayan muhtaç vatandaşlar için bir çözüm. Dolayısıyla Yönetmelikte bu şekilde muayene ve tedavi için bir yol gösterilmesi yerinde tabi. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Ama muhtaç olup da anne babasının sağlık güvencesinden yararlananlar da var. Nitekim onlara aylık bağlanıyor.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Burada red gerekçesi “yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanıyor olması” olamaz. İlgili Yönetmelik esaslarına göre yapılan bir muhtaçlık sorgulaması sonucunda ancak muhtaç bulunmazlarsa ve yine aynı Yönetmelik esaslarına göre aylık hak sahibi değillerse aylık başvuruları reddedilir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Bu işin içinde olan biri olarak mevzuata uygun hareket edilmesini, memurların ve tüm birimlerin bilgilendirilmesini, ilçe idarelerinde uygulamaların değişiklik göstermemesini bütünlük içinde harket edilmesini, uygulama klavuzunun yayınlanmasını istiyoruz. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]...[/SIZE][/FONT]

Son olarak da lütfen ilgili mercilere yazarken sorularınızı dikkatli sorun:)
1. 2022 aylığı alanlar yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanabilir mi? diye sormayın:) Size cevap olarak hemen "hayır, yeşil karttan yararlanırlar" diye bir cevap verilir. (memur bu soruya aynı rutin cevabı veriyor hep.)
Doğru soru şu şekilde olmalı: Yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanmak, 2022 aylığı almaya engel midir? Engelse yasal dayanağı nedir?
Ki bu konuda yani yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanmanın 2022 aylığı almaya engel olduğu konusunda hiçbir yasal hüküm yok:)
Cevap veremezler, veriyorlarsa atıyolardır memurlar, yazılı cevap isteyin:)

merhaba kalem hanım yanı şimdi eşimin sgk yararlanmam 2022 etkilermi etkilemezmi

çok güzel bilgiler gerçekdende teşekkür ederiz ama ben başvurmak istedim başvurdurmadılar bile bu nasıl oluyor hani söz vardır kapı gibi maddelerimiz ve yasalarda da var ama sanki adam kendi cebinden vericekmiş gibi kabul etmiyor bu nasıl oluyor ya bilinçsiz ve hiçbirşeyden haberi yok insanları gelip nasıl memur yapıyorlar devlet iş verdiği bu insanların bilgisini denetlemiyor mu öğretmenlerin bile bilgisini kontrol edip kpss ye tabi tutuyorlarsa o zaman her sene bunlarında yasa bilgilerini denetlesinler ve insanlara gelip neden yanlış bilgi veriyorlar şimdi ben nasıl gidip tekrar doğru şekilde başvura bilirim çünkü geri çevirdiler 2. gidişimde ve nasıl doğru başvurabilirim bilgisi olanlardan yardımcı olurlarsa çok sevinirim birde bir soru daha var aklımda benim üzerime araba kayıtlı vergi indiriminden muaf oluyor engellinin üzerine kayıtlı olunca bu bir sorun oluşturur mu? yani bunu bahane edip vermiyoruz diye bilirler mi ?

ÇÖZÜM

6 Kasım 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27751
65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ​
TÜRK VATANDAŞLARI İLE ÖZÜRLÜ VE MUHTAÇ TÜRK​
VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI​
HAKKINDA YÖNETMELİK​

Muayene ve tedavi
MADDE 24 – (1) 2 nci maddenin birincifıkrasının (ç) ve (d) bendlerine göre aylık veya aylık farkı ödenenler hariç, kendilerine aylık bağlananlar ile 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki 18 yaşından küçük özürlülerin sağlık giderleri, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında karşılanır.

Genel sağlık sigortalısı sayılanlar
MADDE 60- (Değişik: 17/4/2008-5754/38 md.)
c) Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerine göre sigortalı sayılmayanlardan;
3) 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik ……….

ç) Sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde, kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını olanları, (hariç)

d) Sosyal güvenlik kurumlarından yetim olarak aylık veya gelir almakta olan çocuklardan özürlü olanların aldıkları aylık veya gelir toplamı tutarları özürlülük oranlarına göre bu Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanları, (hariç)

a) 65 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan ve 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olan Türk vatandaşlarını, (dahil)

b) 7 nci maddenin ikinci fıkrasının (a) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan ve her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge
rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları, (dahil)

c) 7 nci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan ve 18 yaşını doldurmuş bulunan özürlülerden; kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan ve her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile
çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları, (dahil)

Muayene ve tedavide geçiş süreci
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 24 üncü madde uyarınca sağlanacak muayene ve tedavi işlemlerine ilişkin olarak, 18/6/1992 tarihli ve 3816 sayılı Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Yeşil Kart Verilerek Devlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında sağlık yardımı yapılan kişilerin Kurum tarafından devralınacağı tarihe kadar haklarında 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi hükümleri uygulanmaz. Bu süre içerisinde haklarında 3816 sayılı Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanmaya devam edilir.​

Biraz uzun oldu ama, iş biraz daha büyüdü ve çözer gibi oluyoruz. Şimdi benim bu maddeleri incelediğimde 01.12.2010 tarihinden önce 2022 aylığı alanlar ve yeşilkartla sağlık hizmeti alanlar (kurum tarafından devralınacağı tarihe kadar) sağlık hizmetlerini yeşilkartla almaya devam edecekler.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 01.12.2010 tarihinden itibaren yukarıdaki (a), (b), (c) bentlerinde belirtilen duruma uygun yeni aylık bağlanacaklar direkt olarak genel sağlık sigortalı olacaklar.

İşte bu yüzden şu bizim : 5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir."
cümlesinden şunu anlıyorum :

01.12.2010 tarihinden önce kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat eden kimse, yeniden aylık için başvuruda bulunması halinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi hükümlerine tabi olacağından artık kendisinden böyle bir belge istemeye ihtiyaç duyulmayacaktır.

yonetmeliklerden yazdıklarından ben bişi anlamadım kusura bakma:) anlıyacağımız şkilde yazarmısın lütfen.babam emekli bagkurlu ve ben onun adına bagkurluyum.2022 almama engelmi değilmi ?

[FONT=Arial]31.05.2006 - 5510 Sayılı Kanun[/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][FONT=Arial]Genel sağlık sigortalısı sayılanlar [/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][FONT=Arial]MADDE 60- (Değişik: 17/4/2008-5754[/FONT]/38 md.) [/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]c) Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerine göre sigortalı sayılmayanlardan;[/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]3) 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,[/FONT]

[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]Genel sağlık sigortalılığının başlangıcı, bildirimi ve tescili[/FONT]

[FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT]MADDE 61- [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT]Genel sağlık sigortalılığı başlangıcının tespiti ve tescil işlemleri aşağıdaki hükümlere göre yürütülür. [/FONT]

[FONT=TimesNewRomanPSMT]60 ıncı maddenin birinci fıkrasının;[/FONT]
[FONT=TimesNewRomanPSMT]a) (a) ve (b) bentlerinde sayılanlar; sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı olarak tescil edildikleri tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı sayılır ve ayrıca bir bildirime gerek olmaksızın tescil edilmiş sayılır.[/FONT]

[FONT=TimesNewRomanPSMT]b) [/FONT][FONT=TimesNewRomanPS-BoldMT](Değişik: 17/4/2008-5754/39 md.) [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT](c) bendinde sayılanlardan; (1) numaralı alt bentte belirtilenler Kurumca tescil edildiği, (3), (4), (5), (6), (8), (9) ve (10) numaralı alt bentlerde belirtilenler ise aylığa hak kazandıkları tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı sayılır. [/FONT]

Kanununun bu maddeleri 01.07.2008 tarihinde yürürlüğe girmiş.

E MADEM 5510 sayılı kanuna göre, 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler, 2022 AYLIĞINA HAK KAZANDIKLARI TARİHTEN İTİBAREN GENEL SAĞLIK SİGORTALISI SAYILACAKLAR, BUNUN KANUNİ YAKINININ ÜZERİNDEN OLMASI VEYA OLMAMASI NEYİ DEĞİŞTİRİR Kİ. SİGORTALI ANNESİNİN, BABASININ, KIZININ, OĞLUNUN ÜZERİNDEN SAĞLIK YARDIMI ALANLAR 2022 AYLIĞI İÇİN BAŞVURDUKLARINDA KANUNİ YAKINI ÜZERİNDEN SAĞLIK YARDIMINI KESTİRSELER NE OLUR? YEŞİLKARTA YÖNLENDİRİLMELERİNİN MANASI NEDİR? Bu işi niye bu kadar zora koşuyorlar? Bu konuda maalesef kim kime dum duma. Adamlar kendileri bile bu konuyu çözememişler ki vatandaş ne yapsın.

Oturan Boğa, Kalem, Capricorn yanlış mı düşünüyorum. Kaçırdığım bir nokta mı var?
[/FONT][/FONT]

Arkadaşlar bu konuyla ilgili , çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığını aradım alo 170 i , ilgili kişi bu maaşı alamıyacağımı söyledi .. sebep olarakta engelli maaşında aranan kriterlerin en başında engellilik , ikinci olarakta muhtaçlık durumu aranır diyo , siz size bakmakla yükümlü birisi olduğu için muhtaç sayılmıyorsunuz dolayısıyla bu maaşı alamıyorsunu diyo , bende bu durumda olup alan arkadaşlarım olduğunu söylediğimde kurumların gözünden kaçmış onaylanmış kişiler olabilir onlarda araştırma yapıldığında bulunur ve yapılan ödemeler faiziyle geri istenir dedi .. kafam atacak geçecem yeşil karta ..

Jonjon senin durumun nedir? Özürlülük oranın nedir? Sigortan var mı? Yaşın? Mal varlığın? Gelirin? Gelirin yoksa evde yaşayanların toplam gelirleri? Sana bakmakla yükümlü kimsen varmı? Bütün bunları göz önünde bulundurarak 2022 maaşının bağlanmasına karar verirler. Bu konuda bilgi verebilir misin? Bir tanesinin bile eksik kalmaması lazım.

NCKZ;

ötv indirimiyle alınmış bi aracım var, hiç çalışmadım dolayısıyla sigorta girişim olmadı, pederin üzerinden bağkurluyum .. 2022 maaşımı almak için başvurduğumda malmüdürlüğündekiler ilk önce aracımı bahane ettiler, trafikten engelli aracı olduğuna ticari bir getirisi olmadığına dair belge aldık yine yok dediler,bunun üzerine benim pederde bir dilekçeyle bu aracı bana hibe ettiğini beyan etti araba mevzusunu öle hallettik, şimdiki sorun ise bağkurdan feragat edip yeşil karta geçmemi istiolar .. mesele bu ..

jon jon
yeşil karta geç yeşil kart sigortaya dönüşüceği söyleniyor, galiba 2012 yılında olması lazım

Arkadaşlar Sgk ' dan konuyla ilgili gelen yazılı cevap .. sanırım olmuyo .. anlıyanlar yorumlarsa sevinirim ..

5dtlyx.jpg

2022'den maaş alanlar sorgu yapılmadan yeşil kart alabiliyor ve 2022'den yararlananlar yeşil kartlı olmalı denilmekte, ben böyle anladım

Annemin sağlık güvencesinden yararlanıyorum. 2022 aylığı alabilir miyim?

hem annemin sağlık güvencesinden yaraaaarlanıp hemde 2022 mialacağım?

eygayli
annenin sağlık güvecesinden düş ve yeşil karta müracaat et, ardından 2022 için müracaat et.

alfa;
öleceğimi bilsem yeşilkarta geçmem:(:(

bu konuda net bi bilgi yokmu yani..?? benim ablam başvuru yaptı daha sonucu bile belli deil ama eniştemden dolayı sskdan yararlanıyor..diyelim ki maaş bağlandı daha sonra borç tahakk ettirilir mi ettirilmez mi ????

malesef bu durumda memurlar sorun yapabiliyor. Ancak yakın zamanda yeşil kartın yürürlükten kalkacağı ve genel sağlık sigortalılığı olunacağı söyleniyor inş doğrudur.

bakın bende babamın üzerinden sigortalıyım bur da yazılan yazılardan dolayı başvuru yaptım yaparken de bayağı zorlandım yapan memur hayır yapamam babanın üzerinden düşersin dedi tamam dedim kabul ediyorum yok yine yapmıyor hemen yan masada bi memur vardı ya sen yap reddederse kaymakamlık etsin dedi ve yaptırırken imza attırdığım hiç kimse engel olmadı tek o memur engellemeye çalıştı.martta yaptırdım nisanda ankaraya gitmiş evrak işlem de diyor valla korkuyorum babamın üzerinden düşerim diye ama burdaki yazılar bana umut verdi yaptırdım bekliyelim görelim bakalım ne olucak düşecek olursam maaşı iptal ettirip babamın sigortasına dönücem öle düşündüm.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt