Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Abilify Maintena İğne Kullanan var mı?

bende 10 mg kullanıyorum akşamları doğrusunu söylemek gerekirse ne bir etki nede bir yan etki yaşıyorum sadece doktor koruyucu olarak deniyelim dedi de ne gibi yan etkiler yaşıyorsunuz siz arkadaşlar?

eren_21
Aynen Bende de yan etki falan hiçbir etkisi olmadı.

MAYDONOZ
:D Evet hastalığım çok hafif Bugüne kadar 9 defa hastaneye yattm.

sayfren aynı etken madde 10 mg yükseltti ilacı.ama içimde çok huzursuzluk var sürekli ayağa kalkma ihtiyacı duyuyorum.

izmirdeki
hapını kullanırken bende de olmuştu ben ayakta da duramıyordum
sürekli hareket etme isteği vardı

@izmirdeki
hapını kullanırken bende de olmuştu ben ayakta da duramıyordum
sürekli hareket etme isteği vardı
YAN ETKİLER

[h=2]Ekstrapramidal motor bozukluklar[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• Kendinizi katı, ağır ve hareketsiz hissediyorsunuz.
  • Ruh haliniz kötüleşiyor.
  • Belki kötü görüyorsunuz.
  • Aşırı durumlarda yutkunma zorluğu çekiyorsunuz veya artık aşağı doğru bakamıyorsunuz.
[FONT=Arial]Bunların anlamı ve yapabilecekleriniz[/FONT]

• Bunlar genellikle terapinin başlangıcında ortaya çıkar.
  • Eski antipsikotiklerde daha sık ortaya çıkarlar.
  • Bir hekime başvurun.
  • En az iki haftalığına biperid retard yazdırın.
  • Hekiminizle doz azaltılışını veya antipsikotik ilacın değiştirilip değiştirilemeyeceğini görüşün.
[h=2]Akatizi (= Oturma veya ayakta durma huzursuzluğu)[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• Artık sakince oturamıyorsunuz ve ayakta duramıyorsunuz.
  • İçinizde bir huzursuzluk var.
  • İçinizden sürekli hareket etmek veya koşmak geliyor.

• Bakınız: Ekstrapramidal motorik bozukluklar
[h=2]Tardiv diskinezi (TD)[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• İstemsiz olarak ağzınızla çiğneme veya şapırtı hareketi yapıyorsunuz.
  • İstemsiz olarak bir veya birkaç organınız hareket ediyor.

• Bir hekime başvurun.
  • Hekiminizle doz azaltışı, antipsikotik ilaçların değiştirilmesi veya ek ilaçlar konusunda görüşün.
[h=2]Cinsel veya endokrin (hormonsal) bozukluklar[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• Cinsellik konusunda daha az isteğiniz var.
  • Cinsel bakımdan uyarılma ve orgazm olma konusunda sorunlarınız var.
  • Regl olmuyorsunuz.
  • Boşalamıyorsunuz.

• Bu sorunları açık biçimde dile getirmekten çekinmeyin!
  • Bunlar belirli antipsikotik ilaçlarda ve antidepresanlarda görülür.
  • Bir hekime başvurun.
  • Prolaktin seviyesini ölçtürün; ayrıca kadınsanız östrojen, erkekseniz testosteron seviyesini de ölçtürün.
  • Hekiminizle doz azaltışı, antipsikotik ilaçların değiştirilmesi veya ek ilaçlar konusunda görüşün.
[h=2]Kilo alma[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• Belirgin ölçüde daha iştahlısınız ve daha sık acıkıyorsunuz, genellikle tatlıları ve yağlı yiyecekleri canınız çekiyor.
  • Birdenbire eskiye oranla çok daha fazla yemek yemeye başladınız.
  • Kolay kolay kendinizi tok hissetmiyorsunuz.
  • Kısa sürede çok fazla kilo alıyorsunuz.

• Bu yan etkiler belirli antipsikotik ilaçlarda, belirli antidepresanlarda ve belirli faz profilaksilerinde ortaya çıkar; özellikle de bunlar birlikte alındığında.
  • Bir hekime başvurun.
  • Hekiminizle ilaçların değişip değişemeyeceğini konuşun.
  • Kendinize bir diyet programı yaptırın.
  • Özel antrenman programları hakkında bilgi alın.
  • Yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmeyi veya değiştirmeyi deneyin.
[h=2]Ruhsal yan etkiler[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• Konsantre olamıyorsunuz.
  • Kendinizi uykulu ve güçsüz hissediyorsunuz.
  • Çok uzun süre uyuyorsunuz.
  • Uzun süre dikkatli kalmakta zorlanıyorsunuz.
  • Hafızanızın kötüleştiği duygusuna kapılıyorsunuz.

• Bunların nedeni hastalık veya ilaçların yan etkisi olabilir.
  • Bir hekime başvurun.
  • Hekiminizle olası nedenleri araştırın.
  • Bir nöropsikolojik testin mümkün olup olmadığını sorun. Bu testte, bilişsel yetenekleriniz hakkındaki gözlemlerinizin çeşitli testlerle objektif hale getirilmesine çalışılır.
  • Hekiminizle ilaçların değişip değişemeyeceğini konuşun.
  • Özel alıştırma programları hakkında bilgi alın, örneğin CogPack veya meta bilişsel alıştırma.
[h=2]Vejetatif yan etkiler[/h][FONT=Arial]Nelere dikkat etmeliyim[/FONT]

• Başınız dönüyor.
  • Kalbiniz tekliyor veya aşırı güçlü atıyor.
  • Peklik çekiyorsunuz veya ishalsiniz.
  • Ağız kuruluğu veya salya akımı hissediyorsunuz.
  • Kötü uyuyorsunuz.
  • Eskisinden daha kötü gördüğünüzü hissediyorsunuz.

• Yan etkilerin çoğu başlangıçta ortaya çıkar ve sonradan kendiliğinden yok olur.
  • Bir hekime başvurun ve olası terapiler hakkında görüşün; örneğin ağız kuruluğuna karşı sakız, uyku bozukluklarına karşı uyku ilaçları ve benzerleri.

Kısacası BUNLAR [FONT=&quot]EKSTRAPİRAMİDAL YAN ETKİLER OLUYOR [/FONT]

arkadaşlar aslında ilaç çok iyi ama bende bu tip yan etki yaptı

@BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Hadiya bunu bilmiyordum :D sağol

perseküsyon

şizofreninin çeşidi çok önemli en kötüsü dezorganize şizofrenidir bizim memlekette bir dezorganize vardı dışarda yatardı üstü başı pislik içindeydi kat kat elbise giyerdi 6 kat elbise 6 kat pantolon giydigini gördüm leş gibiydi yakınları sahip çıkmadı 20 yıl düvar dibinde yatti en sonunda öldü kurtuldu adam allahın yanında bir iyiligimiz varmış benki paranoid tip şizofreni senki ayrışmamış şizofreniye yakalanmışız beterin beteri var:cool::cool::cool::cool::cool::cool:

@BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Aynen. Beterin beteri var.

evet sonradan bende öğrendim
aylık bir doz ve kalça
kendinde öyle yazıyor

bu ilacı kullanan arkadaşlar deneyimlerini yazabilir mi
yan etkileri ve yaşadıkları hakkında bilgi almak istiyorum
bu ilaca geçmeyi düşünüyorum

Bugün doktora gittim ve kullandığım ilaç olan invega dan dolayı konsantre olamadığımı geceleri uykularımın bölündüğünü ve yorgunluk- halsizlik hissettiğimi söyledim doktorda ABİLİFY önerdi 15 gün yarım doz 15 gün sonrada 10 MG kullanmaya başlayacağım.

Arkadaşlar ABİLİFY kullanan varmı? İnvegamı ABİLİFY mı? Birde abilify ın yan etkileri nelerdir?

Yoksa hiç başlamamalı mıyım?

Yok ben memurum zaten normal kadrodan girmiştim sonradan hasta oldum 3 yıldır hastayım

abilify yarım doz derken?
ben 400 mg iğne kullanıyorum hiç bi yn etkisni görmüyorum çok rahat. sadece genzime su kaçıyor sanki ..bird son zamanlar çok yoruluyorum ama bence bu abilify dan değil ketiapin den kaynaklanıyor ketiapin 12.5 mg kullanıyorum birde ara ara 25 mg a yükseltiyorum bugun çok yorgundum laboratuarda hiç çalışamadım

ahmet22

Yarım doz ABİLİFY derken 5 mg yarısını kast ettim cevabın için teşekkürler

Yani ABİLİFY a geçmemde sakınca yok. Bide yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği oluyormu?

bu oluyor ,ama dediğim gibi bu abilify den kaynaklanmıyor. çünkü daha önce bu ilacı kullandım ve genelde hiçbir yan etki yapmayan bi ilaç bu ama tabi bu kişiden kişiye değişebiliyor. 5 mg zaten çok az ben 400 mg iğne oluyorum aylık.

ama günlük 30 mg kullandığımda olmuştu. invega ile şahsım üzerinde karşılaştırlamaz derece daha iyi buluyorum abilify çünkü invega çok uyku yapıyor ,halsizlik yorgunluk ,fazla idrar atımı vs. oluyordu.

ahmet22 peki hastalıkla ilgili pozitif belirtiler oluyormu? Yani ilaç iyi geliyormu? Cinsel hayatınız nasıl?

Malum invega cinselliği olumsuz yönde etkiliyor

ahmet22

iğne formunu mu kullanıhyorsunuz?
ne zamandır yaptırıyorsunuz ve gördüğünüz yan etkiler neler

mmmy1983

Merhaba mmmy1983, nasılsın?
Abilify benim en memnun kaldığım ilaç.. Onu soruyorsan hatta abilify kullansam da kullanmasamda aynı diyebileceğim bir ilaç...

Ketiapin in yan etkileri var ama...
Ya belki ketiapinden dogmatile geçerim çok hafif doz kullanmak mümkünse. Dr tamam Bi biraz sadece iğne ile devam edelim dedi ama ailem izin vermiyor her gün ilaç kullanacaksın diyor.

Haci ailem hemen hemen hiç okumamış ondan artık okumayı bıraksam mı diyorum hocam bana tübitak bursu verecekmiş 2000 lira civarı ama ailemin eğitim durumu hergün köre kırmızıyı nasıl anlatırım a yol açıyor. Cahil insan varya benim gördüğüm en anlamaz insan tipi 6 yıldır ailemin yanında neler çektim Bi Allah bilir.

Ve onlarla yaşamak zorundayım...

ınvega 6mg kullanıyorum kişiden kişiye değişir yan etkileri ilaçların doktorun ne önerdiyse onu iç

dogmatil ağır bir ilaçtır
ketiapin çok yan etki yapmaz

hocam ketiapin de çok ağır ..bende göz kuruluğu ve gözde yanma da oluyor son zamanlar. artık göz kuruluğu yapmayan bir uyku yapıcı ilaç bulmaları lazım bunların. dogmatil kullanmıştım lisede emin misin ağır olduğuna ben bakıcam eğer çok küçük dozları varsa kullanmayı düşünüyorum ben. ketiapinle laboratuarda hiç çalışamıyorum geçmek bilmeyen bir yorgunluk bir baş ağrısı artık dayanamıyorum ketiapine nerdeyse.

bide şey sorucam ben haftaiçi hergün laboratuarda oluyorum. aceba toplum ruh sağlığı merkezleri akşam 5 ten sonrada hizmet veriyorlar mı iğnemi yaptırmak için sordum hoca izin vermez her zaman gitmeme.

ahmet22

bende bir ara ketiapin kullandım bu saydıklarını yapmadı ve çok güzel uyuttu
evet sabahları bazen yüksek dozlarda baş ağrısı yapıyor ve sersemlikde cabası.birazda yorgunluk ama günün ilerleyen saatlerinde geçiyordu
dogmatili askere giderken kullandım bana yaramamaıştı.
bildiğim kadarıyla eski nesil bir ilaç
eski nesil ilaçların yan etkileri daha fazla.

ben soruma henüz tam anlamıyla cevap alamadım
abilify iğne ne zamandır kullanıyorsun ve ilk gördüğün yan etikiler nelerdi
uykusuzluk yapıyor mu

senin soruna gelirsek bildiğim kadarıyla beşte kapanıyor ben hiç gitmedim ama resmi kurum
iğnenin e reçete ile birlilkte devlet hastanelerinin acillerinde yaptırabilirsin
3 tl mi 5 tl mi ne yansır hesabına

mmmy1983 biz bunu konuşmuştuk aslında önceden ama tekrar yazayım.
evet abilify iğne kullanıyorum (400 mg,aylık) üç defa yaptırdım. 4. defa olacak bu defa , valla bu ilaçtan gözlemlediğim bi yan etki yok. ben genel olarak uykusuz bi insan olduğumdan uykuszluk var ama bu da abilifyden kaynaklanıyor diyemem bende genel olarak insomnia var.
genelde ilaç almasam ve uykuya daldıktan sonra bir sinek vızıltısyla bile 4 saat geçmişse uyanabilirm.

yani abilify ın gördüğüm hiçbir yan etkisi yok. ama önceden de konuştuğumuz gibi, kişiden kişiye tepkiler değişiyor. bende invega çok problem olmuştu. sadece 3 mg bile baya bi uyku,yorgunluk konsantrasyon bozukluğu ,yerinde duramama ,kıvranma vs yapmıştı.

üni hastanesi acilinde yaptırmayı düşünüyorum ben..

ama toplum ruh sağlığındaki hemşire gel burda yaptır demişti sadece ona takıldım

ahmet22

uni hastenelerinde daha fazla para kesliyor diye biliyorum
normal beşse orası 10 alır bir iğne için

izin alabiliyorsan en güzeli aile sağlığı merkezleri yoksa devlet hastaneleri

verdiğin bilgiler için teşekkürler
haziranda doktorumla randevum var kendisi ilerleyen zamanlarda seni geçirmeyi düşünüyorum demişti
ilacı merak ediyor biraz da korkuyorum
bazı yan etkiler olsada xeplion la yani senin ilacın iğne formuyla iyi oldum

bozulsun istemiyorum

mmmy1983

eğer xeplion dan abilify geçişi doktorun önermediyse , sen geçmek istiyorum dediysen bence xeplionda kal , çünkü her bünyede farklı etki yapıyor. bende abilify hiçbi etki yapmıyor ama ben bir kız görmüştüm ünide o bana onun sanırım 30 mg tablet kullanıyordu bana çok uyutuyor çalışamıyorum demişti. sendede yorgunluk ,uyku vs yapabilir ki fazla dozu muhtemelen daha çok yapabilir.

ben mesela invega nın 3 mg ile öküz gibi uyuyordum :) şimdi bunun iğne formunu kulansam kimbilir belki bayılırım bi dahada ayılmam. allah muhafaza yani etkisi herkeste aynı olmuyor. sonra tosyaya bulgura giderken eldeki pilavdan olma. allah muhafaza sağlık çok farklı bi konu gerçekten küçük bir değişme büyük bi fark yapıyor...

sağlıkla kal.

Son düzenleme:
Bakalım bugün yeni başladım ABİLİFY ile invegayı bir arada kullanıyorum. ABİLİFY 2,5mg invega 6 ileriki günlerde kademeli olarak invegayı azaltıp ABİLİFY ı 10 mg çıkartacağım bu bir ay sürecek. Umarım risperdal deki gibi akatizi meydana gelmez.

Naptınız bu ilaca geçtiniz mi?
Ben dün başladım. Kalçama yaptilar. Kalçamda hala ağrı var vurulan bölgede.herhangi bi değişiklik yok şu anda psikolojik olarak.sizde durum nasıl?

mmmy1983 bence bunu kullanma. xeplion sende iyi seyrediyor abilify ise anladığım kadarıyla bazı hastalarda (sende) uyku felan yapıyor yani başka yan etkileri de var anladığım kadarıyla bence sen xepliona devam et.

ben kullanıyorum çok memnunum hiç bir yan etkisi yok ama bence sen kullanma.(ben memnunum derken yan etkisi yok anlamında) ama sen bilirsin niye xeplionu bırakıyorsun ki?

Üst Alt