Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü Tekerlekli Sandalye için önereceğiniz akü markası var mı?

arkadaşlar vollex w123 marka aracım.2 adet 12v 40a ssb jel akü kullanıyorum malesef 10.aydan sonra performans kaybı yaşadım aküleri ölçtürdüm 12.8 ve 12.9 değerleri çıktı.10 ay neredeyse hergün sürekli full deşarj oldu.

Şimdi full şarj olunca 5 km sonra bayılıyor.Acaba 2 adet yerine 1 adet 12v 40a yeni jel akü alsam diğer bitmiş akülerle birlikte taksam kullanabilirmiyim.Burada amac hem daha fazla yol gidebilmek hem de o tam bitmemiş olan akülerden tam manasıyla yararlanabilmek

anlatamadım galiba
2 adet 12v 40a akü takılı kullanıyorum şu an.Şimdi bu 2 aküyü çöp yapmak yerine 1 adet yeni akü alıp 1 yeni 1 eski akü takılı olacak şekilde kullansam olur mu.Buradaki amac eski aküleri tam anlamıyla tüketmek biraz da tasarruf.merak ettigim eski akü yeni aküyle birlikte kullanılsa yeni akü zarar görür mü.Şu an kullandıgım aküleri de çıkarıp atmak istemiyorum tam olarak tükenmediler % 60-70 performans kaybı oldu amac kalan %30 ü degerlendirmek

ronaldo7

hiç denemediğim bir durum doğrusu. hep ikisini birden değiştirdim

Merhaba,
ronaldo7 demişsin ki:

Acaba 2 adet yerine 1 adet 12v 40a yeni jel akü alsam diğer bitmiş akülerle birlikte taksam kullanabilirmiyim.

önce hemen direkt cevabı vereyim:

kullanamazsın!

elbette, bağlantıları filan yapar ve "kullanırsın" da, o yaptığın işten sadece 2 adet kötü sonuç alırsın...

neden mi?

1- kullanım/deşarj: yeni akü 100% enerji performansına sahip olacak, oysa eski akü belki 60% enerji perf... yeni akü hem kendisinden istenen enerji için güç harcayacak, aynı zamanda eski akünün eksik enerjisini tamamlamak için güç harcayacak, daha çok ısınacak, daha çabuk tükenecek ve toplam ömür süresini daha hızlı bitirecek...

2- şarj: eski akü eksik enerjisini tamamlamak için daha yüksek akım çekecek ve kapasitesi daha azaldığı için kısa sürede full şarj olacak ve gerilim değerini yükseltecek, oysa bu sürede yeni akü belki de daha 50% şarj olacak, ancak yeni olduğu için onun gerilim değeri zaten yüksek olacak ve şarj aleti iki aküyü de full şarj oldu olarak kabul edip şarj işlemini kesecek, bu yüzden yeni akü aslında hiçbir zaman full şarj olamayacak...

şimdilik bu konuya bir ara vereyim ve diğer konulara bakalım...

#1- demişsin ki:
aküleri ölçtürdüm 12.8 ve 12.9 değerleri çıktı

bu iyi bir sonuç, çünkü akülerin sana geldiğinde sağlam olduğunu ve bugüne kadarki kullanım boyunca düzgün şekilde kullanıldığını gösterir, eğer değerler farklı olsaydı, mesela 12,8 ve 11,9 gibi, o zaman akülerde üretim hatası olabileceğini ve garantiden değişim isteyebileceğini gösterirdi.

#2- demişsin ki:
10 ay neredeyse hergün sürekli full deşarj oldu.

Şimdi full şarj olunca 5 km sonra bayılıyor.

sanıyorum ilk satırda bir hata yaptın "full deşarj" değil de "full şarj" yaptım demek istedin, yani, "full şarj yaptım, 10 ayda bu kadar kayıp olmaması gerek" niyetine...
yoksa gerçekten 10 ay full deşarj yaparak kullandıysan Türkiye'de üretilen en kaliteli jel aküleri satın almışşsın demektir, 10 ay full deşarj mucize! :)

şimdi kaseti az geri alıp bu defa düzgün şekilde oynatalım Uuurcuum!
10 ay neredeyse hergün sürekli full şarj oldu.

Şimdi full şarj olunca 5 km sonra bayılıyor.

şimdi buna cevap verebilmek için bazı konuları bilmek lazım, ilk zamanlarda kaç km gittiğinde yeşil ledlerden eksilme başlıyordu? ilk zamanlarda eve dönüşünde hangi renk ve kaç adet led yanar durumdaydı? akülü sandalyeni çoğunluk kaçıncı viteste kullanıyorsun, 3 led, 4 led, full 5 led? yolculuklarının geneli yüzde kaç tırmanış, yüzde kaç düz yol? tırmanışları kaçıncı viteste çıkıyorsun? akülü sandalyeni ne sıklıkta kullanıyorsun? vesaire...

bu konuları bilmiyorum ama birkaç önemli şeyi biliyorum:

a- vollex w123 marka aracım.

b- 2 adet 12v 40a ssb jel akü

c- 5 km

a- wollex w123 - verimsiz motorlara sahip ortanın altında bir kaliteye sahip bir akülü sandalye

b- ssb jel akü - ortanın üstünde kaliteye sahip, TSE belgesiyle daha inandırıcı bir güven veren milli ve yerli ;) bir akü firmasının ürünü

c- 5 km - şimdi bu rakamı öylesine gelişigüzel yazmadıysan ve gerçeklik payı varsa ve senin ifadenden (yahu 5 km'de bayılıyor, oysa yeni aldığımda 10 km yapıyordum, bu kadar çabuk ömür tükenir mi?) gibi bir düşünce sezerek şöyle diyebilirim,

evet ne yazık ki, wollex w123+2Xssb12v40ah+10 ay+ortalama 8 km= bayılma... çok şaşırtıcı bir sonuç değil...

detayli anlatimin icin tesekkur ederim katrancali

tabi bu aku konusu cok karmasik teknik bilgilerden biraz olsun haberdar olmak ve nasil kullanilmasi gerekirtigi konusunda bilincli olmak gerek

benim guzergah genel dumduz yol soyle ki ben oldugum yerde bile surekli gezmeden duramayan biriyim sabit duramiyorum :).ne zamab sarj biter o zaman stop.tahminim ilk akuleri takdigimda rahat 15km giderdi zzamanla bu deger azaldi suan 3km sonra bayilma basliyor 5.6.7.km de sifira iniyor.

ev 2.kat oldugu icin rampa yukari tirmanis yapiyorum ama oyle dik ki bazen sandalyenin onu sahlanabiliyorhatta bazen degil dikkat etmezsen ...az one egiliyorum oyle cikiyorum.(merak ettigim bu rampa akulerin omrune nasil etki ediyor cunku daha once kullandigim yigit.bb.deepower.son olarak ssb olsun sanki bu rampayi kendim yardimsiz cikinsa akuleri bozuyor izlenimi verdi ya da omrunu erken tuketiyor.ama bu tukenim sert bi sekilde oluyor.o yuzden rampayi yardimli cikmaya calisiyorum arkadan ittiriyorum

simdi ben uzun yolculugu seven biri olarak yani carsiya ciktigimda bana en az 10km bi sistem lazim.suanki akuler malesef yetmiyor yeni aku alip taksam mevcut akuler tam tukenmedigi icin cop de yapmak.istemiyorum neyse cok da irdelenecek durum degil.

sizin tavsiyeniz var mi hangi marka aku alayim.
yigit akuden 42a olandan cok memnun kalmistim.suanki kullandigim ssb de oyle.fiyat performansa bakinca ssb daha avatajli gibi duruyor acaba yine ssb alicam galiba.tabi yeni uretim tarihli olmasi cok cok onemli aku konuusnda

bu arada 10 ay boyunca full desarj derken bahsettigim neredryse hergun akuleri sifira indirdim kullandim anlaminda.yani sarj sifira yakin indi her gece sarja taktim.

SALİH DEMİR

Memnun musun safir jel aküden, toplamda nekadar süredir kullanıyorsun, hergün kullanıyor musun, veriminde düşme var mı?

Uzun süre safir ve ritar marka jel akü kullanan var mı arkadaşlar, verimi nasıldır, bu aküleri 3-4 yıl kullanabilen var mı?

Life

bir önceki Ritar Jel Deep Cycle aküleri 2,5 yıl kadar kullandım... önceki Univercell Jel aküleri 1 yıl 3 ay filan... bakalım bu Deeppower Jel/Deep Cycle aküler ne kadar gidecek ben de merak ediyorum :)

ancak, şunu da ekleyeyim, Ritar kullandığım zamanlarda ben evden çok az dışarı çıkıyor (ayda en çok 2 defa) ve en çok 5-6km'lik bir mesafede dolaşıyordum, ancak o şekilde 2,5 yıl kullanabildim... oradaki 2,5 yıl seni yanıltmasın...

katrancalı

Teşekkürler verdiğin bilgiler için, peki Deeppower Jel/Deep Cycle aküler nasıl, diğer akülere göre daha mı çok memnunsun, ne kadar süredir kullanıyorsun

Life

(...) bu forumdaki başlıkları inceleyip enerjimar firmasını buldum... telefonla görüştüğümde 33Ah'lik jel/deep cycle olarak DEEPPOWER marka önerdiler, kabul ettim...
DEEPPOWER çiftinin performansı başlangıçta çok etkileyici oldu... yaklaşık bir yıl boyunca 8-10km'lik menzilde performansta belirgin bir düşüş olmadan kullandım, bu çok memnun ediciydi, ama gün geçtikçe benim yol menzilim arttı, her çıkışımda daha uzaklara gitmek istiyor, daha önceden gitmediğim, bilmediğim yerleri görmek istiyordum... bu yüzden, bir yıl dolduktan sonraki 6 aylık süreçte epeyce hızlı ve büyük bir performans düşüşü oldu, artık her çıkışımda yanıma şarj aletini de almak zorunda kaldım... böylece toplam 1,5 yılın son 6 ayında DEEPPOWER çiftinin kapasitesi ençok 5km mesafeye yetecek hale geldi...

alıntıdaki mesajı 08.07-2018 tarihinde yazdım, mesajın tamamı için bu linki kullanabilirsin...

seçimin Ritar ve Deeppower arasındaysa Ritar seç derim.

Akülerim

Benim akülerim bozuldu da ben bir akü alacam ucuz akü nerden bulabilirim siz biliyorsanız bana yazın

SM-J100H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Life ben senin dediğin aküyü buldum izmir enerjimarda Gf y 1 diye geçiyor gerçekten iyimidir aküler

Sakin ol benim

Aküler çok kaliteli jel akülerdir, biraz tuzludur ancak yıllarca sorunsuzca kullanırsın, bulunduğun yerde bu ürün varsa görerek alman daha iyidir ancak interntten de alabilirsin, alırken üretim tarihinin yeni olmasına dikkat et, depoda bekleyen bir kaç yıllık akü olmasın

https://www.enerjimar.com/p-19840-SONNENSCHEIN-12V-38-Amper-Engelli-Arac-Jel-Aku.html

https://www.enerjimar.com/p-19844-SONNENSCHEIN-12V-44-Amper-Engelli-Arac-Jel-Aku.html

https://www.enerjimar.com/p-19846-SONNENSCHEIN-12V-60-Amper-Engelli-Arac-Jel-Aku.html

Life ANTALYA dayım malesef bulunmuyor burda bende senin dediğin yerden bulmuştum evet biraz tuzlu ama ben şuan üzerindeki aküleride daha 10ay önce aldım sb marka deep cyle özellikli saykıl değeri 1200 bin iküyüz kere şarj edebilirsin çok iyi akü dediler iki aküye 1800tl vermiştim ama şuan 2kilometre anca gidiyo birden boşalıyor aldım yeri aradım gönder bi bakalım dediler ama bakalım napcaz şimdi senin dediğin yerden alsam üretim tarihini nerden bilcezki depoda bekleyip beklemedini birde burda tanıdık akücü var mutlu akü dün ona gidip sormuştum bu üç tekerli elektrikli motorbisikletler varya onların aküsü varmış 12 v 60 ah ama ölçüleri güzel küçük ve kilosuda 15-16 kilo volta diye bir akü onumu alsam dedinimi bilemedim şuan alcak olursam

Akü hakkında

SSB marka aküler nasıldır acaba

SM-J100H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12 volt 20 amper safir kullandım.(6 ADET 72 volt 20 Amper paket halinde) 1 tanesi 120 TL TOPLAM 720 TL tuttu. En fazla 1 yıl gidiyor.(Elektirikli Bisiklet için) Bisikletin ağırlığı 118kg + 72 kg ben + 20kg pazar alışverişi ortalama 60 km hızda yıllık 1000 (Bin km) mesafe için. Sonuç olarak elektirikli bisiklet lüx tüplü wolkswagen polo en iyisi...

Gurkantac99

ben kullanıyorum... 55ah x 2 adet...
geçen yıl şubat ayında aldım, tam 1 yıl oldu...

önce birkaç gerekli bilgiyi vereyim, sonra değerlendirmemi belirteyim...

öğrenci ya da çalışan biri olmadığım için akülü sandalyemi her gün kullanmıyorum, öyle bir mecburiyetim yok, evdeyken manel sandalye kullanıyorum...

yaz aylarında, haziran-temmuz-ağustos haftada 4-5 gün, ilk ve son bahar aylarında (yağmur yağmadığı zamanlarda) haftada 3-4 gün, kış aylarında haftada 1-2 gün kullanıyorum, yani özetlersek yılın 365 gününde en çok 160-180 gün/defa aküleri kullanmış oluyorum, bunu 200'e yuvarlayalım...

şimdi bu 200 günlük/defalık akülü sandalye kullanımı aynı zamanda 200 defalık şarj-deşarj döngüsü demek oluyor...
bu 200 döngünün 70-80 kadarı 10+ km (12km-15km), 10 kadarı 15+km (18-20km), kalan 110-120 döngü ise 6km-8km'lik mesafelerde yol katetmemi gösteriyor...

biraz yukarda bu SSB aküleri 2018 yılının şubat ayında aldığımı yazmıştım, o aydan 2018'in ekim ayına kadar 15+km'lik birkaç yolculuğum haricinde eve geldiğimde akü göstergesindeki tüm ledler yanıyordu, 15+km'lik birkaç yolculuğumda ise 1 yeşil led sönmüş 2. yeşil led sönüyor ve yine yanıyordu...

şimdiyse, yani aküler tam 1 yaşına girmiş olduğunda, artık yaklaşık 9km mesafeden sonra 1 yeşil led kesin olarak sönüyor, genellikle 7,5km'den sonra ilk yeşil led kah yanıyor, kah sönüyor, ancak 9km olduğunda ilk yeşil led kesinkes sönüyor, 2. led aynı şekilde sönmeye ve az durunca yine yanmaya başlıyor...

basitleştirmek için, detayları bir kenara atarsak, özetle bu ilk 1 yıllık kullanım sonunda, yani akülü sandalyemi en çok kullanma sebebim olan alışverişe çıkıp eve dönüşüm şeklindeki yaklaşık 7km'lik varsayılan minimum yol mesafemde ilk yeşil led gitmiş olursa, ve yine basitçe tahminde bulunursak (yani, aküler bir yıl daha eskir ve bir yıllık kullanım sonucu doğal olarak performansı düşerse) 2020'nin şubatında 3 yeşil ledin söneceğini varsayabiliriz... ben inat edip aküleri yenilemezsem 2020 yılı sonunda artık kırmızı ledlere geleceğimi de tahmin edebilirim...

sonuç değerlendirmesine gelecek olursam, 2 yıllık konforlu ve güvenli (akü bitmesi yüzünden yolda kalma riski olmaksızın) bir performansıyla SSB akülerin kalitesini (yerli marka akü olarak) ortanın üzerinde bir yerde olduğunu düşünüyorum.

Dün bu saatler de enerjimar firmasından 2 adet akü aldım ambarla gönderiyoruz dediler aküler hala elime ulaşmadı bu normal mi?

Arkadaşlar deep cycle gel akü sipariş ettim gelen akülerin üstünde deep cycle gel yazmıyor yanlış akü mü gönderdiler acaba?

Resim eklersen bilen kişiler size yardımcı olur

Aküler aracımın üstünde resim ekleme şansım yok

söylediklerinden joystik ya da beyin arızası gibi görünüyor...
forumda Recep Koçer nikli bir üye bu konularda bilgi ve servis verebiliyor, ona sorman daha iyi olur...

faturası yok mu? orada markası filan yazıyor olabilir, ya da kaç amperlik akü ve kaç liraya aldın? tahminde bulunabiliriz...

Üst Alt