Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Experimental & Progressive Rock

Laus_Deo

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Saygıdeğer müzik tutkunları dostlarım, tarzlardan devam edeceğim.

Ne demek bu experimental müzik ? ; abi lazca değil ingilizceden gelmiş bir kavram bu. Kısaca deneysel anlamında kullanılıyor.
Ondan bundan karıştırıp bakalım ne olacak bunun sonu diyerek veriyorlar ara gazını alsana experimental müzik. Eee beyenirseniz canım. Kusuruda varsa üzülmeye gerek yok. Adı üstünde deneysel çalışılmış.denedim olmadı diyebileceğiniz çalışmaların tümü.

Ne demek bu progressive rock ? ; bu aralar çokça söylenmekte rock müzik camiyasında progressive kelime anlamıyla ilerici,gelişken demek oluyor. Progressive rock ise klasik müzüi temalarını alarak rock müzik temaları ile harmanlamanın sonucunda elde edilen,dinlemek ve anlamak için epey bir çaba sarf ettiğimiz, sakin kafayla dinlendiğinde iişin tadına varılan bir o kadarda harika rock türü. öncüsü kimi ? Sanırım >>>beatles<<<

sağlıcakla kalın müziksiz kalmayın efemm saygılar .

Deneysele bir örnek de amerikalı grup >>>neurosis<<<
albümleri >>>enemy of the sun<<<

Progressive rock deyince akıllarda ve gönüllerde tad bırakmış bir grup var kii müzik otoritelerince ilahlar seviyesine getirilmiştir. >>>king crimson<<< demeyeyimde kimi diyeyim ben tamı tamına 37 yıllık bir tecrübe, neredeyse her yıla 4 albüm ile 56 albüm gibi ulaşılması zor bir performans
adı gibi kral,krallar kadar ütopik albüm ve parçalar sundular :)
tam bir sanatçılar geçidi “37 yılda 20 böyükk sanatçı değişikliği depremi” sonuç hep aynı, kim girerse girsin hep aynı king crimson.

2003 yılında çıkardıkları >>>the power to believe<<< ve >>>happy with what you have to be happy with<<< ile tam bir progressive rock-metal şaheserleri. "eleştirmenler böyle diyor"dinledim benim kanatım da böyle.

Haydi çoşku ile dinleyelim o zaman, aynı albümden saçlarım olsada keşke sallasam dediğim, ahh 1500 $ dolarlık bose – acoustimass 16 series ıı speaker system ile maazallah >>>dangerous curves<<< çok tehlikeli bu eğimler aman dikkat.

Verdimm çoşkuyu alperr abim.

Ripler riplerrrrrrrrrr off offffff

GÜZELİM DÜNYAMIZ GÜN GEÇTİKÇE KİRLENMEKTE VE BELKİDE ARTIK YAŞANAMAZ HAL ALMAKTA NEYAZIKKİ :(

TÜM DÜNYADA,KÜRESEL ISINMA BAŞLADI VE HATTA DEHŞET VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI DENİRKEN,ÜLKEMİZDE KÜRESEL ISINMA İLE İLGİLİ YAPILAN SENPOZYUMLARA KATILAN YÖNETİCİLERİMİZ NEDENSE AZALAN SU REZERVLERİMİZE DİKKAT ÇEKMEKTE VE HATTA POLYANACILIK OYNAMAYA DEVAM ETKETE OLDUĞUMUZU GÖRMEK BU DÜNYA VE BU ÜLKEDE YAŞAYAN MİLYONLARCA İNSAN İÇİN ÜZÜNTÜ KAYNAĞI OLMAKTA :(

ŞİMDİ BİR ÇOĞUNUZ BU MÜZİK KÖŞESİNDE BUNLARI SÖYLEMENİN NE ANLAMI VAR DİYE DÜŞÜNEBİLİR :?:

ASLINDA ALAKASI BİZİM VE TÜM DÜNYA DEVLETLERİ İÇİN ÇOK MANALI.ÇÜNKÜ BATAN GEMİNİN İÇERSİNDE BİZLERİZ DOSTLAR :(

NEYSE,İŞTE TÜM DÜNYADA ÇEVRE KİRLİLİKLERİNE VE DE KÜRESEL ISINMAYA İŞARET EDEN BUNU YAPARKENDE BELKİDE MİLYONLARI PEŞİNDEN KOŞTURTAN ÇOK MARJİNAL MÜZİK ADAMLARI VAR.

MAVİ KAFALI ADAMLAR :)

BUNLARDAN BİRİSİDE 1999 YILINDA ÇIKARDIKLARI >>>AUDİO<<<2003 YILINDA ÇIKARDIKLARI >>>THE COMPLEX<<< VE 2006 YILINDA ÇIKARDIKLARI >>> LİVE AT THE VENETİAN – LAS VEGAS<<< İLE EXPERİMENTAL ROCK VE İNDUTRİAL MÜZİK TÜRLERİNDE BOY GÖSTEREN ÇOK KILAS VE BİR O KADARDA TUHAF GÖSTERİLERE,ÇOK GÜZEL BİR MİZANSEN VE DÜNYANIN GİDEREK YOK OLUŞUNA SEYİRCİ KALMAMAZIN GEREKTİĞİNİ KAFALARINI VURARAK DA OLSA GÖSTERMEYE ÇALIŞAN BİR GRUP >>>BLUE MAN GROUP<<<

GRUBUN YAŞADIĞIMIZ DÜNYA İÇİN BİR MESAJI VAR !

ALSO PLEASE A MOMENT TO LOCATE THİS PLANET'S EMERGENCY EXITS :!: AS YOU CAN SEE THERE AREN'T ANY ? VE DÜNYA DER ve SORAR !!!
EARTH TO AMERİCA ! CAN YOU HEAR ? SENDING OUT MESSAGE LOUD AND CLEAR !!! CAN YOU HEAR ? HEAR ? HEAR ?

GERÇEKTEN DE DUYUYORMUYUZ ACABA?

UMARIM DUYMAK İÇİN ÇABA SARFEDİYORUZDUR :)

ÇILGIN GÖSREİLERİNDEN BİR PARÇA DAHA SİZE.

MUTLU VE SAYGIN BİR YAŞAMINIZ OLMASI DİLEKLERİMLE SAYGILAR :)

Sevgili Sunburn dostum yine coşmuş vallahi blue man group showunu izlediğimde bir zamanların efsanevÎ rock grubu The Who aklıma geliverdi. Hele bir müzikal vardı Hair...
Blue man group'un America's Got Talent showunda dinlediğimiz parça bir Who coverı gibi geldi. Belki de yabılıyorum...
Coşkuya devam et Sunburn gardaş...Ses gelsin seeeeeeeeeeeeees!
Sevgilerimle

Ya Alper The Who dedin de benim aklıma Tommy geldi :D

Bundan bir kaç sene önce Kadıköyde saçı sakalı birbirine karışmış bir adamla karşılaştım. Bana göre son derece sevimliydi ama ürkütücü de gelebilir çoğuna. Bir şeyler arıyordu, bulunduğu yerde rock cafelerin olduğu bir yer. İstemeden yanına yaklaştım ve sordum;

Bir şey mi arıyorsunuz? Belki yardımım dokunabilir...

Ya hayatımda alabileceğim en güzel yanıtı almıştım adamdan;

Rock öldü de onu arıyorum. :D

Şimdi bu adam ve sözleri geldi aklıma, binlerce belki de milyonlarca şey yazılabilir ne dersin?

Kaynak

Evet Sanem hatırlattığın iyi oldu.
The Who ve Tommy müzikali
"Tommy, Can You Hear Me?"
Sevgilerimle

Ya ne şarkıydı oooooo,

Bende var yaşasın gidip seyredeyim bir kez daha....

Progressive rock (ve tabi ki de metal) çok köklü bir tarihsel aşamalara sahip bir tür olmasa da jazz tabanlı olarak temellendirirsek yine de sandığımız kadar yepyeni ve nur topu gibi bi şey değil.

Benim bildiğim en eski örnekleri Alan Parson-Project,Emerson Lake & Palmer(elp,palmer'ı türk izleyicisi eskişehir festivalinde izleme fırsatı buLdu geçtğimiz yıl),Yes,Rush,Faith Nomore,ve Le Orme...

Progressive Metal ise berklee'li elemanlar topluluğu Dream Theater'la billurlaşırken takibinde gelen gruplar bu band'in ünü altında pek dinlenilme şansı bulamamışlardır kendilerine..

Pain of Salvation Dream theater'ın Progressive kültlüğüne en sarsıcı darbeyi vurmuş isveçli başka bir progressive metal band'dir.

Transatlantic,Liquid Tension Experiment,O.s.i. Dream theater elemanlarının oluşturduğu yan projeler olarak progressive müzik adına ses getirmiş başka topluluklardır.

Daha az kitlelere ulaşmış olsalar da benim başarılı bulduğum diğer progressive rock/metal bandler;

Fates Warning,Spiral Architect,The Flower Kings,Anglagard,Sinkadus....

Teşekkürler Ezgi,
Gençlerden öğrenilecek çok şey var...
Devam et sevgili ezgi 8)

andante' Alıntı:
Ya Alper The Who dedin de benim aklıma Tommy geldi :D

Şimdi bu adam ve sözleri geldi aklıma, binlerce belki de milyonlarca şey yazılabilir ne dersin?

Üstadım burada rock konusunda hazmedilmiş bilgi sende var kuşkusuz. Ben sadece ELP ye yetişebilmiş bir "beyin salatası cerrahı" dinazorum... :D :D
Sunburn gardaş ver coşkuyu 8)

OOOFF OFFFF EZGİ MÜTÜŞSSİN DOĞRUSU :) TABİKİ METAL DEDİN VE YAKTIN İÇTEN SAĞOLASIN. >>> FATES WARNİNG <<< VE MUHTEŞEM ALBÜMLERİNDEN BİRİSİ OLAN 1986 YILINDA ÇIKARDIKLARI >>> AWAKEN THE GUARDİAN<<< ADLI ALBÜMÜ VE BU ALBÜMDEN BİRBİRİNDEN GÜZEL PARÇALARINDAN BİRİ OLAN >>>GUARDİAN<<< :) YA >>> SPİRAL ARCHITECT<<< YA BU NORVEÇLİLERE NE DEMELİ ? DİYECEK SÖZ YOK DA HEVESLERİMİZİ GURSAKLARIMIZDA BIRAKTILAR DİYORUM BEN ONLARA. 1999 YILINDA ÇIKARDIKLARI >>>A SPEPTIC’S UNIVERSE<<< ALBÜMÜDEN BAŞKA NE SES VAR NE DE SEDA :( BU GRUPDA YİTİP GİDEN BİNLERCE GÜZELİM GRUPLAR KERVANINA KATILANLARDAN.YİTİP GİTSELERDE BİZ ONLARI HALA SEVEREK DİNLİYORUZ ZAMAN ZAMAN.TIPKI DİĞERLERİ GİBİ.

ALPER AĞBİMİN BİZİM GİBİ YENİ YETMELERE HATIRLATTIĞI BİBİ>>> THE WHO<<< ZAMAN ZAMAN DA OLSA PROGRESSİVE ROCK YAPTILAR VE MİLYONLARIN GÖNLÜNDE TAHT KURDULAR VALLAHİ BEN 1973 YILINDA ÇIKARDIKLARI VE O ZAMANA GÖRE ÜTOPİK SATIŞ RAKAMLARINA ULAŞAN >>>QUADROPHENİA<<< ALBÜMLERİNE YATIYA GİDERİM DOĞRUSU.:)

İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN METAL AKIMLARA YAPMIŞ OLDUĞU KATKILAR KUŞKUSUZ Kİ BÜYÜK.VE TABİKİ EZGİ NİN DE YAZDIĞI GİBİ İSVEÇLİ OLUP NEO PROGRESSİVE VE SYMPHONİC ROCK DA YAPAN GRUP
>>>THE FLOWER KİNGS<<<’İ UNUTMAMAK LAZIM GELİR. ZAMANIN BEHRİNDE PAİN OF SALVATİON İLE DE ÇALIŞMIŞ OLAN BU GRUBUN TARAFIMDAN SEVİLEN ALBÜMÜ 2002 YILINDA ÇIKARDIKLARI REYTİNGLERİ ALTÜST EDEN >>>UNFOLD THE FUTURE<<<. VE TABİKİ METAL VE PROGRESSİVE METAL İN BABA GRUBU >>>PAİN OF SALVATİON<<<’UN YERİ AP AYRI.2000 YILINDA ÇIKARDIKLARI, BENCE 10 NUMARA OLAN ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE MÜKEMMEL ALBÜMLERİ >>>THE PERFECT ELEMENT I>>> SÖZÜN BİTTİĞİ YER DİYORUM BEN.BU ARADA PAİN OF SALVATİON’UN 2005 YILINDA ÇIKARDIKLARI TEK VİDEO KAYITLARI OLAN >>> BE LİVE<<<’İ İZLEMEK ŞEREFİNE ERİŞTİĞİMDEN KENDİMİ MUTLU SAYIYORUM.

BU ARADA; ZAMAN ZAMAN PROGRESSİVE METAL AKIMINA TAKILAN ÇOK KIYMATLI BABA GRUPLARDAN >>>OPETH<<<, >>>SEPULTURA<<<,>>>RUSH<<< VE DE İSMİNİ TELAFFUZDA VE DE YAZMAKTA BİR HAYLİ DARAL OLDUĞUM >>>QUEENSRYCHE<<< ( Y NİN ÜZERİNDE İKİ NOKTA VARDIR.) GİBİ GRUPLARDA BENİM BİLİP DİNLEDİKLERİM.

ULA KİMDİR BU QUEENSRYCHE DE DİYENİNİZ VAR İSE SEYRELEYİN BAKEM.
BİZDEN ÇOŞTURMASI BEDAVEEEEE !!!

>>>>EZGİİİİİİİİ VER ÇOŞKUYU KOLONLARA VERRRRR !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=JVax02bcRM4

MUTLU VE SAYGIN YARINLAR DİLERİM.

teşekkür ederim alperstein.

Brain Salad Surgery diyorsun yani :lol: Eeee,tarkus diyorum ben de,bilhassa 'cest la vie'...

Asıl yazmak istediğim yukarıda Queensyrche dan bahsetmeyi unutmuşum.Eeee,konu progressive rock olur da Queensyrche dan bahsedilmez mi?
'The lady wore black' :lol:

Sunburn,Pain of Salvation Scarsick dinledin mi bilmiyorum,albüm henüz 22 ocak da yayımlandı,aslında bir ay öncesinden nete düşmüştü,biz progressive müziği oburları indirmiştik Progressive ilahlarının ayetlerini netten(!)...

Scarsick beni büyük hayalkırıklığına uğrattı..Bir progressive albümü ve pain of Salvation ın eski albümleriyle kıyaslarsak.Ama yine de daha çok yeni ve şimdiden bir kaç şarkıya ısınmaya başladım.

Cribcaged diyorum...düzene toplu tüfekli saldıran,ilk defa bu albümde 'fuck'ların uçuştuğu Pain of Salvation denemesi!!!.

'Fuck the million dollar kitchen
Fuck the Alpacino posters
fuck this newnorm
fuck this sordity
fuck the way they fuck equality...Sucsessful people smiling people dressed up people wealthy people but still just people..'

Yahu şarkı sözü mekanına çevirdim olayı :D

The flower kings ve Pain of salvation ortak çalışması değil de sadece POS vokali Daniel Gildenlow un The flower Kings le çalışması söz konusu.Adam and Eve albümünün konuk vokali..

Daniel bunun dışında Mike Portnoyun içinde bulundğu Transatlantic yan projesine davet edilir ve 12 eylül saldırısından ötürü Amerika'ya alınmayınca(bürokratik saçma işlemler yüzünden poposunu amerikaya sokamaz işte:D) bu projeye katılmaz.Sacrsick albümünde de buna tepki olarak Amerikaya toplu bir politik giydirme söz konusu..

NOT:sunburn'le aynı anda ve birbirimizden habersiz yazdığımız için harmonik hatalar oluşmuş.Düzeltmeye kalkıştım ;iyiden iyiye mahvettim.Özçağrışımlar silsilesinden progressive topluluklar heyecanı.. :lol:

ACABA AYNI ANDA YAZMA OLASILIĞIMIZ NE KADAR ACABA EZGİ ?
WALLAHİ BİLMİYORUM AMA TEKRAR HELAL SANA :)

haklısın Sevgili sunburn..:D..Pogressive heyecanımız bizi aynı şeyleri düşünmeye itiyor ve kesişimler olası tabiki de..yukarıda ki yazımı değiştrip bir hayli besledim senin yazdığını gördükten sonra..

Scarsick yeni bir albüm. takdir edersin ki bir iki dinleme ile karar vermek oldukça güçtür. fakat The Perfect Element I ve Remedy Lane'i dinledikten sonra biraz farklı olduğu söylenebilir.Tabii dinledikçe fikirimiz değişebilir.

Birde şunu yazmak istiyorum,bilindiği üzere böylesine çalışan babalar zaman zaman daha farklı işlere imza atmayı severler.Gelecek tepkilere göre tazlarını devam ettirir veya dönerler. Keşke dönmeseler ama,reyting meselesi :wink:

yazacak o kadar çok şey var ki? hepsini bir çırpıda yazmak döküvermek geliyor içimden ama bu gün zor geçti zaman çalışarak :(

ŞİMDİ SAAT: 23:59 VE ANTİMATTER DİNLİYORUM USULCA
>>>OVER YOUR SHOULDERS<<< 8)

POS hiç bir tepkiye kulak asmadan 6 farklı albüm yapmış bir grup oldu Scarsick'le birlikte.Artık kestirmesi zor albümlere gebe; ne idüğü belirsiz albümler sahibi bir topluluk.Zaten bir anlamda Progressive'lik bu değil mi?'Be' de ne olduk delisi yaptı bizleri bi süre daha sonra altında yatan hazineye eriştik.

Mevzu Progressive den POS a kayacak benim yüzümden diye korkuyorum amaaa!'.POS faşizanı pis insan değilim ben haayır! :D

Yahu Sunburn,Opeth demişsin..Ben ne güzel aylardır Opeth dinlemeden mesut bir hayat sürüyordum,eşşegin aklına karpuz kabuğu düşürüyorsun!!!

Neyse bu kadar bahsettik ben bir kaç şarkı önerisinde bulunayım bir kaç grup için..

The Flower Kings-Sword of God
-Last Minute on Earth
-Love Supreme
-Adam& Eve(Daniel gildenlow)

Fates Warning
-Prelude to ruin

Spiral architect
-Occar' razom
-Spinnig...( zatn bi tek albümleri var...o da baştan sona iyi)

Queensyrche

eee zaten bilen bilir de..yine de
-sign of the times
-lady wore black
-silent lucidity

Anglagard
yahu bu iskandinav dilleri bi garip,şarkı isimleri akılda kalmayacak kadar garip,şimdi baktırmayın bana ,bakıp yazdırmayın..
Prolog diye bi albümlerini uyurken dinlerim..Sürekli..Symphonic dozajı yüksek ve kıyıda köşe kalmış deli bir band..Hybris diğer albümleri..Başka albümleri var mı bilmiyorum!durun durun baktım..

-Hostsejd
-Skogsranden...en azından bunları yazayım..

Sevgili arkadaşlar!!!!

yahu çoğalmaya mı başlıyoruz ne? mitoz bölünmeye uğradık galiba....

Biliyormusunuz buradaki yazılar çoğaldıkça içim bir hoş oluyor. Sevgili Alper dostum sen haklısın tabii, gençlik olmasa dayanılır mı bu dünya, boşuna mı dünyaya getirdik sendeki Ece yi bendeki Ilgın ı... Ezgilerimiz çoğaldığı ölçüde dinazor da olsak güzelleşiyor bu dünya. :D

Devam arkadaşlar.....

Eveeeet çoğalıyoruz! Belki de azıcık daha hareket olsa sadece okuyup geçen arkadaşlar da iki satır yazar. Rock hayatın kendisidir ve güzelliği oradan gelir. İçinde her duyguyu barındırır.

Sunburn dostum yine dj tadında döktürmüssün:)
Haydi Ezgi arkadaşım ver bikaç isim daha bulur dinleriz bi şekilde.
Devam...

Utanıyorum ama!!:D
Gönül isterdi ki şöyle bir arada progressive dinleyicilerini bulsam herkes anlatsa dinlediği toplulukları,örnekler verse..Sırasıyla dede korkutluk yapa yapa müziğe boğulsak!'!!

Yahu hiç progressive Rock/metal yapan bir türk band yok mu peki?Aslında etrafımda uğraşan ve de gayet iyi çalan bir çok arkadaşım var ama,cover'dan öteye geçemedikleri için(ki o da dream theater ın belli başlı şarkılarının coverları olur genelde)bahsetmeye değer pek bi şey yok!

Ama bir saniye!Comma yı duyanınız oldu mu?Comma 2 albüm yapmış bir progressive metal band!İlk albümleri Elusive Dreams yine Dream theater etkilenmesi eleştirisinden yaftayı yemiş bir albüm olsa da bence dinlenilmeyi çokca hakediyo.Ama ikinci albümleri Free as God ortaya bir Comma fenomeni koymanın sinyallerini verirken grubun başına talihsiz olaylar gelio.Bass'istlerini kaybediyolar(huzur içinde yatysın);malum türkiyede müzisyenin hali..Daha fazla devam ettiremeyip dağılıyorlar..Bir kaç duyum aldım ki tolplanmışlar ve ,3. albüm geliyormuş!!Heyecanlandım elbet ama umarım gerçekliği vardır diye umut etmekten öte bir heyecan değil..

diğer albümlerinin isimlerini tekrarlıyorum(inanın hiç bir fikrim yok nerden bulunabilir,çok merak edenler olursa adres versinler bi cd ye çekip postalama gönüllüsü de olabilirim:))

elusive dreams
free as god..

bu arada sevgili okancığımı bir izleyin derim..alçak gönüllü iyi gitarist:

Burada paylaşılanlara sadece izleyerek katılabiliyorum, beni aşıyorsunuz :)
Ama Okan'ın çalışı bence enfes. Hatta burada bizbizeyiz, kendimi tutmayayım: Hasssiktir! Bu çalınabilecek bişey midir yahu! :):)

Okan arkadaşımız mecburÎ hareketlerde başarılı ancak estetikten ve yorumculuktan ne yazık ki pek puan alamıyor benden...
Son dönemde birbirlerinin kopyası -nedense?- binlerce gitarcı çıktı ortaya. Bir tür youtube fenomeni mi desek, tab paylaşım canavarlığı mı bilemiyorum...
Sonuçta aynı şeyler gibi bir gümbürtüye gitme durumu var ve buna üzülüyorum.
Neyse konu progressive rock ve dağıtmayayım.
Naçizane özetin özeti satırlarımı okuyup paylaşanlara muhabbetlerimi yollarım...
Ezgi arkadaşım adres vermeye devam...Gerçekten cover olmayan orjinal şöyle masum bişey bulursam ben de paylaşacağım lakin aramaktayım...

Bu arada Izmir'deki bir dostumuz müzik kokusuna dayanamadı galiba... :)
Müzik barbie'siz olur mu? :)

Okan adına çok çok teşekkür ederim Oturanboğa!Kendi de çok mutlu olurdu duysaydı inan!Neyse kendisi elektrik elektronik mühendisi olabilmek için tez yazdığı için bir hayli meşgul,arada boş kaldığında da yeni şeyler çalışıo.

Ama adam tutturdu,bu işler vivaldi,bach,malmsteen,satriani çalmakla olmaz diye..Bi gün Okan'ı çalıcam deyip durur deli divane!!!

Peki ,devam o zaman..ama aklıma sadece Evergrey ve Ayreon gelio artık..AAA ben de bir yere kadar ama...Progressive arşivlerim tükenmeye yüz tuttu..Ama var dasha paylaşacak çok şey.!!!

BLUE MAN GROUP'u da QUEENSRYCHE'ı da çok beğendim.

Youtube paylaşımları çok güzel oluyor. Bi ucundan tanımaya başlayabiliyor insan...
Gerçi bilgisayarda dinlemek BOSE ACOUSTİMASS 5 (16 yok maalesef :)) de dinlemek gibi olmuyor ama, gene de idare etmek lazım :)

Evettttttttt oturanboğa haklısın burada biz bize olduğumuz için acayip rahatız, keyfini sür sende :D

Okan, açıkcası Okan gibilerin çoğalmasından yanayım ben. Önceleri bir şekilde taklitle başlıyor herşey. Gerçek Okan olduğunda tadına varılmayacaktır bana göre.

Ama Alper e katılmamak ta elde değil. O kadar buna benzer müzisyen var ki dünyada. Bizim müzisyenlerimizin en büyük eksikliği içinde yaşadığımız ülkede müzik adına bir şey yapılmamasından da kaynaklanıyor. Diğer dinlenilen müzikler ortada.Bunların dışında kalanların ise dinleyici kitleleri belli bir çevre. Doğal olarak dünyadaki benzer gitarcıları taklitle başlanılıyor herşeye.

Vivaldiler, Bachlarla olmaz demeyelim bu işler. Bach ı bilmem ama Vivaldi bunları dinleseydi, inan çok hoşuna giderdi kızıl papazımızın.Bir çalıverde kulaklarımın pası silinsin hele Okan ,demesin yüzüme tükürün. :D

Ama yine de ben teknikten ve serilikten öte daha özgün olmalarını bekliyorum gençlerden. Buna hakkım olduğunu düşünüyorum açıkcası. Bak dürüst olayım. Bizim dönemde sahip olamadıklarımızın büyük bir kısmına sahipsiniz. Bizler tırnaklarımızla kazıyarak bir şeyler yapmaya çalışırdık. Bir parçayı dinleyebilmek için aylarca beklediğimiz, yurt dışına gidecek te birisi bizlere long play getirecekte, yada yunan tv. lerinde konser olacakta bizler İzmir de izleyebileceğiz... şeklinde garip hallerdeydik.

Bu sebeple gençler çok daha fazlasını yapabilmeli, bekliyorum..... :D

Ya,öyle bi şey dedin ki andante,o kadar çok merak etmişimdir...
Death(chuck bir müzik dehası) dinlyorum mesela,Mozart bu yapılanı bir duysaydı..Neler derdi acaba?

Savatage dinliorum mesela..Rock operalar..verdi şu savatage e bir göz atabilseydi keşke...

Ya vivaldilerle bachlarla olmaz derken!...çalmak meziyetinden öte o da özgün olabilmek adına sarf etmişti o cümleyi..

Okan sadece bir örnek,aslında etrafımda müzik heycanıyla yanıp tutuşan o kadar insan var ki...Her biri kendi emeğini ortaya koyabilmenin çabasıyla ter dökerken diğer yandan kendi hayatlarını idame ettirebilmek için bölüm bitirebilme uğraşı içerisindeler.Mühendis lisanslı Erkan Oğurlar,Oğuz Atay'lar ülkesi..

Yok yok ezgicim senin dediğini çok iyi anladım :D

Bach lar Vivaldilerle olmaz ı ben daha başka açmak istiyorum açıkcası,tıpkısının aynısı gibi olmasın bunlar anlamında.Bak bir haber geçtim iyi yada kötü bilinmez ama istiklal marşı zeki üngörün bestesinden o kadar farklı bir şekilde yorumlanmışki.Henüz bir cevap gelmedi buna.

Bunun gibi diyorum, vivaldi yi de dinlerken ben aynı klasik formda dinlemek istemiyorum günümüzün bestecilerinden. Onlar bizlere onları bıraktılar. o müziklerden kuşkusuz yararlanalım ama asla birewbir aynısıu gibi olmasın anlamında demeye çalıştım ama haklısın senin anladığın gibi anlaşılır o cümle.

Haa, bu arada bazı müzisyenleri özellkle araştırmışımdır müzik yapıtlarının arasından yaşam biçimleri ve dünya görüşleri olarak. Mozart acayip sevinirdi , o coşkuya o da katılırdı, Beethoven temkinli yaklaşırdı mesela kendi eserlerine el sürdürtmezdi, Vivaldi de her türlü şeye evet derdi, üniversiteyi müzik tarihi üzerine yaptığımdan bu sözlerimi ciddiye al.

Tıpkı senin gibi o müzisyenleri düşünerek günümüz müzisyenlerini dinleyebilme imkanları olsaydı neler hissederlerdi gibi bir duyguya çok sık kapılırım ben ve kendimce konuştururum da onları. :D

Haklısın bu ülke acayip bir ülke. Müziğin yada sanatın yeşermesine pek imkan tanımıyorlar,bu arada Oğuz Atay adını bir kez daha duyduğum için mutluyum. Taparım ben o adama yaaaaaaaaaa.

İnan bana yetenekli öğrencilerimi önce üniversiteye gitmeleri için uyarır, müzikle haşır neşir olmayı burada yapmalarını isterim. Direk konservatuara gidecekler diye de ödüm kopar bu arada.Çok şükür sözümü dinlemeyen iki öğrencim çıktı, buldular belalarını, kaybolsunlar bakalım müziğin içinde, diğer yetenekliler en azından başka bir meslek sahibi olup müziği beraberinde götürmek gibi akılcı bir iş yapıyorlar.Beni dinleyenler çok daha fazla gördüğün gibi :D :D :D

Lise hayalimdi Disconnectus erectus(tutunamayan) diye bi rock grubu kurmak.Oğuz Atay'ın inadına tutunmaya çalışırdı belki..

Her yazını kıtlıktan çıkmış bir aç gibi okuyup çıkarımlarımı yapıyorum zaten Sevgili Andante..

Ya o değil de,bu site de bir alışkanlık var.Konular hep dallanıp budaklanıp başka yerlere varıyor.Gerçi burda varılan nokta çook farklı ve leziz konular oldu:paylaşımın keyfi de ayrı..

Konuşalım biz...Oğuz Atay'ı,Johnny Cage'i,Kubrick'i,Spinoza'yı...Ama progressive dönelim burada şimdilik yine...

Yahu bi de projelerim olmasa...şu derslerim biraz hafiflesin ilk işim Oğuz atay'la başlamak olucak..Sonra konuşalım doyasıya..

Şu an ki gereksiz hayat sevincimle her birinizi sevdiğimi söylemek istiyorum..Yarın bir mizantropiye tutulup küfürler savurursam şaşırmayın!!!! :D

Aman tanrım!!!!

Kubrick, ya daha dün kaçıncıkez seyrettiğimi benimde unuttuğum en sevdiğim filimlerinden birini yine aynı heyecanla izledim. Kırmızıyla mı yazsaydık bu yazıyı yoksa.... :D

Ya ezgi bir şeyler var gördüğün gibi, sadece bir tek şeyle bağlanmıyor insanlar ne hayata nede birbirlerine, sonra Cage mi dedin!!!! biraz konuşmuştuk onu burda ama neden bir daha konuşulmasın, hak ediyor açıkcası.

Ve daha niceleri değil mi? hep aynı konuda kalacaz diye bir şey yok, zaten rock ruhuna uygun hareket etmiyormuyuz, ne çıkar aralara edebiyatçılarda girse????

Çoştuk evet dostlar, sizleri de bekleriz.... :D :D :D

Üst Alt