Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağır psikolojik sorunlarım var. Askerden muaf olabilir miyim?

Kopuk17

Merhaba A dilimi bildiğim kadarıyla askerliğe elverişli demek heyete sevk ettimi yoksa bu kağıdı askerlik şb götürünmün dedi.
Karara isterseniz askerlik şb üzerinden 30 gün içinde itiraz edebilirsiniz.

kara duman çok sağol abim.birkaç ay sonra girip bakarım o zaman askerlik durum belgesine.Allah benim durumumda olanların yardımcısı olsun.bu forumu okuyan arkadaşlarda psikolojik sıkıntıları varsa kesinlikle gitmeden halletsinler.Askerde rezil olursunuz perişan ederler sizi.O yüzden gitmeden durumunuzu belirtin.Hepiniz Kalın sağlıcakla.Kara duman abim sana ne kadar teşekkür etsem azdır tekrardan hakkını helal et çok yardımcı oldun bana bu süreçte.Diger yardımcı olan oguzhan abimede çok teşekkür ediyorum.Sonunda psikolojimi alt üst eden askerlikten kurtuldum.Bundan sonraki hayatıma odaklanacagım inşallah.

kara duman abi şimdi baktımda askerlik durum belgemdeki yazı değişmiş Mart 2023e kadar askerlik ile ilişiği yoktur yazıyor.Muaf falan yazmamışlar acaba MSB onayından sonramı yazıcaklar?Bide askerlik durum belgesi değiştiğinde askerlikten muaf tutulmuştur diye mi yazıyor abi?

Nacres
Evet belgelerin ankarada onay sürecine girmiş demek o tarih bir süre o tarih kalır sonra ASKERLİK YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR YAZAR.

kara duman Muaf olunca Askerlik yükümlülüğü yoktur yazıyor yani dogrumudur abi.Muaf olmuştur veya şu sebepten muaf tutulmuştur yazmaz degil mi abi

Yok muaf diye yazmıyor dediğim şekilde yazıyor sebebide yazmıyor oğlumun inde öyle çünkü.
Ama tsk sağlık raporu kısımında sebeb yazıyor tabiki.

OturanBoğa abi ben 10-15 gün önce muaf oldum.Şuan MSB pnayı bekliyorum.Benimkinin onaylanmama ihtimali varmı bu konuyu okuyunca korktum abi tekrardan

OğuzHan112 abi bir tane konuda okudum arkadaşın raporunu MSB onaylamamış.Banada aynısı olur tekrar çagırırlar diye korkuyorum abi.Sürekli kafamda takıntı oluyor ya MSB onaylamazsa tekrar çağırırlarsa diye içten içe korku sarıyor abi beni.Lütfen beni bir aydınlat

F.43.2 uyum bozukluğundan muaf oldum ne zaman MSB onaylar?

Arkadaşlar ben daha önce konu açmıştım fakat kaç gündür yatamıyorum evde uykular haram oldu.Bir tane forumda konu okudum.Çocuk f 43.2 den çürük almış fakat MSB onaylamamış tekrardan hastaneye kontrole göndermiş.Böyle birşey söz konusu olur mu? MSB'nin Onaylamaması söz konusu mudur böyle birşey olabilir mi çok korkuyorum

Elverişsiz kararı verilmiş askerlikle bir ilişkin yok artık.
Tedavi olman gerekiyor, boşuna kendini bunaltıyorsun.
Nacres

Sağol abi bir an önce MSB onaylasın şu askerlik durum belgesinde muaf yazsın istiyorum.biliyorum artık muaf oldugumu ama askeriyede yaşadıgım şeyleri atlatmak kolay olmuyor.Allah razı olsun abi senden 1 ay içinde onaylanır inşallah.Benimde tamamen takıntılarım korkularım kaybolur tamamen inşallah.Bide abi bu engelli raporu alma konusunda çok kararsızım iyi mi olur kötü mü olur diye bu konuda ne söylersin bana abi?
OğuzHan112 mesela şuan uyum bozukluğundan muaf oldum ya abi ben.Zabıta falan olabilirmiyim.Veya Devlet memuru olabilirmiyim diye sorsam daha dogru olur.Engelli raporu çıkarırsam güvenlik ile ilgili işlere giremem.ama o engelli raporununda ayrıcalıkları varmış.Bana engelli raporu verirler mi onuda bilmiyorum ama çogu forumdaki abiler alırsın dedi.

Askeriyenin vermiş olduğu "Elverişsiz raporu" Engelli raporu almak için hiç bir önem arz etmez.
Etkili olmaz yani.

Anksiyete bozukluk için engelli raporu almanız imkansız gibi bir şey, söylentilere bakmayın siz.

En az bir yıl veya daha fazla düzenli tedavi almanız gerekir, alacağınız puan %25

Diğer,
Memur olur yada olamaz bununla ilgili net bilgim yok.bildiğim kadar Anksiyete bozukluk ve elverişsiz raporu memur olmanıza engel değil.

Şuan için önemli olan tedavi olmanız, anksiyete ve obsesyonlar'dan kurtulmanız gerekir,yoksa biri biter diğeri başlar.
Nacres

OğuzHan112 sağol abi randevu bulamıyorum psikiyatriye gidicem sürekli randevular dolu.Şuan anksiyete tavan yapmış durumda ikide bir e devlete girip askerlik durum belgesine bakıyorum onaylandımı diye.içimde hâlâ korku var onaylamazlarda beni askere tekrar çağırırlar diye Allah korusun.İnşallah tedaviye en yakın zamanda başlıca uygun randevu bulduğum zaman.Bide inşallah hemen onaylar şu raporu msb

cem_beyy ben bu şekilde askere gittim çok ciddi rahatsızlıklar yaşadım.sonra psikiyatriden 2 kez hava değişimi aldım üçüncüsünde muafiyet verildi.Bir rahatsızlığın varsa kesinlikle askere gitmeden önce söyle.askeriyeye girdikten sonra kimse gözünün yaşına bakmıyor.süründürürler muaf raporunu alana kadar.bende vatan millet Sakarya diye gittim kafayı sıyırmama ramak kala muafiyet aldım.2 hafta oldu eve geleli hâlâ askerlik psikolojisinden kurtulamadı.orada yaşadığım şeyler çok ağırdı.O yüzden gitmeden önce muafiyet alabiliyorsan al.yoksa askerde kimse sana inanmıyor

Banada erteleme verirler mi acaba bende de yaygın anksiyete bozukluğu var günde 3 tane ilaç kullanıyorum

cem_beyy bunu doktorunla konuşsan daha sağlıklı olur kardeşim
OğuzHan112 abi bir gün öncesine kadar TSK sağlık kurulu sekmesine tıkladıgımda raporum gözüküyordu.şimdi bugün girip baktıgımda raporum gözükmüyor.Tsk sağlık kurulu raporu bulunmamaktadır diyor abi.Bu ne anlama geliyor neden e devlette sistem üzerinden raporum silinmiş acaba

kara duman abi bir gün öncesine kadar TSK sağlık kurulu sekmesine tıkladıgımda raporum gözüküyordu.şimdi bugün girip baktıgımda raporum gözükmüyor.Tsk sağlık kurulu raporu bulunmamaktadır diyor abi.Bu ne anlama geliyor neden e devlette sistem üzerinden raporum silinmiş acaba
Sardonyx35 askeriyede bunalıma girdim.Uyku uyuyamıyordum yemek yiyemiyordum.

kara duman abi sigortalı işe girebilirim degil mi şuan ? Bide sigortalı işe girersem MSB şöyle düşünebilir diye korkuyorum bu adam iyileşmiş işe bile girmiş diye düşünüp raporu onaylamaz diye korkuyorum

Nacres dostum ayni şeyleri bizde yaşadık öncelikle sakin kal raporun 1 yada 2 aya onaylanir geri dönme dediğin durumda eger teknik bir hata varsa hastaneye düzeltin diye geri gönderiyorlar. Yani msb bana inanmiyor vs diye düşünme artık muafsin sen. Tedavine başla maddi durumun iyiyse özele git dvelet hastaneisni bekleme.
Sigortali iş konusu ise raporun onaylandiktan sonra seni sistemden düşücekler sigortan eski haline gelecektir.
Güvenlik / silahli memur vs olamazsin ama diğer memuriyetlerde asla sorun olmaz. Normal bi özel işletmeyede detay vermezsin muaf olduğuna dair girer çalışırsın. Tahminimce 1 aya rapor onaylanir.

Msb raporu sadece teknik yönden inceleyecektir senin tedavi aşamanı hastane yaptı zaten. Biz de korkuyorduk acaba geri çağırırlar mi diye sonra acaba iş bulur muyuz diye. Raporu düşünme kendini toparladiktan sonra iş hayatina atıl. İşverene askerligin her detayını anlatmak zorunda değilsin. Yaptım de geç ya da sağlık sebebiylr muafim de unutma seninde bir özel hayatin özelin var.

Nacres dostum ayni şeyleri bizde yaşadık öncelikle sakin kal raporun 1 yada 2 aya onaylanir geri dönme dediğin durumda eger teknik bir hata varsa hastaneye düzeltin diye geri gönderiyorlar. Yani msb bana inanmiyor vs diye düşünme artık muafsin sen. Tedavine başla maddi durumun iyiyse özele git dvelet hastaneisni bekleme.
Sigortali iş konusu ise raporun onaylandiktan sonra seni sistemden düşücekler sigortan eski haline gelecektir.
Güvenlik / silahli memur vs olamazsin ama diğer memuriyetlerde asla sorun olmaz. Normal bi özel işletmeyede detay vermezsin muaf olduğuna dair girer çalışırsın. Tahminimce 1 aya rapor onaylanir.

Msb raporu sadece teknik yönden inceleyecektir senin tedavi aşamanı hastane yaptı zaten. Biz de korkuyorduk acaba geri çağırırlar mi diye sonra acaba iş bulur muyuz diye. Raporu düşünme kendini toparladiktan sonra iş hayatina atıl. İşverene askerligin her detayını anlatmak zorunda değilsin. Yaptım de geç ya da sağlık sebebiylr muafim de unutma seninde bir özel hayatin özelin var.

Hocam bende de yaygın anksiyete bozukluğu var ilaç tedavisi görüyorum ama benimde askerliği ertelerler mi acaba?

F0be sağol abi korkuyorum işte elimde olan birşey degil.inşallah 1 ay içinde onaylanır.msb onaylamaz diye korkuyorum sadece ama dedigin gibi artık muafım onaylanmama gibi bir durum söz konusu olmaz abi Allah'ın izniyle

F43.2 Uyum bozukluğundan 15 gün hava değişimi aldım
Yakınması:askeri ortamlarda sıkıntı,gerginlik,bunalım
Geliş ruhsal muayenesi:ayakta ve yaşında görünümde,çevresine ilgisi azalmış,giyiniş ve tuvaletine özeni iyi,mizacı sıkıntılı,sosyabilitesi beklentili,konuşma ve ses tonu kaygılı,mimik ve jestleri sıkıntı ifade eder tarzda, hareketleri huzursuz,uyku azalmış,iştah azalmış,bilinç açık,yönelim tam,algı tabii,düşünce akışı normal olup amaca varıyor.Düşünce içerigi sosyal-ailesel sorunları ile birlikte askerligi uyum sorunları üzerine yoğunlaşmış.dikkat normal,bellek normal,nesnel ve öznel yargı tam,zeka normal düzeyde,duygulanım anksiyete tarzında bozulmuş,davranışları gözleme göre psikomotor aktivitesi normal olup askeri işlevselligi azalmıştır.
Tanı:F43.2 Uyum bozukluğu
Karar:C/17 15 gün hava değişimi uygundur
Abilerim arkadaşlarım bana yardım edin.Askerligimi yapacak durumda degilim çok ama çok kötüyüm.Bana Akıl fikir verin lütfen yardımcı olun.Aglamaktan yoruldum artık.
OğuzHan112 abi bir yardımcı olabilirmisin

En az 3 kere hava değişimi alıp düzelemedikten sonra çürük verirler askere gittikten sonra çürük raporu alması zorlaşıyor

+hava iznini aldıktan sonra evine döndüğünde çürük alamazsın illaki gittiğin askerliğin seni sevk ettiği hastane olması lazım.

mesela evine hava iznine döndüğünde çürük almaya kalkarsan senden kıta anket formu(bunun içinde senin komutanının yazdığı senin hakkındaki değerlendirmeler yer alıyor.Mesela nöbet tutuyor mu veya düzenli emirlere uyuyor mu gibi)isticekler kendi birliğinden onu askeriye dışına teslim etmiyorlar o sorunu ben kendim böyle yaşadım.

Rapor verildikten 1 ay sonra onayladi. Seninkide en geç 2 aya onaylanir büyük ihtimalle 1 aya onaylanir.
Dediğim gibi MSB sadece teknik kısmına bakar zaten 2 kere hava değişimi vs almışsın senin muayenen falan hastane tarafından halledilmistir. MSB raporda hata var mi kodlar doğru yazılmış mi diye bakar. Sen bundan sonra önüne bak tedavini al iş güce odaklan

Üst Alt