Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

@OğuzHan112, peki abi doktor sistemden baktığı zaman konulan tanıları tam anlamıyla görebiliyor mu ilk tanı anksiyete bozukluklar yaziyordu ilaç yazdı dediğim gibi memleketimde gittiğimde senin dediğin askeri tanım olan uyum bozukluğunu yazdı bu sefer üçüncü gidişim olacak hem ilaçlar bitiyor o zamana tekrardan beni burda tutmaya zorlamalarına çok korkuyorum abim iştahım yok yemek yiyemiyorum koğuşta duramiyorum kalabalik olduğu için nefes alamıyorum derin nefes almaya calistikca elim ayagim bosaliyor titreme geliyor carpintim oluyor süreklo bunalımdayım evden uzaklaştığım zaman hep böyleyim abi doktor bu sefer gittiğimde ne der bu sefer çok korkuyorum dayanamıyorum evliyim bir ton ayrı dert var o tarafla doktor pek ilgilenmez ama diğer konulardan muaf tutulabilir miyim abi

Evet .doktor bütün tanıları tedavi geçmişini vs hepsini görür.

Tanı koyma gibi bir amaç taşımaz.
Şikayetlerine göre, yaygın ansiyete/ayrışmış panik atak.Askeri adı "uyum bozukluğu"

Muaf olursunuz..bundan endişe duymayın..süreç uzar biraz buna da katlanacaksınız.

@bek99b,

Uzar derken.. uzayabilir belki ama, sonunda muaf olursunuz.

Komutanların kıta işlevsellik ve kıta kanaat formu doldurdular mı?

@bek99b,

@OğuzHan112, tamam abi çok teşekkür ederim sana da çok aynı şeylerden bahsettim ama tecrübelerinden faydalanmak düşünceni öğrenmek çok önemli benim için durumdan seni haber edebilir miyim salı günü hastaneden sonra yorum ve düşünceni de merak ediyorum abi

@OğuzHan112, doldurcaz dediler abi doldururlarsa veya doldurmazlarsa ne değişir sence

Tecrübe demeyelim.. tecrübe ayrı şey bilmek ayrı şey🙂 ben 18 ay askerlik yaptım..genç durduğuma bakmayın..yasal olan 28 günlük izinimi bile kullanmadım🙂

benim zamanımda yönetmelik olsun veya başka bir şey, her şey çok farklıydı.

Neyse.
Tabiki..gelişmeleri yazarsın 🙋

@bek99b,

@OğuzHan112, abi kıta işlevsellik formunu sormuşsun da doldurmama durumunda ne olur ? Doldurcaz dedi komutan 3 gün önce geldi hakkında birşey bilmiyorum salı hastane gününe kadar durumumu görmek istedi

Anladım şu an durumundan haberdar değil mi.?

Komutanlarının askerlik yapamaz diye rapor tutmaları sizin muaf olmanızda çok etkili olur.. kıta işlevsellik dolduracaktır mutlaka..içini rahat tut.

@bek99b,

@OğuzHan112, haberdar abi ilk geldiği gün söyledim hastane salı günü ben duramadığımı erkenden gönderebilir misiniz diye sorduğumda ilacı 2 hafta kullanmışsın doktor 3 hafta yazmış erken gidersen doktor da birşey yapmaz dedi bana kalsa zaten ben seni tutmam direk yollarım dedi önemli olan doktorun görüşü dedi zamanında git daha iyi olur yarın da gönderirim sonuç çıkmaz dedi öyle mi sence de

Evet maalesef aynen söylediği gibi.

Doktor 3 haftalık bir tedavi önermiş.. 3 hafta içinde rahatlama olmadıysa ona göre bir karar verecek..

Komutanların da olumsuz rapor tutacaklarmış.. çok büyük bir ihtimal muaf olacaksınız.

@bek99b,

Doktor istese hiç kimseyi dinlemez direk muaf tutar.. ancak ileride başıma bir hal gelir diye bazı hekimler bu şekilde titiz davranıyor.. doğru olan da bu.

@OğuzHan112, inşallah abi durumum hiç iyiye gitmiyor hergün hem fiziksel hem mentalim yıprandı konuşurken kelimeler karışmaya başladı salı günü inşallah öyle olur abi teşekkür ederim tekrardan allah razı olsun

Genel olarak Hastanelerde heyet günleri bellidir.

Sadece askerler için toplanan heyet günleri de oluyor.. gideceğiniz hastanenin heyet günü ne zamanmış onu öğrenin..

Mümkünse..gidebiliyorsanız erkenden gidin öğleden önce.

@bek99b,

@OğuzHan112, abi bizim normalde dün du ama bı yanlış yüzünden bu güne atıldı heyete girdim askerliye el verislj diyildir dedi yarın kağıt almaya hastaye gitcez

@OğuzHan112, peki abi komutanlar form doldurmasa dahi doktor muaf edebilir mi hava değişimi vs öyle şeyler olabiliyor mu yoksa ille de kıta anket formu mu olması lazım

Eskiden böyle şeyler yoktu...doktorun verdiği karar yeterliydi.. suistimaller yüzünden böyle bir şey çıkarttılar.

Artık komutanlar personeli hakkında durum bildirim(kıta işlevsellik formu)yazmak zorunda..doktor bunu ister mecburen.

Kıta kanaat veya kıta işlevsellik formu formalitedir.. noktayı doktor koyar.

@bek99b,

@himmet cosar

Kardeş sana cevap yazdım diye hatırlıyorum?

Numara istemişsin..numara isteyen çok var.. hatırladığım kadar 2 kişye numara verdim,bir takım sıkıntılar olmaya başlayınca numaramı güncelleyip kimseye vermeme kararı aldım.

Yanlış anlamayın... herkese numara verirsem işin içinden nasıl çıkarım🙂?

Çok çok özel değilse soruları özel mesaj yerine forumdan sorun..varsa bildiğimiz paylaşırız.
Üyeleri aydınlatmak için kendimle ilgili biraz bilgi vermek istiyorum.

Ben burada ücretli çalışan,veya herangi bir kurum tarafından atanmış biri değilim.🙂

Mümkünse soruları forumdan sorun.. bilgim dahilinde ise zaten yardımcı oluyorum.

abi pazar günü benim 1. hava değişimi bitiyor babamla gidecez pazartesi sevk verecekler hava değişimi kesin alirmiyim intihar düşüncelerim var
Kalbim sıkışıyor nefes alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim
Doktor komutanın yazdıklarına mi bakıyor @OğuzHan112

@OğuzHan112 selamün aleyküm abi 31/07/2024 takihinde gonderildim f41.1 yaygın anksiyete bozukluğundan barista muaf seferde gorev alır diye bi kagitla gonderildim askerlik durum belgesi sorguladigimda 31/10/2024 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur diyor neden boyle 10.ayda tekrarmi gidicem birligime

@furkan7434

O sistemsel..zamanla düzelir.

Sıkıntı edilecek bir durum yok.

@himmet cosar,

Suicidal düşüncelerin eğer gercekse bunu hem komutanlarına hem doktora mutlaka söyle.

Doktor komutanların görüşünü de dikkate alır.

Hava değişimi veya muafiyet verecektir rahat ol biraz.

@OğuzHan112, abi salı günü doktora gideceğim tekrar demiştim tekrar en baştan herşeyi anlatmalı mıyım doktora yoksa o sistemden bakıp mı direk karar verir düzgün anlatamamaktan da korkuyorum iyice ifade edememekten kendimi abi

Sistemden görür ayrı.. sorarsa şikayetlerin ne ise onları anlatırsın.

Komutanların kıta işlevsellik doldurmuşsa ona bakar.. önceki işlemlerine bakar ona göre karar verir.

@bek99b,

@OğuzHan112 bana kıbrıstaki askeri hastane ilaç tedavisi verip gönderdi. Yanımda gelen komutana 1 hafta sonra tekrar gelsin dedi. Verdiği evrağı özelden ilettim şimdi ne yapmam lazım adada yapamaz ve hava değişikliği için konutanların ne doldurması gerek çünkü başka birliğe gönderdiler buradaki komutanda yardımcı olacağını söyledi

@OğuzHan112 kıta işlevlilik doldurursa heyetemi sevk eder yoksa adada yapamaz hava değişikliği mi verir ilkinde verir düşündüm ilaç verdi şimdi 2. Kez gidişim olacak

Kıta işlevsellik formuna göre hava değişimi de verebilir adada görev alamaz da diyebilir..muafiyet Kıbrıs'ta çok nadir verilen bir durum.

Genelde Türkiye'de başka bir birliğe sevk edilip işlemlerinize oradan devam etmeniz isteniyor

@chemp,

@chemp,

@OğuzHan112 genellikle benden önce girenlere adada yapamaz ve yanında hava değişikliği veriyordu. Tek ada değişikliği verip direk birliğime gönderir mi türkiyedeki saçma biraz açıkcası
Komutanlar hava değişikliği diye işlevlilik ve anket formuna belirtsin mi yani yararı olur mu @OğuzHan112

Adada görev alamaz raporu verilirse yanında hava değişimi de verecektir

@chemp,

Kardeş komutanlar seninle ilgili gözlemlediği şeyleri rapora yazar.

Hava değişikliği veya muafiyet işlerine komutanlar değil doktorlar bakıyor

Komutanların sadece seninle ilgili durum bildirim raporu yani kıta kanaat ve kıta işlevsellik formu doldurur

@chemp,

Üst Alt