Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağır psikolojik sorunlarım var. Askerden muaf olabilir miyim?

F0be

Hocam bende de yaygın anksiyete bozukluğu var ilaç tedavisi görüyorum benim durumum askerlik ertelemeye müsait midir acaba?

F0be peki askerlik durum belgende tam olarak ne yazıyor şuan abi.muaf olmuştur mu yazıyor yoksa askerlik yükümlülüğü yoktur mu yazıyor.Bu arada çok sağol bilgilendirmen için abi Allah razı olsun içime su serptin.

Nacres aşağıda kimli yazılı yükümlü askerlikten muaf tutulmuştur yazıyor sadece

F0be sagol abim Allah razı olsun.Aklımda soru işareti kalmadı artık.inşallah 1 ay içinde onaylanırda bende tamamen rahat ederim.Bide abi sana msbden eve kağıt geldimi ? Geldiyse o kagıtta ne yazıyor onuda merak ediyorum

Nacres evet geldi sana haataneden kağıt verdiler mi bilmiyorumda işte onu ln aynısını veriyorlar terhis belgesi ve rapor onaylanmıştır şeklinde toplam 3 kağıt oluyor.

F0be evet hastaneden rapor vermişlerdi bana şuan bende o rapor.demek 3 tane kağıt oluyor -terhis belgesi -onay kagıdı -ve rapor kagıdı olarak 3 kagıt gelicek demek eyvallah abi sağolasın.
F0be abi engelli raporu falan çıkarmayı düşündün mü ? Bu konudada bilgi birikimininden faydalanmak isterim abi beni bir bilgilendir sana zahmet

Nacres valla hic düşünmedim çünkü anksiyete vs için kolay kolay vermezler hem gerekte duymadım kendimi o derece hasta hissetmiyorum diye.

OğuzHan112 abi ben askerdeyken acemiden ustaya geçerken 3 gün dagıtım izni kullanmıştım.Bu süre zarfında cimer üzerinden MSB ye sağlık sorunumu yazdım.Kezâ muaf olmamda cimere yazdıgım yazının etkisinin oldugunuda düşünüyorum.Neyse abi muaf olduktan sonra geçmişe dair şeyleri unutmak istiyorum hâliyle.Bu yüzden cimere yazdıgım istegimi iptal ettirmek istedim.Bunun için cimere yazdığım şeylerin silinmesini talep ettim fakat silmediler.Cimer bana aynen şunu göndermiş;
5690 sayılı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Yönetmeliğinin "Başvuruların değerlendirmeye alınmaması ve arşivlenmesi" başlıklı 9'ncu maddesinde yer alan "CİMER'e yapılan bir başvurunun geri alınması ya da değerlendirmeye alınmaması talebi, ancak bu başvuruya yönelik işlemler sonuçlanmamış olması şartıyla istenebilir. Konusu itibariyle geçerliliği kalmayan başvurular için geri alma ya da değerlendirmeye alınmama talebinde bulunulamaz." hükmü uyarınca talebinizin karşılanamadığı hususu bilgilerinize sunulur.
Diye yazı göndermiş yani kısacası cimere yazdıgım şeyleri silmemişler.Ben bunların silinmesini istiyorum abi ve en dogal hakkım.sonuçta sonuçlanmış bitmiş şeyler.cimerde kayıtlı durmasının hiçbir anlamı yok neden silmediler çok saçma.Varmı abi önerebilecegin bir yol ?

OturanBoğa kara duman abi ben askerdeyken acemiden ustaya geçerken 3 gün dagıtım izni kullanmıştım.Bu süre zarfında cimer üzerinden MSB ye sağlık sorunumu yazdım.Kezâ muaf olmamda cimere yazdıgım yazının etkisinin oldugunuda düşünüyorum.Neyse abi muaf olduktan sonra geçmişe dair şeyleri unutmak istiyorum hâliyle.Bu yüzden cimere yazdıgım istegimi iptal ettirmek istedim.Bunun için cimere yazdığım şeylerin silinmesini talep ettim fakat silmediler.Cimer bana aynen şunu göndermiş;
5690 sayılı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Yönetmeliğinin "Başvuruların değerlendirmeye alınmaması ve arşivlenmesi" başlıklı 9'ncu maddesinde yer alan "CİMER'e yapılan bir başvurunun geri alınması ya da değerlendirmeye alınmaması talebi, ancak bu başvuruya yönelik işlemler sonuçlanmamış olması şartıyla istenebilir. Konusu itibariyle geçerliliği kalmayan başvurular için geri alma ya da değerlendirmeye alınmama talebinde bulunulamaz." hükmü uyarınca talebinizin karşılanamadığı hususu bilgilerinize sunulur.
Diye yazı göndermiş yani kısacası cimere yazdıgım şeyleri silmemişler.Ben bunların silinmesini istiyorum abi ve en dogal hakkım.sonuçta sonuçlanmış bitmiş şeyler.cimerde kayıtlı durmasının hiçbir anlamı yok neden silmediler çok saçma.Varmı abi önerebilecegin bir yol ?

Nacres
Her şeye çok takılıyorsun muaf almanla cimere şikayetinin hiç alakası olduğunu zannetmiyorum ki olsa ne olur ortada şuç olan bir şey yok muaf almışsın ne orayı burayı karıştırıyorsun.
SENİN CİDDİ ŞEKİLDE ACİL TEDAVİ OLMAN LAZIM DAHA ÖNCEDE YAZDIM HAYAT BÖYLE GEÇMEZ BU ŞEKİL YAVAŞ YAVAŞ KENDİNİ ÖLDÜRÜYORSUN.

kara duman dün psikiyatriye gittim abi ilaç yazdırdım 3 tane.abi cimerle muaf almanın bir alakası tabiki yoktur ama o cimere yazdıgım yazı bölük komutanına kadar ulaştı.hatta cimere yazdıgım yazı yüzünden komutan tarafından darp edilmişti sözlü olarak.Şimdi cimerdeki yazdığım yazıyı sildirmenin amacı sadece geçmişe dönük bana yaşadıklarımı hatırlatan herşeyi silmek.mesela askerden getirdim bütün üstümü çöpe attım.bana askeriyeye hatırlatan herşeyi çöpe atıyorum.Çünkü askeriyede çok çok zor zamanlar geçirdim abi.Bir ben bir Allah bilir neler yaşadıgımı

OğuzHan112

Hocam ben 3 kere sol akciğer sönmesi geçirdim tüp-ameliyat-tüp yapıldı geçen sene askerlikten erteleme aldım. Bugün doktor madde 51/A'dan elverişli raporu verdi ben madde 49 cerrahi tüp torakostomi hariç cerrahi tedaviye rağmen nüks eden pnömotorakslar'dan muaf beklerken. İtiraz ettim karar değişir mi ? Bana diyor ki ameliyat sonrası tekrar niye ameliyat olsaydı muaf olacaktın ne alakası var ben anlamadım.

kara duman oglun nasıl abi iyi durumdadır inşallah.tedavisi nasıl ilerliyor.

Bazen iyi bazen kötü orta halli gidiyor çok şükür.
Teşekkürler sorduğun için
Şizofren çok uzun vadeli genelde de ömür boyu tedavi isteyen rahatsızlık onun için çoook sabırlı olmak gerekiyor hem hastaya hem çevresindekilere için çok zor durumlar.
Sende kesinlikle tedavini aksatma daha iyisini bulana kadar ilaçlar ve manevi destekten başka çözüm yok.

kara duman her namazdan sonra oglun için dua edicem abi.Senin için ve ailen içinde.Allah yardımcın olsun abim.Bu süreçte yardımların için çok sağol Allah razı olsun senden

Elverişli kararı verirken sizi mutlaka muayene etmiştir, hekimler kolay kolay risk almaz.
driess

OğuzHan112

Etmedi hocam muayene 1 yıl tecil verdik gayet iyisin vs. dedi yazdı kararı verdi. Ben de itiraz ettim bakalım ne olacak.

kara duman abim hayırlı günler.Öncelikle inşallah iyisindir sağlıgın sıhhatine daim olması dileğiyle.Bugün benim askerlik durum belgesinde muaf tutulmuştur yazısı geldi.İçim rahatladı.İş konusunda sıkıntı yaşamıyorum nereye başvursam geri dönüş alıyorum abi.Bekçi-zabıta gibi meslekleri ögrendigim kadarıyla olamıyormuşum.Bildigin üzere üniversite mezunuyum abi inşallah ilerde memur olabilirim.Bu askerlik konusu ölene dek içimde bir yara olarak kalıcak.Ama İnşallah zamanla üstesinden gelicem ve unutucam.Bana söylemek istediğin veya önermek istedigin birşey varsa dinlemek isterim abi.Zira bundan sonra artık foruma fazla girecegimi sanmıyorum.Saygılar abim..

Nacres
Gözün aydın sevindim.
Maaşallah yazdıklarından biraz kendini toparladığını gözlemledim böyle devam et pes etme hayatta herkes için sorunlar olur karşılaştığın olumsuzluklarda modunu düşürme olumlu yönünden bakmaya çalış.
Evet güvenlikle alakalı işlerde çalışman zor .
İlk olarak çok iş seçmeden orta ayarda iş olursa gir çalış beğenmemezlik yapma boş durdukta her anlamda kötü olursun.
Benim oğlum şizofren biliyorsun mühendislik mezunu ama hastalığı sebebiyle mühendislik yapamayacağını düşünerek alanında iş aramadık bile şimdi tekstil etiketleri üreten bir firmada asgari ücretle kesimci olarak çalışıyor yani ben üniversite mezunuyum onu bunu yapmam deme doktoruda kesinlikle boş durmasın bir şeylerle meşgul olsun diyor ben kendimde gözlemliyorum ne zaman boş kalsa hastalığı şiddetleniyor çok acı bir durum 6 yıldada olsa mezun olup mühendis oldu ama şimdi herkesin yapabileceği bir işte asgari ücretle çalışıyor ama işte bulamayabilirdi her işe razı olup iş bulamayan bir sürü engelli var.
Bir yerden başla rabbim görünmez yerden hayırlı kapılar açar herkese inşaallah.
Ekpss gir ama o kısımda işler zor çok az kadro açıldığı için atanmak için çok yüksek puanlar almak lazım.
Forumada girmemezlik yapma herkes işini gördükten sonra çekip gitse sorunu olanlara kim yardım edecek.
Ben hem bilgim ve tecrübem yettikçe cevap yazıyorum hem kendimde insanların yazdıklarından çok tecrübe ediniyorum burdaki bilgileri parayla bulamazsın bir derdi en iyi çekenler bilir.
Ve son olarak en önemlisi maneviyatını yüksek tut ibadetlerini özellikle namazını kıl sadece ilaçlarla baş edemezsin manevi destek çoook önemli .
Her şey senin için hangisi hayırlıysa öyle olsun.

kara duman Sağol abim Allah razı olsun senden.Bana bu süreçte çok yardımın ve destegin oldu.Hakkını ödeyemem abim.Foruma fazla giremem dememin sebebi işe güce odaklanırım o yüzden fazla giremem diye düşündügüm için.yoksa burda benim durumumda olan insanlara senin gibi destek olmak en büyük temennim ve Allah'ın izniyle vakit buldukça insanlara forumda yardımcı olucam.Allah darda zorda olanların yardımcısı olsun.Hiç belli olmaz abim senin oglunda biranda mucizevi bir şekilde iyileşir tamamen.Ve kendi alanında bir yere girer Allah'ın izniyle.Mühendislik çok güzel bir meslek.Ekpss için engelli raporu almam lazım abi.Forumdaki oguzha abi benim bu raporu almamın çok zor olduğunu söyledi.Anksiyete için %25 oran veriliyormuş ve en az 1 yıl gözlemden sonra veriliyormuş.Bakalım abi bundan sonraki süreçte hayat bize neler gösterecek.Ben yine forumdayım abi zaman zaman konuşalım irtibatta kalalım abi.Allaha emanetsin selametle...

Nacres iyi dileklerin için teşekkürler
oğlumun %45 engelli raporu var zaten ekpss girdi 73 aldı o puanla atanması zor.

kara duman

Hocam rahatsız ediyorum ama bende anksiyete bozukluğu var ama ilaç tedavisi görmüyorum acaba askerde beni rdm bölüğünemi alırlar bilginiz varmı?

cem_beyy
Bu tamamen ordaki komutanın insiyatifinde olabilir niye olmasın ama kesin olarak kimse bilemez .

kara duman Abim Selamın Aleyküm.Öncelikle nasılsın abim iyisindir inşallah.Çocugunun durumu nasıl umarım iyidir.Beni soracak olursan hâlâ iş arıyorum görüşmeler yapıyorum fakat size dönücez deyip aramıyorlar abi beni.İster istemez askerligin etkisi oldugunu düşünüyorum.Geceleri yatarken gözlerim doluyor o askerligi yapamamanın boşlugunu hissediyorum üstümde.Arkadaşlarım muaf oldugumu biliyorlar ama hiç biri bana farklı davranmıyor ve bir kere dahi lafını yapmadılar Allah razı olsun.İnşallah bir iş bulurum Allah'ın izniyle.Ben sana bir konuda danışcaktım abi.Şimdi arkadaşlardan bazıları şöyle birşey söylediler abi bana;Askerden muaf olanlar bedelli askerlige başvurabiliyormuş.Ve temel askerlik egitimindende muaf tutuluyormuş.İnternettende baktım gerçekten böyle birşey var abi.Bu konu hakkında beni bilgilendirirmisin abi?Bide bedelliden eger yararlanınca askerlik durum belgesinde muaf degilde yaptı mı gözüküyoruz abim? Tekrardan saygılar sevgiler güzel abim...

Nacres
Aleykümselam iyiyim teşekkürler oğlumda bir iyi bir kötü alıştık artık yapacak bir şey yok.
Daha öncede söyledim iş bulmak bazen hemen olmaz sabır lazım ve kesinlikle senin askerlik meselenle alakası yok çıkar bunu kafandan eskisi gibi değil kimsenin askerlik yapılıp yapılmaması umrunda değil .
Bedelli meselesi nereden aklına geldi kusura bakmada çook saçma bir düşünce öyle bir şey varmı bilmiyorumda neye faydası olacak askerlik belgende muaf yazsa ne olacak yaptı yazsa ne olacak keyfi askerlikten mi kaçtında vicdan yapıyorsun oğlumun doktoru demişti vatanı kurtarmak hastalaramı kaldı diye.
UNUT ARTIK ASKERLİĞİ YAŞANDI BİTTİ ÖNÜNDEKİ HAYATA ODAKLAN.
İş için tanıdıklarına haber ver tanıdık vasıtasıyla daha rahat iş bulunabiliyor bazen rızkı veren Allah demekki daha uygun bir rızk çıkmadı sana sana para getir diye bir baskı yapan yok sanırım ailenle yaşıyorsun moralini bozma sabır ben 6 ay iş aradığımı bilirim.

kara duman sağol abim.Hiçbir işden dönüş olmayınca askerlikle alakalı oldugunu düşünmeye başladım o yüzden böyle sordum.Biliyorum abi çok saçma oldugunu.Ailem baskı yapıyor abi çok olmasa da.Bende bu duruma bağlı olarak tuhaf bir ruh haline girdim.İş için tanıdığım arkadaşlarıma haber yolladım beklemedeyim güzel abim.Oglunun durumu inşallah hep iyi olur abi.Namazlarımdan sonra oglun için dua ederim abim.Allah mutlulugunu daim etsin çok yardımcı oldun bu süreçte hakkını ödeyemem.Bu forumdaki zor durumda olan genç arkadaşlara hep yardımcı oluyorsun çok dua alıyorsun abi Allah razı olsun senden.Hayırlı günler dilerim yardımın için sağol abim.

Nacres
Bim ve A101 marketleri sürekli eleman alıyor düşünürsen başvur derim el altından başka işe de bakarsın moralin düzelir kendine güvenin gelir.

kara duman abi bana bugün kütügümdeki şubeden zarf geldi.Şu şekilde yazıyor;
1.Hakkınızda verilen "AED"kararlı sağlık raporunuz askerlik şubemize ulaşmıştır.
2."AED"kararlı sağlık raporları yükümlülerin kendisi haricinde hiç kimseye müracaat üzerine elden teslim edilmemektedir.
3.Bu nedenle sağlık raporunuzu almak üzere şahsen müracaatınızı veya posta ile adresinize gönderilmesini talep ediyorsanız bu husustaki dilekçenizi askerlik şubemize göndermenizi rica ederim.
Ne demek istiyor abi kütügümdeki şubeden mi almam lazım bu raporu yoksa bulunduğum yerdeki askerlik şubesinden mi almam lazım.ve son olarak almasam ne olur abi?

Üst Alt