Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğretmen norm kadro fazlası olur mu?

mehker

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar mevzuatta

en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.
yazıyor. Norm kadro fazlası konumunda bulunmak ile norm fazlası olmak aynı şey mi?

Yani engelli öğretmen norm uygulamasından tamamen muaf mı? Yani her halükarda normda mı kalıyor yoksa norm fazlası olabiliyor mu?

Şu anda okulum beni norm fazlası olarak belirledi. Ben de bu mevzuatta belirtilen hakkımı kullanarak aynı okulda kalmak için dilekçe verdim. Ama şimdi acaip bir durum ortaya çıktı. Norm fazlası belirlendiğim için okulumda kaldığım için bana alanımda sınıf açmıyorlar, alan dışı derste veremiyorlar. Norm kadro mevzuatına baktım. Ona göre norm fazlası olarak okulda kalan öğretmenlere zorunlu ders saatlerini doldurmak adına idari görev,nöbet,memurluk gibi işler de yaptırılamıyormuş.

Yeterli sınıf olmadığından sınıfta açılmadığı için benim buradan çıkardığım sonuç şu:
Benim artık hiç okula gitmeme gerek kalmadı.:)

Bir de eğer ki norm fazlası yapılamıyorsak bize sınıf açmak,ders verdirmek zorundalar mı?

Milli eğitim bakanlığının konu ile ilgili açıklaması şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 03.06.2016 tarih ve 6122397 sayılı yazıları ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek-3 maddesinin 4. fıkrasına atıfta bulunarak norm kadro fazlası durumunda olan engelli öğretmenlerin engellilik durumu nedeniyle belgelerini ibraz ettiği sürece okulda norm kadro fazlası olarak görevine devam edebileceğini ve norm fazlalığı nedeniyle yer değiştirmeye tabi tutulamayacağını belirtmiştir.

Buna göre engeli öğretmenler norm fazlası olarak belirlenebilecek fakat resen görev yerleri değiştirilemeyecektir. Engelli norm fazlası öğretmenin yerine bir başka öğretmen norm fazlası olarak ta belirlenemeyecektir.

Sınıf açamıyorlar, alan dışı derste veremiyorlar, nöbet vs de yok sizinki ilginç bir durum olmuş aceba ne şekilde çözecekler durumunuzu merak ettim:)

Life norm kadro fazlası olarak görevime devam edeceğim ama görevim ne Onu bilmiyorum :)

mehker

Galiba her gün gidip öğretmenler odasında oturup geri döneceksiniz gibi görünüyor. :)

@Life meb açıklamasından benim anladığım engeli olan öğretmen norm uygulamasından etkilenmez. Okulun normal öğretmeni gibi kalmaya devam eder. Yani bu durumda o öğretmene ders verilmek, sınıf açılmak zorunda. Yoksa zaten görevini yapamadıktan sonra okulda kalmanın anlamı yok. Okula gitmeden ve hiçbir şey yapmadan da devam edilebilir o zaman.

Siz ne anlıyorsunuz mebin bu açıklamasından?

Bu arada görevlendirme vermek için biraz fazla uğraştılar, iki kere engel durumumdan dolayı gitmek istemediğime dair dilekçe yazdırdılar,ısrarla uğraşıyorum ama resen görevlendirecekler diye de biraz tedirginim. Öyle bir durumda nasıl hakkımı ararım pek bilgim yok

Meb'in açıklamasına göre engelli öğretmenlerin norm fazlası olmasından dolayı etkilenmemesi ve resen atamada yapılmaması gerekiyor. Size bir görev veremediklerine göre okul yönetiminin Milli Eğitim il Müdürlüğü İnsan Kaynakları Şube müdürü ile görüşmelerinin ve diğer öğretmene başka bir okulda görevlendirme çıkarılarak bu şekilde değerlendirmesini isteyebilir, olur mu öyle şey o da aynı okulda kadrolu başka okula görevlendirme olur mu derseniz iki satır yazıya ve valilik onayına bakar öğretmen itiraz da edemez, eskiden olsa mahkemeye gidebilirdi ama günümüz koşullarında bu imkansız gibi.

Life gerçekten de boş boş gidip geliyorum okula, gelecekte ne olacağı bilinmez ama böyle giderse öğretmenliği unutacağım :) tam arada kaldım ne sınıfım dersim var ne de başka okula görevlendirme veriyorlar, bu iş böyle olmaması lazım diye düşünüyorum ama herhangi bir yere itiraz edecek kanuni bir dayanak da bulamıyorum, ek ders vermeden 5 gün ilk dersten son derse kadar okulda kalmamı istiyorlar

Alan dışı ders veremediklerine sınıf açamadıklarına resen de atayamadıklarına göre git git gel diyorlar demek ki:) ama idarenin hergün gün boyu ders veriyor gibi okulda bekletmeleri kötü olmuş, umarım sorunun çözülür :)

Life hala norm fazlasıyım. Engelli öğretmenlerin norm fazlası yapılması mevzuata aykırı gibi gözüküyor. Bununla ilgili birkaç madde var, devlet memurları kanununda "engelli memurun isteği dışında görev yeri değiştirilemez", meb'in norm kadro ile ilgili genelgesinde "%40 üzeri engelli olanlar resen görev yeri belirlemeden istisnadır" yazıyor. Şimdi bu durumda okulun kadrolu öğretmeni olarak okulda kalıyoruz, yani bir nevi demirbaşı. istek dışı geçici görevlendirme de yapamamaları lazım diye düşünüyorum. Ama bunu herkes farklı yorumluyor. Kimisi geçici görevlendirme yapabiliriz diyor,kimisi yapamayız. Zaten bütün kurumlar %3-4 engelli çalıştırmak zorunda. Yani o kadro engelliye ayrılmış. O halde okuldaki bir engelli öğretmenin norm kadro dışına çıkartılamaması gerekir diye düşünüyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz?

ben de iki yıl önce az dersim olmasından dolayı başka okula görevlendirildiö. Fakat Ankara'nın dahi söylediği şu o madde sadece resen atama için geçerli. başka bir okula görevlendirilmeniz çok normal. Heleki sizin hiç dersiniz yokmuş. benim 7 saat dersim ve nöbetim de vardı. Bence ilçe milli eğitime gidin size uygun bir okul seçin derim ben ama yine de sizin kararınız.

_suna_

Kanun şöyle:
"engelli memurun isteği dışında görev yeri değiştirilemez"
Başka okulda görevlendirmek nasıl normal oluyor?

Ayrıca ben 1 senedir görevlendirme başka okullarda çalışıyorum zaten. Ama kendi isteğimle

ben kanunu çok iyi biliyorum resen yer değiştirilemez diyor. Ama beni yanlış anlamayın. müdürünüz okulda başka ders vermiyorsa idari görevde vermiyorsa ilçeye başka bir şans bırakmıyor. tamamen müdürünüzle alakalı. bence siz bi Ankarayı arayın onlarda aynı şeyi söyleyecek.
[FONT=&quot]Personel Genel Müdürlüğü[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Öğretmen Atama Daire Başkanlığı
Daire Başkan vekili Bekir Erdoğan
ben Bekir beyle telefonda da görüştüm siz de bir arayın o zaten size gerekli açıklamayı yapacaktır.[/FONT]

_suna_
"Engelli öğretmenler norm fazlası yapılamaz" diye bir mevzuat eklense tüm sorun çözülür. Zaten topu topu kaç tane böyle öğretmen var ki? Bizim yerimize okuldaki sağlıklı başka bir öğretmeni norm fazlası yapıp göndermeleri lazım. Zaten insani olan da o. Şurada da Engelli öğretmenlerin norm fazlası uygulamasından muaf olduğunu söylemiş Meb:
https://www.kamupersoneli.net/ogretmen/engelli-ogretmen-resen-atanabilir-mi-h19603.html

Son düzenleme:
Veb sizi anlıyorum haklısınız ama malesef buna uymuyorlar ben de onu demeye çalışıyorum. Ankarayı arayın. Eğer bir sonuç alamazsanız zorlanmamanız adına sizi istemediğiniz koşulları size uygun olmayan bir okula yollamalarındansa daha uygun bir okula görevlendirilmeniz için ilçeye gitmeniz daha uygun olacaktır.

_suna_

Zaten ilçe tarafından görevlendiriliyorum 1 senedir. Görevlendirme resen değil bizim isteğimizle yapılabilir. Kanun böyle diyor. Meb'in kendisi de böyle demiş. Size niye öyle demişler anlamadım. Meb kendi içinde farklı şeyler mi diyor? Ayrıca kanun çok açık olduğu için hukuksal yollara da başvurulabilir.

Tabiki hukuki yolları da deneyebilirsiniz. Umarım sonuç alırsınız ama hukuki süreç sonuçlanana kadar sizi görevlendirebilirler buna hazırlıklı olun ben sadece engelinize uygun bir okul olsun diye gidin görüşün dedim.

Ben kendim için değil genel olarak bütün engelli öğretmenlerin norm fazlası yapılamamasını istiyorum. Bunu Cimere de yazdım. Şu ana kadar başka okullarda görevlendirmelerde zaten sıkıntı yaşamadım. Bana açık okulları söyleyip öyle seçtirdiler. Ama sizin dediğinize ve size söyleyen meb yetkilisine göre bunu da yapmak zorunda olmadığı anlamı çıkıyor. Yani siz resen görevlendirilebileceğimize inanmışsınız. Engelli memurun resen görev yerinin değiştirilemeyeceğine dair o kanuna nasıl bir açıklama getiriyorlar peki?

mehker

Normal koşullarda okulun demirbaşı gibi okulda kalacaksınız gibi görünüyor, meb yönetmeliğe aykırı bir uygulama yapabilir mi derseniz yapabilir başka bir okula da görevlendirebilir, belki duymuşsunuzdur bakanlık ücretli öğretmen alımlarını da ikinci plana aldı öncelik mevcuttaki norm kadro fazlası öğretmenler öğretmen açığı olan okullarda görevlendirilecek o olmuyorsa ücretli öğretmen alımlarına gidilecek şeklinde bir yazısı vardı, sizi de bir ihtimal bu kategoride görevlendirebilir.

Engelli öğretmenim. Norm fazlasiyim. Okulda benden daha fazla puani olan arkadas benim yerime gitmek istedi ama müdür kimseyi yollamayacagini soyledi. Bu sebepten zü mrede herkese 18-19 saat ders kaliyor.

Bana 15 saat ders verilecekmis. Yani hic ek ders alamayacagim. Boyle bir haklari var mi? Ben de herkes gibi fazla derse girip daha cok maas almak istiyorum. Aslinda bence beni yildirip kendi istegimle tayin olmami istiyorlar. Resen yapamadiklari icin. Bu okuldan baska bir okula da tayin olmak kesinlikle istemiyorum. Benden sonrki arkadas kendisi gitmek istiyor ama mudur yollamak istemiyor

Ben o arkadasin gitmesi icin ne yapabilirim? Çevaplar icin tsk ederim.

DurmaHaykır

Hocam başka yere resen gönderilemezsiniz ancak norm fazlası olarak kalırsınız.Bu durumda size 15 saat ders vermeleri normal.Hatta daha az da verebilirler.Bu durumda 15 saate 6 saat ek ders alırsınız.Diğer arkadaş sizin yerinize gidemez ancak tayin hakkı varsa isteyebilir.

mehker

Hocam ben yeni atandım sayılır. En düşük puanlı benim benim otuz puanım var öbürleri 90-100 lerden başlıyo. Kalabalık zümreyiz bir kişi fazla şuan benden başka kim olabilir. Beni engelli olduğumdan resen yollayamıyorlar. Ben gitsem herkese 21 saat düşecek. Ben de inat ettim gitmiyorum. Okul evime tek vasıta ve merkezde iyi bir okul bırakmak istemiyorum. Diğer arkadaş kendisi görevlendirme girmeyi kabul ettiğine rağmen müdür beni bıktırmak için gitmesini kabul etmiyor bence.

Hocam ben de benzer durumdayım. Ama ben sınıf öğretmeni olduğumdan bana geçen dönem hiç sınıf açılmadı. Yani 1 dönem hiç ek ders alamadım. İkinci dönem ise mecburen bu durum olmasın diye görevlendirme istedim başka okulda çalıştım.
Şimdi bizim kadromuz hep aynı okulda kalıyor. Resen atama yapamıyorlar. Ama resen geçici görevlendirme yapabiliyorlar mı onu bilmiyorum. Hocam eğer engel sıkıntı oluşturmayacaksa yakın başka bir okula görevlendirme isteyin sizde.
Aslında engelli öğretmenlerin norm fazlası yapılamaz diye bir yönetmelik ekleseler bu sorun hallolacak. Yani topu topu kaç engelli öğretmen var ki!

Hocam bence de öylesi daha iyi olurdu o arkadaşlar bu okula puanla atanmış ben engelli kadrosundan atandım. Ben engelli olmayaydım bu merkezi yerdeki okula hayatta atanamazdım bu sebepten benim yerine başkasının norm fazlası olması haksızlık geliyor zaten ama okulu da sevdim beğendim. Ben haksızlık etmek istemezken bana haksızlık olunca zoruma gitti.

Ötekiler 21 saat ben 15 saat bu haksızlık değil mi ayrımcılık yapıyorlar. Ben buna itiraz edeceğim hem de engelimden dolayı 1. Kattaki sınıflarda derse girmem için dilekçe vereceğim ama o sınıflar hepsi 9. sınıf beni küçük görüp o sınıflardan hiç vermiyorlar hocam o sınıflar daha zor da ben yecrübesizim sanki ben yapamayacakmışım gibi davranıyorlar. Bende o yüzden inat ettim görevlendirmede gitmemeye kararlıyım. Madem gitmel isteyen var müdür bunu niye kabul etmiyor bende anlamıyorum.

Sizin yerine başkasının norm fazlası olması neden haksızlık olsun ki? Zaten her kurum %3-4 arası engelli çalıştırması gerekiyor kanunen. Siz de ben de o kadronun içerisindeyiz. O kadronun bu şekilde engelli olmayan diğerleri tarafından doldurulması asıl haksızlık.

Ayrıca hocam ne yazık ki okul müdürlerine çok büyük insiyatif vermişler. İstese size hiç ders vermeyebilir. Hocam bence siz bu durumunuzu anlatarak önce okula,sonra ilçe mebe dilekçe verin. Sonradan dilekçeye verecekleri cevaba göre hareket edersiniz. Ya da direkt ilçe mebe gidip şube müdürüyle görüşün. Onlar durumu size açıklarlar.Yapılabilecek birşey varsa söylerler

Doğrudur hocam fakat ben tamamen eşit görülmek istiyorum ben engelli olmasaydım başka birinin yerine mesela engelli birinin yerine ben gönderilseydim buna çok kızardım açıkçası gönüllü gitmek isteyen varsa o gitsin ben kesinlikle ayrılmayacağım. Hakkımı aramayı düşünüyorum. Milli eğitim müdürlüğüne bi kere giytim hiç ilgilenmediler. Daha ciiddi ve de kararlı bir şekilde 5ekrar konuşacağım

Engelli birinin yerine gönderilmiş olmuyor hocam o zaten engellilere tahsis edilmiş. O kadro tamamen boş bırakılmalı yani dışarıdan birisi alınmamalı, ve sadece engelli kullanmalı.
Hocam milli eğitim müdürlüğü ilgilenmediyse direkt olarak bu sefer dilekçe verin. Onu cevaplamak zorundalar. Eğer cevaplamazlarsa il meb e gidin orda da sonuç çıkmazsa en sonunda bakanlığa gidin. Ayrıca hukuksal yollara da başvurabilirsiniz

DurmaHaykır
Hocam sen norm fazlası olduğun halde müdür kalacaksın mı dedi,yani norm fazlası olmaktan muafsın mı dedi?

Etrak
Hocam doğrudur. Norm fazlası sensin fakat engelli olduğun için yollamıyoruz, senin yerine başkasını da yollamıyoruz, herkes 21 saat alacak sen 15 saat alcaksın dedi hocam. Eğer kendin gidersen de gitmek istersen görevlendirme yada tercihle gidersin dedi. 15 saat az deyince 1 yada 2 gün boşluk veririz dedi hocam. Bende 21 saat istiyorum aslında en az 21 saatben şu anda 26 saat girebilirim geçen sene girmiştim.

Bu sene ders saaazalmış bem norma düşmüşüm bir hoca doğum izninde o izinden dönünce bu kadar da saat çıkmaz

Üst Alt